Zprávy Radia Praha

Česko má první plně profesionální chemický útvar

Česká republika má od pátku první plně profesionální chemický útvar. Ministr obrany do čela 51. základny chemického vojska v Liberci jmenoval Jiřího Gajdoše, který je nyní zástupcem velitele českých chemiků v Kuvajtu. Se vznikem nového útvaru zanikla 1. výcviková základna chemického vojska, 9. rota chemické ochrany, která byla jako jediná plně profesionální, a 11. prapor chemické ochrany. Jejich velitel Jan Weiser odchází jako ředitel do Vojenského technického ústavu obrany v Brně.

Nová jednotka podle Weisera vznikla z potřeby mít dostatek profesionálních vojáků pro misi Trvalá svoboda, k níž se Česká republika přihlásila. Dodal, že nyní má jednotka 520 profesionálních vojáků, z nichž zhruba 200 působí v česko-slovenském kontingentu na americké základně v Dauhá v Kuvajtu. Podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka získali liberečtí chemici se vznikem plně profesionalizovaní jednotky větší samostatnost a mohou počítat s daleko větší podporou a investicemi.

Vláda prý otálí s žádostí o vyslání armádní nemocnici do Iráku kvůli odporu svých poslanců

Někteří poslanci ČSSD a KDU-ČSL nesouhlasí s vysláním armádní nemocnice do Iráku. Právě proto údajně vláda zatím sněmovnu nepožádala o souhlas s vysláním. Poslanci se obávají, že by Česko mohlo být díky nemocnici vnímáno jako součást vojenských sil v Iráku. Pro vyslání nemocnice je ODS. Tvrdí ale, že chybějící vládní hlasy nahrazovat nebude. Vyslání lazaretu je podle vlády v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN, která vyzvala státy k humanitární pomoci v Iráku i mimo něj. Vysláním nemocnice se ČR podle kabinetu nezapojí do americko-britské operace Svoboda pro Irák.

V sedmé polní vojenské nemocnici ve Zbirohu na Rokycansku vrcholí přípravy na odjezd. Nejdůležitější věci jsou už složeny - chybí zabalit pouze potraviny. Jednotka má kolem 150 lidí, z toho je asi 20 žen. Ženy jsou většinou zdravotní sestry či administrativní pracovnice, ale působí zde i dvě lékařky - anestezioložka a praktická lékařka. Všichni členové mise jsou trochu nervózní - přiznávají, že mají strach. Na výjezd s nemocnicí se chystá i kaplan Jiří Hladík z Rokycan a dva tlumočníci arabštiny.

Nový kaplan odletí do Kuvajtu za vojáky příští týden v úterý

Do Kuvajtu k českému protichemickému praporu odletí v úterý nový kaplan Miloslav Kloubek. Nahradí Pavla Rumla, který se před nedávnem zranil, musel se vrátit zpět do České republiky. Kloubek se do Kuvajtu vrací. Poprvé tam půl roku sloužil loni a domů se vrátil v září 2002.

Kaplan Pavel Ruml před časem, zřejmě v důsledku kombinace únavy a očkování proti sněti slezinné, omdlel a při pádu si zlomil nos. S tříštivou zlomeninou byl v pátek operován. S novináři ale hovořil krátce před svým odchodem do Ústřední vojenské nemocnice. "Ve čtvrtek ráno jsem omdlel a za hodinu na to začala válka. Ještě ten den jsem sedmkrát utíkal do krytu s plynovou maskou na rozbitém nose. Nebylo to příjemné," řekl Ruml. Sám byl připraven s jednotkou zůstat do konce června, dokonce by s vojáky v případě nutnosti odjel do Iráku. Zranění se ale nakonec ukázalo těžší, než se původně zdálo.

Střídání české jednotky v Kuvajtu je plánováno na konec června

Současní příslušníci 1. česko-slovenského protichemického praporu by měli v oblasti Perského zálivu působit nejdéle do konce června. Pak by je měli vystřídat čerství vojáci, řekl novinářům zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Je ale možné, že v případě výrazného poklesu napětí v oblasti by vojáci byli vystřídáni už dříve.

Podle náměstka ministra obrany Jana Váni se uvažuje o restrukturalizaci praporu a jeho posílení jinými typy odborností, které budou po konci bojů v Iráku více potřeba. Češi mohou nabídnout například vojáky schopné dekontaminovat zasažené území, ale i odborníky z jednotek pro civilně-vojenskou spolupráci, které se podílejí na obnově civilní infrastruktury poničené boji.

V Ostravě protestovalo 300 lidí proti válce v Iráku

Přibližně 300 převážně mladých levicově orientovaných lidí v centru Ostravy protestovalo proti válce v Iráku. Akce se zúčastnila i skupina karvinských neonacistů z organizace Národní odpor. Demonstranti postavili na náměstí asi čtyřmetrovou sochu svobody. Místo pochodně ale v natažené ruce držela raketu a nohu měla položenou na barelu ropy. Pod ní si pak lehlo několik dobrovolníků potřísněných kečupem, kteří symbolizovali vojáky padlé v boji. Inspirováni heslem "Jídlo místo bomb" pak přítomným pořadatelé rozdávali vegetariánské jídlo a jablka.

Irák - situace

Irácký ministr informací Muhammad Sahháf prohlásil, že americko-britské jednotky jsou na bagdádském mezinárodním letišti zcela "obklíčeny", a slíbil jim na tuto noc "neobvyklou operaci". Vyloučil však užití zbraní hromadného ničení. Spojenci naopak oznámili, že mají bývalé mezinárodní letiště Saddáma Husajna, které podle svých slov přejmenovali na Bagdádské mezinárodní letiště, pod kontrolou, i když tam stále probíhají sporadické boje.

Americké zdroje oznámily, že jednotky amerického námořnictva zničily při postupu na Bagdád obrněnou divizi Nidá irácké elitní Republikánské gardy. Dvě brigády divize prý byly rozprášeny a třetí je nezvěstná. Na jihu Iráku se americkým vojákům vzdalo 2 a půl tisíce příslušníků irácké republikánské gardy u města Kut. Oznámili to spojenci s tím, že celkový počet zajatců tak stoupl na 9000. Britští vojáci postoupili k centru jihoiráckého střediska Basra.

Američtí vojáci v průmyslovém objektu jižně od Bagdádu objevili tisíce krabiček s neznámou tekutinou a bílým práškem, protilátku proti nervovému plynu a dokumenty o vedení chemické války v arabštině. Vysoký americký představitel, obeznámený s prvními testy, agentuře AP sdělil, že prášek byl zřejmě výbušnina. Později oznámily americké zdroje druhý obdobný nález domnělých chemikálií. Továrna, v níž byly podezřelé látky objeveny, leží ve městě Latifíja asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu. Objekt byl označen za podezřelý Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) jako možné místo skladování chemických, biologických a jaderných zbraní.

Čtyři lidé zahynuli při srážce vlaku s autobusem

České dráhy obnoví běžný provoz na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi po páteční tragické nehodě v Březhradě patrně až v úterý. Srážka osobního vlaku a autobusu městské hromadné dopravy, při níž čtyři lidé z autobusu zahynuli a čtyři byli těžce zraněni, totiž způsobila přetrhání trolejového vedení na asi 600 metrech. Řidič autobusu nehodu nepřežil. Není proto jasné, proč vjel na nechráněný železniční přejezd, na němž podle Českých drah fungovalo signalizační zařízení. Pitva vyloučila, že by před jízdou pil alkohol nebo užil drogy.

Malé země včetně ČR nechtějí prezidenta Evropské unie

Zásadní nesouhlas se zřízením úřadu evropského prezidenta a naopak podporu posílení komunitární metody v EU vyslovili v Bruselu zástupci malých zemí v Konventu o budoucnosti EU. Tento postoj je obsažen v dokumentu, který byl vypracován z iniciativy 16 států včetně České republiky a který tvoří alternativu k návrhu Francie a Německa na vytvoření instituce prezidenta EU voleného na více let šéfy států a vlád členských zemí. Zástupci malých zemí totiž míní, že systém, kde se po půl roce střídají v předsednictví EU jednotlivé země, zaručuje rovnost členů EU. Funkce prezidenta by ji proti tomu narušila.

Prezident Václav Klaus se v Polsku setkal s Lechem Walesou

Prezident Václav Klaus během druhého a závěrečného dne své návštěvy Polska zavítal k Baltskému moři do města Gdaňsk. Kromě bývalého prezidenta Lecha Walesy se zde při obědě setkal také se zástupci regionu. K větší spolupráci mezi severní částí Polska a Českou republikou by mělo pomoci také otevření dalšího zastupitelského úřadu. V Gdaňsku by měl totiž začít fungovat honorární konzulát. Před odletem do Prahy čekala na českého prezidenta ještě cesta lodí k památníku Westerplatte. Na místě, kde začala druhá světová válka, položili společně s manželkou květiny.

Cibulka: Ani naše seznamy StB nejsou celé, chybějí mladí udavači

Ani takzvané Cibulkovy seznamy spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) nejsou podle mínění jejich vydavatele Petra Cibulky zdaleka kompletní. Nejvíc zaráží to, že v nich chybí mladá generace udavačů StB, uvedl někdejší disident v rozhovoru na webové stránce internetové společnosti Tiscali. Mladí udavači byli podle Cibulkova mínění "jako ti perspektivní konfidenti po listopadu 1989 využiti pro další potřebu této pseudorevoluční garnitury a z databáze vyřazeni".

Podle Cibulky nebyl nikdy zveřejněn ani 'Fond Z' s 5000 svazky "nejprominentnějších minulých, současných a budoucích politiků". Cibulka připomněl, že podle ministra vnitra Stanislava Grosse tento fond neexistuje. Gross minulý týden v televizi Nova označil 'Fond Z' za velký mýtus. Když nastupoval do své funkce, říkal si prý, co si počne s oním fondem, o kterém se mnoho let mluví a o němž měl představu, že se dědí z ministra na ministra. Gross prohlásil, že žádný 'Fond Z' nezdědil. "Jestli někdy existoval, tak musel být zlikvidován předtím, než jsem já na vnitro přišel. A to říkám opravdu se vší vážností," zdůraznil.

Stíhání komunistického prokurátora Pješčaka definitivně zastaveno

Pražský vrchní soud potvrdil s odkazem na amnestii zastavení trestního stíhání bývalého komunistického prokurátora Jána Pješčaka kvůli justiční vraždě četaře Aloise Jeřábka v 50. letech. Po projednání stížnosti dal žalobce za pravdu verdiktu pražského městského soudu z loňského prosince. Podle něj se poslední generální prokurátor ČSSR na vraždě nepodílel, ale porušil povinnosti veřejného činitele, na což se vztahuje amnestie prezidenta z května 1960.

Četař Jeřábek, střežící v roce 1953 česko-rakouskou hranici, se rozhodl, že uprchne do Jižní Ameriky. Asi 1500 metrů od hranic ho dostihli českoslovenští pohraničníci a při přestřelce jej zranili. Jeřábek se chtěl zastřelit, ale selhala mu pistole. Hlídka, jež neoprávněně vstoupila na rakouské území, ho odvlekla zpět do Československa. Po uzdravení byl obžalován z vlastizrady. Při výslechu totiž připustil, že by Američanům možná vyzradil státní tajemství o ochraně hranic. Pješčak v roli prokurátora pro něj navrhl trest smrti a Jeřábek byl oběšen. Nalezl se však přípis, ve kterém Pješčak psal, že by trest smrti mohl být uložen pro výstrahu, ale neměl by být nikdy vykonán, protože Jeřábek nikoho nezranil a doznal se.

Senátor Mezihorák: Na akci landsmanšaftu jsem byl jako historik

Senátor František Mezihorák (ČSSD) odmítl kritiku některých svých stranických kolegů a opozičních politiků, kterou si vysloužil za účast na nedávném otevření pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Senátor tvrdí, že s předsedou landsmanšaftu a evropským poslancem Berndem Posseltem prohodil jen několik vět. Ze setkání si podle svých slov odnesl slíbené historické materiály týkající se života významných německých obyvatel Olomouce, které chce využít při své vědecké práci. "Jako politik možná musí člověk občas taktizovat, jako historik však ne. Kdybych jakýkoli pramen vyloučil, tak mohu historickou čest zabalit," uvedl Mezihorák, který před pěti lety získal příspěvek na výzkum problematiky česko-německých vztahů.

Sněmovní vyšetřování případu CME zřejmě potrvá měsíce

Zřejmě několik měsíců sněmovní vyšetřovací komisi potrvá, než dospěje v případu arbitráže se CME a sporu o televizi Nova k nějakým závěrům. "Věc je tak složitá, ... že není možné to vyšetřit za pár týdnů," řekl místopředseda klubu ČSSD Libor Rouček. Myslí si, že komise by mohla navrhnout i změnu některých zákonů, pokud se třeba ukáže, že arbitráž je i důsledkem špatné legislativy. Sněmovna má komisi zřídit na své schůzi, která začne v úterý.

Prohraná arbitráž bude ve svém důsledku asi znamenat, že Česká republika uhradí firmě CME zhruba 10,5 miliardy korun za znehodnocení její investice do Novy. Politici vládních stran to přičítají i špatné práci rady pro vysílání, kterou premiér Vladimír Špidla (ČSSD) ve čtvrtek na návrh sněmovny odvolal.

Topolánek: Nová vysílací rada by měla kopírovat složení sněmovny

Opoziční ODS, která ostře kritizovala důvody a způsob odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, se chce podílet na sestavování nové rady. Její složení by podle předsedy ODS Mirka Topolánka mělo odpovídat rozložení sil v Poslanecké sněmovně. ODS bude do vysílací rady delegovat nezávislé odborníky. Předseda ODS znovu kritizoval středeční jednání Poslanecké sněmovny, která vysílací radu těsnou většinou odvolala. Poslanci vládní koalice tak podle Topolánka poškodili zájmy České republiky ve sporu se CME, ve kterém má v květnu vynést konečný verdikt odvolací soud ve Stockholmu.

Ministerstvo financí v pátek odpoledne převedlo 10,5 miliardy korun, které dluží český stát na základě rozhodnutí arbitráže společnosti CME, na speciální účet ve švédské bance. Podle dohody Ministerstva financí se CME tak dluh státu přestal narůstat o úroky. Dosud se dlužná částka denně zvyšovala o dva miliony Kč. Banka obnos CME vyplatí ovšem až v případě, že švédský odvolací soud potvrdí nález arbitrážního tribunálu v její prospěch.

KSČM chce revizi smluv na ochranu investic a arbitrážních řízení

KSČM požaduje revizi bilaterálních smluv na ochranu investic, mezinárodních smluv o strategickém partnerství a hrozících případů arbitrážních řízení zahraničních investorů s českým státem. Vláda podle ní smlouvy připravuje nekvalitně, nehájí dostatečně zájmy státu a jeho občanů a místo toho hledá na koho svést vlastní neschopnost.

KSČM varuje, že prohraný spor se společností CME, nebude jediný. Podle komunistů lze očekávat i spor s finanční nadnárodní společností Nomura kolem 50 miliard korun. Údajně hrozí i spory se zahraničním investorem v Letu Kunovice, strategickými partnery Union Banky a izraelskou společností, která měla stavět dálnici D47 do Ostravy.

V olomoucké telefonní budce explodovala vojenská zásahová výbuška

V telefonní budce nedaleko hlavního nádraží v Olomouci ve čtvrtek explodovala vojenská zásahová výbuška, která nemá velkou ničivou sílu. Dva muže z Olomouce ve věku 22 a 28 let, kteří jsou podezřelí z přípravy výbuchu, policisté obvinili z poškozování a ohrožování provozu obecně- prospěšného zařízení, výtržnictví a poškozování cizí věci. Detonace vojenské výbušky, která poškodila telefonní budku a několik oken okolních bytů, podle prvních odhadů způsobila škodu za několik desítek tisíc korun. Při výbuchu nebyl nikdo zraněn. Podezřelí, z nichž jeden se do konfliktu se zákonem dostal již několikrát, se při výslechu doznali. Policisté však zatím přesně neznají jejich pohnutky. Tvrdí, že to byla neuvážená klukovina; motiv se stále vyšetřuje, uvedl olomoucký policejní ředitel Jaroslav Skříčil. K dopadení podezřelých pomohli svědci z řad obyvatel.

Podle policistů nic nenasvědčuje tomu, že výbuch má nějakou souvislost s anonymním vyděračem. Tento pachatel nedávno vyhrožoval bombovými útoky na rušných místech Olomouckého kraje, pokud nedostane deset milionů korun.

V Praze zmizel mladý Němec, policie vyhlásila celostátní pátrání

Za záhadných okolností se v Praze 1 minulý týden ztratil jedenadvacetiletý Němec Marian Muschiol, který přijel do hlavního města se svou třídou. Ztratil se v noci na 27. března poté, co odešel na diskotéce Lávka na toaletu. Od té doby o něm nikdo neslyšel. Když se jeho profesor dozvěděl o Marianově zmizení, kontaktoval policii. S Marianovou fotografií policie obcházela nemocnice a vězení, ale bez úspěchu.

Konkurz na Union banku skončil - podklady pro soud byly falešné

Union banka se po čtyřech dnech vymanila z konkurzu. Krajský soud v Ústí nad Labem totiž zrušil konkurs na společnost Česká revitalizační, která měla být subjektem totožným s Union bankou. Soudce Jiří Berka uvedl, že v pondělí o uvalení konkurzu rozhodl na základě padělaného dokumentu. "Padělán byl notářský zápis o mimořádné valné hromadě (Union banky) z 20. března," řekl Berka. Notářský zápis měl údajně vyhotovit plzeňský notář Josef Burda. "Potvrdil, že nic takového nevyhotovil," uvedl Berka. Nynějším rozhodnutím také zprostil funkce konkurzního správce Union banky Daniela Thonata. Nadále však pokračuje řízení o návrzích na prohlášení konkurzu na Union banku u Krajského soudu v Ostravě, kde 15 subjektů požaduje bankrot banky.

Aisin bude mít v Písku závod na výrobu komponentů pro automobily

Základní kámen nového závodu na výrobu komponentů pro automobily položili v průmyslové zóně v jihočeském Písku představitelé japonské společnosti Aisin Europe Manufacturing Czech (AEM-C). Generálním dodavatelem stavby, která bude dokončena už letos v září, je firma Shimizu. Ta projekt za 12 milionů eur (asi 400 milionů korun) zajišťuje od studie až po realizaci. Závod bude vyrábět vodní a olejová čerpadla. Mezi odběratele společnosti Aisin patří především Toyota, ale i Nissan, Volvo či Reanult. Společnost již navázala také spolupráci s konsorciem TPCA, které bude v Kolíně vyrábět malý kompaktní vůz.

Také v České republice existuje "digitální přehrada"

S rozšířeným používáním internetu a jiných informačních technologií je spojena řada rizik. Podle sociologa Petra Saka se už také v České republice objevuje takzvaná digitální přehrada, která část populace izoluje od společenského vývoje. Na druhé straně existují lidé, kteří žijí spíš ve virtuálním než ve skutečném světě, řekl Sak novinářům. Za digitální přehradou zůstává ta část společnosti, která neumí nebo nemá možnost využívat moderní technologie. Podle Saka se tento problém týká hlavně dětí a mladých lidí z nižších sociálních vrstev, jejichž rodiče mají nízké vzdělání.

Rozdíly mezi rodinami by podle Petra Saka mělo vyrovnávat především školství, to však nástup informačních technologií v 90. letech zaspalo. Opačný problém mají mladí lidé, kteří s počítačem, internetem a dalšími technologiemi pracují velmi intenzivně. Podle Saka z nejnovějších výzkumů mezi vysokoškoláky vyplývá, že někteří z nich se pohybují více ve virtuálním prostoru než v realitě.

Kromě bezdomovců se budou na TBC vyšetřovat i drogově závislí

Program vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců chtějí specialisté z Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou rozšířit i na další rizikové skupiny. V Praze jde především o drogově závislé. Novinářům to řekl vedoucí jednotky dohledu nad TBC Luděk Trnka. Ve spolupráci s nevládními organizacemi a lékaři bude magistrát přes léto pracovat na patřičné metodice. Možnost přenosu infekce je u toxikomanů stejně velká jako u bezdomovců. Žijí v uzavřených komunitách, většinou jsou oslabení nedostatkem jídla. Vlivem drog mají sníženou imunitu, což se projevuje větší náchylností na vznik infekčních onemocnění, doplnil Trnka.

Na TBC bylo v Praze od května do letošního února vyšetřeno 1314 bezdomovců. Kvůli nálezům na plicích nebo jiným onemocněním jich bylo hospitalizováno 303. Aktivní TBC našli lékaři u 12 lidí, z toho sedm v infekční formě.

Sanace skal ve Hřensku končí, přechod zatím zůstane uzavřen

Specializovaná firma v pondělí definitivně ukončí sanaci skal ve Hřensku nad silnicí, která vede k hraničnímu přechodu s Německem. Přechod, který je neprůjezdný od srpnových záplav, však zatím zůstane zavřený. Pohraniční policie bude až v úterý s německou stranou jednat o rozsahu zprůjezdnění. Uzavření přechodu výrazně omezilo turistický ruch v obci, která je na něm závislá.

Nová kavárna u Vřídla nabídne vyhlášenou karlovarskou kávu

Karlovarskou snídani, jejíž nedílnou součástí byla pověstná karlovarská káva, si stejně jako před sto lety budou moci zanedlouho dopřávat návštěvníci známých lázní. Na šálek vyhlášené kávy připravované podle speciální receptury se budou moci hosté zastavit hned v sousedství další karlovarské atrakce, Vřídla. Přestavba nepoužívaných prostor ve Vřídelní kolonádě na kavárnu začne za několik dnů.

Ještě před sto lety patřilo ke každodennímu rituálu lázeňských hostů zastavit se po ranní pitné kúře v některé z vyhlášených kaváren na kávu a speciální rohlíčky. To, co karlovarskou kávu činilo jedinečnou, byla voda použitá k její přípravě. Káva se totiž míchala s vřídelní minerální vodou. Snídaně se podávala na speciálně vyrobeném porcelánovém servisu. Dosud karlovarskou kávu servírují hostům pouze na jediném místě v Karlových Varech, v kavárně Alžbětiných lázní.

Národní galerie připravila den volného vstupu - návštěvníci uvidí i známé dílo Albrechta Dürera

Národní galerie v Praze připravila na 8. dubna tradiční den volného vstupu. Chce připomenout 475 let od smrti slavného umělce Albrechta Dürera (1471 až 1528). Lidé si mohou prohlédnout i jeho známé dílo Růžencová slavnost, které je vystaveno ve sbírce starých evropských mistrů. Roku 1606 zakoupil obraz jeho velký obdivovatel, český král a římský císař Rudolf II. a nechal ho přivézt do Prahy. Přes různé peripetie zůstal obraz v Praze. V roce 1934 ho koupil československý stát a předal do sbírek Národní galerie.

Sjezdař Petr Záhrobský dojel třetí ve slalomu FIS ve Švýcarsku

Český lyžař Petr Záhrobský obsadil třetí místo v obřím slalomu FIS ve švýcarském Lauchernalpu. Závod na trati s čerstvou vrstvou prašanu při čtrnáctistupňovém mrazu vyhrál domácí Marc Gini s náskokem 1,25 vteřiny před krajanem Marcem Berthodem.

Ivan Hlinka zůstane v Omsku

Hokejový kouč Ivan Hlinka zůstane v Omsku další rok nehledě na to, že jeho klub Avangard nezíská ruský titul. Tým nepotvrdil finálové ambice a po vyřazení od Čerepovce jej čeká pouze boj o bronz. Podle Hlinky je přesto atmosféra v klubu normální, ačkoli výsledky nedopadly tak, jak si to představovalo vedení i sám hlavní trenér.

Čeští horolezci chtějí během šesti týdnů na tři osmitisícovky

Smělé cíle si před sebe postavilo jedenáct českých horolezců pod vedením dvaapadesátiletého Josefa Kubíčka z České Lípy. Během šesti týdnů chtějí ve skupinách zdolat tři himálájské osmisticísovky, včetně Mt. Everestu. Dvojice Roman Langr a Kamil Bortel si dává za cíl vylézt dokonce na dva osmitisícové vrcholy za sebou a třešničkou na dortu má být sjezd třicetiletého Petra Macholda z Teplic z nejvyšší hory světa na snowboardu, což se nikdy ještě žádnému Čechovi nepodařilo. Souběžně se dvě party českých horolezců chtějí dostat na Čho- oju (8201) a Šiša Pangmu (8046).

Počasí

Do České republiky začne proudit studený arktický vzduch. Denní teploty 5 až 8 stupňů Celsia. Neděle přinese ještě větší ochlazení a studené počasí potrvá minimálně celý příští týden.