Zprávy Radia Praha
Vláda se na podobě rozpočtu neshodla, další jednání 17. září
Ministři odložili ve středu rozhodování o návrhu státního rozpočtu na příští rok na 17. září. Ministr financí Bohuslav Sobotka navrhuje na příští rok rozpočet se schodkem 118 miliard korun. Příjmy státního rozpočtu mají dosáhnout 748,2 miliardy korun a výdaje 866,2 miliardy Kč. Odložení rozhodnutí o rozpočtu na příští rok se předpokládalo. Vládní mluvčí Anna Stárková připustila i variantu, že by se o rozpočtu rozhodlo později než 17. září.
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ČTK řekl, že žádný z ministrů zatím ze svých požadavků na další peníze neustoupil. "To je běžný folklór každého projednávání," řekl a dodal, že konečné slovo má stejně ministerstvo financí a vláda. Ministerstva dohromady požadují 40,5 miliardy nad rámec rozpočtu.
Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Ivo Nejda je kritickým datem pro schválení konečné verze rozpočtu poslední dekáda v září. "Odložení finálního schválení rozpočtu není nic neobvyklého, v minulosti to byl běžný jev. Vláda má tedy zatím dostatek času," poznamenal.
Jediné ministerstvo, které nepožaduje další peníze, je resort informatiky. Největšími nespokojenci jsou naopak ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo školství. Menší deficit by si naopak přáli pravicoví členové vlády a také mnozí ekonomové. Proti rozpočtu vystupovaly také odbory, které chtěly mimo jiné prosadit více peněz na platy učitelů a úředníků. Proti připravované reformě veřejných financí, ze které návrh rozpočtu vzešel, se postavili také někteří poslanci vládní sociální demokracie. Vládě vytýkali, že se reformou příliš vzdálila od sociálně demokratických principů a předvolebních slibů.
Poslanci ČSSD finanční reformu neodmítnou, chtějí o ní diskutovat
Poslanci ČSSD, kteří mají výhrady k reformě veřejných financí, chtějí o svých pozměňovacích návrzích diskutovat. Nepovažují je ale za tak zásadní, aby kvůli nim reformu odmítli. Pozměňovací návrhy podalo deset sociálnědemokratických poslanců a senátor Milan Štěch, který jako předseda Českomoravské konfederace odborových svazů předložil desatero odborářských výhrad.
"Nehodlám klást ultimáta," odpověděl na dotaz ČTK, zda bude hlasovat proti reformě, když se návrhy nepodaří prosadit, jeden z největších rebelů Vladimír Laštůvka. Podle něj je třeba věci pojmenovat a pokoušet se je změnit. Cílem nespokojených poslanců podle Laštůvky je snížit rozpočtové výdaje. V tomto smyslu považuje odborářské desatero za vyvážené, protože někde dopad reformy zmírňuje a jinde ukazuje, kde na to vzít peníze. Rozpočet prý proto nijak neovlivní. Odboráři navrhují kromě zmírnění reformy v sociální oblasti vyšší zdanění vysokých platů a ponechání daně z převodu nemovitostí na současné úrovni. "Reforma nemůže dopadnout tak, že bohatí budou mít víc a chudí méně," dodal Laštůvka.
O vyváženosti odborářského desatera je přesvědčen i poslanec Karel Šplíchal, který ho rovněž podpořil. Koncepci reformy podle jeho soudu rozhodně nenabourá. Největší problém vidí v tom, že vláda nejednala o svých záměrech s odbory. Přijatelnost pozměňovacích návrhů hájí i ostatní poslanci, kteří mají proti reformě výhrady. Anna Čurdová například nesouhlasí s krácením dávek v případě státem nařízené karantény nebo při ošetřování nemocných dětí. Za protiústavní a diskriminační považuje zavádění "majetkového přiznání pro chudé". Žadatelé o sociální dávky by totiž museli nejprve prokázat, že nemají takzvaný zbytný majetek, který mohou prodat. Obává se dokonce vydírání občanů státní správou. Své návrhy považuje za přijatelné, protože by neměly finanční dopad na rozpočet. Reformu v každém případě podpoří. Výhrady proti reformě vznesli ještě poslanci Josef Hojdar, který kvůli tomu opustil poslanecký klub, Robert Kopecký, Hana Orgoníková, Jan Mládek a Petr Kužvart.
Mertlík: Návrhy odborů vymazávají reformu veřejných financí
Návrhy odborů prakticky vymazávají vládou připravenou reformu veřejných financí, řekl ve středu ČTK hlavní ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí sociálnědemokratické vlády Pavel Mertlík. "Odbory jdou samy proti sobě. Nechtějí-li připustit korekci sociálního státu, mohou se dočkat jeho radikálního omezení," varoval.
"Jako důkaz stačí prosté porovnání vládou navrhovaných úprav s plošnou sociální dávkou čtyři tisíce korun, kterou prosazuje ODS," upozornil Mertlík na možnost, že by reformu měla na starosti pravicová vláda. Také někteří ministři podle něj chrání spíše svůj resort než zájmy státu a veřejnosti. Nároky na další peníze ze státního rozpočtu prý navíc ze strany šéfů resortů představují určitý folklór. Schodek rozpočtu na příští rok 118 miliard korun, který navrhl současný ministr financí Bohuslav Sobotka, podle Mertlíka odpovídá makroekonomické situaci. Rychlejší snižování deficitu by při současné evropské recesi mohlo příliš oslabit tvorbu hrubého domácího produktu, varoval ekonom. V případě obratu světové ekonomiky k lepšímu ale doporučil zvážit urychlení škrtů v letech 2005 a 2006.
Většina návrhů odborů prý přímo odstraňuje podstatné body reformy. Nejdrastičtější by bylo vypustit změny ve vyplácení nemocenské. Vláda by pak nedokázala sestavit rozpočet v dohodnutých parametrech a čekalo by nás rozpočtové provizorium a nejasný výhled do budoucna, řekl Mertlík. Exministr se zároveň pozastavil nad požadavkem odborů zavést páté daňové pásmo. Z hlediska výnosů je to prý návrh spíše symbolický než efektivní.
Václav Havel se v Paříži zúčastní pohřbu Pavla Tigrida
Posledního rozloučení s významným českým spisovatelem, publicistou a exministrem kultury Pavlem Tigridem se příští týden ve Francii zúčastní rovněž bývalý prezident Václav Havel. ČTK to potvrdil Havlův tajemník Jakub Hladík. Exprezident do Paříže odcestuje pravděpodobně bez manželky. Na Tigridův pohřeb, který se uskuteční v úterý 9. září ve 14:00 v chrámu svaté Jenovéfy ve francouzské obci Héricy asi 70 kilometrů jižně od Paříže, se podle informací ČTK chystá řada českých osobností. Účast ohlásili mimo jiné ministr zahraničí Cyril Svoboda a ministr kultury Pavel Dostál.
Návrhy ministryně Součkové jsou podle politiků nereálné
Návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové zrušit do tří až čtyř let polovinu nemocnic a zavést poplatky za návštěvy lékaře a za recepty pokládají politici za nereálný. Mimo jiné už proto, že návrh předložila novinářům před tím, než věc projednala v rámci své strany. "Je to mimo realitu, protože to nemá konkrétní podobu a není to dostatečně prodiskutováno na půdě ČSSD," řekla ČTK Zuzana Roithová z koaliční KDU-ČSL. Připomněla, že právě ČSSD prosadila do vládního programu závazek nedovolit spoluúčast pacientů na platbách.
Už dříve vytkl Součkové, že svůj projekt před zveřejněním nekonzultovala ani s vedením ČSSD ani s ostatními členy vlády, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Spoluúčast není součástí vládního ani sociálnědemokratického programu, upozornil. Nechápe proto, proč dávat podnět ke spoluúčasti pacientů, kterou ČSSD po léta odmítala. Souhlas prakticky všech poslanců koalice je přitom vzhledem k těsné většině, kterou vláda ve sněmovně má, k zavedení změn bezpodmínečný.
Exministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD) se své nástupkyně zastává. ČTK řekl, že Součková uvažuje o přímých platbách u lékařů a v nemocnicích až jako o třetím reformním kroku. Nejdříve chce udělat pořádek při hospodaření s penězi, které se na zdravotnictví vynakládají, a zefektivnit nemocniční síť. Cílem je podle Fišera dopad na pacienty zmírnit. "Je docela možné, že k přímým platbám nedojde," uvedl. Součková podle něj chtěla svými výroky jenom vyjádřit, že jde o vážný problém a že s přímými platbami je nutné počítat, pokud se reforma zdravotnictví sociální demokracii nepodaří.
Zavedení poplatků a snížení počtu lůžek by nevadilo občanským demokratům. I oni však Součkové postup neschvalují. "Snížením počtu nemocnic chce paní ministryně pouze odstranit konkurenci státním zařízením, pro pacienty potom péče bude stejně drahá," řekl ČTK stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Systémové by podle jeho názoru bylo nejprve zavést poplatky za ošetření v nemocnicích, čímž by si pacienti mohli sami vybrat, které nemocnice chtějí zachovat a které ne.
Zástupci lékařských odborů i lékařské komory by přivítali větší spoluúčast pacientů na lékařské péči, promítnutou například do placení některých služeb. Návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové na zavedení poplatků za návštěvy lékaře a za recepty naopak odsuzuje Svaz pacientů ČR. V chystané reformě zdravotnictví navíc Součková počítá se zrušením nebo transformací poloviny nemocnic. S tím ale lékaři většinou nesouhlasí. Podle statistik zdravotnického ústavu připadne v Česku na 1000 obyvatel 6,5 lůžka, což je evropský průměr.
"Lékařská péče v České republice je extrémně zneužívána ze strany pacientů a je třeba pacienty nějak zainteresovat na kvalitě a efektivitě léčebně-diagnostického procesu," řekl ČTK předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. S tím souhlasí i prezident České lékařské komory David Rath. "Peníze ze zdravotního pojištění by měly jít na věci, které jednoznačně pomáhají, léčí, zachraňují život a zdraví, a neměly by být užívány na věci, které s tím úplně nesouvisí," uvedl Rath. Podle něj by si pacienti měli platit například stravu nebo pobyt v nemocnicích. Za reálné považuje i 50 korun za vyšetření u praktického lékaře, jak to navrhuje Součková.
Vláda chce sjednotit uznávání zdravotnických profesí s EU
Vláda chce legislativně sjednotit uznávání zdravotnických profesí v České republice s Evropskou unií. Kabinet ve středu schválil předlohy, které podrobně upravují tři zdravotnická povolání - lékaře, zubaře a lékárníky, jež jsou v EU regulovaná, řekla ČTK mluvčí vlády Anna Stárková. Z materiálů plyne, že například zubaři by měli v budoucnu užívat titul MDDr. Legislativa by měla rozlišovat, zda uchazeč o uznání odborné způsobilosti nabyl vzdělání v členské zemi Evropské unie nebo jinde. Pro ty, kteří uznání získali mimo EU, je pak stanovena povinnost složit aprobační zkoušku, prokázat bezúhonnost a schopnost odborně komunikovat v češtině.
Zůstat by měla zásada dobrovolnosti pro absolvování specializovaného vzdělávání a jednoznačně jsou stanoveny podmínky samostatného výkonu povolání. Zavádí se akreditační řízení. Akreditace totiž podle ministerstva zdravotnictví umožňují přístup ke specializovanému vzdělávání právnickým nebo fyzickým osobám, které splní její podmínky. Specializovaným vzděláváním byl dosud pověřen Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze.
Tvrdík nepřipravuje personální čistky
Nový prezident a předseda představenstva Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík údajně nechystá ve firmě žádné personální zemětřesení. Současné vedení firmy má jeho důvěru a rovněž nepočítá s příchodem svých bývalých spolupracovníků z ministerstva obrany, řekl ČTK mluvčí ČSA Daniel Plovajko. Tvrdík se chce po svém úterním jmenování nejprve detailně seznámit s fungováním firmy a všech jejích částí, a proto se začal scházet s jednotlivými členy nejvyššího vedení. S těmi má připravit plán, který by zvýšil dynamiku rozvoje a zajistil ekonomickou stabilizaci firmy, jak novému vedení uložila dozorčí rada. Nový prezident podle Plovajka považuje seznámení s podnikem za nezbytný krok, aby mohl poskytovat médiím a veřejnosti relevantní informace.
Tvrdíka jmenovalo prezidentem a zároveň dosadilo do svého čela nové představenstvo ČSA. To v úterý zvolila dozorčí rada, když odvolala jeho dosavadní členy, včetně předsedy a prezidenta Miroslava Kůly. Důvodem byl přechod na německý model řízení, kde představenstvo je tvořeno managementem, a snaha o návrat firmy do černých čísel.
Exministr obrany Tvrdík nemá podle vyjádření některých zaměstnanců ČSA pro vedení vysoce specializované firmy dostatečné zkušenosti. Odborům rovněž vadí, že nebyl jmenován na základě výběrového řízení. Odborové sdružení pilotů ČSA odvolání prezidenta Miroslava Kůly uvítalo, piloty naopak mrzí, že představenstvo odvolalo viceprezidenta pro personalistiku Michala Krause. Ten s piloty vedl vyjednávání, které ani po osmi měsících nevedlo k podpisu kolektivní smlouvy pro letošní rok. "Tou žábou na prameni byl pan prezident Kůla," uvedl pro ČTK prezident sdružení pilotů CZALPA Radomil Kratochvíl. Dosazení exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA a jmenování náměstka ministra obrany Jaroslava Švábíka novým šéfem pro personalistiku nechtěl Kratochvíl komentovat s tím, že zatím nic neví o jejich záměrech.
Odboráři ČSA v čele se sdružením pilotů chtěli v červnu vstoupit do stávky kvůli požadavku uzavření samostatných kolektivních smluv pro jednotlivé profesní sdružení. Vedení v čele s Kůlou se tomu bránilo s tím, že v případě samostatných kolektivních vyjednávání by následovaly požadavky na výrazné platové nárůsty. Nakonec se podařilo stávku odvrátit a dohodnout se na společném jednání o mzdovém růstu pro celý podnik a následných rozhovorech a samostatných smlouvách.
Čeští pozorovatelé nejsou zdaleka jednotní, pokud jde o ústavu EU
Rozpory ohledně rodící se ústavy Evropské unie se promítají také do postojů českých pozorovatelů, kteří bedlivě sledovali středeční rozpravu v plénu Evropského parlamentu na toto téma. Vedle tradičního zlomu mezi zdrženlivými postoji ODS a euroambicemi ČSSD je celá řada odstínů. Senátor Daniel Kroupa (ODA) v rozhovoru pro ČTK nastolil otázku, zda mají vlády dostatečnou legitimitu pro změny výplodu Konventu, ve kterém byly zastoupeny nejen vlády, ale všechny politické proudy včetně opozic z 28 zemí - dosažené kompromisy zavazují proto celé politické spektrum. Kroupa považuje návrhy české vlády směřující ke změnám v návrhu institucionálního uspořádání EU za "nešťastné" a "neodpovídající českým zájmům". Její úsilí dosáhnout zastoupení všech zemí v EK považuje za "naprosté nepochopení role komise", jejíž členové nemají v žádném případě reprezentovat národní zájmy.
Naopak poslanec Vilém Holáň (KDU-ČSL) má zato, že by bylo záhodno, aby se mezivládní konference pokusila upravit některé sporné body, aniž by narušila návrh ústavy jako celek. Přeje si, aby se vlády textem zevrubně zabývaly - čím viditelněji budou pracovat, tím snáze se lidé s ústavou ztotožní. Senátor Luděk Sefzig (US) pochybuje celkově o smyslu ústavy, která rozšiřuje rozsah většinového hlasování - má za to, že by určujícím principem počínání EU měla být mezivládní spolupráce zahrnující široké využití národního práva veta. Není si jist, zda je pro vstupující země výhodné načasování ústavodárného procesu. Soudí, že by bylo bývalo lepší, kdyby se s ústavou nějaký čas počkalo.
Středeční rozprava v EP naznačila, jak bude vypadat scéna dramatu mezivládní konference, které nejvyšší představitelé 25 zemí včetně ČR odstartují 4. října v Římě. O modalitách se budou poprvé o víkendu bavit na neformálním zasedání v Lago di Garda ministři zahraničních věcí.
Ústavně-právní výbor odmítl Pejchala jako ústavního soudce
Advokát Aleš Pejchal nezískal ve středu v senátním ústavně-právním výboru podporu pro svou opětovnou kandidaturu na ústavního soudce. V tajných volbách pro něj hlasovali jen čtyři z devíti přítomných senátorů. Výbor tak v tajných volbách rozhodl přesně opačně než letos v červnu, kdy Pejchala při první nominaci nejtěsnějším rozdílem podpořil.
"Je vidět, že se hlasuje podle stranické příslušnosti, nikoli podle osoby kandidáta," míní Pejchal. I s ohledem na debatu před hlasováním patrně získal hlasy od zástupců ODS, ČSSD a čtvrtý možná od Jaroslava Kubína (nezávislý). Edvard Outrata (za US-DEU) i Václava Domšová (za SNK) naznačili, že prezident Václav Klaus na podporu Pejchalovy druhé kandidatury nepředložil žádné závažné důvody, které by Senát měly přimět ke změně postoje. Horní komora počátkem července Pejchalovu nominaci odmítla hlasy 32 ze 75 přítomných. Předseda senátní ústavní komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL) vyjádřil pochybnosti nad tím, zda by Senát měl o Pejchalovi rozhodovat znovu, a to už po dvou měsících.
"Prezident nabyl ten dojem, že při projednávání kandidatury v prvním kole byla pozornost senátorů svedena na scestí," zdůvodňoval senátorům Pejchalovu opětovnou nominaci prezidentův kancléř Jiří Weigl. Podle něj se obsah některých dopisů, které senátoři proti Pejchalově kandidatuře, nebyl pravdivý. "Nebyl členem Lidových milicí, nepracuje na návrzích zákonů," řekl na Pejchalovu adresu Weigl. Podle něj senátoři žádné závažné výhrady proti Pejchalovi nevznesli.
Outrata si ale nemyslí, že by se senátoři rozhodovali pod dojmem nějakých dopisů. Jaroslav Kubera (ODS) odmítl tvrzení, že by zamítnutí některých prezidentových kandidátů v Senátu bylo skandální, jak zaznívalo z Hradu. Nelíbí se mu ani nálepka zpolitizované volby. "Každé naše rozhodnutí je politické," podotkl senátor. Kubera by byl rád, kdyby Senát patrně za týden o Pejchalovi rozhodoval tak, jako by kandidoval poprvé. Podle senátora Klaus ví, proč Pejchala znovu navrhl. "Pokud by pan prezident chtěl postupovat populisticky nebo takticky, tak samozřejmě tu opakovanou kandidaturu nenavrhne," míní Kubera. Podle něj by mezi ústavními soudci měli být i advokáti nebo soudci nižších stupňů.
Jihočeši zahájili petici proti privatizaci Budějovického Budvaru
Petiční akci proti možné privatizaci národního podniku Budějovický Budvar zahájili na výstavě Země živitelka obyvatelé jižních Čech. Chtějí tak zabránit prodeji podniku do soukromých rukou. Podle místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) existují tři důvody proti privatizaci Budvaru. "Není nic špatného na tom, když stát něco vlastní, cena Budvaru není navíc v tuto chvíli ještě konečná a roste s každým vyhraným soudním sporem o značku ve světě. Nejvíce ale občany vyprovokovalo, když se ministr průmyslu Urban netajil tím, že je třeba zalátat díry v rozpočtu na rok 2004," uvedl Filip. Podpisová akce bude postupně rozšířena do celé ČR.
Britská organizace se obává případné privatizace Budvaru
Britská spotřebitelská organizace Kampaň za pořádné pivo (CAMRA) má zájem na co největší rozmanitosti nabídky na trhu a obává se proto případné privatizace Budějovického Budvaru. ČTK to VE STŘEDU řekl Mike Benner, tiskový mluvčí sdružení, které se k situaci kolem Budvaru vyslovilo už několikrát v 90. letech. "Rozhodně nejde o to, že bychom chtěli Čechům říkat, jak si mají spravovat vlastní záležitosti," dodal. Na druhé straně je podle něj zřejmé, že se v českém kabinetu o záležitosti vede debata. CAMRA by se na ní stejně jako v 90. letech chtěla podílet předem, tedy v době, kdy ještě žádné rozhodnutí nepadlo.
Budvar je podle něj zcela unikátní pivo, jedno z nejautentičtějších. Na britském trhu zaznamenává zejména po nedávném založení dceřiné distribuční společnosti prudký růst. Pokud by pivovar byl na prodej, CAMRA se obává, že by se nakonec ocitl v rukou některé z globálních společností, jako je Anheuser Busch, Scottish & Newcastle nebo Interbrew. Podle Bennera by to mohlo vést k zániku tohoto piva.
Na nedávném obřím britském pivním veletrhu The Great British Beer Festival sdružení zahájilo podpisovou kampaň proti privatizaci Budvaru pod heslem "Ať Budvar zůstane český". Podle mluvčí Budvaru Denisy Mylbachrové je Británie jedním z nejúspěšnějších exportních trhů firmy, protože se zde za prvních šest měsíců roku zvýšil prodej o více než čtvrtinu.
Budvar vede po celém světě řadu sporů o označení Budweiser s americkým pivovarnickým obrem Anheuser Busch (AB). AB v podstatě tvrdí, že Budweiser je ochranná známka, kterou používá déle než českobudějovický pivovar. Budvar namítá, že jde o označení místa původu výrobku, takže ho nemůže používat ten, kdo nevaří pivo v Českých Budějovicích.
Hrozba terorismu zpřísnila migrační a vízovou politiku USA
Teroristické útoky na USA před dvěma roky měly dopad i na vydávání amerických víz cizincům. Přísnější režim se dotkl i českých občanů. Od letošního srpna Washington navíc z obav před terorismem zrušil možnost bezvízového tranzitu pro lidi, kteří přes Spojené státy cestují do další země. Úředníci amerického velvyslanectví v Praze zdůvodňovali přísnější proceduru nejen hrozbou terorismu, ale i tím, že v USA nelegálně pracuje velké množství Čechů. Počet žadatelů, kterým nyní ambasáda cestu do Spojených států nepovolí, ale podle generálního konzula Richarda Appletona poklesl. I když konkrétní čísla velvyslanectví ČTK neposkytlo, počet odmítnutých Čechů se prý denně pohybuje v dvouciferných číslech. Podle dřívějších údajů například v roce 2000 víza nedostalo asi 12.000 z asi 50.000 českých žadatelů.
Nový striktní režim vydávání víz spočívá v tom, že k pohovorům na konzulát musejí všichni žadatelé, zatímco dříve to byla třetina. Žádost o turistické i tranzitní vízum, která stojí 100 dolarů, což je asi 3000 korun, se ještě prodražuje. Lidé se totiž k pohovorům musejí objednávat na placené telefonní lince, kde jedna minuta stojí 38 korun. V novém systému vidí Appleton jednu výhodu - počet nutných návštěv na velvyslanectví se snížil ze dvou až pěti na jednu.
Ve vízové politice mezi ČR a USA existuje dlouhodobě nerovnost: zatímco Američané víza pro turistické cesty nepotřebují, Češi ano. Zrušení vízové povinnosti není podle amerických úřadů na pořadu dne, i když čeští diplomaté o to usilují. České ministerstvo zahraničí se nechystá zavést víza pro Američany. Odvetou za přísnější režim bylo pouze zvýšení poplatku za dlouhodobé vízum; občané USA, kteří chtějí v ČR například pracovat, nyní platí 2500 korun, tedy o 1000 korun více.
ČR chce mít v KLDR do několika měsíců velvyslanectví
České ministerstvo zahraničí chce co nejdříve znovu otevřít zastupitelský úřad v Severní Koreji. Ministr zahraničí Cyril Svoboda předpokládá, že česká mise by mohla začít fungovat v řádu měsíců. "Jednáme o tom," řekl ČTK Svoboda, podle něhož nyní diplomaté hledají vhodnou budovu, v níž by úřad mohl sídlit. České kroky souvisejí s žádostmi jihokorejského a jaonského premiéra, aby se Praha zapojila do řešení severokorejského problému. Praha by mohla hrát roli účinného zprostředkovatele, řekl nedávno předseda české vlády Vladimír Špidla.
Styky mezi Českou republikou a KLDR nebyly přerušeny, nýbrž pozastaveny před devíti lety, připomněl ministr. Podle něj chce mít Praha v této zemi zastoupení na co nejvyšší úrovni. Zda bude v Pchjongjangu velvyslanec nebo nižší chargé d'affaires, zatím ale není jasné. "My máme zájem o co nejvyšší zastoupení, ale nezáleží to jen na nás," uvedl Svoboda.
Historici protestují proti úmyslu zřídit Centrum proti vyháněním
Úmysl zřídit Centrum proti vyháněním, který zaštiťuje německý Svaz vyhnanců, vyvolal další varované hlasy. Skupina vědců včetně historičky Evy Hahnové vyjadřuje v takzvané Gerolsteinské iniciativě obavu, že památník, který má být věnován všem vysídlovacím procesům ve 20. století, se soustředí hlavně na poválečné vyhánění Němců. V této souvislosti varují, že je nebezpečné vytrhávat historické události z kontextu a zřízení Centra proti vyháněním vidí jako pokus státu etablovat a prosazovat jednotný obraz minulosti.
"Angažuje se tam Svaz vyhnanců a chtějí z toho mít svůj vlastní památník," řekl ve středu ČTK předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek, který text rovněž podepsal. "To, co se děje, je boj o kolektivní paměť v Německu. Boj o paměť, kterou budou mít lidé za 50 let, až už nebudou žít přímí účastníci," dodal. Autoři iniciativy se obávají, že zřízení centra by vedlo ke státnímu výkladu dějin a umlčelo diskusi založenou na celoevropském dialogu. "Jakékoli Centrum proti vyhánění by neprospělo kritickému vyrovnávání se s minulostí, ale mohlo by navíc i zpochybnit různorodé kolektivní zkušenosti evropských národů a tím i narušit proces evropské integrace. Ba co víc: ohrožen je i všechen již dosažený pokrok v budování společného evropského domu," varuje iniciativa. Její text lze i v češtině nalézt na webu na adrese www.vertreibungszentrum.de. Jelínek nesouhlasí se samotnou koncepcí takového památníku. "Je třeba studovat osud odsunutých Němců a veškeré utrpení, které museli v rámci toho odsunu prodělat. Je třeba věnovat tomu hodně úsilí a financí, ale v žádném případě by se neměl dávat prostor politickým organizacím, aby z toho těžily kapitál," řekl.
Iniciativa varuje, že zřízení Centra proti vyháněním vytrhne odsun Němců z historického kontextu doby a znepřehlední vazbu mezi nacistickou národnostní a vyvražďovací politikou a útěkem a odsunem Němců. "Politicky nebezpečnou je především etnifikace společenských konfliktů, tedy pojímání politických a sociálních kontroverzí v etnických kategoriích, a tím i cementování specifických tradic národoveckého pojetí minulosti, současnosti a budoucnosti," uvedli autoři iniciativy.
Úřad již začal prošetřovat eBanku kvůli letnímu náboru klientů
Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) začal prošetřovat, zda eBanka v létě při získávání nových klientů neporušila zákon. Podle tisku dostal každý zaměstnanec banky za úkol sehnat nové klienty tak, že měl pro banku zajistit telefonní čísla svých přátel a známých. Ty pak oslovili školení pracovníci banky. Podle šéfa eBanky Radomíra Lašáka ale bylo vše v pořádku. "Oslovili jsme eBanku, aby nám dala podklady k tomu, v čem přesně to (získávání klientů) spočívalo," řekla ve středu ČTK mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Dodala, že zatím úřad materiály nedostal.
Banka, která se zaměřuje na internetové bankovnictví, letos plánuje mírný zisk a zvýšení počtu klientů o polovinu. Nyní má přibližně 80 tisíc zákazníků využívajících osobní a firemní účty. Celkem služby eBanky, která patří do finanční skupiny PPF, využívá přes 320 tisíc klientů, další využívají nabídku v rámci skupiny České pojišťovny, například produkty Home Creditu či ČP Finance.
Pro řešení bytových problémů bude fungovat nové centrum bydlení
S problémy, které se týkají bydlení, se lidé budou moci od čtvrtka obracet na nové celostátní Informační centrum pro bydlení se sídlem v Praze. Služba bude dostupná každému, protože centrum vzniklo s podporou státu. "Smyslem je předejít konfliktům, které právě pokud jde o potíže kolem bytu a domova, jsou vážným zásahem do života," řekla ČTK Zuzana Nielsenová ze Sdružení nájemníků. V současné době je právní rámec bydlení nejasný, uvedla Nielsenová. Připomněla, že bydlení je drahé. Smluvní nájemné je zcela volné a podle ní dosahuje mnohdy závratných výšek. "Není proto divu, že se protagonisté bydlení dostávají do sporů, někdy velice vážných a těžce řešitelných," dodala Nielsenová. Prevencí je dobrá informovanost občanů o právech a povinnostech obou stran. Informační centrum zřídilo Sdružení nájemníků spolu se Sdružením malých bytových družstev.
Česká republika vstoupila do roku 2003 bez právního předpisu, který by nájemné reguloval. Ústavní soud totiž loni v listopadu zrušil cenový výměr ministerstva financí. Vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem upravuje občanský zákoník, na jehož změnách v současné době pracuje ministerstvo spravedlnosti. Nájemné by měl nový zákon, pokud projde parlamentem, začít upravovat od 1. února 2004. Do té doby lze nájemné zvýšit jen na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud se nedohodnou, řeší spor soud.
Indie koupí letouny Hawk od britské BAE Systems, Aero neuspělo
Indie se rozhodla koupit pro svou armádu cvičné letouny Hawk od britské společnosti BAE Systems. V soutěži se snažila uspět i česká zbrojovka Aero, avšak bezvýsledně. Hawk byl totiž už dlouho favoritem. Podle vrchního ředitele pro marketing Aera Jaromíra Stříbrného je takováto událost běžnou záležitostí v obchodním životě, ačkoli indická zakázka byla svým objemem mimořádná. Společnost se tak zaměří na další cíle, mezi nimiž je například práce na výrobě vrtulníku Sikorski či civilních letadel Ae270. "Závodů je více a závodíme ve více disciplinách," uzavřel Stříbrný.
Největším akcionářem Aera je s téměř 36procentním podílem firma Letka, kterou vlastní Fond národního majetku. Dvojkou je s 35,3 procenta akcií firma Boeing Česká, společný podnik amerického výrobce letadel a ČSA.
Celníci zabavili v Libuši 250.000 padělků za 300 milionů korun
Celníci ve středu ráno ukončili rozsáhlou razii v libušské tržnici v Praze. Od pondělí při ní zabavili 250.800 falzifikátů zboží s padělanou značkou. "Hodnota zajištěného zboží je předběžně vyčíslena na 300 milionů korun," řekl ČTK mluvčí pražského celního ředitelství Zdeněk Pavlíček. V tržnici byly podle něj i samostatné etikety a samolepky ochranných známek na textilní výrobky a obuv. Celníci objevili také sítotisk a matrice, kterými se značky na oblečení tiskly. Padělky naplnily 17 kontejnerů, každý zhruba po dvaadvaceti tunách věcí, dodal mluvčí. Kontrolu rozlehlého areálu o ploše asi 25 hektarů provádělo přes 400 celníků a policistů. Prověřili také doklady několika set lidí, podle Pavlíčka zadrželi jednoho celostátně hledaného člověka.
Tržnice se nachází v bývalém masokombinátu: tvoří ji deset hektarů skladů a administrativních prostor, asi 800 prodejních míst a 1300 kontejnerů na zboží. Obdobnou kontrolu prováděli pražští celníci v prosinci v malešické tržnici. Zabavili 161.000 falzifikátů, vesměs textilu a obuvi. Hodnota zboží činila asi 80 milionů korun. Od loňského listopadu do poloviny srpna provedla celní správa v celé republice 326 obdobných kontrol. Zabavila při nich věci za více než miliardu korun.
Vláda: Na letišti v Roudnici nad Labem má být mezinárodní provoz
Na civilním letišti v Roudnici nad Labem chce stát zřídit hraniční přechod, a tím umožnit neveřejný mezinárodní provoz. Vláda ve středu podle své mluvčí Anny Stárkové schválila návrh ministerstva vnitra, podle něhož zřízení přechodu přispěje k řešení ekonomických potřeb podniků v regionu a k rozvoji cestovního ruchu v Ústeckém kraji.
V režimu mezinárodního provozu se na letišti předpokládá mimo sportovní mezinárodní akce leteckého zaměření 20 až 50 pohybů letadel za týden. Termín zahájení mezinárodního provozu stanoví ministr vnitra po dohodě s ministry financí, dopravy a s provozovatelem letiště. Zřízení hraničního přechodu si podle vnitra nevyžádá navýšení pracovních sil a nebude mít dopad na státní rozpočet. V České republice nyní funguje 11 civilních letišť se statutem veřejné mezinárodní letiště (Praha-Ruzyně, Brno-Tuřany, Holešov, Karlovy Vary, Klatovy, Kunovice, Liberec, Mnichovo Hradiště, Olomouc, Ostrava-Mošnov a Pardubice) a osm se statutem neveřejné mezinárodní letiště (Benešov, Hosín u Českých Budějovic, Hradec Králové, Líně, Otrokovice, Přerov, Vodochody, Vysoké Mýto).
Společnosti Léčiva a Slovakofarma od září vystupují jako Zentiva
Největší česká farmaceutická společnost Léčiva a jednička slovenského trhu Slovakofarma vystupují od září vůči obchodním partnerům pod názvem Zentiva. Názvy závodů Léčiva a Slovakofarma zůstávají zachovány, jako výrobci budou i nadále uvedeny na lécích. ČTK to řekl ředitel pro správu a řízení firmy Petr Polievka. Ke změně došlo po definitivním potvrzení fúze obou firem.
Vstup nizozemské Zentivy, která je většinovým akcionářem společnosti Léčiva, do Slovakofarmy odsouhlasil v červnu český antimonopolní úřad. V polovině srpna souhlas potvrdil i slovenský antimonopolní úřad. "Skupina Zentiva, která ve středu fakticky vzniká, se současnými tržbami kolem deseti miliard korun ročně řadí mezi pět největších farmaceutických firem v regionu," řekl generální ředitel firmy Léčiva a celé skupiny Zentiva Jiří Michal.
Ekonomové: Útoky na USA české ekonomice příliš neublížily
Teroristické útoky na USA v září 2001 se na českém hospodářství nijak výrazně nepodepsaly, shodli se ekonomové oslovení ČTK. S problémy se potýkaly pouze cestovní ruch a letecká doprava. Terorismus měl vliv i na posílení koruny k dolaru a na mírný růst cen benzinu. Další velké teroristické akce by ale mohly ublížit ekonomikám po celém světě, řekl ČTK profesor ekonomie na Michiganské univerzitě v USA Jan Švejnar. Pokud by Američané ze strachu z dalších útoků byli nejistí a málo utráceli, byla by na tom evropská i česká ekonomika mnohem hůře, vysvětlil Švejnar. Stejný dopad my mohlo mít i omezení investic kvůli strachu z terorismu.
Více než události z 11. září však Češi pocítili válku Američanů s Irákem, která by se možná bez předchozího útoku Al- Kajdy neuskutečnila. Konflikt totiž zvýšil ceny ropy, což zdražilo i benzin u čerpacích stanic, dopravu lidí i přepravu zboží. "Češi měli štěstí, že zároveň posilovala koruna k americkému dolaru, takže ceny benzinu tolik nevzrostly," řekla ekonomka Volksbank Markéta Šichtařová.
Duch terorismu se tak v ČR zásadně projevil pouze v cestovním ruchu. S odlivem zájmu se potýkaly aerolinky, snížil se také počet zahraničních turistů. Útoky na USA se podle Miroslava Brabce z Raiffeisenbank částečně podepsaly i na poklesu zahraničních investic do České republiky, protože zpomalil růst celé evropské ekonomiky.
Stát podpoří unikátní českou investici do výzkumu a vývoje
Česká společnost Tescan, s.r.o. získala příslib poskytnutí veřejné podpory pro svůj projekt vývoje elektronových mikroskopů. Stalo se tak na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který letos v květnu Tescanu udělil výjimku ze zákazu veřejné podpory v objemu do 15,83 milionu korun. Jde o dotaci na podnikatelskou činnost, kterou státní pokladna poskytuje na vznik a rozšíření technologických center.
Brněnský Tescan vyrábí vědecké přístroje a laboratorní zařízení od roku 1991, kdy byl založen pěti vývojovými pracovníky bývalého státního podniku Tesla Brno. Orientuje se na inovace a výzkum v oboru rastrovacích elektronových mikroskopů a vzhledem k neustálému vývoji v oblasti elektronové mikroskopie se rozhodl investovat 25 milionů Kč do zcela nového inovačního projektu. Zaměří se v něm na výzkum v oblasti vývoje zcela nové generace mikroskopů, které dnes ve světě představují to nejkvalitnější zařízení s nejvyššími dosažitelnými parametry ve svém oboru.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Václava Petříčka je Tescan ideálním příkladem toho, že i ryze česká firma bez přítomnosti zahraničního kapitálu může splnit všechny podmínky pro získání investičních pobídek. Realizace projektu bude mít pozitivní přínos i pro řadu firem v oboru přesného strojírenství a elektrotechnické výroby, se kterými bude Tescan spolupracovat na výrobní realizaci prototypů i následné výrobě. Na jedno pracovní místo v high-tech společnosti obecně připadá asi pět pracovních míst, která vzniknou v jejím okolí.
Národní divadlo zase hoří - alespoň v představách jeho vedení
Národní divadlo zase hoří, oznámil na středeční tiskové konferenci k nadcházející sezoně jeho ředitel Daniel Dvořák. Symbolicky tak vyjádřil zápal, s nímž se všechny tři umělecké soubory pod vedením nových šéfů daly do díla. Ovšem hasičské vozy se prý před zlatou kapličkou přeci jen objeví. "Bude to v sobotu 13. září o deváté hodině ranní, kdy bude v okolí objektu po dobu cvičného zásahu na nezbytně dlouhou dobu zastavena i veřejná doprava," uvedl. Cvičení se uskuteční v rámci oslav 150. výročí založení profesionálního hasičského sboru v hlavním městě a jeho cílem bude dopravit vodu až na střechu budovy.
Moto Národní divadlo zase hoří podle Dvořáka vyjadřuje, že tato scéna je místem žhavé současnosti, kde se vedou ohnivé diskuse a kde srdce všech umělců plane pro to nejlepší v umění. Jako ředitel české první scény si však uvědomuje odvážnost sloganu i to, zda si divadlo zbytečně nezahrává s ohněm. "Také proto se tento nácvik uskuteční, abychom dali veřejnosti najevo, že jsme schopni všechny nežádoucí požáry žádoucím způsobem hasit," dodal ředitel Národního divadla v Praze.
Michal Dočekal odkryl plány činohry české první scény
Citát z Hamleta Je něco shnilého ve státě... je motem nové sezony činohry Národního divadla v Praze. Umělecký šéf Michal Dočekal na středečním setkání s novináři upozornil na širokou škálu premiér od velké klasiky až po současná dramata. Řada z nich se bude týkat peněz, politiky a moci, zdůraznil. Z velkých jmen upozornil na Brechtova Dobrého člověka ze Sečuanu, Moliérova Lakomce, Shakespearova Coriolana v novém překladu Jiřího Joska a Naše furianty Ladislava Stroupežnického, kteří se objeví v závěru sezony. "Z moderní klasiky půjde například o poněkud neobvyklý projekt spolupráce činohry a opery. Jde o Poslední pásku Samuela Becketta, která bude mít premiéru 16. října. V její první polovině vystoupí Josef Vinklář a v té druhé, která je dílem operním z pera Marcela Mihaloviciho, Ivan Kusnjer," řekl.
Havlovo Pokoušení, jímž se tento dramatik vrátí po 14 letech na českou první scénu, nastuduje legenda moderního světového divadla a spolupracovník Petera Brooka režisér Charles Marowitz. "V závěru sezony zopakujeme projekt, jako byla Bouda. Na prostranství u historické budovy postavíme STAN, což je zkratka staré a nové staré divadlo hraje nové hry. Uvedeme tam světovou premiéru hry Pronásledování a umučení doktora Šaldy dramaturgií Národního divadla," řekl Dočekal.
Brněnské Divadlo Husa na provázku zahájí sezonu Švejkem a husou
První premiérou brněnského Divadla Husa na provázku v nové sezoně bude v pátek netradiční "fetišistická revue" Švejk a husa. Autoři Ivo Krobot a Petr Oslzlý se inspirovali světoznámým románem Jaroslava Haška, ovšem vydatně ho pozměnili. "Inscenace chce bořit mýtus takzvaného švejkovství a švejkování," řekl ČTK Oslzlý. Kromě "ouředního blba" Josefa Švejka, ztvárněného Tomášem Sýkorou, budou dějem provázet postavy J.H. (Jaroslav Hašek) a F.K. (Franz Kafka). Na podiu stanou i dva hudební soubory - mužský rockový kvartet a ženské trio. Haškův román Dobrý voják Švejk autoři označili za "fetiš české literatury 20. století, stejně jako v 19. století byla fetišem Babička Boženy Němcové". Před několika lety se tak v Huse objevila žánrově nezařaditelná "fetišistická revue", v níž hlavní roli Babičky ztvárnil Jiří Pecha.
Husa na provázku, která je jednou ze dvou scén brněnského Centra experimentálního divadla, sídlí v Domě pánů z Fanalu na Zelném trhu. Tam nyní na dva měsíce najde útočiště i druhá scéna - HaDivadlo, neboť rekonstrukce jeho nového sídla v paláci Alfa se opozdila.
Ekologové: K úspěšné likvidaci bolševníku chybí koordinace úřadů
Západočeské pomezí je zřejmě místem s nejvyšším výskytem nebezpečného invazního plevelu, bolševníku velkolepého, v zemi. Přestože lokality jeho výskytu a způsob likvidace jsou známé, nedaří se ho stále vymýtit. Podle odborníků by k úspěšnému boji proti bolševníku stačila koordinace úřadů, která ale chybí.
Jiří Raška z odboru životního prostředí karlovarského krajského úřadu ČTK řekl, že povinnost likvidovat bolševník mají ze zákona vlastníci půdy. Dohled nad tím od ledna mají obce s rozšířenou působností státní správy. Jejich pravomoci však nejsou dostatečné. Mohou sice udělit pokutu až 500.000 korun, musí ale prokázat ekologickou škodu nebo újmu na zdraví, což je údajně téměř nemožné. "Ještě se to prý nestalo," uvedl. "Zákon hovoří velmi vágně, že se má vlastník postarat, aby invazní rostliny neohrožovaly životní prostředí," řekl vedoucí chebského odboru životního prostředí Jan Peták. Podle něj by měl zákon zřetelně stanovit, jak se o likvidaci mají vlastníci půdy postarat. "Měl by třeba uložit, aby bolševník dvakrát za rok posekali," řekl.
Možnost systémového řešení likvidace invazních rostlin se zřejmě nezlepší ani po vstupu do Evropské unie. "V právu EU se problém šíření bolševníku nevyskytuje, protože Evropa s ním problém nemá a prakticky ho ani nezná," upozornil Svoboda. Podle ekologů však není vyloučeno, že bolševník brzy způsobí potíže i v západní Evropě. "Slyšel jsem, že Němci si ho od nás vozí domů jako okrasnou rostlinu," poznamenal Peták.
Právě jako okrasnou rostlinu nechal bolševník v první polovině 19. století z Asie přivézt kníže Metternich, aby jím zkrášlil park svého zámku Kynžvart na Chebsku. Rostliny dosahující výšky až 3,5 metru však postupně zplaněly a rozšířily se do volné přírody. Jejich šťáva obsahuje toxické látky, které při doteku mohou člověku způsobit těžké popáleniny a alergie.
Po třech kolech přijímacích zkoušek má škola jen devět studentů
Po třetím kole přijímacích zkoušek má soukromá Západomoravská vysoká škola v Třebíči zatím jen devět studentů. Škola počítá ještě minimálně s jedním kolem přijímacích zkoušek, a to 17. září. O případných dalších kolech rozhodne podle rektora Petra Kruliše správní rada školy v pondělí 8. září. I kdyby zůstalo jen u těchto devíti studentů, škola zahájí zimní semestr v pondělí 22. září vědecko-pedagogickou konferencí na téma aplikovaná informační technologie v praxi, řekl ČTK Kruliš s odvoláním na rozhodnutí správní rady. Mezi zatím přijatými studenty je první dívka - absolventka gymnázia v Jindřichově Hradci, doplnil.
V tříletém bakalářském studium nabízí Západomoravská vysoká škola obor aplikovaná informační technologie. Školné za dva semestry činí 67.000 korun. Vysoká škola sídlí v bývalé základní škole, kterou město škole pronajalo za symbolickou jednu korunu. Radnice navíc letos uvolnila z rozpočtu dva miliony korun na stavební úpravy a zavázala se přispívat ročně jedním milionem korun na provoz školy.
Rekreanti si letos na Lipně chválili stravování a nový aquapark
Turisty, kteří letos o prázdninách zamířili na Lipno, zaujala hlavně lepší úroveň stravování a možnost využívat při nepříznivém počasí nebo zhoršené kvalitě vody v nádrži služby nového aquaparku. Vyplývá to alespoň z ankety společnosti Lipno servis, jež se v oblasti zabývá cestovním ruchem. Stejně jako loni ale byla hlavní sezona na Lipně kratší, než ubytovatelé očekávali.
"Hlavní sezona zase skončila dřív, než jsme předpokládali. Zatímco loni ji 10. srpna ukončily povodně, letos se 12. srpna v Lipně zhoršila kvalita vody. Objevily se sinice, které sice za tři dny zmizely, ale především hosté z Čech už odjeli," řekl ČTK jednatel Lipno servisu Luboš Krejza. Celkově ale podle něj letošní sezona byla lepší než loňská. "Bylo to hlavně tím, že jsme se letos mnohem více zaměřili na marketing," vysvětlil.
Lipno patří mezi nejnavštěvovanější rekreační oblasti v České republice. Území od Nové Pece po Vyšší Brod nabízí v létě na 20.000 lůžek, z nichž lze ale podle Krejzova odhadu v zimě využívat jen asi jednu čtvrtinu. Společnost Lipno servis, která spravuje také lyžařský areál Lipno - Kramolín, chce z oblasti vybudovat rovněž středisko zimní rekreace.
Ze sportu:
Devět fotbalistů je v ohrožení, že vynechají klíčový zápas třetí kvalifikační skupiny mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Nizozemskem, který se bude hrát ve středu 10. září v Praze. Šest Čechů a tři Nizozemci budou v sobotních kvalifikačních duelech nastupovat s vědomím, že napomínání žlutou kartou jim pražský start znemožní.
Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:
Má být oblačno, místy, hlavně na severu a severovýchodě se slabým déštěm. Na jihozápadě polojasno. Teploty 15 až 20, na horách jen kolem 12 stupňů.