Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Čeští politici stále hledají jednotný postoj k irácké krizi

Česká politická scéna stále hledá jednotný postoj k irácké krizi. Lidovečtí poslanci po vládě žádají, aby ve středu zaujala jasný postoj pro případ, že začne útok proti Iráku. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík uvedl, že vláda se situací zabývat bude. Nemyslí si ale, že by výrazně přehodnotila minulá rozhodnutí. "Naši vojáci v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení, nebo bude důvodné podezření jejich použití, mohou vstoupit i na území Iráku a pomáhat koaličním vojákům či civilnímu obyvatelstvu při odstraňování následků použití těchto zbraní," uvedl. Reagoval tak na pochybnosti některých svých stranických kolegů, zda se současným mandátem čeští vojáci vůbec na území konfliktu mohou.

Lidovečtí poslanci se na zasedání klubu zabývali tím, zda by kabinet neměl vyslovit pochopení pro rozhodnutí Spojených států zaútočit na Irák a svrhnout Saddáma Husajna i za nynější situace, tedy bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. "Řekli jsme, že to ponecháme na vládě, ale že by bylo dobře, kdyby k tomu zaujala stanovisko," uvedl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř. Nic to podle něj nemění na tom, že lidovci podporují usnesení sněmovny, která účast českých vojáků v bojových operacích podmínila "novým aktem" Rady bezpečnosti OSN.

Vedení ODS, nejsilnější opoziční strany, soudí, že republika by se měla stát součástí koalice zemí, které podporují zásah proti iráckému režimu. Bezpečnostní rada státu v pondělí rozhodla, že země zaujme konkrétní stanovisko k případné válce s Irákem bez mandátu OSN až ve chvíli, kdy začne. Místopředseda ODS Petr Nečas označil tento postoj za alibistický. Česká republika by podle něj měla zaujmout jasné a konzistentní stanovisko. Místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová však americké ultimátum Saddámu Husajnovi odsoudila jako ohrožení mezinárodního práva. Naprostá jednota v tomto ohledu nepanuje ve vládní ČSSD.

Irácká krize dominovala jednání českého a slovenského prezidenta Václava Klause a Rudolfa Schustera

Irácká krize dominovala jednání slovenského a českého prezidenta Rudolfa Schustera a Václava Klause jako hlav států, které v ohnisku krize mají nasazenou společnou protichemickou jednotku. Zatímco pro Klause je pro postoj k irácké krizi klíčový mandát, který udělil český parlament koncem ledna, Schuster jednoznačněji deklaroval podporu Spojeným státům. Nasazení českých vojáků do bojů by podle Klause vyžadovalo nový mandát parlamentu. Podle Klause je třeba jasně oddělovat dvě věci: souhlas či nesouhlas jednotlivých politiků s postupem USA a samo konání republiky, které je podstatné a dané mandátem parlamentu pro účast v humanitární misi. O výzvě své "mateřské" strany ODS k podpoře USA poznamenal, že jednak o ní neví, jednak se "v žádném případě" nemůže ztotožňovat s tou či onou stranou, ale s postojem republiky.

Oba prezidenti rovněž vyjádřili podporu pro společný vstup do Evropské unie i pro spolupráci ozbrojených sil obou zemí, například při ochraně vzdušného prostoru, pokud experti dospějí k dohodě. Navzdory pochybám o efektivnosti EU ani Klaus nepochybuje o pozitivním výsledku referenda v ČR, protože země nemá jinou alternativu než vstup. Prezidenti se dotkli rovněž vznikajícího problému s migrací slovenských Romů do Česka.

Experti: Postoj Bezpečnostní rady státu k irácké krizi je správný

Postoj Bezpečnostní rady státu, která se v pondělí jednoznačně nepostavila pro ani proti vojenskému útoku na Irák, pokládají experti v současné době za správný. Poněkud se liší v názoru na to, zda má koalice v čele s USA přímý mandát k útoku na Irák i na základě dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer uvedl, že koaliční jednotky vstoupí do Iráku, i když Saddám Husajn odejde. Stane se tak ale mírovým způsobem, protože irácké jednotky by neuposlechly rozkazů, aby se bránily. Podle Fleischera vstup koaličních jednotek na irácké území by zajistilo, aby Irák byl zbaven "svých zbraní hromadného ničení".

Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Jiřího Šedivého stávající rezoluce nedávají USA přímý mandát k vojenskému zásahu. Obsah rezolucí ovšem umožňuje jejich různý výklad, což vedlo i k nynějšímu rozkolu mezi zastánci a odpůrci vojenského řešení irácké krize, řekl Šedivý. Rozhodující podle něj bude, jak očekávaný vojenský zásah dopadne. Pokud bude vojenská operace v Iráku rychlá a s minimálními ztrátami na životech a podaří-li se zabránit poválečnému chaosu v Iráku, bude to úspěch. V opačném případě se stávající rozkol v Radě bezpečnosti OSN, NATO i Evropské unii bude dále prohlubovat, podotkl Šedivý.

Dosavadní "irácké rezoluce" OSN při určitém výkladu poskytují přímý mandát i k vojenské operaci, míní naopak doktor práv Miroslav Mareš, který spolupracuje s Mezinárodním politologickým ústavem v Brně. Podotkl, že Spojeným státům dosud jejich "specifický" výklad rezolucí u mezinárodního společenství procházel. Podle Mareše stanovisko Bezpečnostní rady státu svědčí o tom, že se Česko nyní nesnaží vstupovat příliš aktivně do mezinárodního dění a spíše zaujímá postoj, který mu jako nevelkému státu náleží.

Renomovaný francouzský právník českého původu Karel Vašák považuje za nelegální rozhodnutí Spojených států přikročit jednostranně k válce s Irákem bez nového rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Vašákův názor sdílí i další francouzští experti. Nicméně i ve Francii, která je jedním z nejvýraznějších odpůrců úderu na Irák, se v akademické obci najdou odborníci, kteří považují válku s Irákem bez nové rezoluce OSN za oprávněnou. Profesor Vašák, který se mezinárodním právem zabývá na špičkové úrovni více než čtyři desítky let, v telefonickém rozhovoru s ČTK uvedl, že americký postup je v rozporu s Chartou OSN. Podle něj totiž nebyly splněny podmínky použití síly, tedy legitimní obrana a povolení úderu Radou bezpečnosti OSN. Zdůraznil, že v předchozích rezolucích, na něž se americký prezident George Bush odvolává, není použití síly jasně vyjádřeno.

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek: Bez OSN do bojů nejdeme

Čeští vojáci se bez mandátu Rady bezpečnosti OSN bojů proti Iráku účastnit nebudou, zopakoval po jednání s předsedou ruské Státní dumy Gennadijem Selezňovem předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Zdá se mi, že naše pozice se v tom poměrně dost blížily," zhodnotil svůj rozhovor se Selezňovem na téma irácké krize. Rusko patří k zemím, které odmítají záměr USA zahájit útok na režim Saddáma Husajna i bez mandátu Rady bezpečnosti. Zaorálek ČTK řekl, že pokud na Irák zaútočí úzká koalice bez široké podpory mezinárodního společenství, je to mimo jiné spojeno s nebezpečím eskalace terorismu. Fakt, že se mezinárodní společenství nedokázalo sjednotit na postoji k Iráku, vnímá jako neúspěch.

Rusko kvůli konfliktu v Iráku nebude ničit svůj jaderný arzenál, jak se na tom dohodlo s USA. Předseda dolní komory ruského parlamentu Gennadij Selezňov v Praze potvrdil, že Státní duma odloží na protest proti postoji Spojených států k Iráku hlasování o ratifikaci rusko-americké odzbrojovací smlouvy.

Velitel Čechů v Kuvajtu: Psychicky a morálně jsme na výši

Psychický a morální stav příslušníků 1. česko-slovenského praporu v Kuvajtu je na vysoké úrovni. ČTK to řekl velitel jednotky Dušan Lupuljev. Vojáci jsou podle něj připraveni pomoci do půl hodiny v případě použití zbraní hromadného ničení přímo v Kuvajtu a maximálně do dvou hodin kdekoli v oblasti, pro kterou mají mandát v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda. Jedná se o 22 zemí, včetně Turecka a Izraele. Jednotka se nezúčastní přímo útoku aliančních vojsk proti Iráku.

Analytici: Vleklá válka by v ČR zvýšila inflaci až na čtyři procenta

Vleklá válka s Irákem by v České republice kvůli vysokým cenám ropy a zemního plynu mohla zvýšit inflaci na 3,5 až čtyři procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. O několik desetin procentního bodu by se také snížil růst hrubého domácího produktu a prohloubil by se schodek obchodní bilance. Ekonomika by zpomalila i v roce 2004, protože dlouhá válka by ve světové ekonomice pravděpodobně rozpoutala recesi, míní ekonomové.

Ministr financí Bohuslav Sobotka vyzval ředitele televize Nova Vladimíra Železného k jednání o úhradě dluhu CME

Ministr financí Bohuslav Sobotka vyzval ředitele televize Nova Vladimíra Železného k jednání o tom, jak by se Nova mohla podílet na úhradě nákladů ČR z arbitráže se CME. ČR musí CME zaplatit za její znehodnocenou investici do Novy 10,4 miliardy korun. Částka denně narůstá o dva miliony korun na úrocích. Mluvčí Novy Petr Kostka sdělil, že ani výzva ministerstva nezměnila nic na postoji Novy k arbitráži státu se CME. "Jde o spor amerického investora a českého státu. Spor se netýká žádného třetího subjektu a Nova ho tedy nebude komentovat," řekl Kostka.

Ministerstvo financí předloží vládě varianty dalšího postupu a úhrady dluhu vůči CME. Jde o právní analýzy možného postupu i o hledání zdrojů na zaplacení dluhu. Podle analytiků by stát mohl peníze získat vydáním emise státních dluhopisů. Zdrojem financí by také mohly být prostředky z privatizace. CME nabídla České republice, že s vymáháním dluhu počká až do doby, kdy skončí soudní řízení ve Stockholmu. V jeho rámci ČR napadla průběh arbitráže. Do té doby však denně částka, kterou země dluží, narůstá o úroky, tedy asi o dva miliony korun. Podle informací ČTK stát uvažuje o uložení dlužné částky na určený účet. Úroky, které by na tomto účtu naskakovaly jako výnosy z vkladu, by pak měly pokrýt částku, o kterou narůstá dluh vůči CME. Peníze má údajně Česká republika již k dispozici.

Peníze na odškodnění společnosti CME za znehodnocení její investice do televize Nova by stát mohl získat časově omezeným vypsáním zvláštní daně. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL to ČTK řekl jeho předseda Jaromír Talíř. Takové řešení by podle něj ukázalo, že odškodnění pro CME se občanů dotýká, "že to všichni musíme zaplatit". Lidovci se podle něj dnes opět shodli na tom, že vinu za prohranou arbitráž nesou nejméně ti členové rady pro vysílání, kteří v ní působili v roce 1999, kdy se šéf Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel s firmou CME. V srpnu 1999 zahájil vysílání Novy bez využití služeb CME a firmu tak odstřihl od zisků.

Hlavní ekonom společnosti Patria Online David Marek považuje myšlenku zvláštní daně za nesystémové řešení, které by ještě zhoršilo již tak nepřehledný daňový systém ČR. Navíc by šlo těžko odhadnout makroekonomické dopady takového kroku na ceny zboží a na spotřebu domácností. Ty by se lišily podle toho, na jaké skupiny obyvatel by daň více dopadla, uvedl. Podle Marka by bylo rozumnější vydání dluhopisů ministerstvem financí a následné navýšení vládního veřejného dluhu.

Brok navrhne, aby se EP spokojil s Klausovým gestem

Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok navrhne ve středu jeho členům, aby páteční prohlášení prezidenta Václava Klause považovali za ono žádané politické gesto politování nad excesy spáchanými v poválečném Československu v souvislosti s odsunem sudetských Němců. Nový český prezident vyzval u příležitosti 64. výročí zahájení nacistické okupace Československa k usmíření a prohlásil, že nacistický teror i poválečný odsun jsou z dnešního pohledu nepřijatelné. Zpravodaj EP pro ČR Jürgen Schröder předložil výboru v pondělí návrh rezoluce, který doporučuje přijetí České republiky do Evropské unie, ovšem s dosti ostrým komentářem ohledně Benešových dekretů. Praze se v něm vyčítá, že neučinila zmíněné gesto politování, o které EP loni v listopadu žádal, a že neuznala nespravedlnost tzv. amnestijního zákona z roku 1946. Z Brokova prohlášení vyplývá, že formulace tohoto textu by mohly být nyní podstatně zmírněny.

List Pravda: Romové z východu Slovenska hromadně odcházejí do ČR

Od začátku letošního roku odchází ze Slovenska do České republiky každý měsíc několik tisíc Romů. Důvodem migrace jsou zřejmě nejnovější sociální opatření slovenské vlády, píše slovenský deník Pravda. Kabinet Mikuláše Dzurindy od začátku letošního roku zpřísnil podmínky pro vyplácení sociálních dávek, které byly hlavním zdrojem příjmů Romů. Problémem se již musela zabývat také česká vláda, zatím však kvůli tomu nehodlá na Slovensku intervenovat. Podle české vládní rady pro romské záležitosti pochází převážná většina slovenských migrantů z nejchudších vrstev. Současný exodus začal podle listu už loni v červnu a od té doby se do Česka přestěhovalo možná až 20.000 slovenských Romů.

Ministerstvo zahraničí uzavřelo v Hanoji konzulární oddělení

Ministerstvo zahraničí kvůli hrozící epidemii zatím neznámé plicní nemoci uzavřelo pro veřejnost konzulární oddělení českého velvyslanectví ve vietnamské Hanoji. Hanoj je spolu s Hongkongem místem, kde je zatím nejvíce nemocných trpících neznámou chorobou. V České republice se zatím žádný případ neobjevil, přesto se na chorobu hygienici a zdravotníci připravují. Od pondělí platí ochranná opatření na ruzyňském letišti.

Ministerstvo vnitra zveřejní oficiální seznam spolupracovníků StB

Více než 13 let od pádu socialistického režimu trvalo, než se státní orgány České republiky rozhodly zveřejnit seznamy evidovaných spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (StB). Oficiální verze se tak stane protiváhou kontroverzního seznamu, který v roce 1992 vydal disident Petr Cibulka a jehož autentičnost byla často zpochybňována. Zveřejnění spolupracovníků StB uložila loňská novelizace zákona. Ministerstvo nemůže seznamy upravovat; u lidí, kteří se kvůli své evidenci soudili, se ale objeví poznámka o tom, jak soudní řízení dopadlo. Utajené zůstávají jen dokumenty, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit bezpečnostní zájmy státu nebo ohrozit lidské životy.

Velitelé Sitta a Pech za údajnou šikanu před soud nepůjdou

Bývalý velitel polní nemocnice v Afghánistánu Jindřich Sitta a náčelník jeho štábu Michal Pecha za údajnou šikanu vojáků v Afghánistánu před soud nepůjdou. Krajský státní zástupce Zbyněk Eger rozhodl, že postoupí jejich případ ke kázeňskému vyřízení náčelníkovi generálního štábu armády. "Nelze přehlédnout, že velitelé ukládali svým podřízeným nestandardní tresty. Reagovali však na jejich kázeňské prohřešky a snažili se udržet v jednotce pořádek. Nedopustili se trestného činu. Oba přitom ale porušili vojenské předpisy, a proto před tím nelze zavírat oči," řekl Eger. Doplnil, že vzal rovněž v úvahu, že vojenská mise byla úspěšná a její účastníci obstáli.

Milana Urbana vystřídal v čele klubu ČSSD Petr Ibl

Předsedou poslanců ČSSD se stal osmačtyřicetiletý Petr Ibl. Blízký spolupracovník a bývalý náměstek ministra vnitra Stanislava Grosse ve funkci vystřídá Milana Urbana, nového ministra průmyslu a obchodu. Ibl novinářům řekl, že ho v tajných volbách volilo 33 z 56 přítomných poslanců. Urban i místopředsedové sedmdesátičlenné sněmovní frakce ČSSD před dvěma týdny rezignovali v reakci na to, že klub se při volbě hlavy státu nedokázal sjednotit a prezidentem se nakonec stal kandidát opoziční ODS Václav Klaus.

Ibl řekl, že by chtěl dosáhnout lepší komunikace mezi poslanci navzájem i mezi nimi a vládou, která podle něj klubu ne vždy poskytovala vyčerpávající a včasné informace. Naposledy se to podle něj stalo, když premiér Vladimír Špidla navrhl odvolat ministra Jiřího Rusnoka a poslanci to nevěděli.

Nový ministr Milan Urban chce vypracovat národohospodářskou koncepci

Nastupující ministr průmyslu a obchodu Milan Urban zamýšlí vypracovat základ národohospodářské koncepce České republiky v souvislosti se vstupem do Evropské unie. Součástí má být dokončení energetické koncepce, privatizace Unipetrolu nebo restrukturalizace ocelářství. Koncepce by zahrnovala již vládou schválené dokumenty zlepšení podnikatelského prostředí a proexportní politiky. První z nich zahrnuje též možnost vyvlastnění pozemku pro přípravu strategických průmyslových zón.

Zemědělství nyní prochází nejhlubší finanční krizí

Za nejhlubší finanční krizi od roku 1990 označil nynější situaci v zemědělství prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Loni spadly ceny agrárních prvovýrobců o 9,5 procenta proti roku 2001, nejvíce u obilovin, řepky a vajec. Velmi vážně je ohrožen chov prasat, kde komora považuje aktuální cenu 27,40 Kč za kilogram za likvidační, řekl Hlaváček ČTK. Dodal, že sousední Rakousko i přes svou mohutnou finanční přípravu ztratilo po vstupu do EU zhruba 40 procent vnitřního agrárního trhu, uzavřel. Doplnil, že pokud tuzemští zemědělci nedostanou v prvním roce po vstupu 55 procent přímých plateb, nebudou konkurenceschopní, a to nejen vůči patnáctce.

Justice: Nejvíce loňských stížností se týkalo průtahů v řízení

Lidem, kteří loni podávali stížnosti kvůli soudnímu řízení, nejvíc vadily průtahy. Týkalo se jich téměř 2900 stížností, z nichž třetina byla více či méně oprávněná. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl vedoucí tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček. Průtahy v řízeních jsou jedním z nejpalčivějších problémů české justice. Opakovaně je kritizovala i Evropská komise. Na nevhodné chování soudců, přísedících a dalších pracovníků soudů loni poukazovalo 526 stížností, z toho osm procent oprávněně a šest procent zčásti oprávněně. Na narušování důstojnosti soudního řízení si stěžovalo 47 lidí, asi čtvrtina z nich k tomu měla alespoň zčásti důvod.

Nejvyšší soud zrušil 25 let staré tresty organizátorů koncertu

Nejvyšší soud zprostil obvinění Karla Havelku, Miroslava Skalického a Františka Stárka, kteří byli v roce 1976 odsouzeni za zorganizování koncertu Ivana "Magora" Jirouse v Přešticích na Plzeňsku. Okresní soud je tehdy za údajné výtržnictví odsoudil k několikaměsíčním trestům. Při koncertu v roce 1975 Jirous za doprovodu diapozitivů přednášel stovce zájemců o tehdejší světové i československé hudbě a pouštěl z magnetofonu ukázky tvorby hudebníků Svatopluka Karáska a Karla Soukupa. Ve 25 stranách hudebních textů našla obžaloba šest vulgárních výrazů ve třech skladbách, což jí stačilo k obvinění z výtržnictví. Komunistickou Státní bezpečnost vyděsil počet lidí na akci a také to, že se sjeli z celé republiky - od Košic po Karlovy Vary a od Liberce až po České Budějovice, uvedl Stárek.

Union banka přišla o licenci, protože nepředložila realistický plán záchrany

Česká národní banka potvrdila, že rozhodla o odnětí bankovní licence Union bance. Důvodem je fakt, že banka při správním řízení nepředložila realistický ozdravný plán, který by znamenal obnovení její platebních schopnosti. Podle generálního ředitele Union banky Romana Mentlíka banka chce přes negativní stanovisko ČNB stále pracovat na naplňování strategického ozdravného plánu. Minimálně po dobu dalších 15 dnů /což je lhůta pro odvolání/ bude UB fungovat jako banka s bankovní licencí. Hlavním důvodem pro odebrání licence je podle něj obava ČNB, že Union banka by nebyla schopna vydržet nápor klientů. "Masivnímu náporu klientů, kteří požadují své vklady, není podle mého názoru schopna čelit žádná banka," dodal Mentlík.

Schodek běžného účtu loni překvapivě propadl na 3,9 miliardy eur

Běžný účet platební bilance České republiky skončil loni předběžně s deficitem 3,94 miliardy eur, což je o 287 milionů eur více než v předchozím roce. Výsledek, který zveřejnila Česká národní banka, je nejhorší v historii České republiky a je rovněž výrazně horší než očekávání trhu. Ekonomové odhadovali za celý rok schodek necelé tři miliardy eur. Na schodek běžného účtu tlačila především záporná bilance zahraničního obchodu. Obchod se zahraničím skončil loni schodkem 2,4 miliardy eur.

Schodek běžného účtu je však nadále bezpečně krytý přebytkem finančního účtu. Ten loni dosáhl historického rekordu 11 miliard eur a ve srovnání s rokem 2001 byl více než dvojnásobný. V korunách přebytek na finančním účtě vzrostl na 340,3 miliardy. Za poslední loňské čtvrtletí ale přebytek na finančním účtu výrazně zeslábl.

Příliv investic loni stoupl na rekordních devět miliard dolarů

Rekordní příliv přímých zahraničních investic zaznamenala v loňském roce Česká republika. Investice téměř za devět miliard dolarů (asi 270 miliard korun) byly o 60 procent vyšší než v roce 2001, kdy činily 5,6 miliardy USD. K největším investorům již tradičně patřily Německo a Nizozemsko, výrazně vzrostly investice z Japonska, sdělila ČTK mluvčí agentury Czechinvest Jana Víšková.

Benzina zvýšila ceny až o 50 haléřů, také Čepro přiznalo zdražení

Největší provozovatel čerpacích stanic Benzina zvýšil od minulého týdne ceny pohonných hmot až o 50 haléřů. Stejným směrem se vydaly i ceny u čerpacích stanic, které provozuje dvojka na trhu, Čepro. Významným faktorem ovlivňujícím ceny pohonných hmot jsou ceny z České rafinérské, padesátiprocentního dodavatele paliv na český trh, která se řídí cenami ropných produktů v Rotterdamu.

Budějovický Budvar prohrál spor ve Švédsku

Americký pivovar Anheuser-Busch /AB/ oznámil, že mu Budějovický Budvar musí společně se svými distributory ve Švédsku zaplatit kolem 100.000 dolarů (tři miliony Kč). Soud navíc podle AB rozhodl o tom, že Budvar nesmí na švédském území používat název Budweiser Budvar. Jak uvedla Denisa Mylbachrová, budějovický pivovar zatím neobdržel oficiální vyjádření o výsledku soudního sporu, takže nemůže k případu poskytnout podrobné informace. Jde o rozhodnutí první instance, které není pravomocné a proti kterému se lze odvolat.

Budějovický Budvar vyváží pivo do 60 zemí a má více než 380 ochranných známek, které má registrovány ve zhruba 100 zemích. S firmou Anheuser-Busch vede přes 40 soudních sporů a stejný počet správních řízení před patentovými úřady. Zeměpisná označení původu Budějovické pivo, Českobudějovické pivo a Budějovický měšťanský var budou na základě schválení EU požívat ochrany i z hlediska evropského práva. Pivovar byl naposledy úspěšný ve Švýcarsku, kde Anheuser-Busch nesmí používat známku Bud.

Příjmy z turistiky se kvůli povodním loni propadly o pětinu

Devizové příjmy z cestovního ruchu se loni propadly pod hranici 100 miliard korun. Podle ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka byl hlavním důvodem poklesu příjmů úbytek turistů po loňských katastrofálních povodních. Podle údajů ČNB dosáhly devizové příjmy z cestovního ruchu 96,29 miliardy korun, což je meziroční pokles o 18,5 procenta. Letošní rok bude podle Beránka pro cestovní ruch velmi složitý. K obnovení dynamiky nedojde v prvním pololetí, jak se původně předpokládalo. Důvodem jsou obavy z války s Irákem a stagnující ekonomika v hlavních zdrojových zemích především v Německu.

Podnikatel před soudem přiznal, že plánoval vraždu novinářky

V kauze bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, který čelí obžalobě z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, vypovídali spoluobžalovaní podnikatelé Michal Novotný a Petr Volf. Novotný přiznal, že si od další obžalované Evy Tomšovicové vzal zálohu za to, že odstranění Slonkové zařídí. Vraždu měl vykonat vimperský recidivista Karel Rziepel, ten ale vše nahlásil policii. Oba podnikatele údajně kontaktovala Tomšovicová, aby zajistili někoho, kdo by Slonkovou zabil. Její články totiž často poukazovaly na údajné Srbovy podezřelé aktivity na ministerstvu. Novotný před soudem připustil, že nabídku Tomšovicové přijal, stejně jako 50.000 korun zálohy. Chtěl tak prý získat peníze na rozjezd firmy. Novotný i Volf si byli dokonce vědomi toho, že Rziepel občas spolupracoval s policií. Měli ho za pouhého zloděje, který není schopen vraždy. "Potom se nám to ale vymklo z rukou," řekl soudu Novotný. Eva Tomšovicová svou účast na přípravě vraždy popřela. Také hlavní obžalovaný Srba, který si údajně vraždu objednal, vinu odmítá.

Němečtí policisté zadrželi 260 kilogramů hašiše, který vezla česká rodina

Němečtí policisté zadrželi 7. března zásilku téměř 260 kilogramů hašiše, který převážela v obytném voze česká rodina. Vůz zadrželi na dálnici mezi Pasovem a Regensburgem. Droga byla ukryta v tajných schránkách vozu. Bohumír Marek z českého generálního ředitelství cel upřesnil, že posádku automobilu tvořila rodina se severních Čech se zhruba dvouletým dítětem. Osmadvacetiletý organizátor ilegálního transportu byl zadržen 9. března v Ústí nad Labem a nyní je ve vazbě.

Programátora zkrachované Kreditní banky soud potřetí osvobodil

Plzeňský krajský soud již potřetí osvobodil programátora zkrachované Kreditní banky Plzeň Petra Halíka i jeho známého Milana Karpíška, kteří byli obžalováni z podvodu. Podle žalobce Halík převedl v roce 1994 zásahem do počítačového systému banky téměř 4,5 milionu korun na Karpíškovy účty. Oba muži podvod popírali. Halík se hájil tím, že tehdejší bankovní počítačový systém byl velmi špatně zabezpečený a mohla do něj zasáhnout řada lidí nejen zevnitř banky, ale i zvenku. Toto tvrzení podpořili i svědci a znalci. Karpíšek tvrdil, že si žádné účty nezakládal a peníze z nich nevybíral. Uvedl, že podpisy na smlouvách o zřízení kont či na výběrních lístcích z účtů jsou padělané. Podle znalkyně byly jeho podpisy pravé. Karpíšek ale měl na dobu, kdy s účty v bance údajně manipuloval, přesvědčivé alibi.

Ministr Ambrozek navrhne vládě, aby se zasadila o záchranu velryb

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek vyhoví žádosti ekologické organizace Greenpeace a požádá vládu, aby stát přistoupil k Úmluvě o regulaci lovu velryb. "Pokud se podaří připravit podklady dostatečně rychle a vláda návrh schválí, mohla by naše republika přistoupit k úmluvě ještě před jejím letošním červnovým zasedáním," řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Stát tak na konferenci v Berlíně bude moci hlasovat pro zachování zákazu lovu velryb. Greenpeace si přejí vstup České republiky do Mezinárodní velrybářské komise, aby vyrovnala hlasy zemí vedených Japonskem. Japonsko chce už několik let zrušit moratorium na komerční lov velryb.

Cizinci vnímají Česko jako zemi bohatou na historii a kulturu

Cizinci vnímají Českou republiku jako zemi bohatou na historii a kulturu, vybaví se jim zejména Praha. Negativně hodnotí drobnou kriminalitu, přístup Čechů k cizincům a jazykové znalosti. Vyplynulo to z pilotního průzkumu projektu CzechIdea Správy českých center, jehož cílem je podpořit prezentaci republiky v zahraničí. Podle průzkumu není prezentace České republiky v zahraničí jednotná, koordinovaná a je tvořena nahodile, řekl novinářům ředitel Správy českých center Milan Sedláček. Při vyslovení jména České republiky se cizincům nejčastěji vybaví jména Václav Havel, Franz Kafka či Antonín Dvořák, vzpomenou si na mladoboleslavskou automobilku, pivo nebo české sklo. Z událostí se jim vybaví Pražské jaro v roce 1968, události z listopadu 1989 a povodně.

ČNB vydá pamětní minci k výročí Josefa Thomayera v ceně 200 korun

Česká národní banka ve středu 19. března dá do oběhu stříbrnou pamětní minci ke 150. výročí narození Josefa Thomayera. Hodnota mince je 200 korun. Na lícní straně mince je český lev v obdélníkovém štítu a pod ním číše ovinutá hadem, tedy symbol lékařství. Za číší je položena vavřínová snítka symbolizující Thomayerovu literární činnost.

Koncertem v Praze zahájila Magdalena Kožená české turné

Večerním koncertem v pražském Rudolfinu zahájila pěvkyně Magadalena Kožená turné po českých a moravských městech. Do 27. března se má objevit ještě v Plzni, Brně, Ostravě a Teplicích. Program vystoupení, při nichž ji doprovází klavírista Karel Košárek, tvoří písně Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Gustava Mahlera a starých českých mistrů Josefa Röslera a Jana Václava Voříška i německý a francouzský písňový repertoár.

Holubcová získala pro český biatlon první individuální zlato z MS

Česká biatlonistka Kateřina Holubcová vyhrála na mistrovství světa v ruském Chanty Mansijsku vytrvalostní závod na 15 kilometrů. Za bezchybně střílející bronzovou medailistkou ze sobotního sprintu skončily na dalších místech Běloruska Olena Zubrilovová a Norka Gunn Margit Andreassenová.

Holubcová prožívá skvělou sezonu. Ve Světovém poháru doběhla dvakrát třetí - při sprintu v Oberhofu a ve stíhacím závodu v Östersundu. Před mistrovstvím světa se však o svých ambicích vyjadřovala spíše skepticky, protože během závěrečné přípravy onemocněla. Další zdravotní potíže přepadly nejlepší českou závodnici v pondělí, kdy se Holubcová v sibiřském městě probudila s velkými bolestmi v krku a s oteklými mandlemi. Místo tréninku se proto zotavovala v hotelu a trenér Vlastimil Jakeš váhal, zda ji do vytrvalostního závodu vůbec přihlásí.

Počasí

Bude polojasno, noční teploty kolem nuly, denní 7 až 11 stupňů Celsia.