Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Pokud neprojde rozpočet na příští rok, padne vláda, míní premiér Vladimír Špidla

Pokud se vládě nepodaří prosadit státní rozpočet na příští rok, který již bude vycházet z reformy veřejných financí, pak bude osud vlády zpečetěn, míní premiér Vladimír Špidla. "Pokud se nepovede prosadit reformní státní rozpočet, nebude ani reforma. Za takových okolností nevidím důvod, abych se nadále snažil udržet tuto vládu," řekl na semináři k vládní reformě veřejných financí premiér Špidla. Stávající reformní návrh není podle něj ideální. Pokud by však měl doznat změn, pak jedině ve směru, aby reforma byla radikálnější.

Prahou půjdou ve čtvrtek dva průvody protestujících odborářů

Centrem Prahy budou ve čtvrtek procházet dva průvody nespokojených lidí protestujících proti reformě veřejných financí. Pochod, který bude zahájen na Letenské pláni, doplní průvod lidí od hlavního nádraží, kam přijede zvláštní vlak z Ostravy. Obě skupiny se setkají v poledne na Staroměstském náměstí. ČTK to řekl předseda pořádající Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Na pláň přijede až 60 autobusů s odboráři a Dufek věří, že ve vlaku z Ostravy může do Prahy dorazit až dalších 1000 lidí.

Proti reformě bude 23. června demonstrovat před Úřadem vlády rovněž největší odborová centrála v zemi Českomoravská konfederace odborových svazů.

Piloti stávkovat nebudou, na poslední chvíli se dohodli s vedením společnosti

První úterní letadlo Českých aerolinií odletělo podle letového řádu. Piloti ČSA se v noci na poslední chvíli dohodli s vedením společnosti, že stávkovat nebudou. Podle prezidenta odborového sdružení pilotů CZALPA Radomila Kratochvíla dosáhli piloti a další odborové organizace svého požadavku na zahájení jednání o samostatných kolektivních smlouvách. Vyjednávání trvalo s přestávkami 20 hodin a skončilo zhruba 45 minut před 4:00, kdy měla začít stávka pilotů. Stávkovou pohotovost odvolali i letečtí technici a mechanici.

Výstupy z Konventu budou pouze základem pro další vyjednávání

Českému ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi se v pondělí v Lucemburku podařilo přesvědčit kolegy z EU i kandidátských zemí o svém návrhu, aby výstupy z Konventu byly pouze základem pro další vyjednávání. Svoboda řekl, že na schůzce ministrů zahraničí tak neuspěl německý návrh, podle něhož by závěry Konventu o budoucí EU byly rovnou základem budoucí ústavy unie. Český postoj podpořily hlavně menší státy.

Ministr Svoboda: Šéfy diplomacií z EU zarazil postoj Václava Klause k referendu

Ministři zahraničí členských zemí EU se na své pondělní schůzce v Lucemburku pozastavovali nad tím, že prezident Václav Klaus jasně nevyjádřil své stanovisko k českému referendu o členství v EU. Řekl to šéf české diplomacie Cyril Svoboda, jemuž ministři k úspěšnému referendu gratulovali. Klaus byl jedinou hlavou státu kandidátských zemí, která odmítala přímo říci, zda bude pro či proti vstupu do EU. Byl za to kritizován nejen některými politiky, ale i médii.

Klaus, který podepsal přístupovou smlouvu s EU a do tohoto společenství dal ještě jako premiér přihlášku, před referendem vyzval občany, aby se plebiscitu zúčastnili. Osobní doporučení ale nedal. Několikrát například řekl, že členství v EU je "sňatkem z rozumu", nikoli lásky. Mladá Fronta Dnes (MfD) napsala, že prezidentská kancelář obvinila Českou televizi (ČT), že neumožnila Klausovi vystoupit a bezprostředně okomentovat sobotní výsledek referenda o vstupu země do Evropské unie. Hrad tak reagoval na kritiku, kterou si Klaus vysloužil za to, že s prvním komentářem vystoupil až v neděli večer v Českém rozhlase. Televize ale obvinění odmítá.

Česko stále nemá právo k uznávání diplomů, vytýká Praze Evropská komise

Již podruhé vytkla Evropská komise Česku absenci zákonů o uznávání profesních kvalifikací. Jde asi o nejvážnější výtku ve varovném dopise, který v Bruselu obdržel český velvyslanec při EU Pavel Telička. Dopis hodnotí nedodělky země v přípravách na členství v Evropské unii. Podobné listy dostala většina přistupujících zemí.

Česko zatím pořád nepřijalo zákony, které po vstupu do EU umožní vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů nebo jiných profesních kvalifikací, například lékařů nebo zdravotních sester. Návrhy zákonů už jsou většinou v parlamentu. Kdyby se je ale nepodařilo přijmout do 1. května 2004, tedy dne vstupu do EU, nemohli by Češi pracovat ani v těch zemích EU, jež nechtějí omezit přístup občanů z nových zemí na svůj trh práce a naopak.

Komise také naléhá, aby Praha vytvořila zvláštní orgán pro dohled a koordinaci vnitřních auditů v ústředních správních institucích. Země také musí zajistit, že její podniky potravinářského průmyslu budou po vstupu plnit náročné hygienické normy EU a že je bude Státní veterinární správa schopna kontrolovat a postihovat. Podniky, jimž se to nepodaří, čeká zánik.

Vicepremiér Rychetský nabídl místo ministra šéfovi pražského městského soudu

Novým ministrem spravedlnosti by se mohl stát předseda pražského městského soudu Jan Sváček. V těchto dnech dostal nabídku od současného šéfa resortu a vicepremiéra Pavla Rychetského, který míří do Ústavního soudu. K nabídce se má vyjádřit do tří dnů. "Ano, je to pravda," potvrdil informace Sváček. "Já opravdu nevím, jak se rozhodnu," uvedl předseda pražského městského soudu s tím, že zvažování bude velmi těžké. Ačkoli nabídku považuje za poctu, uvědomuje si, že by se musel vzdát soudcovského mandátu.

Příprava nové česko-vatikánské smlouvy se asi protáhne

Příprava nové česko-vatikánské smlouvy, kterou minulý měsíc odmítla ratifikovat Poslanecká sněmovna, se zřejmě protáhne. Vyplývá to z informací z vládních i katolických kruhů. O vztazích mezi papežským státem a Českou republikou na Úřadu vlády hovořil premiér Vladimír Špidla s apoštolským nunciem Erwinem Josefem Enderem. Schůzka se uskutečnila na pozvání předsedy vlády, další konzultace mají následovat. Česká republika je jednou z posledních postkomunistických zemí, které nemají smlouvu upravující vztah s katolickou církví.

Vatikánské ústředí katolické církve již oficiálně vyjádřilo překvapení nad zamítnutím dlouho připravovaného dokumentu, který neřeší sporné momenty, jako jsou restituce či financování církví. Smlouvu odmítli zástupci KSČM, většina občanských demokratů a řada sociálních demokratů. Podle odpůrců návrhu je smlouva pro stát nevýhodná a dává katolické církvi výsadní postavení.

Václav Havel se zapojí do boje za dodržování lidských práv na Kubě

Bývalý český prezident a disident Václav Havel se chce výrazně angažovat v dodržování lidských práv na Kubě. Oznámil to novinářům ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj se česká diplomacie chystá materiálně podporovat kubánskou opozici, kterou utiskuje režim Fidela Castra. "Máme úmysl zvednout zájem světové veřejnosti," uvedl Svoboda. Soudí, že Havel může svým věhlasem a vahou přispět k tomu, aby svět na Kubu nezapomínal. Svoboda minulý týden také Havlovi nabídl, aby se stal vyslancem dobré vůle.

Václav Havel dostane cenu Německé národní nadace

Bývalý český prezident Václav Havel převezme v Berlíně cenu Německé národní nadace za rok 2003. Byla mu udělena za zásluhy o česko-německé vztahy a o srůstání Evropy. Cena, dotována částkou 100.000 eur (zhruba 3,2 milionu Kč), bude Havlovi předána při slavnostním aktu v berlínském Koncertním domě, laudatio přednese bývalý saský premiér Kurt Biedenkopf.

Na zákon o zaměstnanosti nadále panují rozdílné názory

I po úterním jednání tripartity panují mezi jejími členy rozdílné názory na některé součásti návrhu zákona o zaměstnanosti. Především se to týká odebrání podpory v nezaměstnanosti absolventům škol a zamezení nelegálního zaměstnávání, takzvaného schwarz systému. Zástupci sociálních partnerů se dohodli, že budou v řešení rozporů pokračovat 17. července v Ostravě.

Návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, počítá s tím, že jakýkoliv uchazeč o podporu v nezaměstnanosti musí mít v posledních třech letech odpracováno 12 měsíců. Dosud byli absolventi škol zvýhodněni a tuto podmínku nemuseli splnit. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štěcha by měli mít absolventi na podporu nárok, pokud v jejich regionu skutečně žádná práce, kterou by přijmout mohli, není. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach uvedl, že mladý člověk by měl získat základní návyky a praxi. Měl by se zúčastnit různých vzdělávacích či kvalifikačních kurzů. Právě na vznik programů pro absolventy chce vláda využít finanční prostředky ušetřené z nevyplacených dávek podpory, upřesnil ministr.

K rychlejšímu přijetí eura je nutná konsolidace veřejných rozpočtů

K rychlejšímu přijetí jednotné evropské měny je nutná konsolidace veřejných rozpočtů. Současný stav veřejný financí však neumožňuje přijetí eura dříve než v letech 2009 až 2010, uvedl na konferenci pořádané při příležitosti 10. výročí České mincovny člen bankovní rady České národní banky Jan Frait. Centrální banka přitom již dříve uvedla, že by se přikláněla k co nejrychlejšímu přijetí eura, jakmile to ekonomické podmínky umožní. Prvním možným termínem je přitom rok 2007. Současná fiskální politika tomu neodpovídá, dodal Frait.

Odborový klub vyzývá učitele, aby se zúčastnili demonstrací

Učitelský odborový klub vyzývá pedagogy, zaměstnance ve školství, rodiče i žáky, aby se zúčastnili alespoň jedné z připravovaných demonstrací proti reformě veřejných financí. Reforma se negativně dotkne nejen platů učitelů, z nichž někteří dostanou méně, než mají nyní, ale i celého školství, sdělil ČTK zakladatel klubu Radek Sárközi. V odborovém klubu je kolem 5000 lidí, školské odbory mají téměř 70.000 členů. Školské odbory navíc ještě vyhrožují stávkou, 1. září se neotevřou školy, pokud vláda neuvolní na platy zaměstnanců ve školách deset milionů korun.

Sárközi upozorňuje, že není problém jen v nízkých platech učitelů. Je třeba dávat víc peněz do školství jako celku, uvedl. Myslí si, že by se i v České republice měly pohybovat výdaje na školství kolem šesti procent hrubého domácího produktu (HDP) jako je to ve vyspělých zemích. V současnosti stát na školství dává přes čtyři procenta HDP. Odboráři souhlasí s tím, že je reforma veřejných financí potřebná, ale nelze podle nich v rozpočtu jen škrtat. Domnívají se, že koaliční návrh postihuje především zaměstnance, rodiny s dětmi a důchodce.

Lékařské odbory vyhlásily na čtvrtek stávku

Lékařské odbory vyhlásily na čtvrtek stávku. V tento den bude v některých nemocnicích omezen provoz na akutní. Rozhodli o tom dnes předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Příčinou stávky je nespokojenost lékařů s navrhovanou vládní reformou veřejných financí, která je podle předsedy LOK-SČL Milana Kubka je asociální. "Pacienti nebudou stávkou poškozeni, náš protest není zaměřen proti nim," řekl Kubek. Ujistil, že nebude odmítnut žádný akutní pacient. Stávka by se měla dotknout minimálně 80 nemocnic z 200 v republice, tedy těch kde působí LOK. Kubek ale doufá, že se k jejich akci přidají i další lékaři.

Milan Kubek řekl, že lékaři jsou nespokojeni a mnozí již odešli pracovat do zahraničí. V současnosti pracuje jen v německých nemocnicích 408 českých lékařů. Řada našich nemocnic má vážné personální problémy, lékaři chybějí v Chebu, Karlových Varech, Sokolově či Klatovech, řekl Kubek. Mezi závažné problémy rezortu zařadil to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna neplatí zdravotnickým zařízením včas a že kraje, které převzaly od ledna od státu bývalé okresní nemocnice, tápou a nevědí, jak řešit jejich šestimiliardový dluh.

Lékaři by měli svůj postoj zvažovat, protože stávkou podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové finanční otázky nevyřeší. Uvedla, že jsou připravena opatření, která by měla zvýšit příjmy pojišťoven, aby mohly lépe platit nemocnicím. Například se zvýší platby státu za některé pojištěnce, platit by měly více i osoby samostatně výdělečně činné. Platy lékařů se odvíjejí od množství peněz, které mají pojišťovny k dispozici, připomněla.

Poslanci soudí, že ODS posiluje kvůli vládní reformě financí

Vládní reforma veřejných financí přináší ovoce spíše opoziční ODS. Poslanci, které ČTK oslovila, se shodují, že kvůli pochybnostem panujícím o reformě ztrácejí vládní strany na popularitě. V kurzu je však ODS. Podle agentury SC&C by při volbách získala 40 procent hlasů. ČSSD a KSČM by volilo 12 procent dotázaných. Lidovcům by dalo hlas šest procent a unionistům čtyři procenta voličů. Reformou se bude vláda zabývat ve středu, sněmovna v červenci.

Místopředseda poslanců ČSSD Michal Hašek si nemyslí, že ODS by ve volbách zvítězila s takovým náskokem, jak to předvídá tento průzkum. Pokles podpory ČSSD musí podle něj sociální demokraty přimět k tomu, aby dokázali veřejnosti lépe vysvětlit počínání vlády. Na nízkých preferencích se podepisují nejasnosti kolem reformy veřejných financí, řekl ČTK Hašek. Podpora, kterou získala ODS, překvapila místopředsedu KDU- ČSL Jana Kasala. Soudí, že je potřeba analyzovat, zda je to jen proto, že uplynul rok od voleb a opozice v takové době posiluje. Značný je podle Kasala propad ČSSD. Otázkou je, zda je to proto, že se chystá reforma veřejných financí, nebo že ještě žádná nezačala. Kasal se kloní spíše ke druhé možnosti. Koaličním stranám by podle něj neprospělo, kdyby se reformu snažily změkčovat.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer (ODS) ČTK řekl, že je to přirozená reakce české veřejnosti na chaotický a nezodpovědný způsob vládnutí, který představuje tato vládní koalice. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ČTK řekl, že vládní koalice ztrácí, její ztráta je takřka obrovská a nebude to mít jednoduché. Nemá radost z toho, že ODS posiluje, protože je to pravicová strana. Ke shodné dvanáctiprocentní podpoře ČSSD a KSČM poznamenal, že v případě KSČM je to standardní číslo, ale u ČSSD těžký propad.

Odborníci zpochybňují průzkum preferencí vytvořený agenturou SC&C

Nedůvěryhodné a nespolehlivé jsou podle lidí zabývajících se průzkumy veřejného mínění agenturou SC&C zveřejněné stranické preference. Agentura se totiž sice dotázala velkého počtu respondentů, činila tak ale před volebními místnostmi referenda o vstupu Česka do EU. Odpovídali proto jen lidé, kteří k referendu šli. Ředitelka SC&C Irena Bártová ale odmítá, že by průzkum její firmy byl nepřesný. "Obrázek, který přinesl výzkum, je nejpřesnějším obrázkem volební preference, protože nelze předpokládat, že by větší část voličů, kteří k referendu nepřišli, naopak přišli k parlamentním volbám," stojí mimo jiné ve stanovisku, které poskytla ČTK.

Kriminalita loni stagnovala

V České republice bylo loni spácháno 372 tisíc trestných činů. Hlavní město Praha se přitom na tomto počtu podílelo skoro třetinou. Plyne to ze Zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, kterou projednala Bezpečnostní rada státu. Podle prvního náměstka ministra vnitra Miloslava Koudelného ale v roce 2002 kriminalita v podstatě stagnovala. Proti roku 2001 stoupla jen o 3,8 procenta. Ze zprávy plyne pro policii nutnost soustředit se na boj s organizovaným zločinem, majetkovou a hospodářskou trestnou činnost, mravnostní kriminalitu či na trestné činy porušující duševní vlastnictví.

Německé a české úřady rozbily čínskou bandu převáděčů

Německé a české úřady podle sdělení ministerstva vnitra v Berlíně rozbily čínskou bandu převáděčů lidí, která operovala v několika zemích. V Kolíně nad Rýnem, Bonnu, Mnichově a dalších velkých městech policie zadržela desítku pachatelů a nejméně 29 uprchlíků. Podle německého sdělení bylo v Česku zároveň zadrženo 13 podezřelých a 121 Číňanů, kteří do země přijeli nelegálně. Společná akce policejních orgánů obou zemí měla krycí název Huang.

Převáděčská skupina pašovala lidi z Číny přes Rusko a Česko do Německa a dalších západních zemí. Vyšetřovatelé se dostali zločincům na stopu, když se jim do rukou dostal poštovní balíček z Číny, který obsahoval falešné japonské pasy. Od ledna převedla skupina do Německa nejméně desítky lidí. České území patří dlouhodobě k hlavnímu tahu nelegální migrace do Německa.

Češi jsou v průměru o osm let mladší než byty, v nichž žijí

Průměrný obyvatel České republiky se blíží k věkové hranici 40 let, bydlí v domě starém 46,9 roku a každý má vlastní pokoj. To jsou dílčí výsledky sčítání lidu, domů a bytů, které zveřejnil Český statistický úřad. Vyplývá z nich, že Češi s průměrným věkem 38,8 roku jsou tak zhruba o osm let mladší než domy, v nichž žijí.

Průměrný věk obyvatel ČR činil předloni 38,8 let. Od průměru se nejvýrazněji odchýlila nejstarší Praha s průměrným věkem 41,1 let, naopak nejmladší lidé ve věku 37,8 let žili v Karlovarském a Ústeckém kraji.

V příštích sedmi letech půjde na ekologii 285 miliard korun

Aby splnila všechny ekologické požadavky EU, bude muset Česká republika v následujících sedmi letech investovat do ochrany přírody 285 miliard korun. Největší zátěž ponesou podniky a obce, peníze budou muset dát například do čistíren odpadních vod. Data obsahuje rámcová strategie investic, kterou předloží vládě ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Výdaje, s nimiž strategie počítá, podle materiálu odpovídají celkovým zdrojům v letech 2002 až 2010. V nejbližších třech letech ale budou peníze na ekologické akce obcím a soukromníkům chybět. Například letos jim k naplnění plánu chybí 11 miliard. Proto je podle ministerstva nutné, aby jim stát přispěl ze svého rozpočtu, ze Státního fondu životního prostředí a z fondů EU.

Cenu pro pouliční pracovníky získala streetworkerka z Chrudimi

Nově vzniklou Výroční cenu pro pouliční a klubové pracovníky získala streetworkerka z občanského sdružení Šance pro tebe Chrudim. Třiadvacetiletá Bára Jindrová po převzetí ceny uvedla, že tuto práci nelze dlouho vykonávat, když nebaví. Streetwork je oblastí sociální práce s mládeží, která z různých důvodů tráví veškerý svůj volný čas na ulici, ať už experimentováním s drogami či pouliční kriminalitou. Výroční cenu udílí Česká asociace streetwork (ČAS) jednotlivci či organizaci za příkladnou práci v oblasti terénní práce a programů pro děti a mládež. Patronkou ceny je zástupkyně veřejného ochránce lidských práv Anna Šabatová.

Veřejnost se v Rudolfínu rozloučila s Lubomírem Voleníkem

Statečný, čestný, poctivý, pracovitý, skromný, lidský, ale i veselý a optimistický byl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník: Tak o něm hovořili smuteční hosté, kteří se s ním přišli rozloučit do pražského Rudolfína. Třiapadesátiletý Voleník, který od mládí trpěl vážnými zdravotními problémy, zemřel v Kodani během služební cesty po Dánsku.

Patřil mezi málo lidí, "o nichž můžeme říci, že dávají dobrý příklad", řekl nad Voleníkovou rakví prezident Václav Klaus. Podle něj byl Voleník příkladem statečnosti, moudrosti, rozvahy a profesionality, laskavosti, humoru i přátelství a lásky. "Vyprávěl mi o tajemství svých dýmek i o tajemství své bolesti," svěřil se předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Svůj smutek prožíval sám, ale nikoho v jeho smutku neodmítl, uvedl Voleníkův přítel, ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). "Měl rád dobré víno, dobře zakouřené dýmky a umění," dodal. Voleník byl podle premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) důsledný, nic neodpustil, ale uměl být i lidský a neponižoval druhé. Nynější NKÚ je odrazem jeho osobnosti. "Dílo je dokončeno a schopno dalšího rozvoje," zdůraznil.

Voleník se narodil 1. března 1950 v Praze. Byl členem ODS a jako první a dlouholetý šéf NKÚ se těšil respektu napříč politickým spektrem. Samotný pohřeb se po rozloučení uskuteční na přání rodiny v úzkém kruhu nejbližších.

Zlatá triga Pražského quadriennale putuje do Velké Británie

Tradičně v předstihu byly uděleny ceny mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale, která na holešovickém Výstavišti potrvá do 29. června. Hlavní cenu Zlatou trigu, která před čtyřmi roky zůstala doma, získala v konkurenci pěti desítek zemí národní expozice Velké Británie. Zlatou medaili za realizovaný projekt v sekci divadelní architektury obdržel proslulý italský architekt Rienzo Piano za unikátní komplex Parku hudby v Římě.

Na Pražské quadriennale se akreditovalo přes 3200 scénografů, architektů, designérů zabývajících se scénickým zvukem či světlem, studentů uměleckých škol, tanečníků, performerů a experimentátorů. Letos změnilo tradiční strukturu a vedle národních expozic, expozic divadelní architektury a nesoutěžních expozic divadelních škol uvádí experimentální projekt Srdce PQ: Infarkt konvenci. Ve Střední hale Průmyslového paláce se denně koná 15 akcí za účasti 320 umělců z 25 zemí.

Čtvrtý ročník festivalu Devět bran je věnován 55. výročí založení státu Izrael

Čtvrtý ročník festivalu Devět bran, který se koná v Praze, připomíná prolínání české, německé a židovské kultury a je věnován 55. výročí založení státu Izrael. Nabízí široké spektrum hudebních žánrů, filmové projekce a přednášky a diskuse. Po zahajovacím koncertu Pražských symfoniků následují ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně denně večerní hudební programy. Vystoupí při nich tuzemské soubory i zahraniční hudební tělesa a skupiny z Izraele, Polska, Maďarska a USA. Na koncerty je vstup zdarma. Příští rok má být festival Devět bran věnován Argentině, tamní židovské komunitě a vztahům s Prahou.

Královské stříbření zahájí turistickou sezonu v Kutné Hoře

Život v Kutné Hoře se o víkendu vrátí o 600 let zpátky a město ožije příjezdem krále Václava IV. Umožní to velkorysý scénář gotické slavnosti Královské stříbření Kutné Hory, která podvanácté symbolicky zahájí turistickou sezonu ve městě.

I letos vychází děj slavnosti z historické události. Připomene rok 1403, kdy se podařilo Václavovi IV. utéct z vídeňského zajetí, kam ho odvlekl jeho bratr Zikmund. Podle dobových záznamů navštívil Václav IV. po svém návratu nejen Prahu, ale také hrad Točník nebo Kutnou Horu. Podle scénáře slavností se Václav přijede nejen přesvědčit, zda mu horníci i Kutná Hora zůstali věrni, ale také spočítat ztráty. Kutná Hora byla tehdy Zikmundem přinucena otevřít brány. Podle zpráv vykradl mincovnu ve Vlašském dvoře a sebral i Václavův poklad. Scénář slavnosti je každý rok jiný. Vždy ale vychází ze skutečných událostí a ze známé silné náklonnosti Václava IV. ke Kutné Hoře.

Václav Klaus slaví dvaašedesáté narozeniny, poprvé jako prezident

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek oslaví dvaašedesáté narozeniny. Přestože výročí jeho narození připadá až na 19. června, slavilo se na Pražském hradě už nyní. Ve středu totiž Klaus odjíždí do Spojených států a zdrží se tam do neděle. Klaus uspořádal oslavu na terase Jízdárny Pražského hradu. Na akci nechal rozeslat asi 150 pozvánek. Zatímco loňské narozeniny slavil spíše komorně, zřejmě i pod dojmem volebního neúspěchu ODS, letos měl k radosti o důvod více. Poprvé slavil narozeniny jako prezident republiky.

Na prohlídku korunovačních klenotů si lidé budou muset přivstat

Kdo si chce prohlédnout nejvzácnější český poklad, bude mít možnost již za dva týdny. Od čtvrtka 3. července do neděle 13. července budou na Pražském hradě opět vystaveny české korunovační klenoty. Počet lidí, kteří se na ně budou moci podívat, bude omezený, a proto se vyplatí si přivstat. Pracovníci Hradu odhadují, že každý den si klenoty může prohlédnout asi 4000 lidí. Při poslední ukázce před pěti lety si dlouhé fronty během devíti dnů vystálo asi 30.000 lidí.

Mezi korunovační klenoty patří hlavně svatováclavská koruna, kterou byli korunováni čeští králové. Je zhotovena z jednadvacetikarátového zlata, posázená drahokamy a váží téměř 2,5 kilogramu. Další korunovační insignie tvoří zlaté jablko a žezlo z první poloviny 16. století, které jsou zdobeny safíry, spinely a perlami. Vystaven by měl být také svatováclavský meč asi z roku 1356 a kříž z ryzího zlata z doby po roce 1354. V současné době jsou klenoty uloženy v korunní komoře, která je jedním z nejnepřístupnějších míst Pražského hradu.

Recitátoři z celé ČR se poklonili v Prostějově Jiřímu Wolkerovi

Recitátoři z celé republiky se v centru Prostějova poklonili před památníkem básníka Jiřího Wolkera. Uctěním jeho památky zahájili 46. ročník festivalu poezie Wolkerův Prostějov. Přehlídka recitátorů potrvá do soboty. Prostějovský rodák Jiří Wolker (1900 až 1924) od veršů oslavujících svět prostých věcí (Host do domu) a vyjadřujících touhu po harmonii ve vztazích (Svatý Kopeček) dospěl až k sociálním, třídně laděným baladám (Těžká hodina), jimiž se zařadil mezi největší oblíbence komunistického režimu, který se chopil moci až čtvrtstoletí po jeho smrti.

ČNB vydává minci ke 100. výročí první elektrifikované trati

Česká národní banka vydá pamětní stříbrnou minci ke 100. výročí první elektrifikované trati z Tábora do Bechyně. Na lícní straně mince je portrét českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka, na rubové straně je vítání příjezdu prvního elektrického vozu na nádraží. Dráha byla dobudována v roce 1903 a její délka je 23,8 kilometru. Původně po ní měly jezdit parní lokomotivy, na poslední chvíli se ale rozhodlo o elektrizaci. Velkou zásluhu na tom měl právě Křižík, jehož firma dodala vybavení pro první lokomotivy. Autorem návrhu mince je akademický sochař Ladislav Kozák.

Archeologové v Přerově nalezli zřejmě velkomoravskou pec

Významné objevy z období raného středověku přinesl archeologický záchranný výzkum, který v těchto dnech provádějí pracovníci Muzea Komenského v centru Přerova. Archeologové narazili ve zhruba třech metrech pod zemí na pec, která zřejmě pochází z devátého století, období Velkomoravské říše. Pravděpodobně šlo o takzvanou chlebovou pec nebo otopné zařízení. K zajímavým objevům nejnovějšího výzkumu patří také keramika z 9. až poloviny 13. století. Archeologové také narazili na kovový hrot šípu z 12. až 13. století.

Doklady historického vývoje od 13. století vyzvedávají archeologové ze sond na náměstí v Litovli. K raritám patří i nález krystalu křišťálu z 15. století. Archeologům udělal radost i objev hrací kostky ze 14. století či pozůstatky dřevěné komunikace ze 13. století. Tajným snem archeologů je však odhalit osídlení Litovle ještě před založením města Přemyslem Otakarem II. Motivuje je k tomu několik let starý nález vikingského závaží z 11. století právě nedaleko litovelského náměstí.

Budějovický Budvar zvítězil v prvním ročníku Beer World Cupu

Pivovar Budějovický Budvar rozšířil řadu domácích i zahraničních ocenění o vítězství v prvním ročníku Beer World Cupu (Světový pivní pohár), který se konal v Edinburghu. Pořadatelem soutěže byl britský odborný magazín Hotel & Restaurant Magazine. Budějovický Budvar je v Británii dlouhodobě nejprodávanějším českým ležákem. Budvar se podle sládka Josefa Tolara v tzv. slepém testu utkal s 15 pivními značkami z Austrálie, Belgie, Číny, Německa, Nizozemí, Itálie, Japonska, Keni, Mexika, Portugalska, Polska, Skotska, Jižní Afriky, Thajska a Ruska.

Čeští horolezci chtějí mít do pátku na K2 tři výškové tábory

Čeští horolezci dosáhli na druhé nejvyšší hoře světa K2 (8611 m) prvního dílčího úspěchu. Miniexpedice ve složení Radek Jaroš, Martin Minařík a Petr Mašek v neděli ve výšce 6000 metrů vybudovala první výškový tábor. Pokud půjde vše podle předpokladů, bude ve stěně K2 stát jejich třetí výškový tábor už v pátek. Zdravotně jsou všichni v pořádku.

Počasí

Bude polojasno, během dne se zatáhne a přijdou přeháňky a místní bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.