Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus se v průběhu návštěvy Petrohradu setkal s Georgem Bushem

Závěrečný den návštěvy Petrohradu věnoval prezident Václav Klaus soukromé prohlídce města. Projel se lodí po městských kanálech, navštívil slavnou Ermitáž a setkal se rovněž se zástupci města při koktejlu v budově českého konzulátu. Klaus přiletěl do Petrohradu v pátek. Společně s dalšími více než 40 hlavami států a šéfy vlád ho pozval ruský prezident Vladimir Putin. V Petrohradu se konaly velkolepé oslavy třístého výročí založení města. Přicestoval i americký prezident George Bush, který se v sobotu krátce setkal s Václavem Klausem.

V médiích se v poslední době spekulovalo o tom, že vztahy mezi Pražským hradem a Bílým domem ochladly kvůli Klausově postoji k americké invazi v Iráku. Český prezident se údajně kvůli tomu střetl i s americkým velvyslancem v Česku Craigem Stapletonem. Velvyslanci se prý nelíbil Klausův nesouhlas se zařazením Česka na seznam zemí, které schvalují americký postup v Iráku. Prezident ale tyto zprávy popřel.

Reforma financí může zachránit jen necelou polovinu schodků, tvrdí Martin Říman

Vládní reforma veřejných financí může zachránit podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Římana (ODS) pouze necelou polovinu z hrozícího 600miliardového schodku v příštích třech letech. Úspora zhruba 270 miliard korun je proto podle něj naprosto nedostatečná. "I po té reformě, kterou navrhuje vláda, bude ročně končit státní rozpočet deficitem kolem 100 až 120 miliard korun," řekl Říman v pořadu televize Nova Sedmička. "Je to jediná reforma, na které jsme byli schopni se shodnout," odvětil místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU). Plánovaná reforma podle Římana navíc postrádá prorůstové prvky, když počítá jenom se škrty. Podle Rumla přece jen několik těchto impulzů zahrnuje, například snížení daní podnikatelů z 31 na 24 procent.

Jan Ruml kritizoval opoziční ODS, že svým postojem k Evropské unii jen straší lidi a vede zemi do izolace. Martin Říman zase napadl vládní kampaň za to, že je jednostranná a neinformuje o záporech členství. I Ruml připustil, že kampaň je chudá na informace. Považuje však za alibismus, že ODS, jejíž tehdejší předseda a premiér Václav Klaus podal před lety přihlášku do Evropské unie, nyní varuje před evropskou integrací. Říman stejně jako místopředseda ODS Ivan Langer nebude v nadcházejícím referendu hlasovat pro vstup do EU, i když ODS jako celek nazdory výhradám doporučuje svým voličům volit "ano". Římanovi vadí, že vláda zdůrazňuje výhody členství, ale neupozorňuje na rizika, která kvůli zvýšené konkurenci postihnou například drobné podnikatele.

Zahradil a Ruml se dostali do sporu kvůli šéfovi landsmanšaftu

Sudetoněmecká otázka budí na české politické scéně stále emoce a konflikty. Místopředsedu ODS Jana Zahradila popudil svými výroky senátor Jan Ruml z Unie svobody-DEU, který v televizi Nova hájil své kontakty s předsedou Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Ruml řekl, že on jedná s šéfem landsmanšaftu veřejně, zatímco Zahradil se nedávno sešel s Posseltem tajně na pivu. "Já ho za to nekritizuji, on to možná dělá tajněji než já, já to dělám otevřeněji, ale se sudetskými Němci se musí hovořit," řekl v televizi Ruml.

Zahradil vzápětí zaslal ČTK prohlášení, v němž uvedl, že 19. a 20. května se zúčastnil na jihu Čech jednání společného parlamentního výboru České republiky a Evropské unie, jehož členem je také Posselt jako poslanec Evropského parlamentu. "Součástí jednání byla i návštěva Českého Krumlova a společná večeře. Nešlo tedy o žádné separátní, natož tajné jednání mezi mnou a panem Posseltem," zdůraznil Zahradil. Dodal, že nebyl a není ochoten akceptovat Posseltovy postoje ani ustoupit jeho nárokům.

Premiér Vladimír Špidla považuje odstoupení od atomové energie za nemoudré

Český premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA řekl, že cíl dlouhodobého odstoupení od atomové energie je nemoudrý a nerozumný. Atomová energie je podle něj nejčistší variantou, je ekonomicky výhodná a ekologická. Problém s emisemi kysličníku uhličitého se jinak dá jen těžko vyřešit, prohlásil Špidla.

Na otázku o možnosti, že by vláda učinila gesto politování v souvislosti s takzvanými Benešovými dekrety, premiér přiznal, že je politováníhodné, co se v historii stalo. "Zpětně se to však změnit nedá," řekl Špidla. Výroky vicepremiéra Petra Mareše v souvislosti s dekrety a možností, že Praha uváží možné gesto politování nad vyhnáním a vyvlastněním sudetských Němců, nebyly podle Špidly předem projednány a dohodnuty.

Rakouská agentura zveřejnila rovněž rozhovor s vicepremiérem Marešem. Ten v něm zopakoval, že česká vláda by měla najít čas a odvahu k učinění gesta politování nad dekrety. Některé z dekretů tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše jsou totiž podle něj "skutečně ohavné". Zároveň ale také prohlásil, že se Benešovy dekrety dají jen stěží zrušit, protože většina z nich byla zaměřena na řešení velmi praktických problémů v zemi po druhé světové válce. Na jejich základě byla například založena Hudební akademie nebo i Česká filharmonie, připomněl vicepremiér a poukázal na to, že i mnichovská dohoda zůstává součástí německého právního pořádku.

Ministerstvo zaslalo 700 milionů Kč krajům, které postihly loňské záplavy

Ministerstvo pro místní rozvoj zaslalo z Fondu solidarity 700 milionů korun krajům, které v loňském roce postihly záplavy. Evropská unie v rámci tohoto fondu České republice poskytla celkem 3,8 miliardy korun. "My jsme žádosti krajů dostali až ve druhé polovině května a dříve jsme peníze poslat nemohli," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. Praha dostala z uvedené částky 670 milionů korun, zbylé peníze připadly Ústeckému a Středočeskému kraji. Například žádost Jihočeského kraje došla na ministerstvo teprve koncem května. Před schválením je též pomoc Plzeňskému kraji. V obou případech by mělo ministerstvo schválit pomoc v příštím týdnu a zároveň krajům odešle peníze.

Lidé dostanou do schránek letáky ke vstupu země do EU

Všichni lidé příští týden dostanou do svých schránek informační letáky o podmínkách přistoupení země k Evropské unii. Před červnovým referendem se v nich dozvědí nezbytné údaje související se členstvím - od sociálních jistot a důchodů až po práva občanů. Historické všelidové hlasování se bude konat v pátek 13. a sobotu 14. června. Vládní eurokampaň, která přišla na 200 milionů korun, vchází do závěrečné etapy. V ní se kabinet snaží na lidi apelovat, aby se nezapomněli hlasování zúčastnit. Součástí kampaně jsou televizní spoty, billboardy, plakáty, inzerce v tisku a internetová prezentace.

Výrobci hořických trubiček nemají ze vstupu do EU velké obavy

Výrobci proslulých hořických trubiček z Hořic na Jičínsku nemají ze vstupu Česka do unie velké obavy. Šanci prorazit na evropský trh však někteří vidí spíše skepticky. Hořické trubičky jsou specifickým výrobkem a v cizině nejsou známé. Zatím také nemají chráněné označení svého zeměpisného původu. To z českých značek získalo jen Českobudějovické a Budějovické pivo. Hořické trubičky, stejně jako například olomoucké tvarůžky či karlovarské oplatky, tak budou muset o ochranu zeměpisného označení původu požádat až po vstupu do unie.

Hořické trubičky stočené ze dvou sladkých oplatek se specifickou skořicovou chutí mají tradici dlouhou téměř dvě století. Podle legendy se recept do Hořic dostal v roce 1812 od kuchaře Napoleonovy armády, která se vracela z tažení do Ruska. O známost trubiček se postaral na přelomu 19. a 20 století podnikavý cukrář Karel Kofránek. Výrobu trubiček zdokonalil a pronikl s nimi do celého světa - jeho trubičky se prodávaly v Anglii, Německu, USA i v Šanghaji.

Analytici: Průměrná mzda v prvním čtvrtletí vzrostla na 15.000 Kč

Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla zhruba o 800 korun na 15.000 korun, odhadují analytici oslovení ČTK. Čech si tak v průměru vydělal o 5,6 procenta více než před rokem, reálně mu mzda díky deflaci stoupla dokonce o 6,0 procenta. V důsledku poklesu spotřebitelských cen tak byla reálná mzda poprvé v historii ČR vyšší než nominální. "Reálná kupní síla obyvatel tak razantně vzrostla. Bohužel tento růst se týkal pouze těch, kteří si v době vysoké nezaměstnanosti udrželi zaměstnání," řekla analytička České spořitelny Helena Horská. Nezaměstnanost se v prvním čtvrtletí pohybovala nad deseti procenty.

V České republice klesl v posledních letech počet vězňů

V České republice v posledních třech letech ubylo vězňů. Zatímco ještě v březnu 2000 trávilo čas za mřížemi 24.000 lidí, nyní si ve věznicích odpykává trest o 7000 lidí méně. Z informací vězeňské služby dále vyplývá, že počet vězňů se nejvíce snížil na přelomu let 2001 a 2002. Souvisí to s novelou trestního řádu, která zpřísnila podmínky vazby a umožnila rozšíření škály alternativních trestů. Již na začátku února 2002 se mohl díky tomuto úbytku zvětšit průměrný prostor připadající na jednoho vězně z 3,5 metru čtverečního na čtyři metry. Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy nicméně doporučuje plochu šest metrů čtverečních. Na výstavbu nových věznic však chybějí ve státním rozpočtu peníze.

Začaly Středoevropské katolické dny

Katolická církev v České republice, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku pořádá do 23. května 2004 společné Středoevropské katolické dny. Jejich téma zní Kristus - naděje Evropy. Důležitým prvkem této mezinárodní iniciativy je vzájemné sblížení. Katoličtí věřící se při nedělních bohoslužbách mají během celého roku seznamovat postupně s životem věřících ze všech zúčastněných zemí.

Plzeň si připomněla nepokoje po měnové reformě před 50 lety

Symbolická skupinka demonstrantů vykřikujících protikomunistická hesla, zpívajících opakovaně československou hymnu a ničících sovětský prapor připomněla pamětníkům i mladším obyvatelům Plzně nepokoje před 50 lety. Když 1. června 1953 začala platit měnová reforma, která přes noc znehodnotila lidem všechny peníze, v Plzni protestovalo na 20.000 lidí. Byli to zejména dělníci ze Škodovky. Symbolickou skupinku demonstrantů, kteří stejně jako před 50 lety pronikli na radnici a vyhazovali odtud tiskopisy národního výboru, doprovázel svými vzpomínkami i jeden z pamětníků nepokojů - osmasedmdesátiletý Alois Kučera. Vzpomínal na chvíle, kdy dav vnikl na radnici, na hesla, která skandoval, na nápad povstalců osvobodit politické vězně z borské věznice. Nezapomněl ani na útok lidových milicí a následné represe. Stály ho dva roky života v jáchymovských dolech, konfiskaci majetku a několikaleté zbavení občanských práv.

Válečný novinář, zakladatel informační agentury Epicentrum Jaromír Štětina, převzal v Plzni prestižní Cenu 1. června. Plzeň ji uděluje od roku 1993 osobnostem, které významně přispěly k objasnění a prosazení principu demokracie, svobody a spravedlnosti, a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím médií. Cenu vyhlašuje na památku nepokojů v roce 1953. "Já si na ty události pamatuji," řekl Štětina. Vzpomíná si na ráno, kdy jeho babička u rozhlasu plakala a otec, přesvědčený komunista, je schvaloval. "Babička ale tehdy řekla: 'Nemáš pravdu, když se ublíží jednomu, tak je to začátek, kdy se bude ubližovat všem', proto ta cena má pro mě velký význam," vysvětlil šedesátiletý Štětina. Podle něj je nesmírně důležité, že novináři mohou dnes na rozdíl od roku 1953 svobodně informovat. "Myslím si ale, že ještě nemáme vyhráno, naše demokracie je mladičká," tvrdí novinář, kterého proslavila legendární kniha S Matyldou po Indu i jeho účast v konfliktech po celém světě.

Romští muzikanti a tanečníci zakončili festival Khamoro

Třináctičlenný soubor romských hudebníků z Náchoda Čilagos (Oblak) zahájil v pražském Kongresovém centru slavnostní galakoncert, kterým vyvrcholil 5. ročník světového romského festivalu Khamoro. Týdenní přehlídky se kromě originálních romských kapel zúčastnili i odborníci na romskou historii, muzikologii a kulturu. Na přehlídku hudby a barev přišlo celkem několik tisíc lidí. Vedle koncertů nabídla přehlídka také panelové diskuse. Debatovalo se o romské hudbě, vylučování romských komunit z majoritní společnosti a o problematice romského holokaustu.

Jaromír Nohavica: Skvělá odezva v New Yorku

Skvěle jako mezi svými "Ostraváky" se cítil zpěvák Jaromír Nohavica o tisíce kilometrů dále v newyorské Bohemian Hall na koncertu, kterým zahájil dvoutýdenní cestu po Spojených státech. Na koncert přišlo přes čtyři stovky mladých lidí a byl beznadějně vyprodán. Na další stovky zájemců se lístky nedostaly. "Nesmírně příjemné překvapení," zhodnotil publikum Nohavica. I když neznali některé jeho nejnovější písničky, protože nemají tak častý kontakt s domovem, reagovali živě a nadšeně, uvedl. "Bylo to moc milé," pochvaloval si atmosféru. Na americkou půdu vstoupil Nohavica poprvé v životě a oslaví tu také padesátku. A to za několik dní v Chicagu, kde bude další z řady koncertů.

Kluci z výchovného ústavu v Chrastavě mají kapelu a koncertují

Výchovný ústav pro děti a mládež v Chrastavě, který je domovem zhruba 50 chlapců ve věku od 12 do 18 let, má vlastní hudební skupinu. Jezdí koncertovat po školách a domovech důchodců. Do ústavu se chlapci dostali především kvůli trestné činnosti v dětství, šikaně či drogám. V kapele hrají převážně Romové. Stará se o ně také Rom, kapelník známé liberecké cimbálové muziky Dušan Kotlár. Již dvakrát koncertoval v Koreji a jednou v Norsku. Jeho cimbálovou muziku si na svou svatbu vybrala i česká operní hvězda Dagmar Pecková.

Sokolnické dny přilákaly na hrad Hukvaldy stovky lidí

Několik set lidí využilo slunečného počasí a zavítalo na hrad Hukvaldy na Frýdeckomístecku, kde se po dva dny konaly Sokolnické dny. Své umění předvedla asi desítka chovatelů, kteří hovořili nejen o historii sokolnictví, ale především o zajímavostech ze života svých svěřenců. Předvedli také ukázky výcviku spojené s volným létáním či ukázku lovu atrapy.

Hradní areál je znám hlavně hudebními a divadelními představeními pod otevřeným nebem, přičemž nejpopulárnější akcí je festival Janáčkovy Hukvaldy. Hukvaldy jsou nejrozsáhlejší zříceninou hradu v České republice. Stojí na strmém kopci ve staré oboře založené pro chov daňků a muflonů. Podle pověsti také hradem bloudí duch preclíkáře, kterého zdejší hejtman zazdil do hradeb, protože mu odmítl vydat svou dceru.

O zámek v Ploskovicích se letos zajímají filmaři

O státní zámek v Ploskovicích se letos začínají více zajímat filmaři. Od začátku roku již o natáčení v historických prostorách požádalo osm filmových či televizních štábů. Příjmy z natáčení se tak stávají významným zdrojem financí pro opravy této památky. Ploskovický zámek byl postaven v letech 1720 až 1730 podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1849 se stal letním sídlem odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda I, později sloužil jako letní sídlo čs. ministra zahraničí. Od konce 60. let je přístupný veřejnosti.

Do rodiště Jana Kašpara se slétla letadla všech vývojových epoch

Stoletou historii motorového létání připomněla všem milovníkům aviatiky letošní 13. Aviatická pouť v Pardubicích. Na leteckou show se o víkendu slétla do rodiště průkopníka letectví Jana Kašpara letadla všech vývojových epoch. Na pardubické letiště přilákala více než 40.000 lidí. Milovníci historie letectví se v Pardubicích setkali například s replikou prvního motorového letadla bratří Wrightů, poprvé v třináctileté historii pouti se nad letištěm objevil Messerschmitt Bf 108 Tajfun, v ČR vůbec poprvé Jakovlev Jak-3. Bonbonkem byla i účast jediného provozuschopného dopravního letadla Lisunov Li-2, vyráběného před druhou světovou válkou.

Ze sportu:

Český desetibojař Roman Šebrle porazil Američana Toma Pappase a potřetí za sebou vyhrál slavný mítink v Götzisu. Světový rekordman ve dvoudenním klání na úpatí Alp nashromáždil 8807 bodů, vytvořil si druhý nejlepší výkon kariéry a nedovolil halovému mistrovi světa v sedmiboji, aby jej potřetí za sebou porazil.

České házenkářky po čtyřech letech opět postoupily na světový šampionát, který se letos bude hrát v prosinci v Chorvatsku. V Olomouci v odvetě play off sice prohrály s Nizozemskem 22:23, ale po vítězství 23:16 před týdnem v Amsterdamu jim tento výsledek k postupu bohatě stačil.

Ve čtvrtém kole skončila cesta Jiřího Nováka letošním French Open. Poslední český zástupce ve dvouhře prohrál s turnajovou čtyřkou Carlosem Moyou ze Španělska ve třech setech 5:7, 3:6 a 2:6.

Český plochodrážník Lukáš Dryml obsadil druhé místo ve druhém závodu seriálu Grand Prix, který se jel ve švédském Brovallenu. V celkovém pořadí Grand Prix vede spolu s obhájcem titulu Tonym Rickardssonem ze Švédska.

Poslední zlato na mistrovství Evropy ve sjezdu v seniorské kategorii pro Českou republiku vybojovala v Karlových Varech hlídka kajakářů ve složení Kamil Mrúzek, Robert Knebel a Tomáš Slovák. Češi na šampionátu získali 15 mistrovských titulů a medailí posbírali celkem 28.

Mistryní světa v bezmotorovém létání žen se ve třídě 15 M stala česká reprezentantka Alena Netušilová. Šampionátu v Jihlavě se zúčastnily týmy z 12 zemí.

Jaroslav Janiš skončil v závodě mezinárodního mistrovství formule 3000 v Monaku čtvrtý. "Mrzí mě, že jsem nedosáhl na stupně vítězů, ale i tak jsem spokojený," uvedl v tiskové zprávě Janiš.

Běžec klubu AC Praha Radek Brunner obhájil v pražské Stromovce titul mistra republiky v ultramaratonu na 100 kilometrů. V teplém počasí zvládl trať za osm hodin, 24 minut a tři sekundy.

Počasí

Bude oblačno, teploty 24 až 28 stupňů Celsia.