Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Odstupující ministr obrany Jaroslav Tvrdík se prý o škrtech v armádním rozpočtu dozvěděl z médií

Odstupující ministr obrany Jaroslav Tvrdík se prý o chystaných škrtech v armádním rozpočtu, kvůli nimž podal demisi, dozvídal až z médií nebo později než generální tajemník NATO. V pořadu České televize Špona také řekl, že ambiciózní plány na reformu ozbrojených sil asi skončí krachem. Tvrdík navíc ještě umocnil zmatek, který provázel jeho odchod z ministerské funkce. Prohlásil, že demisi, kterou podal ve čtvrtek, po pátečním rozhovoru se Špidlou vlastně nechtěl stáhnout - po prohlášení předsedy vlády prý ale neměl jiné východisko. Nakonec po několika hodinách definitivně rezignoval.

Při nedávné návštěvě generálního tajemníka NATO George Robertsona v Praze Tvrdík podle svých slov vůbec nevěděl, o čem se s šéfem aliance bavili premiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Až následně jsem se dozvěděl, že mu oba oznámili, že budeme škrtat, u ministra zahraničí dokonce přes média. To mi přijde neuvěřitelné," řekl Tvrdík. Nebylo to podle něj poprvé, kdy se o záměrech snižovat výdaje na armádu dozvěděl z tisku.

Premiér Špidla chtěl podle Tvrdíka dokázat, že "je tvrdě odhodlán prosadit reformu veřejných financí za každou cenu a že zatočí s každým, kdo se mu vzepře". "Tak to se mu povedlo," řekl na adresu svého nadřízeného. Premiér Tvrdíkovo vyjádření nechtěl komentovat s tím, že televizní pořad nesledoval. Špidla si ale nemyslí, že by ministr měl o reformě veřejných financí málo informací nebo jen zprostředkované údaje.

Premiér vybírá ministra obrany, ve hře je Kostelka, Titz i Turek

Premiér Vladimír Špidla vybírá nástupce za Jaroslava Tvrdíka. Jména možných kandidátů na nového ministra obrany si zatím nechává pro sebe. Sám Tvrdík by ve svém křesle rád viděl někoho z trojice svých náměstků, jimiž jsou Miroslav Kostelka, Jaroslav Škopek nebo Jan Váňa. Za favorita považují někteří komentátoři Kostelku. Ve hře jsou podle informací ČTK také sociálnědemokratičtí poslanci Miloš Titz a Radim Turek, členové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

Poslanec Turek se s premiérem během jeho sobotní návštěvy Moravskoslezského kraje dohodl na společné schůzce, která by se měla zřejmě uskutečnit někdy v příštím týdnu. Turek by funkci pravděpodobně přijal, rád by se ovšem seznámil se skutečným stavem armády. "Vím, že situace v tuto chvíli v resortu není vůbec růžová a rozhodně se do ní nehrnu po hlavě, ale takovou nabídku bych musel velice vážně zvažovat," prohlásil dvaatřicetiletý poslanec. Domnívá se ale, že odstupující ministr vylíčil situaci v resortu až příliš katastroficky.

Prezident rozhodne o demisi ministra obrany Jaroslava Tvrdíka po návratu z Petrohradu

Prezident Václav Klaus rozhodne o demisi ministra obrany Jaroslava Tvrdíka až po návratu do Prahy. Řekl to novinářům v Petrohradu, kde se účastní vrcholné schůzky Rusko-Evropská unie. Prezident se s Tvrdíkem setkal v pátek těsně před odjezdem na letiště a doporučil mu, aby si vybral - buď opustí vládu, nebo sliby, které dal voličům. Klaus přiznal, že měl pro některé Tvrdíkovy kroky pochopení. "Já si myslím, že on byl zatím nejvýraznějším ministrem obrany v krátké historii České republiky. Myslím, že se o leccos zasloužil," poznamenal.

Rusko a Evropská unie vyjádřily zájem o upevnění spolupráce

Společným cílem Ruské federace a členských i kandidátských zemí Evropské unie (EU) je vybudování sjednocené Evropy. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin, když na tiskové konferenci hodnotil výsledky summitu Rusko-EU v Petrohradě. Podle českého prezidenta Václava Klause nebylo možné od schůzky očekávat nějaká horečná jednání, protože každý z řečníků měl možnost mluvit jen asi tři či čtyři minuty. To ovšem neznamená, že by schůzka, která se konala u příležitosti oslav třístého výročí založení Petrohradu, nebyla důležitá. "Je to mimořádné setkání v tomto kontextu a v tomto počtu lidí," řekl novinářům po schůzce Klaus. Na summitu hovořil o tom, že rozšiřování Evropy směrem na východ by nemělo být pro Rusko znepokojující. Klaus je také přesvědčen o tom, že se ruskému prezidentovi Putinovi daří získávat pro jeho zem silnější politický vliv a vyjádřil zájem o oficiální návštěvu Ruska. Při obědě se Václav Klaus Klaus individuálně setkal s čínským prezidentem Chu Ťin-tchao a přijal pozvání k návštěvě Číny.

Petrohradský summit Rusko-EU umožnil podle Putina oběma stranám lepší pochopení problémů ve vzájemných vztazích. "Rusko a EU se dohodly, že posoudí podmínky pro zavedení vzájemného bezvízového styky v dlouhodobé perspektivě," citoval ruský prezident ze závěrečného dokumentu. Přiznal rovněž, že jednání o této otázce "nebudou lehká". Uvedl, že Rusko chápe výhrady členských zemí Evropské unie a udělá všechno pro to, aby je odstranilo. Z hlediska budoucnosti za významné označil Putin fakt, že na summitu bylo dohodnuto zřízení stálého výboru partnerství Rusko-EU.

Kvůli Václavu Klausovi se měnil zasedací pořádek při petrohradské večeři

Kvůli českému prezidentovi Václavu Klausovi se musel doslova na poslední chvíli měnit zasedací pořádek při slavnostní večeři, jež se konala v Petrohradu u příležitosti třístého výročí založení města. Podle informací ČTK odmítl Klaus sedět u stolu s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. "Ruská strana akceptovala naše přání," potvrdil změnu míst u jednotlivých stolů Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Odmítl však říci, proč český prezident nechtěl sedět u jednoho stolu s Lukašenkem. "Nebudeme zacházet do podrobností," dodal pouze.

Svým hlasem vstup do EU nepodpořím, říká Ivan Langer v Lidových novinách

Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer (ODS) v nadcházejícím referendu nepodpoří svým hlasem vstup České republiky do Evropské unie. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny. Stejně jako Langer se před časem vyjádřil jeho stranický kolega Martin Říman. "Já jsem při tom rozhodování opravdu dlouho přemýšlel. A říkám, že za přispění mého hlasu to nebude," odpověděl Langer na dotaz listu, zda bude v referendu hlasovat "pro".

Občanská demokratická strana na květnové ideové konferenci doporučila voličům, aby v očekávaném referendu hlasovali pro vstup země do unie. Langer si však nemyslí, že by jeho a Římanovo "ne" znamenalo, že ve straně vládne anarchie. "Tohle je věcí každého z členů politické strany," konstatoval. O vstupu České republiky do EU rozhodnou občané v plebiscitu, který se uskuteční 13. a 14. června.

Evropská unie není pro Česko výhra, míní evropští euroskeptici

Českou republiku nečeká v Evropské unii nic dobrého. Tak většinou pohlížejí na budoucnost Česka ve sjednocené Evropě zástupci euroskeptiků z nejrůznějších evropských zemí. V sobotu se mohli o své názory podělit na semináři Rozšířená Evropa - naděje a rizika, který v Praze uspořádalo občanské sdružení Res publica. Vstup země do unie se podle řady euroskeptiků dotkne především zemědělců, kteří kvůli nízkým dotacím nebudou schopni konkurovat evropským kolegům. Výrazně proto podraží potraviny. Nejtěžší ránou však bude zavedení eura, kterým Češi ztratí možnost ovlivňovat svou měnovou politiku, shodli se někteří z účastníků semináře.

Unie svobody je pro federální EU, chystá evropský program

Vládní Unie svobody-DEU je pro posilování federativních principů Evropské unie a zároveň pro silné spojenectví mezi Evropou a Spojenými státy. O reformě evropských institucí, diskusích v Konventu, zavedení eura či přípravě českých úředníků do bruselských institucí diskutovali poslanci a senátoři US-DEU i pozvaní odborníci na stranické konferenci v Praze. Silná Evropa podle unionistů není v rozporu se silnou euroamerickou vazbou, která byla, je i bude pro kontinent klíčová.

Lékařský odborový klub vyhlásil stávkovou pohotovost

K odborářům, kteří v minulých dnech vyhlásili stávkovou pohotovost, se připojil také Lékařský odborový klub (LOK). Důvodem je nesouhlas s koaličními návrhy reformy veřejných financí, které nereagují na požadavek zvýšení platů pro zdravotníky. Předseda klubu Milan Kubek varoval, že pokud vláda zdravotníkům nepřidá, nebude možné udržet zdravotnickou péči na dosavadní úrovni. Odhaduje také, že po vstupu země do Evropské unie se prudce zvýší odliv českých lékařů do zahraničí.

Zhruba stovka lidí v Dubí demonstrovala proti kamionům

Zhruba stovka lidí z české i německé strany hranice se v Dubí na Teplicku vydala na klidný pochod podél mezinárodní trasy E 55 s hesly Chceme dýchat čistý vzduch či Za klidný spánek nás všech. Lidé tak demonstrovali proti snaze úřadů obnovit průjezd těžkých nákladních vozů přes nedaleký hraniční přechod Cínovec - Altenberg, který je od povodní pro kamiony uzavřen. Zakladatel iniciativy Obce proti kamionům Karel Pešička před začátkem pochodu prohlásil, že pokud politici a úřady neurychlí dostavbu dálnice D 8, která by Dubí ulehčila, přijdou na řadu i blokády silnice či hraničního přechodu.

Rakouský landsmanšaft poukazuje na "antisemitismus" dekretů

S takzvanými Benešovými dekrety by spolu s Českou republikou vstoupily do Evropské unie a tedy evropského hodnotového společenství i "antisemitské zákony", varuje Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ), z jeho prohlášení cituje agentura APA.

Na podporu svých tvrzení uvádí SLÖ případ rodiny Fischmanových, jejíž majetek byl po druhé světové válce vyvlastněn na základě Benešova dekretu číslo 12. Dcera Richarda Fischmana, zavražděného v koncentračním táboře, dnes 86letá Eliska Fischmanová podle SLÖ dosud marně bojuje o vrácení rodinného majetku. V roce 1945 byl prý rodinný zámek s 270 hektary půdy přislíben občanům obce Puklice (Jihlavsko), lví podíl na vyvlastněném majetku si ovšem údajně zajistil tehdejší starosta Karel Tesař. Právě on přitom spolu s dvěma dalšími osobami svědčil před národním výborem proti Fischmanovi, zdůrazňuje SLÖ.

Srbsko a Černá Hora zrušily víza pro 40 zemí, včetně ČR

Srbsko a Černá Hora oznámily zrušení vízové povinnosti pro návštěvníky ze Spojených států, Kanady a z členských i kandidátských zemí Evropské unie, tedy i pro obyvatele České republiky. Návštěvníkům ze 40 zemí bude povoleno vstoupit na území Srbska a Černé Hory bez víz a pobývat v zemi po dobu až 90 dnů. Černá Hora, která leží na pobřeží Jaderského moře, se snaží opětovně oživit svůj turistický průmysl, který byl narušen válkami na Balkáně v devadesátých letech.

Den pozemního vojska Bahna 2003 přilákal tisíce lidí

Počasí přálo organizátorům 14. ročníku Dne pozemního vojska Bahna 2003 ve vojenském výcvikovém prostoru Jince u Strašic na Rokycansku. Jízdám vojenské historické i současné techniky z Česka i ciziny a ukázkám práce různých jednotek pozemních vojsk přihlíželo několik desítek tisíc návštěvníků. Nepřijel sice odstupující ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ale náčelník generálního štábu Pavel Štefka a velitel pozemních vojsk Josef Sedlák na oslavě nechyběli.

Už tradičně se přehlídky účastní zahraniční armády. Diváci ocenili ukázku německého tanku Leopard a rakouských a polských vojenských vozidel. Novinkou, která také vzbudila aplaus, byl letošní premiérový přelet dvou bitevníků L- 159 Aera Vodochody. Líbila se i ukázka přepadu s výsadkem z vrtulníku. Na nepřátelský bunkr útočili vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení a ze vzduchu je jistily dva bitevní vrtulníky MI-24. Z historických vojenských vozidel diváky nejvíce zaujala replika britského tanku z první světové války. Líbily se i rekonstrukce historických událostí a bitev z let 1938 až 1945.

Asi 50 monarchistů založilo na sněmu zemskou českou organizaci

Přibližně 50 členů či příznivců Koruny české, monarchistického hnutí Čech, Moravy a Slezska, se sešlo na zemském sněmu v pražském Karlíně. Založili na něm zemskou českou organizaci. Společným cílem všech organizací je změnit demokratickými parlamentními prostředky státní zřízení z republiky na konstituční parlamentní demokratickou monarchii západoevropského typu. Dosažení tohoto cíle pokládají monarchisté za zcela reálné. Český trůn je prázdný od roku 1835. Naposledy si svatováclavskou korunu na hlavu posadil Ferdinand V. Zvolená dynastie, z níž by vzešel panovník, by získala dědičně nástupnické právo, ale nová hlava státu by patrně měla méně pravomocí než má v současnosti český prezident.

K monarchistům se hlásí řada osobností českého kulturního a veřejného života. Názor, že panovník bude zárukou, že se česká společnost nepodvolí diktátu ekonomických sil, nýbrž že bude ctít i nadčasové hodnoty, hájí například malíř Adolf Born či herec Jiří Lábus.

Hasiči likvidovali požár centru na recyklaci lednic

V centru na recyklaci lednic vypukl požár. Oheň se podařilo v krátké době zlikvidovat, žádné úniky nebezpečných látek hlášeny nejsou. Podle majitele společnosti Petra Linharta byl zřejmě příčinou požáru elektrický zkrat na lince, kde se ledničky demontují. Liberecké recyklační centrum dokáže ročně zlikvidovat 100.000 lednic.

Sociální výdaje státu se vloni zvýšily o 22 miliard

Stát v loňském roce na sociálních dávkách vyplatil o 22 miliard korun více než v roce předchozím. V roce 2002 také přibylo nezaměstnaných a lidí na nemocenské. Na hranici chudoby se v České republice nachází přibližně půl milionu osob, píší Lidové noviny. Sociální dávky od státu představují podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí 17 procent všech příjmů českých domácností. Částka, kterou stát vyplácí na sociálních dávkách, důchodech a nemocenském pojištění, se přitom každý rok zvyšuje. Vláda v současnosti zvažuje opatření, která by zneužívání sociálních dávek a nemocenské zabránila.

Střely, které zasáhly staveniště u Tábora, vypálila policie

Kulky, které v úterý zasáhly staveniště u Tábora, vyšly ze samopalů táborských policistů, kteří cvičili střelbu na asi dva kilometry vzdálené střelnici v Čekanicích. Podle táborského policejního mluvčího Pavla Hantáka ale policisté při cvičných střelbách neporušili žádná pravidla, informuje sobotní Právo. Výcvik ukončili okamžitě potom, co jim zavolal stavbyvedoucí a informoval je o situaci. Projektily údajně zasáhly postel na ubytovně a dělníky minuly jen o několik metrů. Na střelnici je nyní jakýkoli výcvik zakázán, dodává Právo.

Anonym vyhrožující bombou vyklidil supermarket v centru Plzně

Policisté evakuovali přinejmenším stovky lidí z hypermarketu nedaleko centra Plzně. Neznámý anonym totiž zavolal na linku tísňového volání a požadoval tři miliony korun, jinak prý v supermarketu odpálí bombu. K obchodu, kam lze z centra Plzně dojít pěšky za deset minut, se sjeli všichni dostupní policisté včetně několika strážníků. Obchod prohledával také psovod se speciálně vycvičeným psem. Supermarket byl jako každý páteční večer plný lidí pořizujících víkendové nákupy.

Polovině Lomnice teče z kohoutků zapáchající voda

Polovině obyvatel Lomnice nad Popelkou teče už několik dní z kohoutků špinavá zapáchající voda. Ačkoliv vodárna věděla o znečištění již v úterý, hygieniky informovala až druhý den ráno. Ti okamžitě zakázali vodu pít. V ordinacích lékařů se už začaly množit pacienti s teplotami, bolestmi břicha, průjmy a zvracením. Jak informuje liberecká příloha Mladé fronty Dnes, město vyhlásilo zákaz pití vody, lidi varuje rozhlasem i telefonicky. Až do pondělí, kdy budou hotovy poslední výsledky laboratorních rozborů, jsou obyvatelé postižené části města odkázáni jen na kupovanou balenou vodu či přistavené cisterny.

"Český sen" se rozplynul, žádné levné pivo ani párky

Žádné levné pivo ani párky nenašli odhodlaní zákazníci v hypermarketu Český sen, který podle velké reklamní kampaně měl být v sobotu otevřen v Praze-Letňanech. Šlo však pouze o to, co je ochoten spotřebitel pro tuto vidinu podstoupit. "Smyslem akce je natočit celovečerní dokumentární film, který zaznamenává vznik, průběh a dopady reklamní kampaně," řekla mluvčí projektu Jana Jabůrková. Důvod, proč si autoři vybrali právě vizi hypermarketu, je zřejmý. V České republice se hypermarkety ujaly nejvíce z postkomunistických zemí. Ve zhruba 120 hypermarketech podle Jabůrkové výhradně nakupuje pětina občanů.

Nervozita provázela celou akci již od metra, odkud měly podle reklamy odjíždět speciální autobusy. "Říkali, že to bude jezdit každých deset minut," stěžoval si postarší muž. Po příjezdu k výstavišti do Letňan jej na chvíli přepadla radost z barevného "hypermarketu" na obzoru. Ta jej však rázem přešla, když se 200 metrů brodil trávou k pouhé natažené plachtě.

Referendum o vstupu do EU je příležitostí pro sběratele

Lahůdku pro filatelisty v podobě ručního příležitostného razítka připravila Česká pošta k referendu o vstupu země do Evropské unie. Zájemci ho mohou dostat na 14 poštách po celé republice, sdělilo ministerstvo zahraničí. Na propagačním štočku je nápis "Rozhodněme 13. - 14. 6. 2003" a logo kampaně "Ano".

Recitál Evy Urbanové vyvrcholil třemi přídavky

Záplavou květin, dlouhými ovacemi a třemi přídavky vyvrcholil operní recitál, který měla na hudebním festivalu Pražské jaro sopranistka Eva Urbanová. Na koncertu zaznělo osm italských árií, několik operních orchestrálních čísel a při přídavcích další tři scény z italských hudebních dramat. Koncert nakonec trval téměř dvě a půl hodiny. Eva Urbanová působí od počátku 90. let v pražském Národním divadle, ale větší část sezon zpívá v posledních letech v zahraničí. Vystupuje opakovaně zejména v operách Turandot, Její pastorkyňa, Gioconda, Rusalka, Tosca a Sedlák kavalír.

V Jabkenicích se po letech otevřel Památník Bedřicha Smetany

Po 16 letech mohli zájemci opět vstoupit do obnoveného Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenické myslivně na Mladoboleslavsku. Právě zde skladatel v závěru života zkomponoval řadu svých stěžejních děl. Nová expozice je proti té předchozí zajímavější nejen větším množstvím exponátů, ale i větší autenticitou, uvedla ředitelka muzea Olga Mojžíšová. Jádrem nové expozice jsou dva historické interiéry v prvním patře, Smetanova pracovna a rodinný salon. Další část mapuje předchozí kontakty Smetany s Mladoboleslavskem i Smetanovo dílo jabkenického období. V památníku je také řada předmětů osobní potřeby patřících Smetanovi i jeho rodině. V přízemí pak malá galerie, kde lze poslouchat Smetanova díla podle vlastního výběru. Na moderní audiovizuální techniku a dokončení úprav zahrady ovšem podle Mojžíšové již nezbyly peníze.

Do Jabkenic se skladatel uchýlil k rodině své dcery v roce 1875 poté, co jej ztráta sluchu zbavila existenčního zajištění v Praze. V myslivně pak vytvořil například opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance a dokončil zde i cyklus Má vlast.

V Bohnické Psychiatrické léčebně začal festival Mezi ploty

V areálu pražské Psychiatrické léčebny v Bohnicích začal dvoudenní benefiční festival Mezi ploty. Na 150 divadelních souborů, hudebních skupin a výtvarníků přispěje svými vystoupeními k bourání předsudků vůči psychickým poruchám a přiblíží oblast psychiatrie veřejnosti. Výtěžek ze vstupného na festival bude již tradičně využit na rozvoj kulturních aktivit v rámci léčebny. Letošního dvanáctého ročníku festivalu se zúčastní okolo tisíce umělců, což je nejvíce v jeho historii. Festival Mezi ploty patří k nejrozsáhlejším kulturně-uměleckým přehlídkám v České republice a svým zaměřením a místem konání je ojedinělý i z mezinárodního hlediska.

Zlín zachvátilo trpaslíkové šílenství

Žádosti občanů přinutily zlínský magistrát pozvat do města výrobce plastových trpaslíků. Že jsou trpaslíci kýč? Výrobce ze Šumavy prodal ve Zlíně za dva dny téměř celou měsíční produkci. Přestože měl prodejní místo na náměstí Míru pronajato do večerních hodin, krátce po poledni již nebylo co prodávat. "Zájem nás šokoval. V Čechách prodáváme trpaslíky především cizincům, ve zdejším regionu ale podobný sortiment zřejmě úplně chybí," řekla Ivana Melicharová, ředitelka firmy, která trpaslíky vyrábí. Dodala, že za dva dny ve Zlíně prodala 300 kusů plastových trpaslíků, čápů, žab, šneků, prasat a dalšího sortimentu. Obyvatelé bombardovali zlínský magistrát dopisy od května, kdy se trpaslíci ve městě poprvé objevili na tradičních květinových trzích.

Kašperské Hory ukazují krásu skla ze šumavské sklárny Annín

Křehké, pestře zdobené křišťálové vázy, poháry a nádoby, které vznikly ve sklárně v nedalekém Anníně, vystavuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách. Expozice shrnuje více než dvousetletou historii jedné z nejvýznamnějších šumavských skláren, řekl historik muzea Vladimír Horpeniak. "V roce 1796 založil sklárnu v údolí Otavy kašperskohorský purkmistr a sklářský podnikatel Augustin Müller. Podle křestního jména své manželky nazval novou huť Annínem - Annathalem," přiblížil historik vznik třetí nejstarší české sklárny. Velká část exponátů se představuje veřejnosti vůbec poprvé, například rozměrné ukázky stříbřeného skla nebo efektní skla se zatavenými vzduchovými spirálami či ovíjené skleněnými nitkami.

Sklárně letos hrozilo uzavření kvůli asi roční celosvětové recesi na sklářském trhu. Firma, která vyrábí různé předměty z broušeného olovnatého křišťálu, vyváží 80 procent produkce. Provoz se ale nakonec nezastavil, a ačkoli se snížil počet zaměstnanců, historie sklárny pokračuje.

Lidé pozorovali částečné zatmění Slunce

Slunce částečně zakryté Měsícem pozorovali v sobotu časně ráno desítky lidí na hvězdárnách, ve volné přírodě i v ulicích spících měst. Tři minuty před pátou hodinou ranní vyšlo Slunce již zastíněné Měsícem. Největší část kotouče, asi 85 procent, Měsíc zakrýval v 05:24, v celé záři Slunce opět zasvítilo téměř o hodinu později. Asi 120 lidí se přišlo v ranním rozbřesku podívat na neobvyklý astronomický úkaz do Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně.

Zatmění Slunce přitahovalo lidi odnepaměti. Prvním písemným dokladem je 4140 let starý záznam v čínské kronice Šu-King. Na severní polokouli bude možné pozorovat zatmění Slunce v tomto desetiletí ještě třikrát: takzvané prstencové 3. října 2005, úplné 29. března 2006 a další úplné 1. srpna 2008.

Ivan Hlinka měl srdeční slabost

Bývalý hokejový reprezentant a kouč národního týmu Ivan Hlinka leží v nemocnici poté, co ho ve čtvrtek na golfu postihla srdeční slabost. Podle deníku Blesk kouč zlatého olympijského týmu z Nagana zkolaboval ve Slavkově u Brna, kde měl strávit pár dnů ve společnosti svých hokejových přátel. Kvůli zdravotní indispozici byl Hlinka, který je silným kuřákem, převezen do moderního kardiocentra v Brně.

Ze sportu:

Medailová sbírka české kanoistické reprezentace na mistrovství Evropy ve sjezdu se rozrostla o dalších pět zlatých. Druhý titul vybojovala ve sprintu kajakářka Michala Strnadová a mezi muži se z vítězství radoval Tomáš Slovák. Další tři zlaté medaile přidali junioři. Česká reprezentace tak má na kontě deset mistrovských titulů.

Dvojskif Ondřej Synek, Milan Doleček mladší obsadil v úvodním dílu Světového poháru v Miláně druhé místo. Jako jediní čeští účastníci se tak tito veslaři prosadili ve finále na medailovou pozici.

Fotbalisté Viktorie Žižkov se po roce znovu mohou těšit na Pohár UEFA. Pražané si místo v předkole této pohárové soutěže vybojovali třetím místem v ligové tabulce, k němuž jim v sobotu stačila domácí remíza 1:1 s Baníkem Ostrava.

Počasí

Bude oblačno, místy bouřky, teploty 24 až 28 stupňů Celsia.