Zprávy Radia Praha

Zemřel bývalý ministr kultury, spisovatel a novinář Pavel Tigrid

Ve Francii zemřel ve věku nedožitých 86 let někdejší ministr kultury, významný český spisovatel a publicista Pavel Tigrid. Exprezident Václav Havel poslal rodině soustrastný telegram. "Václav Havel přijal zprávu o úmrtí pana Tigrida s bolestí v srdci. Pokládá Pavla Tigrida za člověka, který mohl z tohoto světa odcházet s dobrým pocitem, že za ním zůstalo bohaté dílo," řekl v rozhlase Havlův tajemník Jakub Hladík.

"Myslím si, že odešla legenda české žurnalistiky a zároveň legenda obou emigrací - jak emigrace po německé, tak později po únorové okupaci," komentoval smutnou událost ministr kultury Pavel Dostál. Tigrid se podle něj svou publikační činností v zahraničí, kam odešel po Únoru 1948, zasloužil i o pozdější vítězství demokracie v České republice. "Jako socialista si na Pavlu Tigridovi cením, že ačkoliv byl konzervativního zaměření, tak ve svém časopise Svědectví dovedl dát prostor všem opozičním silám, ať šlo o emigraci protikomunistickou nebo pozdější emigraci reformních komunistů," dodal Dostál. "Jsem rád, že jsem Pavla Tigrida poznal, těšil jsem se z jeho přátelské přízně, je mi to nesmírně líto," uzavřel.

Politog Jiří Pehe označil Tigrida je jednu z největších postav 20. století v českých kulturních dějinách. "Řadím ho vedle takových publicistů, jako byl například Ferdinand Peroutka a myslím si, že to byl jeden z posledních lidí té generace, která hrála velmi pozitivní roli v boji proti totalitám různého druhu, ať už nacistické nebo komunistické," řekl ČTK Pehe. Jeho kolega Rupnik míní, že Tigrid byl jedním z mála symbolů kontinuity s českou demokracií před druhou světovou válkou a velký patriot, který nastavoval české společnosti zrcadlo. "Jeho životní zkušenost úzce souvisela s osudem jeho země," dodal.

Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, se narodil roku 1917 v Praze. Německá okupace jej přinutila přerušit studium na pražské Právnické fakultě UK a odejít do Velké Británie. Tam zpracoval jako hlasatel československého vysílání společnosti BBC, později jako redaktor rozhlasového programu československé exilové vlády v Londýně. Po válce se vrátil do tehdejšího Československa, komunistický převrat v roce 1948 jej však odsoudil k emigraci podruhé. Tigrid odešel do tehdejšího západního Německa, kde pracoval jako programový ředitel československého vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Po krátkém pobytu v Německu odjel do USA a natrvalo pak zakotvil ve Francii. Neodmyslitelnou etapou jeho života v exilu se stal kulturně-politický čtvrtletník Svědectví, který vydával 35 let. Od roku 1960, kdy s manželkou přesídlil do Paříže, se postupně z redakce časopisu stalo v podstatě kulturní centrum české emigrace.

Po pádu komunismu se Tigrid stal blízkým spolupracovníkem tehdejšího prezidenta Václava Havla, i jako jeho poradce pro česko-německé otázky. V letech 1994 až 1996 obsadil ve vládě tehdejšího premiéra Václava Klause křeslo ministra kultury. Po odchodu z politiky žil střídavě ve Francii a v České republice. Pavel Tigrid byl nositelem řady vyznamenání. V roce 2000 obdržel německý Velký kříž s hvězdou řádu za zásluhy, nejdůležitější německé ocenění udělované spolkovým prezidentem. Získal jej zejména za zásluhy o porozumění mezi oběma národy a činnost v Koordinační radě česko-německého diskusního fóra.

Zpráva o Tigridově úmrtí způsobila mezi českou krajanskou komunitou ve Francii šok. Tigrid i přes svůj vysoký věk až do poslední chvíle žil velmi aktivně, vyjadřoval se k aktuálnímu politickému dění v České republice, přispíval do českých novin a nevyhýbal se společnosti. "Bez Tigrida se dá těžko představit česká Paříž," řekl ČTK Jiří Slavíček, který se pod pseudonymem Adolf Bašta dlouhá léta hlásil posluchačům z Paříže na vlnách rádia Svobodná Evropa. Za nejkrásnější léta svého více než třicetiletého života ve Francii považuje tento novinář právě roky, které strávil v redakci časopisu Svědectvíi. "To, co vím, jsem se naučil od něj," řekl Slavíček. Podle něj bylo Tigridovo Svědectví po léta motorem života českých exulantů ve Francii. "Tigrid byl pro nás monument," zdůraznil Slavíček.

Poslední rozloučení s vůdčí osobností českého exilu ve Francii se podle ní bude konat v obci Héricy nedaleko Paříže, kde Tigrid v posledních letech trávil penzi. "Máme v Héricy rodinnou hrobku," uvedla Tigridova manželka Ivana s tím, že datum pohřbu zatím nebylo stanoveno.

Bývalý prezident Václav Havel dostal cenu od rakouské iniciativy GLOBArt

Celoživotní úsilí bývalého českého prezidenta Václava Havla o mírové soužití různých národů ocenila rakouská nezávislá kulturní iniciativa GLOBArt, která od roku 1998 uděluje ceny významným osobnostem. Slavnostního aktu předávaní ceny v klášteře Pernegg v Dolních Rakousech se však Havel osobně nezúčastnil a ocenění převzal jeho někdejší kancléř Karel Schwarzenberg. "Pro Českou republiku má stejně elementární význam, jako měl Tomáš Garrigue Masaryk. S ním se dá Havel srovnávat," prohlásil u příležitosti ocenění Havla spisovatel Pavel Kohout. Připomněl také Havlovo úsilí o demokratizaci společnosti v období komunismu a jeho významný podíl na změnách po takzvané sametové revoluci v listopadu 1989.

Děčínský soud bude v úterý projednávat majetkovou žalobu Kinského

Děčínský okresní soud v úterý projedná žalobu Františka Oldřicha Kinského, kterou se domáhá majetku v obci Jiřetín pod Jedlovou na Děčínsku. "Měli bychom vydat nějaké cesty, pozemky a hlavně restauraci na vrcholu Jedlové hory, kterou jsme na počátku 90. let převzali od státu," řekl jiřetínský starosta a senátor Josef Zoser. Vedení obce je ale podle něj odhodláno o majetek bojovat. "Restauraci jsme pronajali na 20 let podnikateli, který ji za to za několik milionů korun opravil," uvedl Zoser. Prohraje-li Jiřetín s Kinským soudní spor o majetek, měl by podle starosty škodu obci, potažmo podnikateli zaplatit stát.

Zahájení školního roku se letos ponese ve znamení stávky učitelů

Na letošní první školní den zůstanou zřejmě mnoha školákům v České republice netypické vzpomínky. Učitelé si totiž letošní 1. září zvolili jako den stávky za zvýšení učitelských platů a pro mnohé školáky se tak v pondělí školní vrata neotevřou. Kolik škol zůstane zavřených, se přesně neví. Zatímco školští odboráři mluví až o polovině škol, údaje ministerstva školství hovoří toliko o třetině škol. Některé školy sice stávkovat budou, ale o žáky se postarají.

Průměrný plat učitele základní školy byl podle ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v Česku dosahuje 17.000 korun, přičemž odboráři chtějí, aby učitelé měli aspoň o 30 procent více. Ministryně školství Petra Buzková ale varovala, že rychlejší růst platů ve školství neumožňují současné ekonomické podmínky. Buzková hodlá navzdory stávce přednést tradiční projev v úvodu školního roku. Zavítá i do jedné z nestávkujících škol v Českých Budějovicích. Prvňáčky navštíví v Praze 6 i prezident Václav Klaus.

Petici na záchranu Nových Heřminov podepsalo téměř 2500 lidí

Téměř 2500 lidí se už podepsalo pod petici, která požaduje zachování obce Nové Heřminovy na Bruntálsku. Vesnici, kde žije 260 obyvatel, totiž hrozí, že ji zalije voda z plánované protipovodňové přehrady. "Petiční archy hodláme na podzim předat ministrovi zemědělství. Právě ten bude o budoucnosti Heřminov rozhodovat," řekla Lenka Daňhelová z ekologického sdružení Arnika Ostrava. V petici ekologové žádají také zastavení rozhodování o stavbě přehrady v Nových Heřminovech až do doby, než budou posouzena alternativní protipovodňová opatření. Daňhelová upozorňuje i na sociální dopad projektu. "Této stavbě, jež je v takzvaném veřejném zájmu, padne za oběť 150 domů. Obyvatelé Heřminov jsou převážně starší lidé, kteří na venkově prožili téměř celý život. Budou-li tito lidé proti své vůli přesídleni, ztratí tu nejzákladnější jistotu a smysl života."

Výstavbu přehrady prosazuje především vedení krnovské radnice a Povodí Odry. Zatopení vesnice v podhůří Jeseníků v červnu podpořili i krajští zastupitelé, kteří ministerstvu zemědělství doporučili výstavbu velké nádrže. Tato varianta počítá právě s likvidací obce. Pro malou nádrž, která by umožnila zachování Heřminov, hlasovali jen tři zastupitelé z 58 zvolených zástupců. Ekologům se nelíbí, že přehrada před povodní chrání pouze město Krnov a několik dalších obcí. "Ochrana vesnic nad budoucí přehradou nikoho nezajímá. A právě tam povodeň napáchala velké škody," řekla Lenka Daňhelová ze sdružení Arnika.

Dohodu Česka o přistoupení k EHP zatíží spor s Lichtenštejnskem

Dohoda o přistoupení České republiky a dalších devíti kandidátských zemí EU k Evropskému hospodářskému prostoru (EHP) bude velmi pravděpodobně doplněna deklaracemi Lichtenštejnska, Česka a Slovenska. Lichtenštejnsko uvádí, že ho česká a slovenská strana plně neuznává jako svrchovaný stát od jeho vzniku. Žádá takové uznání a jedním dechem také vyrovnání za majetky vyvlastněné na základě takzvaných Benešových dekretů, protože osobami postiženými vyvlastněním nebyli podle Vaduzu Němci, ale občané Lichtenštejnska.

"Lichtenštejnsko existovalo dávno před rokem 1945 a bylo plně uznáváno jako svrchovaný stát. Samo také uznávalo Československo; československé pasy například v Lichtenštejnsku platily i za války. Chceme proto tuto věc řešit a domníváme se, že by pro Prahu neměl být problém uznat Lichtenštejnsko v celém rozsahu," řekl ČTK princ Nikolaus de Liechtenstein, velvyslanec své země při EU. Odmítl údajnou českou nabídku, aby se obě země vzájemně uznaly od roku 1993, kdy ČR vznikla po rozdělení Československa. Připustil však, že "méně důležitý majetkový problém" je motorem v pozadí. Princ Nikolaus také připouští, že Čechy odrazuje rozsah zabaveného majetku. Podle lichtenštejnských propočtů jde o 10.000 hektarů kvalitní půdy, o továrny, domy a movitosti v celkové hodnotě kolem 100 milionů eur.

Česká strana ve své "protideklaraci" vítá, že lichtenštejnský dokument obsahuje výslovné uznání Česka a prohlašuje, že sama uznává knížectví jako suverénní stát. Nijak však nereaguje na majetkové požadavky, pouze vyslovuje naději, že obě země naváží diplomatické styky. Připomíná, že prakticky všechny země světa Českou republiku uznaly na přelomu let 1992-1993, Lichtenštejnsko však mělo výhrady.

Zástupci členských a kandidátských zemí EU budou jednat o evropské ústavě

O návrhu společné evropské ústavy budou v pondělí v Praze diskutovat zástupci 15 kandidátských a členských zemí Evropské unie. Představitelé menších a středních států by podle českého ministerstva zahraničí měli mluvit o tom, zda je ještě prostor k otevření některých bodů v návrhu evropské ústavy, na kterém se v Konventu dohodli současní i budoucí členové EU. Malé a střední státy by v ústavě rády vydobyly lepší postavení, protože podle nich současný návrh posiluje vliv velkých zemí.

Pondělní pražskou konferenci k návrhu evropské ústavy podle agentury DPA iniciovali šéfové české a rakouské vlády Vladimír Špidla a Wolfgang Schüssel. Před otevíráním bodů v návrhu ústavy však tento týden v Praze varoval německý ministr zahraničí Joschka Fischer, podle něhož je navržený dokument rozumným kompromisem. Jeho český kolega Cyril Svoboda naopak po jednání s ním uvedl, že v některých otázkách je ještě prostor pro jednání.

Ministerstvo spravedlnosti: Jsou signály o korupci při rozhodování soudů o konkurzech

Ministerstvo spravedlnosti ve zprávě pro jednání vlády uvádí, že jsou signály o korupci v oblasti rozhodování soudů o konkurzech. Kabinet se má ve středu seznámit s ministerským seznamem opatření proti korupci v obchodním soudnictví. Ministerstvo spravedlnosti s nimi přichází necelých pět měsíců poté, co obchodní justicí otřásl dosud největší skandál. Policie v dubnu obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který prý poslal na základě padělaných listin Union banku do konkurzu. Soudce čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, zda bral úplatky, se policii dosud prokázat nepodařilo.

Největším problémem v oblasti konkurzů je podle ministerstva spravedlnosti osoba konkurzního správce. "Kromě legálního příjmu má konkurzní správce možnost zneužívat své pozice k různým nelegálním aktivitám," sdělila mluvčí ministerstva Iva Chaloupková. Osoba konkurzního správce je z hlediska svého jmenování a činnosti zcela závislá na rozhodnutí konkurzního soudce. Jestliže si konkurzní správce počíná nestandardně, lze podat návrh na jeho odvolání. O návrhu však rozhoduje stejný soudce, který předtím jeho postup schválil, uvedla Chaloupková. Korupci v agendě konkurzu a vyrovnání lze podle ministerstva zabránit pouze vypracováním úpadkového zákona, který bude účinněji řešit situace vytvářející korupční prostředí.

Česko by nemuselo stihnout přípravu na členství v EU v oblasti zemědělství

Česká republika má značný skluz v přípravě na členství v EU v oblasti zemědělství. Pokud ji nestihne, může to mít neblahé důsledky jak pro farmáře, tak pro spotřebitele. Takzvaná monitorovací zpráva, kterou Evropská komise zveřejní 5. listopadu, bude bít na poplach zejména v oblasti veterinární legislativy. Pozastaví se také nad zpožďováním při výstavbě a akreditaci nové agrární platební agentury. Zpráva bude dokončena na přelomu září a října.

Veterinární zákon vstoupil v platnost teprve od 1. července a musí být rozveden desítkami vyhlášek a dalších norem, které zatím nejsou na světě. EK poukazuje zejména na to, že stále ještě není upraveno zacházení se specifickým rizikovým materiálem při ochraně proti BSE (oddělování hovězího masa od páteře) a zajištěn zákaz zkrmování masokostních mouček. Pokud nebudou příslušné předpisy platit, nebude možné vozit živá zvířata mezi Českem a zbytkem EU a problematický by mohl být i obchod s masem. Odborníci v Evropské komisi také kritizují, že stále nebyl dokončen a aplikován systém identifikace a registrace hospodářských zvířat.

Začíná fungovat projekt, který má do Česka přivést zahraničí experty

Ministerstvo práce a sociálních věcí vybralo prvních 25 cizinců, kteří mají pomoci řešit zhoršující se demografickou situaci v České republice. Jak uvedla Česká televize, letos se může do projektu zapojit až 300 odborníků z Chorvatska, Bulharska a z Kazachstánu. "Kladně bylo zhodnoceno 12 žádostí z Bulharska, dvě z Chorvatska a 11 z Kazachstánu," řekl televizi mluvčí ministerstva Vladimír Hrubý. Cizinci v projektu mohou o trvalý pobyt požádat po dvou letech, zatímco běžně je třeba čekat deset let, uvedla televize.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zahájilo pilotní projekt, který má do Česka přivést zahraniční experty, koncem července. Projekt přijde na 11 milionů korun. Základními podmínkami k účasti je přinejmenším středoškolské vzdělání, sjednané zaměstnání v Česku a vízum k pobytu. Dalšími kritérii budou věk, předchozí zkušenosti s českou kulturou, jazykové znalosti a pracovní zkušenosti. Motivací pro vznik projektu byla zhoršující se demografická situace v České republice. Podle resortu práce a sociálních věcí bude v roce 2030 chybět na trhu práce asi 420.000 osob. Do budoucna se proto počítá s rozšířením projektu i na další země.

Od pondělí začíná platit vyhláška o kvalitě masných výrobků

V pondělí vstoupí v platnost vyhláška, která stanoví pro určité masné produkty jakostní požadavky, které toto zboží musí splňovat. Cílem je podle ministerstva zemědělství, které vyhlášku připravilo, zajistit spotřebiteli standardní kvalitu masných výrobků na celém území České republiky. Jde například o vídeňské párky, špekáčky, salámy Gothaj a Herkules, lovecký salám, šunkový salám nebo ostravskou klobásu. Předpis uvádí seznam základních surovin používaných při výrobě, popis smyslových vlastností a stanovuje i základní fyzikální a chemické parametry pro jednotlivé produkty.

Potravinářská komora již dříve tuto vyhlášku uvítala. "Nemáme nic proti tomu, aby na trhu byly i levnější výrobky, ale měly by potom mít jiný název," uvedl prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Potravináři si podle něj nemohou dovolit spotřebitele klamat a ztrácet jeho důvěru. Komora se proto snaží, aby podobné kvalitativní standardy byly stanoveny i u dalších výrobků. "Podobný návrh je připraven například u ovocných šťáv," dodal Camplík.

Ocenění Zlatý klas si z výstavy Země živitelka odváží 14 exponátů

Celkem 14 exponátů si z mezinárodního agrosalonu Země živitelka odveze ocenění Zlatým klasem. Na zemědělskou výstavu, kterou jen v sobotu navštívilo více než 30.000 lidí, za čtyři dny přijelo přes 100.000 návštěvníků. Agrosalon je nejnavštěvovanější akcí v republice a toto postavení si udržel i přes zkrácení počtu výstavních dnů ze šestnácti na sedm, změnu charakteru a zaměření.

Z unikátního mostu u Radošova spadli dva mladí lidé

Těžkými zraněními zaplatili svou zvědavost na unikátním zastřešeném mostě v Radošově na Karlovarsku dva mladí lidé. Oba se vydali na prohlídku mostu, přestože dřevěná památka se rozsáhle opravuje. Výlet skončil pádem třicetiletého muže i jeho o tři roky mladší společnice z výšky šesti metrů do kamenitého koryta řeky Ohře. Dvojice podle mluvčí západočeské policie Heleny Malotinské musela přelézt zátarasy, které přístup na staveniště uzavírají.

Rakouský parašutista se těžce zranil při seskoku v Klatovech

Těžká zranění utrpěl na letišti v Klatovech jednatřicetiletý parašutista z Rakouska. Při seskoku ze čtyřkilometrové výšky se mu asi 800 metrů nad zemí porouchal hlavní padák. "Proto ho odhodil a otevřel padák záložní. Ten se však z nezjištěné příčiny neotevřel dostatečně," řekla mluvčí západočeské policie Helena Malotinská. Parašutista dopadl na travnatý povrch letiště. Nárazem si zlomil páteř a obě nohy.

Veletrh Sběratel láká milovníky kuriozit i sběratele nejrůznějších věcí

Milovníky kuriozit i sběratele veškerého ražení z řad profesionálů i amatérů přiláká na pražské Výstaviště mezinárodní veletrh poštovních známek, mincí, telefonních karet, minerálů a dalších předmětů. Pod názvem Sběratel se od 12. do 14. září uskuteční už pošesté. Letos se veletrhu zúčastní rekordní počet vystavovatelů, mezi nimiž budou poštovní správy z 35 zemí a mincovny z jedenácti států.

Pravidelným vystavovatelem je na veletrhu každoročně Klub sběratelů kuriozit - letos bude patřit mezi magnety auto Praga Lady kategorie Classic, které dříve patřilo Lídě Baarové. Po celou dobu výstavy bude fungovat znalecká a poradenská služba v oborech filatelie, numismatika, mineralogie a telefonní karty. Své nejvzácnější poštovní známky tu představí věhlasný sběratel Ludvík Pytlíček.

Zámek Sychrov láme návštěvnické rekordy

Návštěvnické rekordy letos láme zámek Sychrov na Liberecku. Pseudogotickou státní památku navštívilo za prvních osm měsíců letošního roku zhruba 85.000 lidí. "Je to nejvíc za posledních třináct let," řekl ředitel zámku Miloš Kadlec. O prázdninách přilákala do zámku hodně turistů i výstava věnovaná útrpnému právu. V ponurém sklepení ji za červenec a srpen vidělo přes 10.000 lidí. Vyznavači hrůzy si k lístku na "Útrpné právo" koupili většinou také vstupenku na prohlídku Sychrova. Cizinci tvoří zhruba čtvrtinu návštěvníků zámku. Kromě Němců jde nejčastěji o Rusy. Na Sychrov přitahuje turisty například největší sbírka francouzského portrétního umění ve střední Evropě a bohatá řezbářská výzdoba z dílny Petra Buška.

Burčák signalizuje, jaké bude letošní víno, tvrdí someliér

Teplé a slunečné léto slibuje podzim s velice dobrým vínem. Na ročník 2003 se tak těší nejen vinaři, ale i someliéři a degustátoři. Podle jejich odhadů překoná letošní sklizeň nejlepší vína za posledních několik desetiletí. Většina someliérů z pražských hotelů už se na letošní úrodu vín těší. Její kvalita je prý už patrná na burčáku. "Burčák, první víno, je dost sladký a dostatečně vyvážený. Ale protože opravdu dobrý burčák lze vychutnat jen několik hodin po stočení, už se těším na opravdové víno," prozradil ČTK someliér jednoho z hotelu na Václavském náměstí. Podle druhů vín, která chtějí someliéři na podzim nakoupit, se někde mění i jídelní a nápojové lístky.

Sport

Párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, David Kopřiva a Petr Vitásek vybojovala na světovém šampionátu v Miláně stříbro a na konto české veslařské výpravy přidala druhou medaili. Titul mistrů světa obhájili Němci, za nimiž české kvarteto zaostalo o více než tři sekundy. Bronz patří Polákům.

Česká reprezentační posádka mužů z klubu RK Trója vybojovala zlatou medaili ve sjezdu přes Čertovy proudy a získala tak titul absolutních mistrů světa v raftingu v kombinaci sprintu, slalomu a sjezdu. Ženský tým Jezinek dojel sjezd druhém místě a stejná příčka mu patří také v absolutním pořadí. Titul získaly raftařky z Nového Zélandu.

Oštěpař Jan Železný skončil na mistrovství světa v Paříži bez medaile. Trojnásobný světový šampion poslal ve finále soutěže oštěp do vzdálenosti 84,09 metru ve třetí sérii, což mu v konečném účtování stačilo jen na čtvrté místo. Na trůnu jej nahradil Rus Sergej Makarov, který hodil o 135 centimetrů dál. Ve finále se neztratil Miroslav Guzdek a obsadil sedmé místo výkonem 81,40 metru.

Český cyklista Ondřej Sosenka jezdící v polském týmu CCC Polsat se stal vítězem 47. ročník závodu Kolem Slovenska. Rozhodla o tom závěrečná časovka dlouhá 28 km ve Starém Smokovci, v níž Sosenka předstihl v konečném pořadí čtyři polské cyklisty. Toto celkové vítězství je pro Sosenku již druhým v kariéře, závod Kolem Slovenska vyhrál také v roce 1999.

Jeden špatný pohyb na kurtu stál Radka Štěpánka možnost svést ve třetím kole US Open souboj o postup s šestým nasazeným Australanem Lleytonem Hewittem. Český tenista si hnul zády v prvním setu, který nakonec prohrál 1:6. Ve druhé sadě se za stavu 0:3 nechal na kurtu ošetřit, ani masáž mu však nepomohla a rozhodl se utkání skrečovat.

Králem domácí rallyeové scény je stejně jako před rokem Václav Pech. Sedmadvacetiletý jezdec s fordem Focus vyhrál 33. ročník Barum rallye a s předstihem obhájil mistrovský titul. Pechovi k vítězství v pátém ze sedmi podniků českého seriálu dopomohl spolehlivý výkon a problémy jeho českých a zahraničních soupeřů.

Dvanácté místo ve finále v Innsbrucku a desáté celkově v seriálu letní Grand Prix obsadil český skokan na lyžích Jakub Janda.

Český triatlonista Jan Řehula se stal vítězem závodu Světového poháru kategorie B v Sofii. Druhého Norberta Domnika z Rakouska zdolal bronzový medailista z olympijských her v Sydney o pouhou sekundu. V závodě žen na tratích 1500 m plavání, 40 km cyklistika a 10 km běhu zvítězila Maria Aerosaová z Portugalska. Česká zástupkyně Vendula Trnková skončila sedmá.

Počasí

Bude polojasno, přes den se opět zatáhne a začne pršet, hlavně na severu a severozápadě. Teploty vystoupí na 15 až 19 stupňů, na horách bude kolem 10 stupňů Celsia.