Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Lichtenštejnsko předložilo nový návrh, jak vyřešit spor s ČR, ta ho však odmítla

Lichtenštejnsko předložilo v minulých dnech nový návrh, jak vyřešit spor s Českou republikou a Slovenskem, který brání uzavření dohody o rozšíření Evropského hospodářského prostoru o 10 nových členů Evropské unie. Podle dobrého zdroje z nečlenské země EU Lichtenštejnsko navrhlo, aby se obě země vzájemně diplomaticky a historicky uznaly jako svrchované státy. Zároveň by deklarovaly, že dvoustranné spory, například o náhradě za vyvlastněný majetek, jsou oddělenou bilaterální věcí, která nemá nic společného s jednáním o Evropském hospodářském prostoru.

"Řešením je podle nás buď obě věci skutečně oddělit, nebo podepsat (dohodu o rozšíření EHP) na bázi stávajících deklarací," řekl český velvyslanec při EU Telička. Obě strany se původně dohodly, že smlouvu podepíší s těmito deklaracemi. Lichtenštejnci krátce před plánovaným podpisem svůj text změnili a Češi na to reagovali ve vlastním prohlášení. To se Lichtenštejncům nelíbilo a odmítli minulý týden dohodu podepsat. Ze solidarity se k nim přidaly také Norsko a Island. Tyto dvě země nyní zvažují, zda by měly v této náladě setrvat, nebo zda by měly podepsat, a vyvolat tak ještě větší tlak na knížectví. Podle diplomatů má k podpisu blíže Island; v Norsku se ještě radí, jak dál. Vývoj bedlivě sleduje Evropská komise, zvláště pak komisař Günter Verheugen.

Z posledního vývoje vyplývá, že se zatím nerýsuje žádný průlom. Lichtenštejnsko trvá na tom, aby ČR uznala, že bylo od svého vzniku svrchovaným státem a že bylo neutrální za obou válek, a navázala s ním diplomatické styky. Praha s tím souhlasí, hodlá však knížectví uznat až od roku 1993, kdy vznikla Česká republika. Pozadím sporu jsou zajisté kompenzace za majetek rodu Lichtenštejnů vyvlastněný po druhé světové válce, i když o tom se v návrzích deklarací nepíše.

Exekutoři viděli stavbu Tesca v Kladně a podali trestní oznámení

Několik exekutorů navštívilo stavbu hypermarketu Tesco v Kladně. Exekutor Juraj Podkonický ČTK řekl, že se chtěl přesvědčit, jestli stavba pokračuje i přes soudem nařízenou exekuci. Čilý stavební ruch na staveništi si nechal natočit na videokameru a poté oznámil, že na britský obchodní řetězec podává trestní oznámení. Podkonický ve středu dopisem upozornil Tesco, že kvůli exekuci nesmí pokračovat v investorské činnosti, výstavbě nových a rozestavěných obchodních domů a uvádět do provozu nové obchody. V dopise varuje, že pokud firma neuposlechne, podá na odpovědné pracovníky Teska trestní oznámení na maření výkonu úředního rozhodnutí a poškozování věřitele.

Společnost Tesco Stores ČR podala trestní oznámení na svého exekutora Juraje Podkonického. Podezírá jej z porušení exekučního řádu a podjatosti. Tesco se brání, že exekuce byla krátce po jejím uvalení odložena. Nedbalo proto upozornění exekutora a pokračovalo ve výstavbě hypermarketů v Kladně a Karlových Varech.

Exekuci na majetek Teska uvalil soud od začátku září kvůli letitému sporu Teska se společností M.I.C. podnikatele Jiřího Malíka. Ten se s Teskem od roku 1998 pře o 235 milionů korun, které žádá za vypracování projektu a prodej pozemků Obchodně-komerčního centra Praha-jih Šeberov. Mediální zástupce M.I.C. Pavel Kočiš se domnívá, že splátku Tesco nezaplatilo kvůli tomu, že se ornou půdu pozemku nepodařilo přepsat na stavební parcelu a Tesco tak nemohlo stavět. Kočiš tvrdí, že smlouva o prodeji hovořila o orné půdě. Podle informací tisku však počítala s tím, že magistrát Prahy následně změní územní plán a z půdy budou stavební parcely.

Rakouská a česká policie rozbily rozsáhlý gang převáděčů

Rakouským a českým kriminalistům se na obou stranách společné hranice podařilo v rámci několik měsíců připravovaného zátahu rozbít gang převáděčů. Jen v tomto roce měla tato skupina ilegálně převést do Rakouska na 4000 lidí, hlavně Čečenců. V Rakousku kriminalisté zadrželi 12 lidí, dalších 16 podezřelých zatkli čeští policisté, řekl Gerald Tatzgern z rakouského Spolkového kriminálního úřadu.

Celníci zabavili na tržnici na Chebsku zboží za 60 milionů korun

Celníci a policisté zabavili při rozsáhlé třídenní razii na tržnici ve Svatém Kříži na Chebsku zboží za bezmála 60 milionů korun. Šlo především o nekolkované cigarety, padělky textilního zboží, hudebních nosičů a alkoholu. Asi stovka kontrolorů zabavila 474.000 cigaret, 29.000 kusů textilu a 27.000 kusů nosičů. Zboží našli nejen na tržnici, ale i v automobilech a v bytovém domě u tržnice. Na tržnici odhalili důmyslné skrýše - kanály a tajné chodby mezi zadními stěnami stánků, vrchovatě naplněné padělky. K převážné části zboží se nepodařilo najít majitele.

Armáda nebude muset připlácet vojákům základní služby

Armáda nebude muset připlácet vojákům základní vojenské služby. Obvodní soud totiž zamítl žalobu, kterou se vojáci domáhali na ministerstvu obrany minimální mzdy. Vojáci dostávají měsíčně 500 až 700 korun, zatímco minimální mzda činí 6 200 korun. Tím se cítí diskriminováni vůči jiným státním zaměstnancům a také vůči těm, kteří na vojnu odvedeni nebyli. Podle předsedy soudního senátu postupuje ministerstvo při odměňování vojáků podle platných zákonů, a žaloba je proto neodůvodněná. Zástupce žalujících, Petr Mikeš, novinářům po skončení jednání řekl, že se odvolají. Při své argumentaci se žalobci odvolávali na Listinu základních práv a svobod, která každému občanovi zaručuje právo na důstojný život. Mzdu, kterou vojáci základní služby pobírají, však podle Mikeše takový život neumožňuje.

Soud se Srbou kvůli přípravě vraždy odvysílá Česká televize v přímém přenosu

Česká televize bude vysílat v přímém přenosu odvolací řízení s Karlem Srbou, který byl odsouzen k osmi letům vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Přenos z jednání Vrchního soudu v Praze bude vůbec prvním živým vysíláním České televize ze soudní síně. Diváci budou moci jednání se Srbou a dalšími třemi obžalovanými v této kauze sledovat 30. a 31. října.

"Celý případ přípravy vraždy novinářky jednoznačně nese znaky vysokého stupně vážného veřejného zájmu, a proto chceme našim divákům umožnit jej sledovat živě," zdůvodnil rozhodnutí ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal. Kromě živě přenášeného jednání ze soudní síně nabídne Česká televize divákům rozhovory s lidmi, kteří se mohou ke kauze vyjádřit. S živým vysíláním vrchní soud souhlasil.

Bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu odsoudil za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové českobudějovický krajský soud letos v červnu do vězení na osm let. Důvodem plánované likvidace bylo podle soudu to, že novinářka na stránkách Mladé fronty Dnes poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu a upozorňovala na jeho velký majetek. Srba je nyní ještě stíhán za korupci.

Někteří senátoři chtějí zvýšit před zmrazením plat o 13.000 Kč

Měsíční plat zákonodárce by se měl před tříletým zmrazením, navrhovaným vládou, zvýšit o 13.000 na 59.180 korun, míní většina senátorů z ústavně-právního výboru. Bylo by to zvýšení o dvojnásobek minimální mzdy. Autor návrhu Ondřej Feber z vládní US-DEU to zdůvodňuje snížením rozdílu oproti platům ve veřejné správě, které se zavedením 16 tarifních tříd od příštího roku zvýší. Ve výboru tuto změnu prosadili hlavně zástupci US-DEU a ODS, zda se s ní ztotožní horní komora jako celek, není jisté. Platy ústavních činitelů jsou několikanásobně vyšší než současná minimální mzda, která je 6200 korun, nebo průměrná mzda, která dosahuje výše 16.700 korun.

Sněmovna podpořila nový zákon o místních referendech

Obce a města se budou při pořádání místních referend asi brzy řídit novými pravidly. Zákon, který poslanci velkou většinou hlasů schválili, mimo jiné předpokládá, že výsledek lidového hlasování bude pro zastupitele závazný. Norma počítá s tím, že nelze hlasovat například o rozpočtu obce a odvolání starosty, respektive primátora.

Referendum bude moci iniciovat člověk, který v obci trvale bydlí a nejpozději v den hlasování je plnoletý. Pro svůj záměr bude muset získat potřebný počet podpisů, například v obci, kde žije do 3000 obyvatel, bude nutná podpora 30 procent lidí. Ve městech s více než 200.000 obyvateli mají stačit podpisy šesti procent plnoletých spoluobčanů. Výsledek referenda má být závazný, kdyby ho zastupitelé nerespektovali, mohlo by to podle zákona skončit až rozpuštěním zastupitelstva a novými volbami.

Zákon o omezení plateb v hotovosti jde ve sněmovně do finále

Vládní návrh zákona o omezení plateb v hotovosti spěje ve sněmovně do finále. Poslanci jej totiž po překvapivě krátké debatě propustili do závěrečného čtení. Vláda navrhuje, aby částky přesahující půl milionu korun platili občané i podniky pouze bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky. Podobný zákon sněmovna předchozí vládě ČSSD zamítla počátkem loňského roku. Pozměňovací návrhy k předloze vznesli mimo jiné poslanci ODS. Vladimír Doležal navrhl, aby se vládou stanovená hranice půl milionu korun zvýšila. K hlasování předložil návrhy na jeden, dva, tři nebo pět milionů korun. O této finanční hranici bude sněmovna hlasovat ještě na této schůzi.

Poslanecká sněmovna pravděpodobně přidá ze státního rozpočtu více peněz jednotlivým krajům. Vládní návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní počítá s tím, že kraje by měly hospodařit s 10,3 procenta z celostátního výnosu vybraných daní místo dnešních 3,1 procenta. Sněmovna novelu postoupila do závěrečného čtení. O konkrétní výši peněz ale budou poslanci teprve hlasovat. Kraje kritizují vládu za to, že nechává maximum financí na úrovni ministerstev pro činnosti, které již ze zákona vykonávají regiony.

ČR bude 10 až 15 let brát z fondů EU víc, než do nich dávat

Česká republika bude deset až 15 let brát více peněz z fondů Evropské unie, než do nich přispívat. V rozhovoru pro vydání listu Wall Street Journal Europe to uvedl státní tajemník ČR pro evropské záležitosti Jan Kohout. Dále připomněl, že české firmy budou mít několik let na to, aby se připravily na otevření trhu. Přesto se počítá s tím, že některé malé a středně velké podniky zaniknou.

Wall Street Journal Europe na dvoustraně věnované České republice také připomíná, že Česko má nejnižší inflaci v regionu. Očekává se, že roční míra inflace letos bude činit 0,4 procenta. Růst ekonomiky o dvě procenta za loňský rok je relativně nízký, projevil se tak mimo jiné vliv rozsáhlých srpnových povodní. V tomto roce se odhaduje růst českého HDP na 2,5 procenta a v příštím roce na rovná čtyři procenta, píše list.

Kysilka: Vládní návrh na snižování schodků je moc optimistický

Snižování schodků veřejných rozpočtů tak, jak ho ve své reformě předpovídá vláda, je podle hlavního ekonoma České spořitelny Pavla Kysilky příliš optimistické. Vláda předpokládá, že se do roku 2006 schodky veřejných rozpočtů sníží z letošních zhruba sedmi na čtyři procenta HDP. "Myslím, že je to dost optimistický předpoklad. Myslím, že dokonce ani toho čísla čtyř procent, i když bych si to přál, nebude dosaženo," řekl na dotaz ČTK Kysilka na konferenci Forum Populini 2003. Vládou navržený způsob snižování schodků je podle Kysilky založen především na rostoucím zatěžování podniků a domácností.

Politici by se měli podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy na podobě další fáze reformy veřejných rozpočtů dohodnout. "Není nic horšího, než aby jedna politická reprezentace udělala zásadní změnu celého důchodového systému a potom by došlo k přechodu ... na naprosto jiný systém," řekl Tůma na akci Forum Populini. Podle Tůmy je dobré, když existuje o podobě reformy alespoň základní politická shoda.

Hotel v Praze 9 byl kvůli explozi evakuován

Kvůli explozi, která se ozvala ve čtvrtek kolem půl sedmé ráno, byli evakuováni lidé z hotelu Duo v Praze 9. Výbuch si nevyžádal oběti na životech ani zranění, jeho příčiny policisté zjišťují, řekl Ladislav Bernášek z pražské policejní správy. Jeden z policistů, kteří na místě zasahovali, zpravodaji ČTK řekl, že nešlo o nic vážného. Podle něj explodovala před recepcí menší nálož. Nevyloučil, že mohlo jít jen o dělobuch. Událost znepokojila hotelové hosty, které z místa postupně odvážely autobusy.

Česko-německý fond budoucnosti lituje odvoláním Oldřicha Stránského

Jako "nedostatek tolerance a přemíru zbytečné radikálnosti" označili odvolání Oldřicha Stránského z čela Sdružení osvobozených politických vězňů předsedové správní rady Česko-německého fondu budoucnosti. Helmut Bilstein a Dagmar Burešová v tiskovém prohlášení připomněli, že fond několik let se Stránským spolupracoval, a jeho odvolání litují. "Nechceme se v žádném případě vměšovat do vnitřních záležitostí naprosto autonomně jednajícího sdružení. Nicméně chceme na základě dosavadní úspěšné práce pana Stránského připomenout jeho zásluhy," uvedli oba předsedové.

Stránského odvolal výbor sdružení, neboť zaslal zdvořilostní dopis předákovi sudetských Němců Berndu Posseltovi k otevření pražské kanceláře landsmanšaftu. Stránský považuje odvolání za neplatné a domnívá se, že dopis je možná zástupný problém a v pozadí případu může být snaha Českého svazu bojovníků za svobodu zrušit právní subjektivitu sdružení politických vězňů. Dvaaosmdesátiletý Oldřich Stránský přišel za války o většinu příbuzných, které nacisté připravili o život kvůli židovskému původu. Navzdory tomu se rozhodl, že bude usilovat o smíření Čechů a Němců. Pustil se do vyjednávání o odškodnění a šest let působí v česko-německém diskusním fóru. Platnost jeho odvolání by měl řešit sněm sdružení.

Ministerstvo zahraničí bude hostit konferenci o Mnichovské dohodě

Ministerstvo zahraničí se v pátek stane dějištěm konference o Mnichovské dohodě. Čeští i zahraniční historici se na dvoudenní vědecké akci seznámí s výsledky nejnovějších historických výzkumů v této oblasti. Budou debatovat o středoevropských menšinách v době Mnichova nebo francouzském či britském pohledu na Mnichovskou dohodu. Od podpisu smlouvy, která měla zabránit válce, ale de facto se stala jejím počátkem, uplynulo letos 65 let.

Podle Jana Němečka z Historického ústavu Akademie věd má konference demonstrovat ochotu české odborné veřejnosti k otevřené diskusi o všech otázkách, které jsou s tímto "velmi palčivým tématem" spojeny. "Mnichovská dohoda čtyř velmocí - Německa, Itálie, Velké Británie a Francie - z 29. září 1938 byla jedním z rozhodujících kroků ke druhé světové válce a ke zničení míru a demokracie v Evropě. Na diskusním fóru zazní příspěvky českých a slovenských historiků, ale také odborníků z Británie, Francie, Německa, Ruska nebo Polska.

Muž se kvůli údajnému napadení policisty obrátí na Evropský soud

Jihokorejec Byeongj Jeong podal k Evropskému soudu pro lidská práva stížnost, v níž tvrdí, že ho před třemi lety česká policie při zásahu proti demonstracím mučila a ponižovala. Na Evropský soud ve Štrasburku se obrací proto, že v České republice se svými stížnostmi neuspěl. Ve stížnosti namítá, že české státní orgány porušily právo poškozeného nebýt mučen a podroben nelidskému nebo ponižujícímu zacházení. Dále namítá, že neproběhlo řádné vyšetřování jeho případu, přestože existovalo dostatek podkladů pro závěr, že se policisté dopustili trestného činu.

Vysokoškolského asistenta Byeongju Jeonga zadržela policie v době pražských protestů proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září 2000 spolu s dalšími stovkami lidí ve Štěpánské ulici, když se vracel v pozdních večerních hodinách domů z práce. Násilí se proti němu údajně dopustili především policisté z místního oddělení v Praze-Vokovicích. Podle Jiřího Kopala z Ligy lidských práv by případný verdikt Evropského soudu v Jeongův prospěch mohl v budoucnu přispět i k zlepšení vyšetřování policejní práce.

Šestice podezřelá z vydírání redaktora jde do vazby

Soud vzal do vazby všech šest mužů obviněných z vydírání reportéra České televize Jiřího Hynka. Iniciátorem vydírání je podle policie jednatel mělnické společnosti Fytoz Stanislav Ohem a jeho společník. Podle spisu si objednali za čtvrt milionu korun Hynkovo napadení. Údajně mu nechali vyhrožovat tím, že pokud se nepřestane zajímat o jejich podnikatelské aktivity, dají mu zlámat ruce a nohy. K útoku se schylovalo minulou středu, policie jej však odhalila. V pondělí večer všech šest podezřelých pozatýkala.

Ministerstvo zpřísní podmínky pro řízení těžkých motocyklů

Podmínky pro řízení těžkých motocyklů se po vstupu České republiky do Evropské unie zpřísní. Teď lze získat řidičský průkaz na motocykl s výkonem nad 25 kilowatt v 21 letech. V budoucnosti ale bude jednadvacetiletý uchazeč o řidičský průkaz na silný motocykl potřebovat aspoň tříletou praxi v řízení lehčích motorek. Jinak bude moci na "těžký stroj" usednout až ve 24 letech. Opatření by mělo zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit počet obětí nehod právě silných motocyklů.

Škoda Auto zruší letos a v příštím roce tisíc pracovních míst

Automobilka Škoda Auto zrušila od loňského podzimu asi 540 pracovních míst a dalších 500 míst hodlá ušetřit v příštím roce. Podle firmy se tento trend obejde bez přímého propouštění, především formou přirozené fluktuace. Odboráři ale mají obavy o udržení celkové zaměstnanosti v podniku. Koncem loňského roku bylo v automobilce zaměstnáno přes 23.000 lidí.

Firma Petrcíle žádá po státu dvě miliardy v arbitráži

Česká republika má na kontě další arbitráž, tentokrát o dvě miliardy korun. Takovou částku požaduje od státu ostravská společnost Petrcíle, která se cítí poškozená postupem Fondu národního majetku při privatizaci Nové huti. Píšou to Hospodářské noviny s tím, že definitivní verdikt arbitráže je na spadnutí. Podle deníku tento týden probíhá třídenní slyšení svědků a pak už obě strany podají závěrečné návrhy.

Největší domácí ocelářskou firmu prodal stát nizozemské společnosti LNM Holdings na začátku letošního roku. Za 52 procent akcií Nové huti zaplatila šest milionů dolarů. Kauza se táhne z konce devadesátých let, kdy stát chtěl za každou cenu zachránit Novou huť a najít pro ni investora. Proto zrušil smlouvu, podle níž měli podnik privatizovat jeho manažeři. Společnost Petrcíle dnes tvrdí, že stát zrušil smlouvu neoprávněné. Tomáš Sokol, který firmu Petrcíle právně zastupuje, tvrdí, že šlo o účelový krok a účetní závěrka ztráty neprokázala.

Ministr Ambrozek chce prosadit dynamický rozvoj alternativní energetiky

Daňovým zvýhodněním a slibem stabilního trhu chce ministerstvo životního prostředí prosadit v české energetice rozvoj alternativních zdrojů tak, aby v celkové spotřebě v roce 2030 tyto zdroje tvořily až pětinu. Koncepci představil novinářům ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Nyní se alternativní zdroje podílejí na spotřebě 2,6 procenta. Ambrozek tvrdí, že koncepce jeho ministerstva je reálnější než takzvaný ekologický scénář rozvoje tohoto odvětví z dílny ministerstva průmyslu. Zatímco ministerstvo průmyslu počítá i v takzvané zelené variantě své koncepce do roku 2030 s výstavbou až tří dalších jaderných bloků, Ambrozek navrhuje nechat dosloužit dvě české jaderné elektrárny a dál už nové nestavět.

Namísto jaderného paliva a uhlí by podle ekologů měl vedle alternativních zdrojů nastoupit hlavně zemní plyn. V roce 2030 by z něj měla být v Česku vyráběna až čtvrtina veškeré energie, zatímco jaderné elektrárny by dodávaly 17 procent energie, pětina by pocházela z alternativních zdrojů a z uhlí by se vyrábělo po 19 procentech energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá zejména s 45 procenty energie z jádra. Alternativní zdroje by v jeho koncepci vyráběly 12 procent energií.

Alternativní zdroje energie jsou v ČR zatím chudou Popelkou

Alternativní zdroje energie se zatím v celkové energetické bilanci České republiky uplatňují pouze okrajově. Zajišťují asi 1,5 procenta spotřeby energie, zatímco světový průměr činí zhruba 13,5 procenta. Ani nová sluneční elektrárna, která v pátek zahájí provoz v Dukovanech, na této bilanci nic nezmění. Ačkoliv bude největší svého druhu v ČR, její výkon (maximálně deset kW) bude oproti její jaderné sousedce 200.000krát nižší.

K tomu, aby byla energie z alternativních zdrojů v ČR více využívána, brání podle odborníků zejména dvě skutečnosti. Za prvé fakt, že alternativní zdroje proudu jsou ve srovnání s těmi klasickými o poznání dražší, druhým důvodem je geografická poloha Česka. Na to, aby se podařilo nahradit jeden blok Temelína, je zapotřebí v českých klimatických podmínkách postavit sluneční elektrárnu na dvaceti až padesáti kilometrech čtverečních. U větrné elektrárny by se jednalo o padesát až 150 kilometrů čtverečních, u biomasy by pak bylo zapotřebí území o rozloze až šesti tisíc kilometrů čtverečních.

V chanovské škole se potýkají s agresivitou žáků i jejich rodičů

S obavami o bezpečnost a zdraví svých podřízených se na vedení mosteckého magistrátu obrátil ředitel základní školy na mosteckém sídlišti Chanov, kde žijí zejména Romové. Pedagogové totiž čelí vzrůstající agresivitě ze strany žáků i jejich rodičů. Základní škola je přitom pro chanovské děti jedinou nadějí, jak uniknout nevlídné realitě zpustošeného sídliště. Vedení školy si problémy sociálně slabých rodin uvědomuje, a snaží se proto už několik let nahrazovat i běžnou rodičovskou péči. Každé ráno během školního roku se tak například sídlištěm rozezní školní rozhlas. Učitelé totiž pochopili, že na zodpovědnost rodičů se nelze spolehnout, a proto si své žáky budí raději sami.

I když většina absolventů má problémy byť i jen s vyučením, existují výjimky. Chloubou školy jsou její bývalé žákyně Anna Balážová a Romana Vašková, které v červnu úspěšně složily maturitní zkoušku na soukromé romské střední škole v Kolíně. Staly se tak prvními středoškolsky vzdělanými absolventy chanovské školy.

Nekatolické církve nejsou jednotné v názoru na smlouvu se státem

Případná smlouva státu s nekatolickými církvemi by neměla právní váhu, byla by v podstatě jen potvrzením jejich rovnocenného postavení s katolickou církví. Z tohoto důvodu ji některé církve nepovažují za nutnou, ale jiné by ji naopak právě proto rády uzavřely. Vyplynulo to ze středeční schůzky zástupců dvou desítek církví a náboženských společností s vicepremiérem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, který zjišťoval jejich reakce na státní smlouvu s Vatikánem.

Dvě tisícovky věřících se naposled rozloučily s biskupem Liškou

Téměř dvě tisícovky věřících zaplnily českobudějovickou katedrálu sv. Mikuláše, aby se naposledy rozloučily s biskupem Antonínem Liškou. V pořadí 11. biskup českobudějovické diecéze zemřel 15. října ve věku 79 let. Zádušní mši celebroval kardinál Miloslav Vlk.

Antonín Liška se v roce 1944 stal řeholníkem a spolu s ostatními řeholníky byl od dubna 1950 internován v Králíkách a na podzim nasazen do vojenských pracovních jednotek (PTP). V té době byl v Praze pražským světícím biskupem Kajetánem Matouškem tajně vysvěcen na kněze. Po návratu z vojenské služby pracoval v různých civilních zaměstnáních ve svém rodišti a jeho okolí. V duchovní správě mohl veřejně působit až od května 1971. Svého úřadu se biskup Liška ujal 9. listopadu 1991. Po dovršení 75 let požádal o uvolnění z funkce.

Livia Klausová odhalí v Petrohradu památník Tomáše Garrigua Masaryka

Památník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka odhalí příští pátek v ruském Petrohradu choť českého prezidenta Livia Klausová. Učiní tak na nádvoří prestižní Státní univerzity. Podle Československého ústavu zahraničního, který projekt zrealizoval, je památník také darem k letošnímu třístému výročí založení Petrohradu. Autorem uměleckého díla je akademický sochař Josef Vajce, řekl novinářům předseda ústavu Jaromír Šlápota.

Památník v petrohradské univerzitě, kde byl Masaryk v roce 1916 jmenován čestným profesorem, je v pořadí třetím, na němž se ústav podílí. V minulých letech byly z iniciativy krajanů odhaleny Masarykovy sochy v Užhorodu a Mexiku. Příští rok přijdou na řadu Košice. Zhruba 2,40 metru vysoký památník pro Petrohrad, který stál asi jeden milion korun, se skládá z busty a podstavce, na němž je Masarykův výrok z knihy Rusko a Evropa: "Znám hodný kus světa, ale musím doznat, že Rusko mi bylo a je nejzajímavější zemí".

Soud odročil projednávání Kinského žaloby

Děčínský okresní soud odročil projednávání žaloby Františka Oldřicha Kinského, který se jejím prostřednictvím domáhá vydání hájenky Křížový Buk u České Kamenice na Děčínsku. Advokát Kinského Jaroslav Čapek požádal o předložení a ověření dalších důkazů. Kinský chce vrátit hájenku od podnikatele Leo Lappyho, který ale budovu s pozemky prodal loni v únoru Daně Kulíkové a Bedřichu Hamákovi. Za půl roku novým vlastníkům přišlo sdělení z katastru nemovitostí, že kupní smlouvu nebylo možné zaregistrovat kvůli Kinského žalobě.

Stavba tunelu na Jesenicku budí zájem velkých stavebních firem

Stavba šestikilometrového tunelu pod Červenohorským sedlem na Jesenicku, která by měla být největší svého druhu v republice, budí zájem velkých stavebních firem. Jak ČTK zjistila, o zakázku by se chtěla ucházet například největší stavební firma trhu Skanska, stejně jako Metrostav nebo Subterra, které se na stavbu tunelů specializují. Ambiciózní projekt, který by měl spojit od okolí odříznuté Jesenicko s vnitrozemím, nyní schválilo ministerstvo životního prostředí. Náklady odhadují Lesostavby na tři až čtyři miliardy korun a návratnost investice podle výše mýtného až na 25 let.

Do Prahy začne létat již osmá nízkonákladová společnost

Na pražské letiště Ruzyně začne létat další, již osmý nízkonákladový letecký dopravce. Společnost Flybe plánuje vypravit do poloviny dubna jeden let z britského Southamptonu do Prahy a zpět denně, sdělila mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. V současnosti do Southamptonu z Prahy žádná jiná letecká společnost nelétá. Podle internetové stránky společnosti by cena letenky do Prahy měla začínat na 11 librách, tedy asi na 500 korunách. Loni se nízkonákladové letecké společnosti na celkových počtech odbavených cestujících letiště Ruzyně podílely pěti procenty.

Státní ceny za literaturu a překlad dostanou Kabeš a Karpatský

Státní cenu za literaturu pro rok 2003 dostane v pátek básník Petr Kabeš za knihu Těžítka, ta těžítka. Ministr kultury Pavel Dostál mu ji tradičně v předvečer státního svátku 28. října předá v Míčovně Pražského hradu. Současně dostane státní cenu za překlad Dušan Karpatský. Je známý nejen jako překladatel z chorvatštiny, ale i jako dlouholetý propagátor vzájemných kulturních styků. V jeho případě ministr ocení celé jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Film Sentiment připomíná osobnost režiséra Františka Vláčila

Poslední období života významného režiséra Františka Vláčila přibližuje nový český celovečerní film Sentiment. Ve snímku, který natočil režisér Tomáš Hejtmánek, ztvárnil stárnoucího Vláčila herec Jiří Kodet. Režisér na snímku pracoval od roku 1997. Jeho záměrem přitom původně bylo natočit dokumentární film přímo s Vláčilem. Autora slavných snímků, jako Markéta Lazarová nebo Údolí včel, proto často navštěvoval. Na setkáních si rozhovory s režisérem nahrával. František Vláčil však několik dní před očekávaným začátkem natáčení filmu upadl do bezvědomí a v roce 1999 zemřel. Hejtmánka proto přešla chuť film natáčet a chtěl vrátit dotace, které na něj dostal. "Dělat film o člověku bez člověka je poněkud marná záležitost," uvedl. S odstupem se však k myšlence na film o Vláčilovi vrátil a natočil záběry na autentických místech známých z jeho filmů. Vystupují v nich Jan Kačer, Emma Černá a další herci, kteří ve Vláčilových filmech účinkovali. Do role Vláčila pak obsadil Jiřího Kodeta.

Praha 6 postaví pomník významnému chemikovi Wichterlemu

Významnému českému chemikovi Ottovi Wichterlemu postaví Praha 6 pomník. Stát má od příštího roku na Petřinách před Ústavem makromolekulární chemie, v němž Wichterle řadu let pracoval. Na podobu památníku vypíše radnice architektonickou soutěž.

Otto Wichterle (1913 - 1998) byl průkopníkem české chemie polymerů. Během 2. světové války vynalezl technologický postup na výrobu punčoch z prvního českého umělého vlákna - silonu. Světový význam má jeho vynález hydrogelu, který umožnil výrobu kontaktních čoček. Postup výroby čoček, které v současnosti užívají miliony lidí na celém světě, vyvinul Wichterle za pomoci své ženy v garáži na vlastnoručně zhotoveném zařízení z dětské stavebnice Merkur.

Hudebníci se rozloučili s violoncellistou Milošem Sádlem

Hudební veřejnost se v krematoriu v Praze Strašnicích rozloučila s nestorem českých instrumentalistů, violoncellistou Milošem Sádlem. Jeho život se uzavřel 14. října ve věku nedožitých 92 let. Profesor Sádlo věnoval přes padesát let života vyučování a výchově na pražské hudební fakultě AMU. Začal tam pedagogicky působit v roce 1950 a vytrval 48 let. Pamětníci připomínají, že i potom stále nacházel síly a čas, aby chodil na semináře a koncerty a aby radil mladým. S ním a s houslistou Davidem Oistrachem hrál pražskou premiéru svého Klavírního tria skladatel a pianista Dmitrij Šostakovič.

Před sto lety vznikl Svaz lyžařů

Před sto lety byl ustaven Svaz lyžařů v Království českém, který je pokládán za vůbec nejstarší národní lyžařské sdružení na světě. Impuls k jeho vzniku dali jilemničtí Sokolové. Lyžaři si kulaté výročí připomenou 21. listopadu, v den založení, na zasedání v pražské Karolinu, řekl člen svazu Václav Setnička.

Obliba lyžařského sportu rostla v Čechách od konce 19. století. První lyžařský oddíl při tělovýchovné jednotě vznikl ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1897. Patrně nejznámějším průkopníkem lyžování v Čechách je Josef Rössler-Ořovský. Spolu s bratrem Karlem sjel jedné noci v roce 1887 na "prkýnkách" trasu od ještě rozestavěného Národního muzea dolů na Můstek. Podle dobových zápisů to byl vůbec první lyžařský počin v českých zemích. Jedno světové prvenství drží podle Setničky česká lyžařka a členka Sokola Anna Hanušová. "Byla první ženou v Čechách a patrně i na světě, která v roce 1909 jela a dojela lyžařský závod na 50 kilometrů," uvedl.

Fotbalová Sparta otevřela nejmodernější tréninkové centrum v zemi

Konečně se splnil sen mnoha generací fotbalové Sparty Praha. Vedení českého mistra na Strahově otevřelo nejmodernější tréninkovém centrum v zemi. Den po vítězství prvního mužstva Sparty nad Besiktasem Istanbul slavili i jejich mladší nástupci. Především oni totiž budou areál s osmi hřišti uvnitř někdejšího Spartakiádního stadionu užívat. Sparta původně počítala s menšími náklady, ale ty nakonec vystoupaly na 261 milionů korun. Za obrovskou sumu uprostřed rozpadajícího se největšího stadionu světa vyrostlo osm hřišť a správní budova s moderním vybavením, uvnitř které nechybí ani ubytovací prostory, rehabilitační linka a restaurace.

Počasí

Na jihu a jihovýchodě Čech bude sněžit. Protože bude teplota i v nížinách klesat pod bod mrazu, může mokrý sníh namrzat na silnicích. Meteorologové očekávají, že by mohlo napadnout dva až deset centimetrů mokrého sněhu. Noční teploty klesnou na 2 až 6 stupňů pod nulu, ve dne vystoupí na 1 až 5 stupňů Celsia.