Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Referendum o vstupu do Evropské unie se bude konat pravděpodobně 13. a 14. června

Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie (EU) by se mělo konat v pátek a v sobotu. Počítá s tím zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Přesný termín referenda stanoví prezident Václav Klaus. Předběžně se počítá s pátkem 13. a sobotou 14. června. Pokud by občané v referendu vstup země do EU neschválili, mohlo by se nové všelidové hlasování konat až za dva roky. Celkově by jeho organizace měla přijít státní pokladnu na 500 milionů korun. Bude to první referendum v historii Česka. Přistoupení země k EU schválí občané v referendu tehdy, pokud to podpoří nadpoloviční většina hlasujících.

Pátek 13. června ale vyvolal už v minulosti u některých českých politiků nelibost. Obecně je totiž každý pátek třináctého považován za smolný den. Páteční a sobotní termín referenda prosadili poslanci. Vláda uvažovala o neděli 15. a pondělí 16. června. Soudila, že tento termín by mohl zajistit co největší účast voličů. Bála se také, že lidé dají před referendem přednost cestě na chalupy. Zástupci ODS upozornili, že pondělní termín může zkomplikovat chod škol, jež se tradičně stávají volebními místy. Někteří poslanci argumentovali také tím, že i volby do obou komor parlamentu a do obecních orgánů se konají v pátek a v sobotu.

Hlasovat se bude jen na území ČR, ne v zahraničí. Ministři argumentovali tím, že při posledních parlamentních volbách šlo v cizině volit málo lidí, ale organizace voleb stála mnoho peněz. Kdo tudíž nepřijede do ČR, referenda se nebude moci zúčastnit. Rychetský potvrdil, že volit nebudou moci například čeští vojáci, kteří budou na zahraničních vojenských misích.

Hrad popřel informace o Klausově střetu se Stapletonem

Pražský hrad popřel informace Lidových novin (LN), podle nichž se prezident Václav Klaus střetl s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem kvůli odlišným postojům k Iráku. Deník napsal, že Stapleton dokonce z jednání s Klausem předčasně odešel. Schůzka byla věcná a pracovní, a v žádném případě ji nelze vykládat jako spor, či dokonce hádku, stojí v prohlášení, které ČTK zaslal Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Lidové noviny ale na pravdivosti informací trvají. Americké velvyslanectví událost odmítlo jakkoli komentovat.

Schůzka Klause se Stapletonem se podle LN uskutečnila 28. března. Velvyslanci se údajně nelíbil Klausův nesouhlas se zařazením Česka na seznam zemí, které schvalují americký postup v Iráku. Český prezident prý navíc naznačil, že případný nález zakázaných zbraní v Iráku nemusí být důvěryhodný.

Obnova Iráku začíná, české firmy asi nemají moc šancí

V Bagdádu ještě neutichly zbraně a již začíná nová bitva o získání lukrativních zakázek na obnovu Iráku. České firmy přitom mají již nyní možnost subdodávek pro projekty USAID, stát však jedná o širším zapojení. "Nechceme však vyvolávat přehnaná očekávání. Cílem české státní správy je zajištění rovné šance pro naše podnikatele a poté bude jen na nich, jak uspějí v tvrdé mezinárodní konkurenci," sdělilo ministerstvo zahraničních věcí, které jednání koordinuje.

V USA se nyní rozbíhá boj kolem zadávání zakázek na obnovu Iráku za miliardy dolarů. Přidělování zakázek má na starosti americká vládní agentura pro rozvojovou pomoc USAID. Jak píše americký tisk, jde přitom stranou průhlednost i důvěryhodnost, protože se vše odehrává v režimu spěšného rozhodování. Skepticky se dívá na případné české možnosti například obchodní společnost Technoexport, byť v minulosti postavila například rafinérii v jihoirácké Basře. Vychází však z planých nadějí v Kuvajtu před deseti lety.

Iráčanka, kterou policie nevpustila do ČR, dostane znovu vízum

České úřady udělily souhlas k vydání víza pro Saliu Khalafovou, kterou cizinecká policie nedávno odmítla vpustit na české území. Vízum dostane také její těžce nemocný dvacetiměsíční syn a manžel. Rodina může přicestovat do České republiky, řekl ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka. Žena během nucené zpáteční cesty z Prahy do Damašku potratila. Nyní pobývá v Sýrii a české velvyslanectví v Damašku je s ní v kontaktu. Do Prahy jela za svou sestrou, která v Česku žije. Její syn má mozkovou obrnu a lékaři v Iráku mu nebyli schopni pomoci. Žena Českému rozhlasu řekla, že s mužem museli prodat dům, aby získali peníze na cestu do Prahy.

Proti způsobu, jakým se k těhotné Iráčance zachovaly české úřady, přišlo před ministerstvo zahraničních věcí demonstrovat šest aktivisté Iniciativy proti válce. Iráčance nabídla pomoc společnost Člověk v tísni, zaplatí jí letenku z Damašku do Prahy. Ženu policisté minulý týden vrátili z pražského ruzyňského letiště i přesto, že měla platné vízum. Kvůli válečnému konfliktu v Iráku mají totiž všichni iráčtí občané zakázaný vstup do České republiky.

Vzájemné vztahy a situace v Iráku patřily k hlavním tématům návštěvy Václava Klause v Německu

Český prezident Václav Klaus se setkal v německým ministrem Joschkou Fischerem. Po setkání oba politici s novináři nehovořili, vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl však řekl, že předmětem jednání byly v první řadě otázky vzájemných vztahů, které oba označili za velmi dobré. Český prezident vyjádřil určité znepokojení nad tím, že proti vstupu ČR do EU hlasovali všichni poslanci CSU a vznikl tak dojem, že jde o postoj celé této bavorské strany. V postojích k válce v Iráku oba konstatovali, že pozice obou zemí jsou dosti podobné. V popředí zájmu je snaha odvrátit humanitární katastrofu a zmírnit utrpení obyvatel Iráku a zároveň snaha zabránit rozdělení Evropy a oslabení transatlantické vazby.

Po krátké zastávce na velvyslanectví ČR, kde poskytl několik rozhovorů německým médiím, prezident Klaus odjel do zámku Bellevue. Tam jej s nejvyššími poctami přijal prezident Johannes Rau, na jehož pozvání se návštěva uskutečňuje. Václav Klaus se setkal také s kancléřem Gerhardem Schrödrem.

Václav Klaus pro FAZ: Evropskou zahraniční politiku nepotřebuji

"Neakceptuji koncept evropské zahraniční politiky jako protiváhy ke Spojeným státům, nepotřebuji žádnou evropskou zahraniční politiku. To by bylo nebezpečnější než cokoli jiného. Nepotřebujeme jednotnou politiku, ale naopak myšlenkovou různorodost v zahraniční politice," uvedl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u příležitosti své návštěvy v Berlíně. Klaus opakovaně zdůraznil, že posilování Evropy jako protiváhy k USA není jeho pozice. "Neakceptuji dilema stát buď na straně USA, nebo na straně Německa a Francie. To je špatná otázka. Já zastávám českou pozici, jen ten, kdo nemá žádné stanovisko, musí se přidat k jednomu nebo druhému," cituje list Klause.

Český prezident potvrzuje, že v otázce války v Iráku má jiný názor, než jeho strana ODS, a připomíná, že tomu tak bylo už v případě Jugoslávie. "Nevěřím, že válka je správnou metodou k dosahování cílů, o nichž mluví americký prezident. Podle mého názoru nemůže demokracie přijít shora. Doufám, že válka skončí brzy. Ale nevěřím, že tam bude nastolena skutečná demokracie. Musíme spíše počítat s jakýmsi protektorátem. A nevěřím, že Američané tento úkol přenechají někomu jinému," říká Klaus dále k problematice války v Iráku.

Vicepremiér Petr Mareš: Vláda by měla učinit gesto politování nad vyhnáním Němců

Česká vláda by podle svého místopředsedy Petra Mareše měla najít čas i "trochu odvahy" a učinit smířlivé gesto politování nad násilím a bezprávím, které doprovázelo poválečný odsun sudetských Němců z českého pohraničí. Předseda Unie svobody novinářům řekl, že takové prohlášení musí být v souladu s česko-německou deklarací z roku 1997. Vedle odsouzení excesů při odsunu by obsahovalo i ujištění, že na majetkových a právních poměrech se nic nemění a měnit nebude.

Mareš tak na domácí půdě zopakoval názor, který tento týden tlumočil i evropským poslancům při jejich rozhodování o přijetí České republiky do EU. Dvě desítky pravicových německých poslanců Evropského parlamentu hlasovaly proti českému přijetí právě kvůli neochotě české vlády a parlamentu učinit gesto politování nad osudem sudetských Němců po druhé světové válce. Zda koaliční kabinet prohlášení učiní, záleží podle Mareše na debatě uvnitř vládní koalice.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla novinářům řekl, že o takové věci koaliční partneři ani jeho vláda nejednali a zatím o ní ani neslyšel. "Vláda o tom nejednala, nic nepřipravuje, základem je česko-německá deklarace," uvedl Špidla. Rakouský list Die Presse přitom s odkazem na Mareše píše, že Špidla a kancléř Wolfgang Schüssel se na smířlivém gestu již dohodli minulý týden v Praze během fotbalového utkání obou zemí.

Muchka: Dva arbitři chtěli Česko za každou cenu odsoudit

Dva ze tří arbitrů stockholmského rozhodčího soudu, který řešil spor mezi ČR a společností CME o ochraně investic, chtěli za každou cenu vynést verdikt v neprospěch ČR. S odvoláním na dopis z českého ministerstva financí, v němž to prý stojí, to novinářům řekl Martin Muchka, předseda nedávno odvolané Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Kvůli prohrané arbitráži musí ČR americké firmě CME zaplatit přes deset miliard korun. Muchka také oznámil, že ve středu dostal z ministerstva financí dopis, který je odpovědí na námitky členů rady proti arbitráži a dává jim v podstatě za pravdu. Muchka poukázal na to, že závěr londýnské arbitráže, která pro ČR dopadla dobře, vycházel z naprosto stejných důkazů jako arbitráž ve Stockholmu.

Chrudimští výsadkáři se vracejí z mírové mise v Kosovu

První část druhého česko-slovenského praporu, který od září plnil mírovou misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo, se vrací do ČR. Jednotka, složená převážně z profesionálů z chrudimského výsadkového praporu, se bude z mise vracet postupně. Přesun by měla ukončit do konce dubna, posádkové město ji oficiálně přivítá 17. května, řekl ČTK mluvčí chrudimského praporu Zdeněk Kolář.

Čeští policejní odstřelovači patří k nejlepším na světě

Čeští policejní odstřelovači patří ke světové špičce. Dokázali to na českém mistrovství s mezinárodní účastí, které skončilo v Holešově na Kroměřížsku. Češi obsadili většinu předních míst. "V soutěži jednotlivců vyhrál příslušník ochranné služby českého prezidenta před švédským policistou a reprezentantkou Ukrajiny. Z deseti prvních míst sedm obsadili Češi," řekl ředitel soutěže Čestmír Šašek z policejního prezidia. Šašek zdůraznil, že smyslem práce policejního odstřelovače není zabít, ale naopak chránit osoby v komplikovaných situacích. Uvedl, že naposled vystřelil na člověka český odstřelovač před více než deseti lety. Nejvíce jsou nasazování na pozorování objektů a sběr informací.

Rodiče se dvěma chlapci spáchali sebevraždu, není jasné proč

Mrtvou čtyřčlennou rodinu z Ratiboře na Písecku našli místní občané v automobilu na lesní cestě nedaleko na Příbramsku. Podle policie se rodina udusila výfukovými plyny záměrně, do utěsněného automobilu byla zavedena hadice od výfuku. Co manžele se dvěma syny k sebevraždě vedlo, není zatím jasné. Dopis na rozloučenou u nich policie nenašla. Manželé před více než deseti lety patřili ke Svědkům Jehovovým. Pětačtyřicetiletého muže, jeho o čtyři roky mladší manželku a syny ve věku 11 a 12 let příbuzní pohřešovali od neděle 6. dubna. Rodina podle svého okolí neměla viditelné problémy. Hromadné sebevraždy jsou v Česku výjimečné.

Vnitro chystá dalších 2000 výtisků opravených seznamů StB

Ministerstvo vnitra chystá dotisk 2000 výtisků opravených seznamů spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (StB). Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva uvedla, že seznamy by mohly být připraveny k distribuci zhruba do jednoho či dvou měsíců. Aktualizovanou verzi oficiálních seznamů StB vnitro vystavilo na internetu počátkem dubna. Vnitro chce internetové seznamy na základě podnětů veřejnosti aktualizovat jednou za měsíc.

Od zveřejnění oficiálních seznamů StB letošního 20. března čelilo vnitro kritice ze strany veřejnosti i médií, že jeho materiály nejsou kompletní. Například z nich vypadlo jméno bývalého šéfa lidové strany Josefa Bartončíka. Aktualizovaná verze už jeho jméno obsahuje. Vnitro již rozdalo 3000 dosud vytištěných seznamů, jejichž výroba přišla stát na 4,5 milionu korun. Jedna publikace zahrnuje 12 dílů o celkovém počtu 5000 stran, váží osm kilogramů. Podle zákona do seznamu mohli být zařazeni jenom ti agenti, kteří mají nyní české občanství.

U českých soudů je nyní přes 440.000 neukončených sporů

U českých soudů je nyní přes 440.000 neukončených sporů a dalších více než 450.000 otevřených exekučních řízení. Neukončených případů, jež trvají déle než tři roky, bylo ke konci loňského roku 77.000. V Poslanecké sněmovně to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD), když objasňoval svou písemnou odpověď na interpelaci místopředsedkyně dolní komory Miroslavy Němcové (ODS). Ta varovala, že kdyby se účastníci všech těchto řízení obrátili se stížností na nepřiměřenou délku soudního řízení na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, mohlo by to Česko stát až 30 miliard korun. Šlo by o odškodné a další náležitosti spjaté s vyřizováním stížností.

Mezi příčiny problémů českého soudnictví zařadil Rychetský mimo jiné koloběh soudních spisů mezi soudy různých stupňů. Vyšší soudy se podle něj někdy nezabývají podstatou projednávaných sporů, ale spíše hledají procesní nedostatky a případy vracejí soudům nižších instancí. Další problémy soudnictví spatřuje ministr v nestabilitě právního řádu a jeho častých změnách, v nedostatečné odborné úrovni rozhodování, špatné organizaci práce u soudů, občasné aroganci soudců a nízkých platech soudní administrativy. Rychetský jako příklad uvedl, že průměrný plat soudce v zemi je 69.000 korun, avšak průměrný plat soudních zapisovatelů a dalších soudních úředníků je 8000 a 9000 korun hrubého měsíčně. S těmito platy se je v soudní administrativě udržet nedaří.

Soudci: Přímý nátlak politiků na soudy neexistuje, systémový ano

Ačkoli čeští soudci nedostávají od politiků "doporučení" jak nakládat s tou či onou kauzou, cítí při své práci tlak systému. Prezident Soudcovské unie ČR Jaromír Jirsa uvedl, že on ani jeho další kolegové se nesetkali s případem, kdy by se někdo pokusil například telefonátem změnit názor soudce. Nejzranitelnějším bodem justice jsou předsedové a místopředsedové soudů, kteří jsou jmenováni vládou. Všechny aspekty řízení soudů, například rozdělování práce mezi soudce, jsou přenechány předsedovi. On je také člověkem, který vybírá komisi soudců rozhodující o přestupcích svých kolegů.

Počet vězňů loni klesl o 4000 osob, za mřížemi je 16.000 lidí

Během loňského roku se v České republice snížil počet vězňů téměř o 4000 osob. Za mřížemi bylo na konci letošního ledna přesně 16.333 lidí. Uvádí se to ve zprávě o stavu lidských práv v roce 2002. Kvůli klesajícímu počtu vězňů bylo podle zprávy možné od letošního roku zvýšit minimální ubytovací plochu připadající na jednoho vězně ze čtyř na 4,5 metru čtverečního. Dokument doporučuje zaměřit se na výchovnou práci s doživotně odsouzenými vězni. Každá osoba odsouzená k doživotnímu trestu totiž může být propuštěna po nejméně 20 letech.

Loni poprvé mohly ženy využít možnosti pobývat ve vězení spolu se svými dětmi, ačkoliv zákony to umožňovaly již od roku 2000. Nové zařízení, které dovoluje pobyt ženám s dětmi, je ve Světlé nad Sázavou. Vězeňská služba rovněž rozšířila specializovaná oddělení.

Soud s českým podnikatelem v Rumunsku odložen na květen

Župní soud v rumunské Oradei, který projednává odvolání českého podnikatele Františka Příplaty, odsouzeného za údajnou účast na vraždě, rozhodl, že další odvolací řízení se uskuteční 8. května. Příplata byl na začátku listopadu odsouzen v Satu Mare za údajnou účast na vraždě rumunského odborového předáka Virgila Sahleana v Jasech k šesti letům odnětí svobody. Podnikatel se stejně jako prokurátor proti rozsudku odvolal. Sahleanu usiloval o zrušení kupní smlouvy, na jejímž základě získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v Jasech české Železárny Veselí. Zaměstnanci firmy Tepro tvrdí, že vraždu si objednali majitelé z Česka, protože odborový předák smlouvu odmítal jako nevýhodnou.

Průmysl roste půl roku, v únoru tempo zpomalilo na 5,2 procenta

Výroba průmyslových podniků se v únoru meziročně zvýšila o 5,2 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Průmysl tak roste nepřetržitě půl roku. K tradičním tahounům průmyslu patřila výroba gum a plastů, dopravních prostředků a zpracování ropy. Tempo růstu výroby elektrických a optických přístrojů tentokráte mírně zpomalilo na čtyři procenta. Naopak pokles výroby zaznamenaly, stejně jako v minulých měsících, podniky vyrábějící obuv, kovy a textil.

Zahraniční investice převýšily investice ČR v cizině o 380 miliard korun

Zahraniční investice do České republiky převýšily ke konci loňského roku tuzemské investice v zahraničí o 380,7 miliardy korun. Proti konci roku 2001 se tak investiční deficit prohloubil o 136,6 miliardy Kč. Předběžné informace zveřejnila Česká národní banka. Poměr schodku investiční pozice k HDP ke konci roku 2002 dosáhl 16,7 procenta.

Schlanger: Převod nemocnic na akciovky zhorší péči o pacienty

Převod nemocnic z dosavadních příspěvkových organizací na akciové společnosti povede ke zhoršení péče o pacienty a snižování platů zaměstnanců. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče s tímto záměrem krajů nesouhlasí. Předseda svazu Jiří Schlanger uvedl, že dopisem upozornil na rizika tohoto kroku premiéra Vladimíra Špidlu. Proti plánům krajů se vyjádřila rovněž ministryně zdravotnictví Marie Součková. Jak dodala, akciové společnosti totiž nejsou osvobozeny od daně z příjmu, přičemž předmětem této daně jsou i dotace z veřejných zdrojů.

Kraje převzaly nemocnice od státu letos v lednu, nemají však na úhradu jejich dluhů. Nechtějí ani ručit za jejich další hospodářské ztráty, což by u příspěvkových organizací musely. Schlanger konstatoval, že kraje provedly inventuru nabytého majetku a propadly čirému zoufalství, když zjistily, že nejsou schopny zvládnout roli zřizovatele. Nemocnice netvoří zisk, a pokud mají mít alespoň vyrovnané hospodaření, budou muset podle odborového předsedy omezit rozsah či kvalitu péče, nebo snížit náklady na odměňování zaměstnanců. Hrozí vytunelování majetku.

Fakultní nemocnice začala používat k léčbě nádorů plic laser

K účinnější léčbě komplikací spojených s nádorovým onemocněním plic začala Fakultní nemocnice v Brně používat laser. Při zhruba hodinovém zákroku lékaři pacientům rozšíří průdušky, které svírá rostoucí nádor, řekla novinářům přednostka plicní kliniky fakultní nemocnice Jana Skřičková. Zákrok je bezbolestný, v mnoha případech se však musí opakovat. Sama laserová terapie však k vyléčení nádorů nestačí.

Na nejhorší typ kožní rakoviny, melanom, umírá v České republice v poslední době přibližně 300 lidí ročně. Jak uvedl Vladimír Resl, předseda České dermatovenerologické společnosti, nádor vzniká hlavně tehdy, když se lidé často a dlouho opalují na slunci bez ochrany. Rakovina kůže tvoří v České republice více než jednu pětinu ze všech typů nádorových onemocnění. Za třicet let stoupl počet zjištěných melanomů čtyřikrát. Vloni zaznamenali kožní lékaři - podobně jako v několika předcházejících letech - téměř 200 nových případů.

V nemocnici jsou dva muži vyšetřováni na SARS, zřejmě ho nemají

Ve Fakultní nemocnici Bulovka jsou na infekční klinice nyní vyšetřováni dva muži kvůli podezření na nákazu SARS. Jednoho přijali lékaři ve středu, druhého pak v noci na čtvrtek. "Oba vypadají po prvním klinickém vyšetření dobře, čekáme na výsledky laboratorních testů," řekla primářka kliniky Hana Roháčová. Pacienti jsou v izolaci na pozorování, protože se pohybovali v oblastech se zvýšeným rizikem nákazy: první cestoval po Austrálii a vracel se přes Singapur, druhý byl v Thajsku.

Počet týraných dětí se podle krizového centra loni zvýšil

Nárůst počtu případů násilí na dětech v loňském roce zaznamenalo pražské Dětské krizové centrum. Zatímco v roce 2001 se centrum ujalo 186 klientů, loni už jich bylo 213. Celostátní statistika, která by podobné případy evidovala, se teprve připravuje, řekla na dni otevřených dveří pracovnice centra Zdenka Bartošová. Příčinou vzrůstajícího množství zjištěných případů je i stále větší informovanost veřejnosti.

Domácím tyranům asi zanedlouho budou hrozit přísné tresty

Přísné tresty budou zřejmě zanedlouho hrozit lidem, kteří se dopouštějí násilí na svých blízkých. Za týrání členů rodiny má hrozit až tříleté vězení. Kdo by se ke svým blízkým choval násilnicky delší dobu, mohl by se dostat do žaláře až na osm let. Stejné tresty by soudy mohly udělit také například za bití bývalé manželky, která by se po rozvodu od domácího tyrana nemohla odstěhovat. Počítá s tím senátorská novela trestního zákona, kterou jednomyslně doporučil schválit senátní ústavně-právní výbor. Novela umožní potrestat nejen tělesné, ale i psychické a sexuální násilí, vydírání nebo zneužívání. Oproti dosavadní praxi nemá být nutné dokazovat násilníkovo chování následky na zdraví oběti.

Aktivisté žádají OBSE, aby se zabývala sterilizací Romek, i v ČR

Tři organizace obránců lidských práv požádaly Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby vyšetřila minulé případy nucených sterilizací Romek na Slovensku, v Česku a v Maďarsku. Radě vlády ČR pro záležitosti romské komunity však žádný žádný případ nucené sterilizace není znám. Jedna z mezinárodních romských organizací radu informovala, že několik případů se stalo na Ostravsku. Žádost o bližší údaje, které by mohly informace potvrdit, ale její zástupci odmítli, uvedl představitel rady Roman Krištof.

Primátor Bém: Do roku 2006 bude Praha chráněna před pětisetletou vodou

Hlavní město Praha bude do roku 2006 chráněno před pětisetletou vodou, řekl primátor hlavního města Pavel Bém. Protipovodňové zábrany budou postaveny s rezervou 30 centimetrů nad maximální hladinu srpnové povodně. Letos magistrát na tato opatření vyčlenil 400 milionů korun. Dalších 900 milionů až miliardu korun poskytne v příštím roce. Právě zábrany proti velké vodě jsou jednou z podmínek developerských firem, které chtějí investovat v nejvíce postižené pražské čtvrti, Karlíně. Srpnové povodně způsobily Praze škody za více než 26 miliard korun, z toho v Karlíně se škody odhadují až na devět miliard.

Česká správa letišť získá úvěr na nový terminál v Ruzyni

Vedení České správy letišť (ČSL) podepsalo se zástupci Evropské investiční banky smlouvu o poskytnutí úvěru v celkové výši devět miliard korun na výstavbu nového terminálu v Praze Ruzyni. Nový terminál 2 Sever má zvýšit kapacitu letiště ze současných šesti na deset milionů cestujících ročně. Nový terminál umožní oddělené odbavovaní cestujících z EU a jiných zemí podle Schengenských dohod. Zvýší se například počet nástupních mostů k letadlům z deseti na 27 a přibude 60 nových odbavovacích přepážek. Letiště Praha Ruzyně je největším letištěm v zemích, které jsou kandidáty pro vstup do EU. Loni Ruzyní prošlo 6,3 milionu lidí.

ČSNS dala trestní oznámení na exekutorku, která jí zabavila věci

Česká strana národně sociální (ČSNS) podala trestní oznámení na soudní exekutorku Evu Jablonskou, která v úterý zabavila nábytek, počítače a další majetek této neparlamentní strany v jejím sídle v Praze. Exekuce podle vedení strany paralyzovala činnost strany. Předseda ČSNS Jaroslav Rovný novinářům řekl, že se obává také manipulace s účty, které jsou důležité pro objasnění možné trestní odpovědnosti bývalého vedení strany v čele s Janem Šulou za současnou katastrofální finanční situaci ČSNS. Socialisté, po revoluci považováni za jednu z nejbohatších politických stran, se nyní topí v mnohamilionových dluzích.

Češi utrácí za květiny každý rok více, loni téměř sedm mld. Kč

Češi mají zřejmě ve stále větší oblibě květiny, neboť za ně utrácejí rok od roku více peněz. Loni na jejich nákup vynaložili přes 6,9 miliardy korun, což bylo téměř 2,5krát více než v roce 1994. Podle tajemnice Svazu květinářů a floristů Marcely Sabelové se poptávka po květinách zvyšuje zejména kvůli většímu zájmu o kulturu obydlí i pracovišť, rozšíření sortimentu včetně dovozu a preference okrasných zahrad na úkor užitkových. Stoupající tendenci zaznamenávají kvetoucí hrnkové květiny. Z řezaných se těší největší přízni růže, karafiáty a gerbery.

Česko-německá výstava poštovních známek

Nejvýznamnější letošní filatelistickou akcí v České republice bude II. česko - německá výstava poštovních známek Ostropa 2003. Uskuteční se od 24. do 27. dubna v Jihlavě. Návštěvníci na ní uvidí na 180 exponátů na 703 výstavních rámech, oceněných na řadě světových výstav, řekl předseda českých filatelistů Lumír Brendl. Němečtí vystavovatelé na ni mimo jiné přivezou dopis odeslaný z Hirošimi 6. srpna 1945, v den svržení první atomové bomby. Obálka je kvůli radioaktivitě v ocelovém rámu, informoval čestný prezident německých filatelistů Michael Adler. Na výstavě budou poprvé v Česku představeny známky s kupony pro přítisky. Zájemci si na aršík budou moci nechat dotisknout své podobizny, či logo firmy. Podrobnosti zájemci najdou na internetové adrese: www.ostropa.ji.cz.

Jachtařka Lenka Šmídová skončila druhá na regatě v Barceloně

Česká jachtařka Lenka Šmídová pokračuje v úspěšných výsledcích na evropských vodách. Po druhém místě před deseti dny v italské Gardě obsadila ve své třídě Evropa stříbrnou pozici i na regatě druhé kategorie, která ve středu skončila v bývalém olympijském zálivu v Barceloně. Šmídová je momentálně čtvrtá ve světovém žebříčku ISAF.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, teploty 6 až 10 stupňů Celsia.