Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Zapojení českých firem do obnovy Iráku bylo jedním z témat setkání premiéra Špidly s prezidentem USA Georgem Bushem

Za srdečné a přátelské označil premiér Vladimír Špidla setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem. Jednání se protáhlo z plánované půl hodiny na téměř hodinu. Oba politici se soustředili hlavně na mezinárodní témata, mimo jiné na situaci na Blízkém východě, kde ČR, jak dodal Špidla, přislíbila v rámci svých sil pomoc při urovnání tamního konfliktu. Jednalo se také o situaci kolem Severní Koreje a jejího jaderného programu a vlastnictví jaderných zbraní. Podle předsedy vlády se dále hovořilo o zapojení českých firem do obnovy Iráku a Bush slíbil, že doporučí americkým firmám, aby jednaly s českými partnery velmi vážně. Špidla v této souvislosti připomněl, že ČR má zkušenosti v ropném průmyslu a ve výstavbě silnic, má vynikající geologický průzkum a schopnosti přispět k obnově zdravotní a lidské infrastruktury v Iráku.

Spojené státy nemají podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda "stín pochybnosti" o novém plánu české vlády na zajištění obrany svého vzdušného prostoru. Po setkání se šéfem Pentagonu to českým novinářům řekl premiér Vladimír Špidla. Špidla seznámil Rumsfelda s plánem na pronájem a později nákup nadzvukových stíhaček pro českou armádu. Informoval ho také o reformě armády a o rizicích specializace národních ozbrojených sil. Premiér řekl, že s pochopením se u ministra setkal návrh, podle něhož ČR postaví prapory na obranu proti zbraním hromadného ničení.

Václav Klaus v Paříži: Chceme být standardně fungující zemí EU

Český prezident Václav Klaus je přesvědčen, že jeho návštěva ve Francii přispívá k pochopení budoucího postavení České republiky v Evropské unii. "Jsem přesvědčen o tom, že tato návštěva přispívá k tomu, aby nám bylo věřeno v tom, že chceme být standardně fungující členskou zemí Evropské unie," prohlásil Klaus po pracovním obědě se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem. Klaus míní, že díky jeho nynější pracovní návštěvě budou "odstraněna některá nedorozumění, která jsou možná zbytečně rozehrávána jednotlivými větami, nadpisy těch či oněch článků". Zřejmě narážel na svůj rozhovor pro francouzský deník Le Figaro, který dnes vyšel s titulkem "Václav Klaus: Náš vstup do EU? Není proč tančit v ulicích". Klaus v něm mimo jiné uvedl, že podle něj není zapotřebí ústavy Evropské unie, jejíž návrh před měsícem předložil Konvent o budoucnosti EU pod vedením francouzského exprezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing.

ODS zveřejnila svůj koncept armády, počítá s menším objemem peněz

Malou a profesionální armádu orientovanou na technicky vysoce kvalitní vojska chtějí občanští demokraté. K přeměně armády by jim podle jejich stínového ministra obrany Petra Nečase mělo stačit 1,85 procenta hrubého domácí produktu (HDP). Podmínkou úspěšné reformy ale podle ODS je, že se armáda vzdá vševojskového charakteru. Bude tedy muset například minimalizovat vzdušné síly a úplně se zbavit tanků. Naopak by měla mít dvě lehké bojové brigády a kvalitní jednotky na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Podle ODS může být vybudována jen velmi malá armáda se zhruba 28.000 osobami.

Petr Nečas ostře kritizoval plánovaný odchod armády z Tábora, Přerova a redukci početního stavu vojáků v Náměště nad Oslavou. Prohlásil, že odchod je zbrklý a autoři těchto návrhů "střílejí od boku". V konceptu ODS se všemi třemi městy nadále počítá. "V Táboře by měly působit jednotky pozemního vojska, v Náměšti letka L-159 a v Přerově vrtulníky," informoval Nečas.

Letecký výcvik na vojenské základně v Náměšti byl přerušen

Letecký výcvik vojenských pilotů v Náměšti nad Oslavou byl po zprávě o zrušení základny taktického letectva z bezpečnostních důvodů přerušen. Devadesát procent pilotů poslal velitel Martin Hejra na cvičení přežití. Od 4. července létají jen pohotovostní letouny, které mimo jiné zabezpečují ostrahu jaderné elektrány Dukovany. "Potřebujeme vydržet týden, 14 dnů, než se zklidní emoce, aby piloti po návratu, s čistou hlavou, mohli odvádět zase stoprocentní výkon," řekl Hejra ČTK.

Na základě schválené koncepce mělo do modernizace perspektivní základny taktického letectva směřovat osm miliard korun, z větší části z prostředků NATO. Představa areálu snů pro 1600 vojáků se střediskem služeb, moderními sportovišti, který měl být hotov do deseti let, se rozplývá. Základna nabrala první desítky profesionálů, kteří prošli náročným výběrovým řízením. Opustili zaměstnání, bydliště, vzali si hypotéky na rodinné domy a byty. Proti nečekanému zvratu, který by způsobil sociální šok v regionu s vysokou nezaměstnaností, protestují starostové, krajský úřad Vysočina, odbory, interpelují poslanci.

Václav Havel obdrží nejvyšší americké civilní vyznamenání

Bývalý český prezident Václav Havel je držitelem dlouhé řady státních vyznamenání, mezinárodních cen i čestných doktorátů z prestižních univerzit a několikrát byl také nominován na Nobelovu cenu za mír. Jedno z nejprestižnějších ocenění - Prezidentskou medaili svobody, pak podle informací Lidových novin převezme ve Spojených státech 23. července. Nejvyšší americké civilní vyznamenání předá Havlovi prezident George Bush. Český exprezident by měl být letos jediným cizincem mezi vyznamenanými.

Mluvčí VZP: K zavedení nucené správy nejsou naplněny podmínky

Zavedení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), jež požaduje prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath, zákon sice umožňuje, podle mluvčího pojišťovny Jiřího Suttnera však k tomu nejsou naplněny podmínky. Rathův požadavek proto považuje za nesmysl. Závazky po lhůtě splatnosti kolem tří miliard nezavinila podle Suttnera VZP, která i v této situaci za péči zdravotníkům platí, i když až s dvacetidenním zpožděním.

Rath VZP vytýká vysoké provozní náklady, vadí mu honosná sídla a nesouhlasí s některými jejími preventivním programy. Suttner uvedl, že provozní náklady VZP ve výši 3,5 procent jsou dané zákonem, preventivní programy a budování poboček schvaluje sněmovna. Prezident komory v požadavku na nucenou správu podle Suttnera zřejmě vychází z toho, že hospodaření VZP má být podle zákona vyrovnané. To ale podle mluvčího být nemůže, když je VZP nucena předpisy ministerstva zdravotnictví platit více, než vybere.

Rozbor půdy prokázal v Kladně nepřípustné koncentrace škodlivin

Půda v lokalitě Na Šestém v Kladně je velmi znečištěna několika škodlivými chemickými látkami. Prokázal to rozbor, který si objednal magistrát. Vedoucí odboru životního prostředí Radovan Víta si myslí, že znečištění souvisí s průmyslovou výrobou, která životní prostředí v oblasti ovlivňuje už více než století. Obyvatelé rodinných domů v Budečské ulici si opakovaně stěžovali na svůj špatný zdravotní stav a na to, že jim v zahradách umírají rostliny. Rozbor prokázal nadlimitní koncentraci chemických látek, významné znečištění sírou, chlorem, polycyklickými aromatickými uhlovodíky a pesticidy. Po ukončení druhé série analýz magistrát požádá o odborné stanovisko Státní zdravotní ústav.

Hygienici mají stovky dotazníků od lidí v okolí Spolany

Mělničtí hygenici již mají zhruba čtyři stovky vyplněných dotazníků od vybraných obyvatel z okolí chemičky Spolana. Minulý týden jej zaslali téměř dvěma tisícům lidí z Libiše, Tišic a Neratovic. Akce je součástí průzkumu, který má zjistit, do jaké míry má či nemá továrna vliv na jejich zdraví. Jeho výsledky budou známy na podzim. Jak řekla hygienička Michaela Krchová, na hygienickou stanici nyní denně přichází kolem stovky vyplněných dotazníků se základními údaji o zdravotním stavu tázaných. Hygieniky zájem obyvatel o tento průzkum mile překvapil, protože mnozí se o něm předem vyjadřovali kriticky.

Dotazníky označené pouze číslem vyhodnotí počítač, který určí 60 nejvhodnějších adeptů pro odběr krve. Mezi ty nepatří například zaměstnanci Spolany. Rozbor krve bude zaměřen na rtuť, dioxiny, polychlorované bifenyly, na DDT a rozkladné látky vznikající z DDT. Některé z těchto toxických látek prokázaly vzorky v tělech drůbeže a vajec, ale i v tělech ryb žijících v blízkosti Spolany. Ekologové upozorňují na hrozbu průniku těchto látek i do lidského těla a podobný průzkum požadovali řadu měsíců.

Projekt přivádějící cizince do ČR se naplno rozjede v roce 2007

Projekt, který by měl přivést do České republiky kvalifikované pracovníky z chudších zemí východu, naplno odstartuje v roce 2007. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Výběr a počet kvalifikovaných cizinců se bude podle něho řídit podle poptávky na trhu práce, takže ještě není jasné, o které obory konkrétně půjde. "Bude se jednat především o profese, které Češi nejsou schopni naplnit. Naším cílem je přivést do České republiky vysokoškolsky vzdělané lidi, u nichž se dá předpokládat, že zde zůstanou trvale. O méně kvalifikované lidi nemáme zájem," řekl Škromach. Projekt přivítali i ekonomičtí analytici.

Pilotní projekt bude nastartován během čtrnácti dnů. V jeho rámci dostane pracovní povolení 300 cizinců z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu. Projekt má za úkol doplnit v budoucnosti počty kvalifikovaných pracovních sil v ČR. Už v roce 2030 bude podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí scházet na trhu práce 420.000 kvalifikovaných lidí.

Francouzi vzpomněli na krajany, kteří nepřežili transporty smrti

Oběti krajanů při transportech smrti z německého koncentračního tábora Flossenbürg do českých lágrů na jaře 1945 si na hřbitově v Karlových Varech připomnělo asi třicet Francouzů, kteří od pondělí cestují po místech někdejších fašistických táborů. Mezi účastníky bylo i několik přímých pamětníků, kteří transporty a vyhlazovací tábory přežili. "Francouzi, jimž Češi pomohli, jsou Čechům nesmírně vděčni," řekl při pietním aktu předseda francouzského Svazu deportovaných a jejich rodinných příslušníků z koncentračního tábora Flossenbürg Michel Clisson. Připomněl, že mnoho bezejmenných lidí riskovalo život tím, že při transportech potají hladovým francouzským vězňům podali kousek chleba.

Běžný účet ovlivnila platba CME a špatná bilance služeb

Vysoký květnový schodek běžného účtu platební bilance způsobila především platba více než deseti miliard korun ve prospěch společnosti CME po oznámení výsledků arbitráže. "Nebýt tohoto jednorázového faktoru, byl by schodek běžného účtu jednociferný," řekl analytik Patria Online David Marek. Schodek běžného účtu platební bilance se v květnu prohloubil na 19,3 miliardy korun z dubnových 13,9 miliardy.

Nepříznivý zůstává vývoj ve službách. Přebytek bilance vykázal v květnu nejnižší hodnotu v letošním roce. Zatímco v prvním čtvrtletí dosáhl přebytek 3,4 miliardy, za duben a květen to bylo pouze 812 milionů. Služby procházejí těžkým obdobím od loňského léta, kdy je negativně postihly povodně. K tomu se především v turistickém ruchu přidalo i celosvětové ochlazení zájmu o cestování a obavy z nemoci SARS. V 1. čtvrtletí však klesaly i příjmy v telekomunikacích či právních a technických službách.

Ministerstvo vybralo 25 regionů, na které chce soustředit podporu státu

Ministerstvo pro místní rozvoj vybralo 25 regionů, na které by se měla soustředit podpora státu v příštích třech letech. Jde především o regiony s vysokou nezaměstnaností či hospodářsky slabá a strukturálně postižená území. Vyčlenění postižených oblastí by mělo postupně odstraňovat rozdíly mezi regiony.

Ministerstvo kultury slibuje přidat památkářům tři miliony korun

Ministerstvo kultury slibuje přidat památkářům tři miliony korun, které by měly přijít na hrady a zámky. O příspěvek požádali úředníci ministerstvo financí v úterý, kdy zástupci stovky kastelánů spravujících státní hrady a zámky předali Senátu petici za zvýšení dotací. Podle kastelánů je finanční situace na hradech a zámcích neudržitelná a v úvahu přichází i možnost předčasného ukončení turistické sezony v některých objektech. Peníze od státu jim údajně stačí jen do počátku září. Turistická sezona na českých hradech a zámcích přitom trvá většinou do konce října.

Tři miliony korun, které pravděpodobně ministerstvo kultury dostane, se rozdělí mezi zmíněnou přibližně stovku přístupných památkových objektů spravovaných státem. Na každou památku tak průměrně vyjde 30.000 korun. I tato malá suma však pomůže řešit nejpalčivější aktuální problém, kterým je pro kastelány zaplacení kvalifikovaných průvodců. Nyní mohou lidem, po kterých vyžadují znalost dvou jazyků, platit 3600 až 4000 korun, výjimečně 5000 korun měsíčně. Minimální mzda v současné době činí 6200 korun. Dodatečný příspěvek ministerstva stačí na to, aby se odměny průvodců dostaly alespoň na úroveň minimální mzdy.

Na jihu Čech odstartoval cykloturistický projekt Krásná země

Ukázat, že také v ČR se dá strávit krásná a velmi pestrá měsíční dovolená, je hlavním cílem projektu Krásná země aneb na kole kolem ČR. Připravila ho Česká centrála cestovního ruchu (ČCCR) a první cyklistický peloton odstartoval z Českých Budějovic. Po ujetí 30 padesátikilometrových etap, které procházejí všemi kraji, se sem 13. srpna vrátí zpět.

"Mezi účastníky jízd přivítáme významné osobnosti z řad politiků, sportovců, z oblasti cestovního ruchu, kultury, médií a místní samosprávy, stejně jako příznivce cykloturistiky. První byl jihočeský hejtman Jan Zahradník, který s námi projekt symbolicky zahájil," řekl na první zastávce v Třeboni ředitel ČCCR David Gladiš, který projede na kole celou trasu. Připomněl, že zahraniční turisté "přinášejí" do ČR ročně více než 10 miliard korun, zatímco z domácí turistiky je výnos odhadován asi na desetinu této částky. Jihočeský kraj byl podle Gladiše vybrán za start i cíl projektu proto, že po hlavním městě Praze má v ČR prokazatelně největší turistický potenciál. "Během měsíce uvidíme například 51 hradů a zámků, devět zřícenin, bunkry, 50 muzeí, čtyři pivovary, několik lázní.... To je celá řada věcí, které může český i zahraniční turista navštívit a kde se může dobře pomět," uvedl Gladiš.

Ministr Ambrozek: Chráněná krajinná oblast Český les bude snad v polovině roku 2004

Možná v polovině příštího roku by mohla v Plzeňském kraji vzniknout nová chráněná krajinná oblast Český les. Po jednání s představiteli Plzeňského kraje to novinářům řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ocenil kraj i proto, že kromě plánů na vyhlášení chráněného území, klade velký důraz i na další aktivity. Počítá s tím, že v obcích na hranicích území vzniknou základny pro turisty - ubytovací a stravovací kapacity. Tím se posílí cestovní ruch v oblasti bez velkého zatížení chráněného území. Uvnitř budoucí CHKO je kvůli vysídlení a vojenskému prostoru v minulých desetiletích jen minimum obcí.

CK Harmonie nezaplatila za pobyt více než stovky klientů

Cestovní kancelář Harmonie medical přes ujišťování majitelky Hany Vitečkové nezaplatila za pobyt více než stovky klientů na chorvatském ostrově Vis. Peníze za ubytování na účty hotelu totiž do těchto chvil nedorazily. Ve čtvrtek se tak lidi budou muset z Chorvatska vrátit. Ministerstvo zahraničních věcí spolu s konzulátem pro ně zajistilo dopravu zdarma, řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. CK nechala v Chorvatsku o víkendu asi 300 klientů bez zaplaceného ubytování. Cestovní kancelář navíc neměla zaplacené pojištění proti následkům insolvence.

Minulý pátek uzavřela své pobočky další CK s názvem Česká cestovní kancelář Havelka. Kancelář je však pojištěna proti úpadku. O turisty, kteří jsou nyní v Itálii, by se měla postarat Evropská cestovní pojišťovna.

Letošní rok není na krachy cestovních kanceláří nijak výjimečný. V posledním týdnu měly potíže tři cestovní kanceláře a podle ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka budou ještě problémy především malých CK pokračovat. Důvodem je převis nabídky zájezdů nad koupěschopnou poptávkou. Podle tajemníka Asociace cestovních kanceláří ČR Oldřicha Freidingera problémy některým cestovním kancelářím způsobilo to, že lidé letos častěji odkládali nákup zájezdů na poslední chvíli. Řada klientů kupovala zájezdy až krátce před odjezdem například z obav před nemocí SARS nebo kvůli válce v Iráku. Některé CK nevydržely tlak na průběžné financování a zkrachovaly.

Učitelský odborový klub požaduje, aby ministryně Buzková odstoupila

Učitelský odborový klub (UOK) požaduje, aby ministryně školství Petra Buzková ze své funkce odstoupila. Podle odborářů není schopna získat pro školství dostatek peněz, aby se mohla situace v této oblasti stabilizovat, a nekomunikuje se zástupci učitelské veřejnosti. Návrhy zákonů o počátečním vzdělávání a pedagogických pracovnících, které vznikly pod jejím vedením, nejsou kvalitní, sdělil zakladatel UOK Radek Sárözi.

Odboráři požadují, aby vláda kompenzovala pedagogům opětovné odložení šestnáctitřídní platové tabulky. Chtějí, aby už příští rok dosahovala mzda učitelů 130 procent průměrného platu v zemi, k čemuž se vláda zavázala už v roce 1998. Od stejného roku by se na školství měl hrubý domácí produkt podílet šesti procenty.

Analytici: Slováci oproti české vládě chápou nutnost důchodové reformy

Slováci na rozdíl od české vlády pochopili nutnost důchodové reformy a už mají jasnou představu, jak by měla tato reforma vypadat. Česká vláda oproti tomu stále tápe a o reformě penzijního systému se zde stále nedá mluvit, shodují se analytici dotázaní ČTK. Srovnání slovenské a české reformy je podle ekonomů poměrně jednoduché. "Slovenská vláda se odvážila učinit krok k záchraně důchodového systému, zatímco česká vláda stále čeká na zázrak," řekl David Marek z Patria Online.

Slovensko zahájí od příštího roku hlavní fázi důchodové reformy. Reforma počítá se zavedením povinných odvodů do důchodových správcovských společností. Nový systém bude povinný pro všechny lidi, kteří vstoupí na trh práce, a samostatně výdělečné osoby s ročním příjmem přes 110.000 Sk. Pokud česká vláda nezavede podobný způsob financování důchodů, budou vyplácené penze v poměru ke mzdám stále klesat, uvedl Marek. "Současné přešlapování na místě je hazardováním s osudy budoucích důchodců," uzavřel.

Sucho způsobuje rejdařství denně ztrátu půl milionu korun

Sucho, kvůli kterému již čtyři týdny nemohou plout lodě po Labi, znamená pro Československou plavbu labskou každodenní ztrátu zhruba půl milionu korun. Hladina Labe podle vodočtu na ústeckém zdymadle na Střekově je na úrovni 140 centimetrů. Podle pracovníků zdymadla ve středu klesne o dalších pět centimetrů. "Za tohoto stavu se nehneme už ani v přístavu," řekl dispečer lodního provozu Ladislav Fous. Sucho má podle meteorologů přerušit na severu Čech ve čtvrtek přívalový déšť. K vyplutí lodí by však muselo podle dispečera pršet alespoň tři dny.

Třebechovice věří, že peníze na centrum betlémů získají od EU

Radnice v Třebechovicích pod Orebem na Hradecku začala s přípravami dokumentace pro stavební povolení na výstavbu Centra českého betlémářství. Město věří, že velkou část / až 75 procent / z potřebných 90 milionů korun získá ze strukturálních fondů Evropské unie. Třebechovické muzeum betlémů nyní sídlí v nevyhovujících prostorách. Betlém, který je národní kulturní památkou, v nich nedávno napadla houba a červotoč. Odborníci sice dřevo jedinečného vyřezávaného betlému ošetřili, doporučili však co nejdříve betlém přestěhovat.

Muzeum každoročně navštíví na 60.000 turistů. Zhruba 100 let starý Třebechovický betlém je z lipového dřeva a má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech. Třebechovické muzeum má ve svých depozitářích dalších přibližně 130 lidových betlémů ze skla, dřeva, textilu či papíru.

Zpěvák Karel Gott byl propuštěn z nemocnice

Zpěvák Karel Gott opustil nemocnici. Lékaři z pražské Thomayerovy nemocnice vyloučili po sérii vyšetření infarkt, a zpěvák tak mohl být propuštěn do domácí péče. "Vyloučili jsme srdeční příhodu, to znamená infarkt. Diagnóza byla uzavřena jako drobná cévní mozková příhoda bez objektivního klinického nálezu," uvedl doktor Skřivánek. Gott se cítí velmi dobře a podle lékařů je naprosto v pořádku. Přesto ale stále zůstává v péči neurologické ambulance.

Gott zkolaboval v pondělí v podvečer ve svém domě v Praze při přípravách oslavy svých čtyřiašedesátých narozenin, které ten den slavil. Česká hvězda pop-music se dosud obecně těšila dobrému zdraví. Zprávy o Gottových zdravotních problémech se v médiích objevovaly jen velmi zřídka. Začátkem letošního dubna informoval tisk o jeho potížích s kyčelním kloubem.

V Brně o víkendu začne výstava muslimů nazvaná Objevte islám

Objevte islám je název výstavy, která se v neděli a pondělí bude konat v Brně. Při příležitosti pátého výročí vzniku muslimské mešity v jihomoravské metropoli ji uspořádá Islámská nadace Brno. "Prostřednictvím vystavených materiálů se budeme věnovat i tématům, jako je postavení ženy v islámském světě, pohled islámu na války a nejrůznější konflikty. Lidé se o těchto věcech budou moci pobavit i s profesorem Mahdím z islámské univerzity Al-Azhar v Egyptě ," uvedl předseda nadace Muníb Hasan. Islámská mešita v Brně se stala v roce 1998 první modlitebnou svého druhu v Česku a nyní se v ní schází k obřadům sto muslimů.

Muzeum v Kolíně připomíná památku svatého Prokopa

Muzeum historie královského města Kolína připomíná památku svatého Prokopa. Výstava se koná u příležitosti 950. výročí světcova úmrtí, řekl její spoluautor Vladimír Rišlink. Svatý Prokop, který je jedním z hlavních českých zemských patronů, byl zdejším rodákem.

Výstava představuje dobu, v níž svatý Prokop žil, prostřednictvím archeologických nálezů, starých tisků a architektonických fragmentů. Doplňují je sochy, listiny a obrazy. Jsou mezi nimi i kopie zázračného obrazu svatého Prokopa ze Sázavského kláštera. Je na něm světec se zavřenými očima. Barokní legendy vyprávějí o tom, že před věřícími shromážděnými v kostele oči na obraze otevíral a zavíral, poznamenal Rišlink. Na obraze nechybí ani typický čert, kterého svatý Prokop podle legendy přemohl v jedné z jeskyň na Sázavě. Zapřáhl ho pak do pluhu a vyoral s ním brázdu.

Michálkovo Babí léto má koncem srpna premiéru v amerických kinech

Zatím v pětatřiceti kopiích se koncem srpna objeví v americké filmové distribuci snímek režiséra Vladimíra Michálka a scenáristy Jiřího Hubače Babí léto. Premiéra se uskuteční 22. srpna v New Yorku. "Americká distribuce je pro nás zadostiučiněním. I proto, že grantová komise tomuto projektu nedala ani korunu s tím, že na geronty peníze dávat nebudou," řekl ČTK jeden z producentů Jiří Bartoška. Babí léto bylo do českých kin uvedeno koncem roku 2001. Za herecké výkony převzali Brodský, Zázvorková a Stanislav Zindulka ceny Český lev.

Příběh pětasedmdesátníka odmítajícího se smířit s údělem rezignujícího stáří zabodoval v USA na festivalech už začátkem loňského roku. Deník New York Times tehdy v pochvalné kritice napsal, že nemá lacině optimistické ladění, jak někdy u filmů s tematikou stárnutí a smrtí bývá zvykem.

Američané točí v Česku film Bratři Grimmové

Až do října bude americký režisér Terry Gilliam natáčet v barrandovských ateliérech v Praze, v okolí Hrubé Skály, na Křivoklátě, na zámku Kačina, v Ledči nad Sázavou a v Kutné Hoře americký film Bratři Grimmové. Filmaři si pronajali čtyři ateliéry, v nichž vznikl hrůzostrašný les se skalami, říčkou a vysokou věží a interiéry středověkých stavení.

Ve filmu mezi českými herci účinkuje i Tomáš Hanák, jehož výsledek castingu překvapil. Hned druhý den mu volali, že se s ním chce režisér sejít. S Mattem Damonen hraje šestou hlavní roli ve snímku, kde ho čeká asi 25 natáčecích dnů.

Nová kniha představuje přírodní a technickou památku Baťův kanál

Milovníkům lodní plavby a historie udělá radost nová kniha nazvaná Přírodní a technická památka Baťův kanál. Publikace mapuje historii tohoto ojedinělého vodního díla na jihu Moravy, popisuje jeho současný stav a nastiňuje možnosti využití vodní trasy. Přináší i některé zapomenuté informace o kanálu, kde se ročně rekreuje na 40.000 turistů. Kanál využíval před válkou známý průmyslník Tomáš Baťa, po němž je dílo pojmenováno. Sloužilo k přepravě uhlí. Jak uvedl ředitel agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále Ivo Ondračka, vodní cesta dnes slouží jen turistice.

Ve Valašském Meziříčí bude Gulášfest

Výběr z deseti různých druhů gulášů a nejméně stejného počtu pivních značek čeká návštěvníky prvního ročníku Gulášfestu ve Valašském Meziříčí. Gulášový víkend začne v pátek na nádvoří zámku Žerotínů, informoval mluvčí radnice Josef Beneš. Kromě dobrého jídla a pěnivého moku se mohou návštěvníci těšit na kulturní program a četné soutěže.

Sport

Dvěma tituly se blýskla česká reprezentantka Jana Horáková ve finálových závodech evropského šampionátu v bikrosu. Ve francouzském městě Vallet nenašla přemožitelku v kategorii elite na dvacetipalcových kolech, tedy v disciplíně, která bude od roku 2008 v olympijském programu, a nejlepší byla i v kategorii cruisser na čtyřiadvacetipalcových kolech. V obou disciplínách tak vyhrála devítidílný seriál ME.

Tři čeští vodáci sjeli tento týden první část posvátné indické řeky Gangy. Z osmdesátikilometrového úseku, který ještě nikdy nikdo na světě neprojel, za sebou mají 35 kilometrů. ČTK to řekl Aleš Háma z České asociace vodáckého rodea, ve které všichni tři odvážlivci působí. Obtížnost horního úseku je pět až šest plus, což je na úplné hranici sjízdnosti.

Evropská fotbalová unie poukáže Českomoravskému fotbalovému svazu 203.268 eur jako podíl z výtěžku minulého ročníku Ligy mistrů. Částka v přepočtu převyšující 6,5 milionu korun je určena na rozvoj fotbalu mládeže. Částky pro jednotlivé země jsou odstupňované podle přínosu klubů do společné pokladny. Česká republika figuruje mezi 52 členskými zeměmi na 23. místě.

Počasí

Bude jasno, teploty 27 až 31 stupňů Celsia.