Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezidentem republiky byl zvolen Václav Klaus

Novým prezidentem republiky byl zvolen jedenašedesátiletý Václav Klaus, čestný předseda ODS. Ve třetím, posledním kole tajné volby porazil svého rivala Jana Sokola, kandidáta vládní koalice. Klaus získal 142 hlasů, tedy o jeden více, než potřeboval ke zvolení. Klause volilo 109 poslanců a 33 senátorů, to je dohromady 142 hlasů. Sokola volilo 78 poslanců a 46 senátorů, to znamená 124 hlasů. Klause ve třetím kole kromě poslanců a senátorů ODS volila patrně i část komunistů, někteří senátoři, kteří nejsou členy žádné strany, a asi i někteří lidovci a unionisté.

Spolu s nově zvoleným prezidentem Václavem Klausem zamíří na Pražský hrad i nová první dáma - Livia Klausová. Zdánlivě v pozadí stojící žena je díky dlouholeté politické kariéře manžela již zběhlá v plnění protokolárních povinností. Pár si prožil chvíle slávy i trpké pády, Klausová však vždycky prokázala, že je svému partnerovi pevnou oporou. U veřejnosti už také "zabodovala" tradiční činností většiny manželek prezidentů, kterou je charita.

Klaus po zvolení prezidentem: Snil jsem o tom, neočekával jsem to

Čestný předseda ODS Václav Klaus o zvolení prezidentem snil, ale neočekával ho. Řekl to novinářům v bezprostřední reakci na informaci, že ve třetím kole třetí parlamentní volby získal pro zvolení nástupcem Václava Havla o hlas víc, než potřeboval. Klausovi zajišťovala průchod novinářským kordonem ochranka. "Není možné očekávat nějaký krok s velkým K. Myslím, že je potřeba rychle se zorientovat v této věci," uvedl Klaus na dotaz ČTK, jaký bude jeho první krok v prezidentské funkci. "Vyhráli jsme," komentoval výsledek třetí volby šéf ODS Mirek Topolánek. Radost neskrývali poslanci Ivan Langer a Jan Vidím, kteří fotografům a kameramanům pózovali s tlustými doutníky v ústech.

Václav Klaus se chce během nadcházejícího týdne seznámit s Pražským hradem a s jeho zaměstnanci. Počítá také s tím, že si do prezidentské kanceláře přivede své spolupracovníky. O konkrétních jménech však zatím nechce mluvit. K nejbližšímu programu také poznamenal, že si je plně vědom českých zahraničněpolitických závazků a geografické polohy země. "Pro mě jsou na straně jedné čtyři sousední země, protože s někým v daleké cizině se dohodnout můžeme nebo nemusíme, ale se sousedy si místo nevyměníme a budou tady vždycky. Čtyři sousední země je moje evidentní priorita," řekl. Jako další priority označil vstup země do EU, transatlantickou spolupráci se Spojenými státy a otevřenost celému světu. "Myslím si, že máme maximálně aktivně spolupracovat i s dalšími zeměmi Asie, Latinské Ameriky a Afriky," podotkl. Klause netrápí, že mu ke zvolení prezidentem dopomohli i komunisté. "Vycházím z toho, že instituce, která mě zvolila, je legitimní, demokratickou institucí a své poslance nedělí podle nějakého klíče. Tam je 200 poslanců a 81 senátorů, z nichž každý má jeden hlas," poznamenal.

Václav Havel svému nástupci přeje mnoho zdaru

Mnoho zdaru popřál bývalý prezident Václav Havel svému nástupci Václavu Klausovi. "Blahopřeji vítězi prezidentských voleb a přeji mu při výkonu prezidentské funkce mnoho zdaru," vzkázal ČTK po svém tajemníkovi Jakubu Hladíkovi z dovolené v zahraničí. Pokud bude pozván, rád se Havel zúčastní inaugurace, doplnil Hladík. Dlouholetý Havlův rival se prezidentského úřadu ujme 7. března, na kdy předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zorálek svolal zvláštní schůzi.

Vystudovaný ekonom Václav Klaus je jedním z trojice politiků, kteří v posledních letech dominovali české politice - spolu s ním to byli ještě předchozí prezident Václav Havel a bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Klaus byl v éře po změně režimu v roce 1989 již federálním ministrem financí, více než pět let předsedou vlády, čtyři roky předsedal sněmovně a svým politickým stylem si dokázal získat zástupy kritiků i věrných příznivců. Jeho jméno je spojováno především s úspěchy i neúspěchy ekonomické transformace. Na rozdíl od proklamací svého rivala Zemana Klaus několikrát jasně řekl, že nemá v úmyslu odejít do politického důchodu. Skutečné problémy Klausovi přinesla ekonomická krize na jaře 1997, která posléze přerostla i v krizi politickou. Vše urychlily aféry s financováním ODS a v listopadu 1997 tehdejší čelní představitelé ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali Klause, aby odstoupil z čela strany. Mezi Klausovými příznivci se pro tento akt vžil název "sarajevský atentát" a osobní animozity, které v té době uvnitř strany vznikly, ovlivňovaly pravicovou politiku i v dalším období. Klaus nakonec rezignoval na premiérské křeslo, pozici prvního muže ve straně si však v souboji s Janem Rumlem jednoznačně uhájil. ODS se pak rozštěpila a počátkem roku 1998 část nespokojenců založila Unii svobody. ODS se však pod Klausovým vedením dokázala znovu postavit na nohy a výsledkem byl nečekaný úspěch ve volbách v červnu 1998, v nichž se ODS stala po ČSSD druhou nejsilnější stranou. Neotřesitelné postavení Klause v čele strany se změnilo po loňských volbách do sněmovny, v nichž ODS již podruhé nedokázala porazit ČSSD a ocitla se v opozici. Situace byla o to vyostřenější, že celý závěr volební kampaně ODS byl postaven právě na osobě jejího předsedy. Vedení strany následně rozhodlo, že na prosincovém kongresu složí mandát. Klaus v říjnu oznámil, že již nemíní svou pozici obhajovat a soustředí se na prezidentskou kandidaturu.

Agentury: Zvolení Klause tvrdou ranou pro vládní koalici

Zvolení Václava Klause českým prezidentem představuje tvrdou ránu vládní koalici tří stran levého středu pod vedením Vladimíra Špidly. Shodují se na tom první reakce zahraničních tiskových agentur, komentujících výsledky třetího kola třetí volby prezidenta ČR. "Znalci již varovali, že porážka vládního kandidáta Jana Sokola může vést i k pádu vlády sociálnědemokratického premiéra Špidly," napsala například agentura AP. pozornila, že Klaus ve třetím hlasování jen nejtěsněji překročil práh potřebné většiny, zároveň však poukázala na to, že koaliční většina se nedokázala sjednotit na společném kandidátovi v obou předchozích volbách a neprosadila se především kvůli vnitřním rozporům uvnitř sociální demokracie. Ke stejnému závěru dospěla i agentura Reuters, podle níž je Klausovo zvolení "ranou vládní koalici vedené sociálními demokraty, jejichž vnitřní tahanice otevřely dveře na Pražský hrad tomuto kontroverznímu ekonomovi".

Předseda poslanců ČSSD Urban zvažuje rezignaci na svou funkci

Předseda poslanců ČSSD Milan Urban uvažuje o rezignaci na svou funkci. Zdůvodnil to tím, že poslanci sociální demokracie při prezidentské volbě opakovaně nedokázali zaujmout jednotné stanovisko. "Jsem z toho velmi smutný, uvažuji o tom, zda vůbec mohu a chci do budoucna řídit takovýto poslanecký klub," řekl Urban. Sociální demokraté ani v jedné ze tří prezidentských voleb nedokázali jednotně podpořit kandidáta, kterému oficiálně vyjadřovali podporu. Předseda poslanců ČSSD nechtěl spekulovat o tom, zda by měl o rezignaci uvažovat i šéf strany Vladimír Špidla.

Špidla: Budu obhajovat křeslo šéfa ČSSD, vláda nekončí

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla bude na březnovém sjezdu strany obhajovat svou funkci. Navíc je přesvědčen, že jeho vláda může existovat i s Václavem Klausem jako prezidentem. Špidla to řekl na dotaz ČTK. Neobává se, že Klausovo vítězství v prezidentských volbách by znamenalo pád vlády nebo rozpad sociální demokracie. "Naopak si myslím, že se vyčistila atmosféra, hlava státu je zvolena. Další problém vyřešen, byť jinak, než jsme zamýšleli," prohlásil. "Václav Klaus vždy dokázal velmi přesně hrát roli, která byla vyměřena. Teď je prezidentem České republiky a já nemám žádný stín pochyby o tom, že tuto roli bude hrát a bude ji hrát dobře," prohlásil Špidla. Zvolení Klause prezidentem označil za rozhodnutí parlamentu. "Odehrálo se kultivovaným a demokratickým způsobem," řekl. Zvolení prezidenta podle Špidly pozitivně ovlivní také červnové referendum o vstupu Česka do Evropské unie. Špidla je také přesvědčen, že Klaus sehraje roli prezidenta dobře i v oblasti zahraniční politiky.

Experti: O Klausovi rozhodli komunisté; je otázkou, co jim slíbil

O vítězství čestného předsedy ODS Václava Klause v třetí prezidentské volbě rozhodly podle politologů především hlasy komunistických poslanců a senátorů. Co Klaus KSČM výměnou za svou podporu slíbil, se ale ukáže až během jeho působení v nejvyšší ústavní funkci. Někteří z expertů však triumf dlouholetého šéfa ODS přičítají zejména stoupencům bývalého premiéra Miloše Zemana. Podle odborníků nemusí zvolení Klause do čela země nutně znamenat pád kabinetu Vladimíra Špidly. Řada z nich se však obává, že zejména pro nejsilnější vládní stranu, tedy ČSSD, bude mít výsledek volby ještě dohru na březnovém sjezdu sociálních demokratů.

Asi 30 studentů podporujících Sokola vítalo zákonodárce na Hradě

Přibližně tři desítky studentů přišly v pátek ráno na Pražský hrad, aby zde před plánovanou volbou hlavy státu vyjádřily podporu kandidátovi vládní koalice, děkanovi Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Janu Sokolovi. S transparenty "Sokol na Hrad", "Sokolovi hlas, nebo tě vem ďas" či "Klaus do důchodu" dávali přicházejícím poslancům a senátorům jasně najevo, jak by měli hlasovat.

Češi si přejí prezidenta hlavně vzdělaného a čestného

Především inteligenci, vzdělání a morální bezúhonnost pokládají Češi za nejdůležitější vlastnosti pro výkon prezidentské funkce. Podle únorového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) očekávají občané od hlavy státu, že bude zastupovat jejich zájmy v zahraničí a projeví dostatečné sociální cítění. Václav Havel splnil tyto požadavky podle 60 procent lidí, 38 procent dotázaných si myslí opak. První místo v žebříčku nejdůležitějších vlastností prezidenta republiky zaujaly s 50 procenty inteligence a vzdělání. O dvě procenta méně lidí chce mít prezidenta, který je neúplatný, čestný a pravdomluvný. Skromnost a pokora naopak stojí na konci řady atributů prezidenta, jež občané považují za podstatné. Na dotaz, co lidé od prezidenta očekávají, odpovědělo nejvíce respondentů, že by měl reprezentovat zemi v zahraničí a hájit tam její zájmy. Vyjádřilo se tak 43 procent oslovených.

Výsledky průzkumu CVVM dále ukazují, že značně nižší počet dotázaných, 23 procent, očekává od prezidenta nestrannost a objektivitu. 21 procent Čechů požaduje, aby měl jejich představitel dostatečné sociální cítění, byl lidský a projevoval zájem o lidi. CVVM položilo na počátku února své dotazy celkem 1067 občanům České republiky ve věku od 15 let. Oslovení uváděli vždy tři vlastnosti a tři požadavky.

Počet lidí důvěřujících ústavním činitelům poklesl

Důvěra lidí v premiéra, předsedu Poslanecké sněmovny a šéfa Senátu poklesla. Dřívější kladné hodnocení dočasně zvýšila například jejich činnost během srpnových povodní či prezidentská kandidatura. Nejvíce si podle výsledků únorového šetření agentury STEM pohoršil předseda vlády Vladimír Špidla. Za důvěryhodného označilo premiéra v posledním průzkumu veřejného mínění 45 procent dotázaných. Po letních povodních se přitom Špidla i jeho vláda těšili důvěře dvou třetin občanů. V případě vládní ČSSD podporuje svého předsedu 80 procent členů. Loni v září to bylo ještě o 15 procent sociálních demokratů víc.

Krizový štáb: Hasiči zkontrolovali 325 objektů, závady nenašli

Hasiči již preventivně zkontrolovali 325 objektů, zejména skladů a provozoven, ve kterých jsou uloženy nebezpečné látky, jak jim to před dvěma týdny uložil ústřední krizový štáb. "Nebyly zjištěny žádné hrubé závady. Drobné nedostatky byly odstraněny ihned, nebo se provádí náprava průběžně," sdělila po jednání štábu Marie Masaříková z ministerstva vnitra. Štáb podle ní opět konstatoval, že bezpečnostní situace v České republice nevyžaduje další zpřísnění opatření, která byla zavedena před dvěma týdny v souvislosti s napětím v Iráku. Policisté i hasiči již dva týdny chrání klíčové objekty v zemi, například pražské ruzyňské letiště. Kvůli obavám z teroristického útoku pomáhá s jeho ostrahou také armáda, která s sebou přivezla i techniku. Vojáci hlídají radarový systém letiště a letištní plochu.

Vojáci 11. polní nemocnice převzali ocenění za afghánskou misi

Armáda v Hradci Králové ocenila 140 příslušníků české armády a čtyři litevské lékaře za jejich působení v 11. polní nemocnici v Afghánistánu. Zdravotníci byli od 7. října do konce prosince loňského roku součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Medaile Za službu v zahraničí a jedenáct Záslužných křížů předali vojákům při slavnostním nástupu náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek a náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Odvedli perfektní práci, a nejen pro vojáky. Měl jsem možnost vidět situaci v Afghánistánu. Tam lidé neviděli doktora, co jsou živi. Cením si jejich pomoci obyvatelstvu, ale i toho, že zvládli složitou situaci, která tam je," řekl náčelník generálního štábu.

Hlavním posláním příslušníků 11. polní nemocnice v Afghánistánu bylo zdokonalení péče o vojáky ISAF. Během svého téměř tříměsíčního pobytu ambulantně ošetřili i 4000 civilních obyvatel. "Odoperovali také četné závažné patologické stavy u místních nemocných, například parazitární cysty jater a plic, štítné žlázy a další, kdy bez provedení zákroku měli pacienti velmi malou šanci na přežití. Po zdravotnické stránce zabezpečoval český kontingent i veškeré oficiální návštěvy USA a dalších kontingentů v Kábulu. Práci nemocnice hodnotilo kladně nejen velení české armády, ale i NATO.

V ČR je část vrtulníků získaných jako úhrada části ruského dluhu

První tři z celkem šesti vrtulníků Mi-35, které Česká republika dostane jako úhradu zbytku ruského dluhu, jsou už na letecké základně v Přerově. ČTK to potvrdil náměstek ministra obrany Jan Váňa. Nyní se armáda připravuje k jejich převzetí. Zbývající vrtulníky by mělo Česko získat zřejmě v létě. Bojový vrtulník Mi-35 je modernizovanou verzí Mi-24, v kódu NATO označovaného jako Hind. Jeho navigační a zbraňové systémy jsou podle odborníků plně srovnatelné s podobnými americkými stroji. Bitevní vrtulník je určen k ničení pozemní obrněné techniky, zejména tanků a bojových vozidel pěchoty. ČR plánuje v současnosti modernizaci starších Mi-24 společně s Polskem, Slovenskem a Maďarskem. Modernizace se týká téměř sta strojů v hodnotě řádově desítek miliard korun.

Policie ověřovala anonymy, v metru ani na letišti bomba nebyla

Pražská policie v pátek prověřovala dva anonymní telefonáty, které oznamovaly uložení nálože - na stanici metra Budějovická a na ruzyňském letišti. Na letišti je to letos již osmý anonym. Bomba nebyla nikde nalezena. Naposledy anonym hrozil výbuchem na letišti ve středu večer. Podle mluvčí České správy letišť Vlasty Pallové bylo 20 letadel, která v inkriminovanou dobu přistávala na letišti, odstaveno na dráhy bezpečně vzdálené od terminálu. Cestující museli zůstat uvnitř. Za jeden z telefonátů na letiště byl nedávno odsouzen mladík k tříletému vězení.

Tři stovky zaměstnanců Leteckých závodů obdržely výpověď

Ve firmě Letecké závody Kunovice dostalo výpověď 300 lidí. Největší propouštění v historii podniku, který vznikl v roce 2001 jako nástupce Letu Kunovice, se dotkne více než čtvrtiny z 1085 zaměstnanců společnosti. Podle výkonného ředitele podniku Tomáše Štefánka se propouštění ve firmě koná v rámci úspor osobních nákladů. Podle odborářů nešlo hromadnému propouštění, které se připravovalo od konce loňského roku, nijak zabránit.

Počet českých žádostí o azyl do Británie prudce klesl

Počet žádostí českých občanů o azyl v Británii se v minulém čtvrtletí měsíc po měsíci snižoval. Celkem za poslední tři měsíce minulého roku požádalo Londýn o útočiště před politickým pronásledováním ve vlasti 130 lidí nebo rodin z České republiky ve srovnání se 620 za předchozí čtvrtletí a 1425 za celý rok. Pokles je podle slov britského ministra vnitra Davida Blunketa důsledkem britského rozhodnutí zařadit Českou republiku spolu se všemi kandidátskými satáty na seznam "bezpečných zemí" a její občany prakticky okamžitě deportovat.

Německo stojí o koordinaci se zeměmi Visegrádu v Konventu

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer vyvolal schůzku s vládními zástupci Česka, Polska, Maďarska a Slovenska v Konventu o budoucím uspořádání Evropské unie, aby se s nimi podělil o obavy o osud evropské integrace a podnítil je k užší koordinaci postojů. "Potřebujeme sjednocenou Evropu, která ovšem bude složitější než stávající unie. Proto je nutný úspěšný Konvent. Bez úspěchu v Konventu bude rozšíření mnohem obtížnější," vyložil pak novinářům podstatu svého sdělení. Upozornil, že na pozadí nynějšího rozkolu vyvolaného iráckou krizí by neschopnost Konventu schválit funkční ústavu EU vážně poškodila celý evropský projekt. Podle náměstka českého ministra zahraničí Jana Kohouta, zástupce české vlády v Konventu, se debata soustředila na institucionální otázky, trvání Konventu a na důsledky podpisu visegrádských zemí pod stanovisky s proamerickým akcentem v minulých týdnech.

Úkolem Konventu je vypracovat ústavu nebo ústavní smlouvu, základní dokument, podle něhož bude žít a fungovat unie o 25 a více členech. Stanovení její konečné podoby a schválení přísluší pak vládám členských států. Podle dosavadních usnesení summitů EU má Konvent skončit do letošního června. Kdy a jak proběhne mezivládní konference není stanoveno; původně to mělo být v roce 2004.

Nejistota klientů Union banky by neměla trvat příliš dlouho

Centrální banka bude chtít o osudu Union banky zřejmě rozhodnout co nejrychleji. "Náš zájem je, aby klienti co nejdříve věděli na čem jsou, aby věděli, jestli banka bude nebo nebude funkční," prohlásil guvernér Zdeněk Tůma v rozhovoru pro ČTK. ČNB již minulý pátek s Union bankou zahájila správní řízení o odnětí licence. Union banka se do pondělí musí k správnímu řízení vyjádřit a předložit restrukturalizační plán, který by ČNB přesvědčil, že k odnětí licence nemá důvod. Tůma nechtěl komentovat, zda banka i nadále má šanci na přežití. Připustil však, že je v obtížné situaci a důvěra klientů je otřesena.

Ministerstvo v březnu nepředloží zákon o pracovnících ve školství

Ministerstvo školství v březnu nepředloží vládě návrh zákona o pracovnících ve školství obsahující kariérní růst pro učitele, jak původně zamýšlelo. Práce na návrhu se protáhnou kvůli tomu, že dosud není jasné, jak bude vypadat financování škol, řekla Michaela Lagronová z tiskového oddělení ministerstva.

Hlavním principem kariérního růstu je motivovat učitele, aby si zvyšovali kvalifikaci. Pokud bude učitel na sobě pracovat, bude mít vyšší plat. Ministerský návrh počítá například se zkouškami, které by mohl pedagog složit. Svůj návrh kariérního řádu má také Učitelský odborový klub. Počítá například s rozdělením pedagogů do tří kategorií podle vzdělání. Jejich nástupní plat by měl odpovídat průměrné mzdě v zemi a za každou odbornou atestaci by učitel dostal deset procent navíc.

Zdražení plynu možná odradí obce na Zlínsku od plynofikace

Zdražení zemního plynu se ve Zlínském kraji nedotkne pouze domácností, ale také obcí. Některé obce, které v letošním roce počítaly s plynofikací, od záměru možná ustoupí. Do problémů se dostaly i obce, které už plyn zavedly a obyvatelé nyní odběr plynu odmítají. Hrozí jim, že budou muset dotaci, kterou zahrnuly do rozpočtových plánů, vrátit. Pro malé obce by ztráta dotace několika set tisíc mohla znamenat vážné problémy. Podle časopisu Alternativní zdroje energií totiž činí průměrné roční náklady na vytápění rodinného domku s plynovým kotlem 17.000 korun, při topení hnědým uhlím pouze 9500 korun.

Při srážce vlaků u Stéblové na Pardubicku nebyl nikdo zraněn

Srážka osobního vlaku s nákladním u Stéblové na Pardubicku, která se stala v pátek ráno, se obešla bez zranění. "Osobní vlak jedoucí z Hradce Králové do Pardubic narazil do stojícího nákladního vlaku. U osobního vlaku vykolejila lokomotiva," popsala mluvčí Zdenka Celá nehodu. Doprava přerušena nebyla. Nehoda ve Stéblové je během dvou týdnů třetí havárií vlaku v Pardubickém kraji.

Policistům v krizi slouží zvláštní telefonní "linka důvěry"

Policistům, kteří se ocitnou v životní krizi, slouží speciální telefonní linka, na niž se mohou obracet i jejich blízcí. Linka byla zavedena loni v listopadu, ještě před pražským summitem NATO. Policejní prezidium v těchto dnech rozesílá na všechny útvary dopis, v němž tuto možnost, znovu připomíná. Jde o preventivní opatření v souvislosti s údaji o letošních sebevraždách příslušníků policie. "Leden je pro nás varující signálem, máme sedm mrtvých," řekla mluvčí prezidia Blanka Kosinová. Jednoznačná souvislost sebevraždy s výkonem povolání se však podle ní potvrdila v jednom případě. "Ten policista pracoval na dálničním oddělení. Za leden bylo na dálnici mnoho mrtvých, a on už neměl sílu se na ně dívat," vysvětlila mluvčí. Situaci kolem sebevražd podle Kosinové vyhodnocují policejní psychologové.

Pravicový aktivista Jan Kopal dostal za pomluvu soudce 300 hodin prospěšných prací

Obvodní soud pro Prahu 8 uložil krajně pravicovému aktivistovi Janu Kopalovi 300 hodin veřejně prospěšných prací za pomluvu soudce. Kopal předloni označil soudce Rudolfa Šídla za "bývalého vojenského prokurátora, kovaného soudruha sloužícího zločinecké mašinérii a specialistu na politické procesy". Soud dal za pravdu obžalobě, podle níž Kopal v dopise předsedovi soudu uvedl nepravdivé údaje, které mohou ohrozit Šídlovu vážnost u občanů a poškodit jej v zaměstnání. Jan Kopal se proti rozsudku odvolal.

Chřipková epidemie dorazila do Prahy, nejvíce jsou postiženy děti

V Praze tento týden onemocnělo chřipkou 2800 lidí na 100.000 obyvatel, a počet nemocných se tak zvýšil téměř o polovinu. Nejvíce jsou chřipkou postiženy předškolní děti a řada mateřských škol je uzavřena. ČTK to řekl hlavní pražských hygienik Vladimír Polanecký. Hlavní město bylo posledním krajem, který odolával hranici 2000 pacientů na 100.000 občanů, která je považována za počátek epidemie. Nyní je chřipková epidemie plošně na celém území České republiky. Počet nemocných dosáhl 3260 na 100.000 lidí.

Novák vyřadil Schalkena a v Dubaji si zahraje semifinále

Jiří Novák se probojoval na milionovém turnaji v Dubaji do semifinále. Osmadvacetiletý český tenista počtvrté v kariéře porazil Nizozemce Sjenga Schalkena a postoupil ve Spojených arabských emirátech mezi nejlepší kvarteto. Třetí nasazený Novák zvítězil ve dvou setech shodným poměrem 6:4. Novákovým soupeřem v dubajském semifinále bude Tommy Robredo, který v duelu dvou Španělů porazil Feliciana Lopeze ve třech setech.

Počasí

Převážně polojasno. Teploty plus 4 až plus 8 stupňů Celsia.