Zprávy Radia Praha

Do pondělní stávky půjde asi polovina středních a základních škol

K pondělní výstražné stávce učitelů se připojí více než polovina středních a základních škol. Podle odborářů se 1. září nebude vyučovat ve 3012 z celkem 5728 škol. K největšímu protestu učitelů od roku 1989, jímž se chtějí kantoři domoci zvýšení mezd, se připojí zhruba třetina všech pracovníků ve školství. Největší podporu má jednodenní učitelská stávka na Moravě. V Jihomoravském kraji zůstanou podle odborů v pondělí uzavřeny tři čtvrtiny škol. Naopak procentuálně nejméně škol bude stávkovat v kraji Vysočina - necelá třetina. V Praze zůstane podle odborů v první školní den zavřeno asi 58 procent škol.

Většina lidí je proti stávce učitelů

Jednodenní výstražná stávka učitelů, plánovaná na pondělí, nemá podporu veřejnosti. Vyplývá to z průzkumů, které zpracovala agentura SC&C pro Mladou frontu Dnes a Lidové noviny. Se stávkou podle průzkumů souhlasí pouze přibližně třetina lidí. Šetření rovněž zjistilo, že tři ze čtyř učitelů nejsou spokojeni s výší svého platu.

S požadavky učitelů na zvýšení platů podle Lidových novin souhlasí 55,3 procenta respondentů. "Lidé by jim spíše přidali, ale nepovažují vždy stávku za úplně optimální řešení, které se naskýtá. Vidí ji trochu jako vydírání, které jim zkomplikuje život," vysvětlila listu socioložka SC&C Jana Hamanová. V průzkumu pro Mladou frontu Dnes naopak mírně převážil názor, že by učitelské platy měli zůstat na současné úrovni - myslí si to 48,6 procent dotázaných, pro zvýšení je 47,2 procent. Přes čtyři procenta lidí dokonce uvedly, že by se platy učitelů měly snížit.

Průměrný plat učitele základní školy byl podle informací ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v České republice je v současnosti 17.000 korun, přičemž odboráři požadují, aby učitelé dostávali alespoň o 30 procent více.

Vedení policie chtělo nakoupit auta bez výběrového řízení

Policejní prezidium chtělo podle televize Nova bez výběrového řízení zakoupit 500 osobních aut značky Ford v hodnotě 150 milionů korun. Ministr vnitra Stanislav Gross celou transakci zastavil. Případ bude vyšetřovat inspekce ministerstva vnitra, informovala televize. Transakci podle Novy chystali civilní zaměstnanci policejního prezidia několik měsíců. Policejní prezident Jiří Kolář tvrdí, že při přípravě obnovy vozového parku k žádnému pochybení nedošlo. "To bylo pouze zjišťování orientační cenové hladiny," řekl televizi. Podle ministerstva se ale o pouhý průzkum trhu nejednalo.

Ministr Gross v souvislosti s teroristickým útokem v roce 1957 zbavil mlčenlivosti bývalého příslušníka StB

Ministr vnitra Stanislav Gross se zapojil do kauzy kolem teroristického útoku, který bývalá československá Státní bezpečnost (StB) podnikla ve Francii v roce 1957. Ministr zbavil mlčenlivosti bývalého příslušníka StB, který nyní žije v USA a měl by v případu svědčit, píší Lidové noviny. Žalobce společně s policisty pracuje na případu vraždy, z níž jsou obviněni bývalí příslušníci 1. správy rozvědky komunistického Československa. Oběma hrozí až patnáctileté vězení za podíl na bombovém útoku namířeném na francouzské politiky, při němž zahynula manželka štrasburského prefekta. Skupina, která na útoku pracovala, byla čtyřčlenná; dva z mužů již zemřeli.

Atentátníci, důstojníci StB, odeslali z pařížské pošty balíček adresovaný prefektovi André-Marie Trémeaudovi. Útok měl být vyvrcholením dezinformační kampaně mající vyvolat dojem, že se v Německu aktivizuje neonacismus. Smyslem bylo zhatit německo-francouzské usmiřování a tím vznik Evropského společenství, uvádí list. Případem se od roku 1996 zabývá Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Sociální demokraté si připomněli sté vyročí narození politika Bohumila Laušmana

Sté výročí narození sociálně demokratického politika Bohumila Laušmana si připomněli sociální demokraté na Chrudimsku. Někteří historici a publicisté Laušmanovi kladou za vinu, že po roce 1948 byl členem komunistické vlády. Sociální demokraté však jeho krok neodsuzují. "Laušman odrazil pokus komunistů ovládnout ČSSD a odešel do emigrace, poté byl unesen komunistickou tajnou službou. Byl chápán, jako protivník a jestliže v dílčích věcech zvolil postup, který se mu jevil jako účelný a v delší perspektivě neobstál, to je jiná věc," řekl premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Bohumil Laušman se narodil v roce 1903. Působil jako poslanec, za druhé světové války byl členem československé státní rady v Londýně. V roce 1948 byl zvolen náměstkem předsedy vlády. O rok později se rozhodl pro útěk z Československa. Ten se nezdařil jeho ženě a dvěma dcerám. V roce 1953 Laušmana komunistická tajná policie unesla z Rakouska zpátky do České republiky, kde byl odsouzen k 17 letům vězení. V roce 1963 ve vězení za dosud nevyjasněných okolností zemřel.

Česko dosud neratifikovalo statut Mezinárodního trestního soudu

Česká republika se dostává mezi poslední evropské země, které zatím neratifikovaly Římský statut zakládající Mezinárodní trestní soud (ICC). Ministerstvo spravedlnosti však již připravilo pro vládu balíček návrhů novel ústavy, listiny práv a svobod a trestních kodexů. Až když je schválí parlament, bude možné, aby souhlasil i s ratifikací vlastního statutu soudu. ICC je první obecný mezinárodní trestní tribunál způsobilý soudit zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu. Kabinet už se jednou neúspěšně pokoušel zákony související s ICC prosadit. Od té doby statut ratifikovaly země EU a devět kandidátských zemí, které napřesrok vedle Česka do unie vstoupí. Celkem podepsalo Římský statut 139 zemí, ratifikovalo 91 států.

Za devět let přijala Linka bezpečí více než pět milionů volání

Už devět let mohou volat děti i dospělí na Linku bezpečí. Za tuto dobu přijali operátoři více než pět milionů telefonátů. Tři čtvrtě milionu z nich byla volání, kdy se děti cítily v krajní tísni a potřebovaly pomoc. Na linku volají z 60 procent chlapci a ze 40 procent dívky. Podle Petra Hanuše, vedoucího Linky bezpečí, ale u tematických hovorů, kde děti řeší nějaký problém či potřebují informace, převažují dívky (70 procent) nad chlapci (30 procent). Nejčastěji se objevujícími tématy, které děti tíží, jsou problémy s láskou a rodinné vztahy. Varující je podle Hanuše syndrom týraného dítěte. Objevuje se u pěti procent hovorů.

Romové mohou dostat peníze na studium na středních školách

Romské děti mohou studovat na středních školách a učilištích i tehdy, jsou-li z rodiny, která na jejich studium nemá dost peněz. Ministerstvo školství totiž vyhlásilo dotační program, ze kterého mohou školy dostat peníze na úhradu studijních nákladů těchto dětí. Jak uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Filípková, dotace může dosáhnout maximálně 7000 korun na jednoho studenta. Peníze jsou určeny například na školné, stravné, ubytování a školní potřeby.

V dětském domově dali do provozu už čtvrtou rodinnou buňku

Pečeným seletem, fotbalovým zápasem a kulturním programem zahájili v Dětském domově v Nové Vsi na Havlíčkobrodsku provoz čtvrté rodinné buňky. Už od pondělí v ní bude bydlet deset dětí a čtyři vychovatelé. Jak uvedla ředitelka domova Etela Coufalová, v buňce je pět dětských ložnic a samostatný pokoj pro nemocné. Součástí je i velká obývací část a jídelna s kuchyní. Život v rodinné buňce by se měl na rozdíl od dříve rozšířeného internátního systému co nejvíce přiblížit běžné rodinné praxi. Dětí se více učí samostatnosti, pohromadě bydlí chlapci i děvčata, a to od šesti let do dospělosti, vysvětlila Coufalová.

Při požáru strniště a lesa uhořel člověk, druhý byl těžce zraněn

Jeden člověk uhořel a jeden utrpěl popáleniny třetího stupně při požáru strniště a lesa v obci Věžná na Žďársku. Při zásahu utrpěl lehčí zranění i jeden z hasičů. Oheň likvidovalo 11 hasičských jednotek, pomáhalo i letadlo, řekl operační důstojník krajských hasičů Libor Bílek. Dva starší lidé pálili v pátek odpoledne slámu, aniž by to předem ohlásili hasičům. Vlivem silného větru se oheň rozšířil, hořelo strniště o rozloze šesti hektarů a les na ploše čtyř hektarů. Nešťastnou shodou okolností byli oba lidé obklopeni plameny.

Požár zničil oltář v kladrubském klášteře, škoda je dva miliony

Restaurovaný barokní oltář v kostele kladrubského kláštera na Tachovsku zachvátil v pátek večer požár. Škodu odhadují památkáři na dva miliony korun. Příčina požáru není zatím jasná. Oheň vznikl při restaurátorských pracích. Dřevo se zřejmě přehřálo a vznítilo od mikrovlnného vysoušeče. Oheň naštěstí zachvátil jen část oltáře svatého Benedikta. Sochy, reliéfy i obrazy restaurátoři z oltáře odstranili již před začátkem oprav.

Pražská záchranka nechce používat vysílačky integrovaného systému

Ministerstvo vnitra sice v těchto dnech dobudovalo 218 vysílacích základen celostátní hromadné rádiové sítě určené pro všechny složky integrovaného záchranného systému, pražská záchranka však vysílačky nechce využívat. Ministerstvo vnitra buduje celostátní hromadnou rádiovou síť odolnou proti odposlechu a rušení od roku 1994. Jako dodavatel byla v roce 1999 vybrána firma Matra. Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz tvrdí, že vnitro vysílačky dosud neuvedlo do funkčního stavu. Před dvěma týdny si pražští záchranáři nechali podle Schwarze zprovoznit na své vlastní náklady na zkoušku dvě z dodaných radiostanic. "Máme řadu negativních zkušeností, v řadě lokalit v okolí Prahy i v Praze to nefunguje, máme k tomu stále nedůvěru," řekl Schwarz.

Bubeníci protestovali hudbou proti komunistům ve vedení radnice

Bubnováním na nejrůznější bubínky či nádoby vyjádřili obyvatelé Frýdku-Místku svůj nesouhlas s přítomností komunistů ve vedení místní radnice. "Na náměstí přišlo několik stovek lidí. Někteří měli pokličky jiní jen PET lahve. V jednu dobu jich tam bylo najednou téměř 250," řekl podnikatel Petr Korč. Ve městě organizuje i podpisovou akci "S komunisty dále ne", pod kterou se už podepsalo 2000 lidí.

Vojenské muzeum v Lešanech nabídlo tankovou bitvu

Vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku se ocitlo doslova v obležení příznivců vojenské techniky. Nenechali si ujít otevření první interaktivní muzejní haly v republice s tématem tankové bitvy Ostravské operace z roku 1945. "Tankový den" přilákal podle odhadu do muzea až 15.000 lidí. "Myslím si, že to udělali dost výstižně," řekl jeden z pamětníků ostravské bitvy, osmdesátiletý plukovník Vladimír Palička. Nová expozice podle něj věrohodně vystihuje situaci na frontě. Nechybí v ní rozvaliny, zbytky tanků, ostnaté dráty ani zátarasy. "Je to výborné," souhlasil další z pamětníků, Miloslav Masopust. V letech 1958 až 1964 velel lešanské protitankové brigádě. "Kdo sem přijde a podívá se na to, aspoň zjistí, co měla naše armáda za výzbroj a jaká to byla moderní armáda," řekl.

Nová expozice představuje jednu z největších bojových operací v československých dějinách, Ostravskou operaci z března a dubna 1945. Zúčastnili se jí mimo jiné vojáci první československé samostatné obrněné brigády, která bojovala v rámci čtvrtého ukrajinského frontu. "Operace připravila Němce o poslední centrum průmyslu, které měli," řekl pracovník muzea Michal Burian. Expozice je pojata zcela netradičně. Návštěvníci se totiž stávají přímo účastníky válečné vřavy. Prochází zákopem a kolem nich "zuří" bitva. Sice jen ve fantazii, v příštím roce ji ale umocní ještě zvukové a světelné efekty.

V rodišti Porscheho se sešli majitelé slavných aut s jeho jménem

Majitelé legendárních sportovních vozů Porsche se sjeli do Liberce-Vratislavic, kde se 3. září před 128 lety narodil Ferdinand Porsche. Na start slavnostní jízdy z Liberce do Vratislavic se postavilo téměř 50 vozů z celé České republiky i z Německa, a objevily se zde i automobily Porsche 911 staré více než 30 let. "Smyslem našeho srazu je připomenout celému světu, že nejgeniálnější automobilový konstruktér 20. století pochází právě z Vratislavic," řekl prezident Porsche Clubu CZ Milan Bumba. Majitelé automobilů položili věnec k hrobce, kde spočívají rodiče Ferdinanda Porscheho.

První setkání vozů Porsche uspořádal Bumba již v roce 1985. Strávil kvůli němu dvě hodiny na policejním výslechu, kde musel kromě jiného odpovídat na otázky, proč propaguje západní značku a kdo mu za to platí. Srazy opakoval v letech 1990, 1995 a 2000, kdy měl Ferdinand Porsche kulaté jubileum. V Liberci si 128. výročí narození geniálního automobilového konstruktéra připomněl rovněž člověk, který Porschem v roce 1950 dokonce osobně mluvil. "Až ze Ženevy přijel český rodák J.V.M. Juhan, bývalý závodní jezdec. S Porsche závodil dokonce na slavném okruhu Le Mans," podotkl prezident českého Porsche Clubu Milan Bumba.

Lidé měřili síly se skotskými mistry v hodu kamenem nebo kládou

Šanci poměřit si síly se dvěma skotskými siláky měli lidé, kteří přišli do zámeckého parku v Sychrově na již třetí Skotské hry. Se Skoty se tři nejlepší návštěvníci utkali v neobvyklých silových disciplinách - v hodu čtrnáctikilogramovým kamenem a stejně těžkým závažím do dálky a v hodu osmadvacetikilogramovým závažím do výšky. "Ze Skotska tady jsou dva závodníci, jeden z nich byl mistrem světa ve skotském těžkoatletickém pětiboji," řekl pořadatel her Václav Rout.

Například světový rekord v hodu závažím do dálky je zhruba 31 metrů, dva skotští siláci ho na Sychrově dokázali poslat ke značce 25 metrů. "Lidi, kteří na Sychrově hází poprvé, obvykle nepřekonají deset metrů," podotkl Rout. Nejlepší Češi většinou dosahovali délky necelých 15 metrů. Podle Routa Skotské hry přilákaly ještě o něco více návštěvníků než loni, kdy na Sychrov zavítalo kolem 7000 dospělých a dětí. Kromě siláků se jim ukázaly skotské kapely, na literární scéně četli recitátoři verše skotských básníků. Daly se koupit typické skotské nápoje, jídla nebo výrobky. Hry jsou sice neobvyklou zábavou pro český zámek, ale Sychrovu historické pouto ke Skotsku nechybí. Bývalí majitelé zámku Rohanové totiž byli příbuzní se anglickou královskou dynastií Stuartovců pocházející ze Skotska. A jedna z žijících pokračovatelek Rohanů se do Skotska provdala.

Potápěči pomocí robota zkoumají hlubiny Hranické propasti

Speleologové a báňští záchranáři spustili do temných hlubin Hranické propasti dálkově ovládaného robota Colomba, s jehož pomocí chtějí prozkoumat vodou zatopenou část propasti, která dosud nevydala všechna svá tajemství. Hranická propast je podle posledních měření hluboká nejméně 274,5 metru, její skutečná hloubka však stále nebyla změřena a je odhadována na 330 metrů. Nejznámější propast Macocha v Moravském krasu přitom měří 138,5 metru.

Na Benešovsku se sešli dráteníci

V Bukovanech na Benešovsku si dali dostaveníčko dráteníci. Uskutečnil se tu jejich první "divoký" sraz. Na cestě k vesničce od nedalekých zastávek vyhlášeného Posázavského pacifiku bylo možné zahlédnout postavy v černých kloboucích s typickými dřevěnými krosnami a holemi v rukou. Organizátor srazu Petr Musil se drátenictvím zabývá přes deset let. A protože zaznamenal poměrně velký zájem lidí, kteří by toto řemeslo chtěli umět, nejen se jím živit, otevřel před necelými třemi lety v Zadní Třebáni drátenickou školu. Prošlo jí už přes 130 lidí. A protože dráteníci chodili po kraji pěšky, vymyslel pro ně i tuto akci. Kolébkou řemesla bylo Slovensko. Dráteníci podrobně a pečlivě poznávali svůj rajón, který sahal třeba až do západní Evropy, Ameriky i Austrálie, Asie nebo Afriky, dodal Musil.

Festival Mácháč: 4000 lidí, opilí řidiči a jen drobné šarvátky

Zhruba 4000 mladých lidí se bavilo v noci z pátku na sobotu u Máchova jezera na tanečním festivalu Mácháč. Ačkoliv mnoho z nich bylo k ránu hodně opilých, policisté nezaznamenali žádné větší výtržnosti, při kterých by museli zasahovat. "Nepřišly k nám zatím ani žádné stížnosti na hluk. Při silničních kontrolách jsme ale přistihli šest řidičů pod vlivem alkoholu," řekl operační důstojník českolipské policie. Na letošním Mácháči se vystřídalo kolem 20 diskžokejů a věk návštěvníků se pohyboval mezi 18 až 30 lety.

Mužem roku 2003 se stal Milan Souček z Prahy

Mužem roku 2003 se v sále náchodského divadla stal dvaadvacetiletý student Milan Souček z Prahy. Do soutěže se přihlásilo téměř tisíc mužů, ze kterých porota vybrala do finále 12. Vítěz od pořadatelů dostal motorový skútr, zahraniční zájezd a další cenu. "Jsem z výhry šťastný, ale nejdůležitější je pro mě udělat v září bakalářské zkoušky," řekl Souček, který studuje Českou zemědělskou univerzitu v Praze a mezi jeho koníčky patří například tanec. Soutěžící mladíci se publiku představili v několika disciplínách, například při promenádě ve spodním prádle, rozhovoru či při předvedení módní kolekce. Soutěž Muž roku byla součástí charitativní akce Den dobrých skutků, která vynesla více než 160.000 korun.

Státní tiskárna pustila do oběhu tisícikorunu bez Palackého

Státní tiskárna cenin vytiskla omylem několik tisícikorunových bankovek bez podobizny historika Františka Palackého. Nedodělané bankovky proklouzly i kontrole a ocitly se v oběhu. Píše to deník Blesk. Jednu takovou bankovku našel podnikatel v balíčku peněz, považoval ji za padělek a vrátil ji bance. Úředník Pravoslav Schleis pak s úžasem našel v kase ještě další dvě takové bankovky. Všechny skončily jako rarity v Horácké filatelii a sběratelům se touhou po nich rozbušilo srdce, dodává Blesk. Za jedinou tisícovku bez Palackého nabízejí až 120 s Palackým. Zájemci uvidí nepovedené bankovky od 12. do 14. září na mezinárodním veletrhu Sběratel na Výstavišti v Praze- Holešovicích, poznamenává deník.

Kaprobraní ukončilo sezonu na koupališti v Mikulůvce

Ruční výlov kaprů z vod koupaliště v Mikulůvce na Vsetínsku dnes ukončil letní sezonu. Účastníci takzvaného kaprobraní lovili ryby holýma rukama bez pomoci rybářského náčiní nebo jiných předmětů. "Nejúspěšnějším lovcem se stal místní soutěžící, který si z bazénu vylovil pět kaprů," řekl provozovatel koupaliště Karel Mikuš. Organizátoři do vody naházeli 35 kaprů a jednoho amura. Ryby v bazénu lovilo 22 soutěžících z blízkého okolí. Celým areálem se pak linula tradiční vůně opékaných ryb.

Motýl, který tvarem těla připomíná ptáka kolibříka, lidi mate

Motýl dlouhozobka svízelná mate v těchto dnech mnoho lidí, kteří si jej v přírodě pletou se známým ptákem kolibříkem, jehož domovinou je Střední a Jižní Amerika. Motýl totiž svým tělem i chováním připomíná malého opeřence, jímž se nemůže pochlubit žádná z tuzemských zoologických zahrad. "Touto dobou se každoročně objevují hlášení o pozorování kolibříka sajícího v letu nektar z květů na zahrádce, za oknem či na louce. Vysvětlení je však prosté - nejde vůbec o ptáka, ale o motýla dlouhozobku svízelnou patřící k lišajům," řekl Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku.

Sport

Čeští veslaři Ondřej Synek s Milanem Dolečkem na dvojskifu vybojovali na světovém šampionátu v Miláně bronzovou medaili. Úřadující vítězové Světového poháru zaostali za vítěznými Francouzi Sebastienem Vieilledentem, Adrienem Hardym o 2,66 sekundy, na druhé Italy Rossana Galtarossu a Alessia Sartoriho ztratili sekundu. Jejich zásluhou získala Česká republika na milánském šampionátu první medaili.

Jednou ránou, přesně jak plánoval, prošel český oštěpař Jan Železný do finále na světovém šampionátu v Paříži. Když přišel do sektoru, začal vybírat oštěp a pár jich osahal. "Chtěl jsem najít ten, který se nejlépe držel," říkal. Pak uviděl na jednom číslo 66. "Tak jsem ho čapnul," usmál se trojnásobný olympijský vítěz. Šestky má rád, jeho dva někdejší světové rekordy končily stejnou číslicí a narodil se 16. 6. 1966. Mezi 12 nejlepších oštěpařů se dostal i Miroslav Guzdek.

Skokan na lyžích Jakub Janda vybojoval čtvrté místo ve třetím závodu letního Světového poháru v italské Predazzu. Od stupňů vítězů dělily českého reprezentanta pouhé tři desetiny bodu. Vítězem závodu se stal Fin Akseli Kokkonen před Rakušanem Martinem Höllwarthem. Janda prohrál těsný souboj o bronz s dalším finským skokanem Veli-Mattim Lindströmem. Bodovali i zbylí dva čeští závodníci. Jan Matura byl dvacátý a Jan Mazoch obsadil 25. místo.

Půlkař Roman Oravec získal na Světové univerziádě v korejském Tegu třetí zlatou medaili pro českou výpravu. Pětadvacetiletý student ekonomie, kterému se nepovedlo splnit limit pro účast na mistrovství světa v Paříži, po suverénních výkonech v rozběhu a semifinále vyhrál i závěrečný závod v čase 1:48,01 minuty s náskokem 18 setin před Rusem Ramilem Aritkulovem. Zlatou medaili připojil ke dvěma prvenstvím plavkyně Ilony Hlaváčkové.

Další, v pořadí již 144. ligové derby mezi fotbalisty Sparty a Slavie vítěze nemělo. Oba týmy se v předehrávce 6. ligového kola rozešly bez branek a více radosti z remízy mají Sparťané. Od 11. minuty totiž hráli v deseti bez obránce Martina Zbončáka, který byl po faulu na pronikajícího Karla Pitáka rovnou vyloučen.

Počasí

Bude oblačno s přeháňkami, teploty 16 až 20 stupňů Celsia.