Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

ČR již uvolnila přes deset miliard korun společnosti CME

Ministerstvo financí vydalo pokyn, aby švédská pobočka Deutsche Bank uvolnila 10,7 miliardy korun ve prospěch společnosti CME. Švédský odvolací soud totiž definitivně potvrdil rozhodnutí, podle něhož Česká republika neochránila investici CME v televizi Nova. Podle premiéra Vladimíry Špidly musí případnou trestní odpovědnost konkrétních viníků posoudit komise, kterou vytvořila sněmovna. Pokud komise při šetření dospěje k závěru, že viníky jsou konkrétní osoby bývalé vysílací rady, musí na ně podat trestní oznámení. Možnosti získat od současných majitelů televize Nova alespoň část částky, kterou země zaplatila, jsou podle Špidly "nepatrné, dokonce takřka žádné".

Soud nevyhověl žalobě české strany, která se domáhala zneplatnění výsledku stockholmské arbitráže ze září 2001 kvůli tomu, že arbitráž údajně chybně pojala některé české zákony a navíc nepřizvala českého zástupce k rozhodujícím jednáním. Rozsudek navíc konstatuje, že proti tomuto verdiktu stockholmského soudu již neexistuje možnost odvolání. Vyšší instancí je totiž pouze švédský nejvyšší soud, který přijímá jen takové případy, jež mohou mít zásadní vliv na budoucnost švédské právní praxe.

Majitelé televize ve středu odvolali ředitele Novy Vladimíra Železného. Důvodem byly obavy vlastníků, skupin PPF a MEF Holding, právě ze spojování prohrané arbitráže s fungováním televize Nova. Za hlavního viníka prohrané arbitráže označil stockholmský tribunál televizní radu, která nejen nezabránila, ale aktivně napomáhala rozchodu Železného s investory ze CME.

Šéfové bezpečnostních složek Růžek a Kadlec podali premiérovi rezignace

Ředitelé Bezpečnostní informační služby (BIS) a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Růžek a Tomáš Kadlec hodlají opustit své funkce. Oba ve čtvrtek podali premiérovi Vladimíru Špidlovi svou rezignaci. O dalším postupu rozhodne vláda. Oba zatím zůstávají ve funkcích.

Ministr vnitra Stanislav Gross odmítl spekulace, že snaha o odvolání Růžka i Kadlece není výsledkem jejich špatné práce, nýbrž rozporů mezi ním a premiérem Špidlou. Podle tisku dostane Růžek po odchodu z funkce diplomatický post, Kadlec by měl údajně zamířit do vedení některé firmy se státní účastí. Podobná praxe je běžná i ve světě. Stát se obvykle postará o lidi, kteří disponují citlivými informacemi. V čele BIS by odcházejícího Jiřího Růžka mohl vystřídat jeho dosavadní náměstek Jiří Lang.

Růžek je v čele BIS od roku 1999, kdy vystřídal Karla Vulterina. Kadlec je ředitelem NBÚ od jeho vzniku v roce 1998. Mezi oběma muži a jejich úřady se dlouhodobě vedou spory. Vztahy se zhoršily zejména poté, co se objevily informace, podle nichž BIS odposlouchávala Kadlece kvůli podezření, že NBÚ účelově provádí některé bezpečnostní prověrky. NBÚ obvinění důrazně odmítl. Oba úřady se sváří také kvůli kompetencím. O odchodu Růžka z čela civilní kontrarozvědky a Kadlece z úřadu, který je zodpovědný za bezpečnostní prověrky, spekulují média již od minulého týdne.

Podle zástupců vnitra policie ministry neodposlouchávala

Inspekce ministra vnitra při své kontrole nezjistila, že by policie odposlouchávala ministry vnitra a obrany Stanislava Grosse a Jaroslava Tvrdíka (oba ČSSD), místopředsedu Poslanecké sněmovny Ivana Langra (ODS), předsedu poslanců ODS Vlastimila Tlustého a další ústavní činitele, o nichž psala média. S odvoláním na informace Grosse a policejního prezidenta Jiřího Koláře to ČTK řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiří Bílý (ODS). Zároveň se vyslovil pro posílení pravomocí své komise, která kontroluje používání policejních odposlechů.

Policie musí podle odborníků s anonymním vyděračem co nejvíc komunikovat

Policie se nyní musí snažit s anonymním vyděračem, který hrozí kyanidem například zdravotnickým zařízením, co nejvíce komunikovat. Jakmile se znovu ozve, bude pravděpodobně okamžitě přepojen na policejního specialistu, který má s vyjednáváním zkušenosti, řekl tajemník katedry krizového řízení policejní akademie Marián Brzybohatý. Podle něj je vyděrač zřejmě inteligentní člověk, který bezesporu uvažuje logicky. Dokazuje to způsob předání peněz, jaký policii navrhl. Vyděrač již zanechal na dvou místech v Praze 2 ampuli s kyanidem. Policii na lahvičky však předem upozornil. Na hrozby vyděrače reagovaly všechny pražské nemocnice zvýšenou ostrahou stravovacích provozů i celých areálů.

Vyděrač po policii chtěl, aby ve čtvrtek vložila do 100.000 výtisků deníku Metro bankovní karty. Poté by si jednu vybral, zavolal policii, aby mu sdělili PIN a z bankomatu by si denně vybral 100.000 korun. Celkem žádá částku 300 milionů korun. Podle policie i expertů je tento požadavek technicky neproveditelný. Například Česká spořitelna by byla schopna takové množství karet zajistit asi do 20 dnů. "A to jen v případě, že bychom odsunuli požadavky našich klientů a vyráběli jen pro tento účel," řekla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chce zrušit základní vojenskou službu

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík předložil vládě záměr zrušit k 31. prosinci 2004 základní vojenskou službu. Poznamenal, že zrušení služby je ekonomicky výhodnější než návrhy ODS a senátorů na její zkrácení. Upřesnil, že zkrácení vojenské služby na šest měsíců by do roku 2006 stálo 2,2 miliardy korun. Zkrácení služby na devět měsíců, jak navrhují senátoři, by stálo 920 milionů korun. Naopak zrušením služby od roku 2005 ušetří armáda v daném časovém horizontu půl miliardy korun.

Podpora vstupu do EU je stabilní nebo mírně vzrůstá

Podpora vstupu České republiky do Evropské unie před červnovým referendem je stabilní nebo mírně vzrůstá. Vyplývá to z údajů, které letos shromáždily a vyhodnotily agentury pro výzkum veřejného mínění. Poněkud opatrnější jsou sociologové v hodnocení očekávané účasti. Předpokládaný počet lidí, kteří jsou rozhodnuti se referenda určitě zúčastnit, se totiž podle některých průzkumů v posledních měsících mírně snížil. Podle CVVM se podpora vstupu Česka do EU od počátku roku výrazně nezměnila. Kdyby se o rozšíření rozhodovalo v dubnu, pro by hlasovalo 70 procent a proti 21 procent účastníků referenda.

Závěry CVVM se ale příliš neshodují s výsledky šetření, která ve stejné době prováděla agentura TNS Factum. Podle ní se počet účastníků referenda rozhodnutých hlasovat pro rozšíření Evropské unie pohyboval mezi 76 až 79 procenty. Nejvíce se tábor příznivců evropské integrace rozrostl v posledním dubnovém týdnu, kdy dosahoval 83 procent všech účastníků referenda. V prvních květnových dnech však opět klesl na 79 procent, uvádí TNS Factum.

Václav Havel kritizoval odpůrce vstupu do EU, podle něj jsou krátkozrací

Bývalý prezident Václav Havel kritizoval euroskeptiky, kteří si nepřejí vstup České republiky do Evropské unie. Názory lidí, podle nichž by země mohla zůstat bez problémů mimo Evropskou unii a do integrace se nezapojovat, označil za krátkozraké a zpupné. Odpůrci vstupu neprávem hovoří o ztrátě suverenity, která je ve světě globalizace dosti relativní, soudí Havel. Podle bývalého prezidenta končí éra národních států. "Stává se z toho předmět kultu - starožitnost. Pomalu, ale jistě končí éra, kdy největší hodnotou byl národní stát," uvedl Havel na diskusním setkání Kam kráčíš Evropo, které se koná měsíc před českým referendem o vstupu země do EU.

Zahraniční Čechy referendum o vstupu do EU příliš neláká

Češi žijící v zahraničí nebo krajané s českým občanstvím zřejmě nemají o blížící se referendum ke vstupu České republiky do Evropské unie valný zájem. Jak vyplývá z ankety zpravodajů ČTK v zemích jejich působení, tento zájem je zřetelně menší než v případě loňských parlamentních voleb; hlavním důvodem může být skutečnost, že v referendu lze hlasovat pouze osobně a jen v České republice. Obzvlášť silně je neexistence korespondenční volby a povinnost přicestovat k hlasování do ČR pociťována u Čechů ve Spojených státech.

Žena postřelila dva redaktory v ústeckém radiu

Policie obviní devětadvacetiletou ženu, která ve čtvrtek ráno střílela v ústeckém rádiu North Music a zranila dva redaktory, z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová řekla, že žena zřejmě není psychicky v pořádku. Stav sedmadvacetiletého redaktora, kterého žena postřelila do hrudníku je podle mluvčí ústecké nemocnice Kamily Němcové, velmi vážný. Muž má poraněny některé orgány a podstoupí operaci. Druhý, o dva roky mladší redaktor má poraněnou ruku.

Žena se do redakce dostala tak, že prostřelila skleněné dveře. "Začala střílet po lidech se slovy: 'Já vás tady postřílím'," řekla mluvčí ústecké policie Veronika Beranová. Přestala střílet poté, co se jí v zásobníku vzpříčila nábojnice. "Poté ji zneškodnil jeden z redaktorů," dodala mluvčí. Podle jedné z pracovnic rádia žena asi po tři měsíce vždy ráno zhruba hodinu postávala na chodbě rádia. To zatím policie nepotvrdila.

Lidovci chtějí ve vládě prosadit společné zdanění manželů

Společné zdanění manželů, které by finančně ulehčilo rodinám s malými dětmi, chce ve vládě prosadit KDU-ČSL. Předseda lidovců Cyril Svoboda řekl, že společné zdanění manželů by mělo ochudit příjmy státního rozpočtu řádově jen o desítky milionů korun. V případě zavedení společného zdanění by rodič s vyššími příjmy měl nižší daňové odvody.

Lidovci připravují jako poslanecký návrh také zavedení takzvané rodičovské dovolené. Znamenalo by to, že by si rodiče mohli nynější čtvrtý rok mateřské dovolené vybírat postupně až do osmi let věku dítěte. KDU-ČSL chce také předložit sněmovně návrhy na zjednodušení adopcí a osvojování, které by měly odbourat zbytečné administrativní bariéry. Všechny tyto návrhy lidovci představili v den, který OSN zařadila do kalendáře jako Mezinárodní den rodin.

Grebeníček: Na reformní filozofii vlády je pozitivní jen pohřebné

Na filozofii reformy veřejných rozpočtů je podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka pro občany příznivé pouze to, že zachovává pohřebné. "Je to směšný a nebezpečný paskvil založený na omylu, že ekonomické problémy lze překonat a k prosperitě dojít zvětšováním veřejné chudoby," řekl na tiskové konferenci. Komunisté takovou reformu nepodpoří, zdůraznil Grebeníček. Vláda podle něj podceňuje posilování příjmové stránky rozpočtu a chce naopak barbarsky škrtat zejména sociální výdaje.

Schodek běžného účtu dosahuje asi 4,6 procenta hrubého domácího produktu

Schodek běžného účtu platební bilance dosahuje asi 4,6 procenta hrubého domácího produktu. "Tento deficit je ovšem stále spolehlivě kryt přílivem kapitálu na finančním účtu," uvedl analytik Patria Online David Marek. Hlavní příčinou schodku běžného účtu i nadále zůstává deficit zahraničního obchodu, naopak bilance služeb v březnu poprvé v letošním roce skončila v přebytku. Za celý letošní rok by podle Marka schodek běžného účtu měl dosáhnout asi 160 miliard korun, tedy sedmi procent HDP.

Na výplatních páskách lidé více o odvodech nenajdou

Lidé se ani v budoucnu z výplatní pásky nedozvědí, kolik peněz za ně zaměstnavatel celkem odvádí na zdravotní a důchodové pojištění. Sněmovna totiž zamítla návrh dílčí novely zákoníku práce, který předložil předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý. Nyní se zaměstnanec z vyúčtování dozví to, kolik ze své mzdy platí na pojistné přímo on, což je ale menší část odvodů. "Absencí těchto informací vzniká velmi zkreslený pohled na celkové daňové zatížení zaměstnanců," prohlásil již v únorové rozpravě Tlustý. Uvedl, že zaměstnavatel hradí přímo za pracovníka zdravotní pojistné ze dvou třetin, ale vyúčtování zaměstnance informuje jen o třetině, kterou hradí on.

Odbory: Po vstupu Česka do EU hrozí odliv lékařů za lepšími platy

Po vstupu Česka do Evropské unie hrozí odliv lékařů za lepšími platy. Varuje před tím Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL), který chce dosáhnout lepšího platového ocenění českých lékařů. Ti si totiž i při mnohem větším počtu odpracovaných hodin vydělají 20 procent toho, co mají jejich evropští kolegové. "Průměrný plat lékaře v Česku, včetně odměn za přesčasy a služby, činí 33.270 korun, tedy 1070 eur, kvalifikovaný lékař v EU si přijde na 5000 eur," řekl předseda lékařských odborů Milan Kubek. Podle něj počítá s odchodem do ciziny řada mladých lékařů.

Třicetiletý muž posekal psychiatra mačetou v jeho ordinaci

Třicetiletý pacient napadl dnes mačetou psychiatra v jeho ordinaci v Praze. Útočníka policisté zadrželi. Záchranáři převezli poraněného lékaře do vinohradské nemocnice, kde mu vyšetřili mozek na počítačovém tomografu. Poté ho čekala několikahodinová operace rukou. ""Má vážná poranění rukou, těžké zlomeniny a hluboké řezné a sečné rány. Lékaři mu speciálními replantačními metodami narovnávají kosti," řekl mluvčí nemocnice Leoš Kabát.

Obhájce: Americký soud Lukeše nevydá, neboť v USA by stíhán nebyl

Skutek, pro který je podnikatel Petr Lukeš stíhán v České republice, by v USA nebyl trestný. K tomuto rozhodnutí dospěl podle Lukešova právníka soud na Floridě, který začátkem května zamítl žádost českých úřadů o Lukešovo vydání a propustil ho z vazby. Vyplývá to prý z překladu rozsudku, který poskytl novinářům obhájce Vítězslav Květenský. Lukeš je v Česku stíhán za poškozování věřitelů, které podle karlovarského státního zástupce připravil o 4,6 miliardy korun.

Možná se zvýší koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas

Lidé možná v dohledné době budou muset platit vyšší koncesionářské poplatky. Stále je ale také možné, že se výše poplatků měnit nebude, protože opoziční poslanci s vládním návrhem nesouhlasí a příslušná novela jen těsně unikla zamítnutí. Sněmovní debata byla dalším a zatím nejostřejším střetem mezi koalicí a opozicí, hlavně ODS, která vládu viní ze snahy ovládnout elektronická média. Změny, které kabinet navrhuje ve dvou předlohách, podle občanských demokratů připoutávají veřejnoprávní televizi a rozhlas k vládě.

Společnost na zločiny komunismu zapomíná, míní političtí vězni

Společnost zapomíná na zločiny, jež se děly za komunismu. Jsou o tom přesvědčeni političtí vězni, kteří se sešli na shromáždění na pražském Žofíně proto, aby si připomněli oběti komunismu. Na celorepublikové shromáždění Konfederace politických vězňů zavítal i prezident Václav Klaus. Vězni svědomí, jak se také říká lidem, kteří byli kvůli svým názorům zavřeni v komunistických vězeních, se s nelibostí dívají na to, jak více než deset let po pádu režimu vzrůstají volební preference komunistů. Podobně se vyjádřil i prezident Klaus. "Nikoho z demokratů a určitě také vás nemohou těšit vzrůstající preference komunistické strany," uvedl na shromáždění. Dodal, že už však podle něj nehrozí z tohoto politického uskupení nástup nové totality.

Klaus na rozdíl od bývalého prezidenta Václava Havla jedná s komunisty jako s kteroukoli jinou politickou stranou. Havel její politiky nezval na nejrůznější konzultace, které s představiteli parlamentních stran vedl. Klaus například naposledy pozval předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka společně s šéfy dalších stran na jednání o Evropské unii. Kromě prezidenta zavítali na setkání politických vězňů také další politici, například ministr zahraničí a předseda lidovců Cyril Svoboda či jeho vládní kolega, šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš. I oni uvedli, že demokratičtí politici by neměli jednat s představiteli komunistické strany jako s partnery. Klaus ovšem odmítl, že by právě jeho pozvánka pro zástupce KSČM k jednání tuto stranu v očích veřejnosti legitimizovala. "Já nelegitimizuji komunistickou stranu. Komunistická strana byla legitimizována naším právním řádem a já jsem to nebyl, kdo to v roce 1990 udělal," řekl ČTK.

Radnice v Plzni shání snímky z nepokojů proti reformě v roce 1953

Dobové snímky, které dokumentují události z 1. června 1953 v Plzni, shání místní radnice. Po vyhlášení měnové reformy vypukly v tento den v Plzni nepokoje a demonstrace, které byly zřejmě vůbec prvním silným veřejným odporem občanů v Československu proti komunismu. Nepokoje ale byly režimem důsledně potlačeny a účastníci masivně odsouzeni a vystěhováni z města. Z té doby se ale, zřejmě kvůli obavám z následných perzekucí, nezachovaly téměř žádné fotografie. Podle dostupných údajů se nepokojů účastnilo až na 20.000 lidí, převážně dělníků Škodovky. Podle jednoho z tehdy odsouzených mužů, soudci soudili nepřetržitě i v noci, dokonce měli za jednací síní matrace a odpočívali mezi jednáními přímo v budově soudu.

Testy vyloučily onemocnění SARS u běžence ve znojemské nemocnici

Cizinec, který byl umístěn koncem minulého týdne ve znojemské nemocnici s podezřením na nebezpečný druh zápalu plic (SARS), nemocí netrpí. "Výsledky všech testů skončily negativním výsledkem," řekla primářka infekčního oddělení znojemské nemocnice Ludmila Paulenková. Muž má jinou infekci dýchacích cest a lékaři ho propustí asi v pondělí. Nemocný muž je běženec; do nemocnice ho několik hodin po zadržení u česko-rakouských hranic převezla cizinecká policie. Měl horečku a špatně se mu dýchalo. Pochází z Číny, která je epicentrem výskytu SARS.

Odborníci začnou zkoumat zdravotní stav lidí žijících u chemičky Spolana

Asi 100 občanů Libiše na Mělnicku, ležící poblíž chemičky Spolana, by se mělo zapojit do průzkumu, jenž má odhalit nebo vyvrátit jejich ohrožení jedovatými látkami. Toto sledování je součástí rozsáhlého průzkumu, který zahájili odborníci po loňských povodních a haváriích ve Spolaně, řekla starostka Jindra Hudcová. Všichni vybraní občané vyplní dotazník a zhruba 20 z nich by si mělo nechat odebrat krev. Její vzorky by měly odhalit případné škodlivé látky. Podle navržených kritérií se do průzkumu mohou zapojit jen zdraví dospělí lidé žijící v Libiši minimálně deset let. Musejí to být nekuřáci a nesmí jít o bývalé ani současné zaměstnance Spolany či jiného podobného chemického podniku. Zvlášť vhodní pro tento průzkum jsou lidé, kteří pěstují domácí zvířata a jedí jejich vajíčka, pěstují zeleninu nebo jedí ryby ulovené v okolních tůních.

Při loňské povodni a následných haváriích ze Spolany unikly do vody a ovzduší desítky tun jedovatých látek. Velké nebezpečí pro okolí ale představují i staré ekologické zátěže v podobě objektů zamořených rtutí a prudce jedovatými dioxiny.

Přes 500 zaměstnanců Vítkovic protestovalo proti propouštění

Více než 500 zaměstnanců společnosti Vítkovice Strojírenství třicet minut hlasitě protestovalo proti chystanému propouštění. Zaměstnanci největší dceřiné firmy Vítkovic před ředitelstvím hlasitě pískali, pokřikovali i sprostě nadávali proti záměru, podle kterého chce vedení firmy do konce letošního roku propustit 730 z nynějších 3250 zaměstnanců.

Lesní restituce jsou vyřízeny z 98 procent

Zhruba 98 procent všech restitučních nároků v lesním hospodářství je v současné době vyřízeno. Jak řekl generální ředitel státních lesů Jiří Oliva, dosud nevyřízené nároky řeší soudy zejména proto, že u nich chybí různé důkazy pro prokázání majetku. Mezi roky se vlekoucí případy patří spory o vydání lesního majetku rodině Colloredo-Mannsfeldů a Františku Kinskému. Nejasná je zatím situace s případnými restitucemi církevních lesů, o nichž zatím česká politická reprezentace nijak nerozhodla.

Gross a Tvrdík žalují Respekt za článek o odposleších telefonů

Ministr vnitra Stanislav Gross a ministr obrany Jaroslav Tvrdík se rozhodli společně zažalovat týdeník Respekt, který minulý týden informoval o jejich údajných telefonických kontaktech se správkyní nevěstince André v pražských Nuslích. Budou žádat omluvu a 500 tisíc korun, který prý v případě výhry věnují na charitu.

Respekt minulé pondělí uvedl, že na seznamech policejních odposlechů za několik uplynulých měsíců figurují tři současní ministři a nejméně devět poslanců. Telefonovali jim totiž lidé podezřelí z různé trestné činnosti, kteří jsou odposloucháváni. Na seznamech se tak prý ocitli také Gross a Tvrdík. Grossovi podle listu volali dva lidé prověřovaní policií: podnikatel Andrej Babiš a Hana Palochová, správkyně nevěstince. Babiš podle policie porušil zákon při ovládnutí podniku Lovochemie. Palochová se údajně zná s Albánci, kteří podle policie angažují do českých nevěstinců ženy z Balkánu, uvedl Respekt. Palochová podle týdeníku telefonovala i Tvrdíkovi.

Gross i Tvrdík kontakty s Palochovou popřeli. Podle Mladé fronty Dnes se prý stýkají s Libuší Barkovou, majitelkou domu, v němž nevěstinec sídlí. Oba ministři deníku řekli, že na hovorech s Barkovou nevidí nic divného. Tvrdík uvedl, že Barkovou zná přes Grosse z muzikálu Pomáda. O čem si spolu telefonují, ale odmítl prozradit. Gross o Barkové řekl, že je to dávná rodinná známá. Svoji známost hájil mimo jiné tím, že Barková nevěstinec neprovozuje, pouze jí patří nemovitost.

Veřejné počítačové kurzy jsou úspěšné

Již více než 10.000 lidí se během tří měsíců zúčastnilo kurzů počítačové gramotnosti, které pořádá ministerstvo informatiky a Centrum internetu. Organizátoři se kvůli velkému zájmu rozhodli rozšířit nabídku o další tři lekce, které prohloubí schopnosti pracovat s počítačem. Nejčastějším důvodem, proč se lidé rozhodli naučit pracovat s počítačem, bylo lepší uplatnění na trhu práce. Svůj handicap dohánějí v centrech nejčastěji lidé od 40 do 60 let a spíše ženy.

Nový artéský vrt zajistí Budvaru zdroj vody na dalších 100 let

Budějovický Budvar začne v nejbližších dnech využívat nový artéský vrt, který mu podle sládka Josefa Tolara zajistí přístup k unikátní hlubinné vodě na dalších 100 let. Vrt, který je hluboký 300 metrů, nahradí jeden ze dvou současných. První artéská studně, která byla hluboká téměř 197 metrů, byla v pivovaru vyvrtána už v roce 1922. Budvar používá k výrobě piva velmi čistou a měkkou vodu, která je optimální pro vaření světlého piva. Tolar připomněl, že právě voda je jedním z důležitých faktorů, které Budějovickému Budvaru napomohly k získání ochrany pojmů Budějovické pivo a Českobudějovické pivo v rámci přístupu ČR do Evropské unie.

Zemřela nejstarší česká občanka Františka Čermáková

Nejstarší občanka Česka Františka Čermáková z Moravských Budějovic na Třebíčsku zemřela v úterý ve věku 108 let. Zemřela doma krátce poté, co se vrátila z prohlídky v nemocnici, informoval starosta Moravských Budějovic Jan Nekula. "Pro mě osobně byla vzácným a výjimečným člověkem," řekl starosta, který s Čermákovou slavil narozeniny ve stejný den. Její život zasáhl do tří staletí a dvou tisíciletí. Vychovala tři syny, dvěma žijícím je přes 80 let. Do rodiny patří i šest vnuků, 16 pravnuků a tři prapravnučky.

První dáma českého filmu Věra Chytilová natočila dokument o Troji

První dáma české kinematografie Věra Chytilová je podepsaná pod dokumentem nazvaným Troja - proměny v čase, v němž mapuje minulost i současnost tohoto magického místa na okraji Prahy. Pro mnohé je Troja synonymem zoo či barokního zámku. Málokdo však ví, že od konce 19. století byla vyhlášeným cílem toulek i pobytů básníků, spisovatelů, architektů či malířů. Svérázným průvodcem snímku je jeden z místních usedlíků, jehož Chytilová, která v Troji žije, znala. "Když se dostanete do jeho spárů, těžko mu uniknete," tvrdí o sečtělém pamětníkovi s červeným kulichem na hlavě. Ke slovu však pustila i odborníky, zástupce tamní radnice či olympijskou vítězku Danu Zátopkovou.

Režisér Zdeněk Troška oslaví padesátiny

Uprostřed příprav na druhý díl divácky úspěšné komedie Kameňák oslaví režisér Zdeněk Troška 18. května padesátiny. Kameňák zhlédlo od lednové premiéry během deseti týdnů 300.000 lidí. Tvůrci očekávají, že celkově překročí půlmilionovou hranici. Troška se však nesoustřeďuje jen na režii hraných filmů. Úspěch měly i jeho umělecké dokumenty a divadelní inscenace. Pro Státní operu Praha nastuduje Bizetovu Carmen, jejíž premiéra bude v březnu příštího roku. Zvažuje prý i nabídku jedné z ruských televizních společností natočit dokument o pobytu Petra Iljiče Čajkovského v Praze.

Trumpetista Sommerhalder vystoupí jako vítěz na příštím festivalu Pražské jaro

Nejúspěšnějším účastníkem interpretační soutěže Pražského jara se stal sedmnáctiletý švýcarský trumpetista Julian Sommerhalder. Student, o deset let mladší než většina ostatních kandidátů, zvítězil ve svém oboru a převzal ještě desítku dalších různých ocenění. Nejmladším úspěšným českým účastníkem letošní soutěže je student AMU Roman Patočka, žák houslisty Ivana Štrause. Dělí se o druhé místo s ruskou houslistkou Naděždou Koršakovovou. Primátor Pavel Bém těmto třem laureátům předal na Staroměstské radnici rovněž Ceny hlavního města Prahy. Laureáti soutěže získali také pozvání k různým koncertním vystoupením v Česku i v zahraničí.

Vodáctví v Čechách: Nejmasovější rekreace i špičkový sport

Česká republika se ve světě pyšní zajímavým primátem. Nikde jinde nenajdete tolik lidí, kteří svou letní dovolenou tráví s pádly v ruce na říční hladině, a zároveň tolik sportovců, kteří se stejnými pádly dominují světovým žebříčkům. Ten fenomén se jmenuje vodáctví. Není asi náhodou, že Česká republika je v počtu a úspěšnosti závodníků vodních sportů světovou velmocí číslo jedna. Stačí vzpomenout jména jako Štěpánka Hilgertová, Lukáš Pollert, Martin Doktor či Václav Chalupa.

Letos se mohou turisté do Prčice vydat také s prezidentem Václavem Klausem

Příznivci pěší turistiky se v sobotu znovu vydají na nejznámější pochod v zemi z Prahy do Prčice na Benešovsku. Na túru vyrazí také prezident Václav Klaus, který půjde 23 kilometrů. Organizátoři připravili letos pro příznivce pěší turistiky v jarní přírodě celkem 12 tras. Nejdelší má 70 kilometrů.

Brilantní Nedvěd pokořil Madrid, píší noviny o českém fotbalistovi

Pavel Nedvěd je v zahraničním tisku označován za smutného hrdinu středečního zápasu, v němž pomohl fotbalistům Juventusu Turín postoupit do finále Ligy mistrů přes Real Madrid. Český záložník dal podle italských novin nejdůležitější gól ve své kariéře, ale žlutá karta znamenající distanc v posledním utkání proti AC Milán mu radost zkalila.

Počasí

Bude oblačno, denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.