Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Odvoláním ředitele Míla se elektrárenská společnost ČEZ dostala do rozporu s atomovým zákonem

Odvoláním Jaroslava Míla se největší výrobce elektřiny společnost ČEZ dostal do rozporu s atomovým zákonem, uvedla v diskusním pořadu televize Nova. Firma nyní nesplňuje zákonné podmínky pro provozování jaderné elektrárny Temelín. Potvrdila to i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle atomového zákona může jadernou elektrárnu provozovat jen firma, která má v představenstvu člověka s odbornou kvalifikací pro jadernou energii. Po odvolání ředitele Míla tuto kvalifikaci v představenstvu ČEZ prý nikdo nemá. "Zahájíme správní řízení a budeme požadovat okamžitou nápravu této skutečnosti," řekla televizi Nova Drábová. Dodala, že pokud ČEZ nepřistoupí v rozumně krátké době k nápravě, má úřad řadu možností, jak situaci dál řešit. "Od úvahy o pokutě až k případnému pozastavení povolení k výkonu činnosti," uvedla Drábová.

Oficiálním důvodem odvolání Míla byla špatná komunikace se státem, většinovým vlastníkem. Bývalého šéfa představenstva ČEZ kritizovali především ministři financí a průmyslu a obchodu Bohuslav Sobotka a Milan Urban. Míl podle nich prosazoval jiné strategické plány než stát, ministři očekávali výplatu vyšších dividend, Míl prosazoval aktivní investiční politiku. Ministrům se rovněž nelíbil záměr ČEZ účastnit se privatizace hnědouhelných dolů.

Tragická víkendová bilance: od pátku si oheň vyžádal devět životů

Tragické následky po sobě zanechaly víkendové požáry v České republice. Od pátečního večera při nich zahynulo devět lidí, převážně mladých. Černá byla zejména sobota, kdy za sebou oheň zanechal osm předčasně zmařených životů. Škody, jež požáry způsobily, jdou do milionů korun. V Česku tak pokračovala tradice příznačná pro tento rok, kdy se víkendy začaly stávat dobou katastrof, při nichž umírá nebývale mnoho lidí. Nejkrutěji řádily plameny v sobotu nad ránem v karvinské diskotéce U Vlka. Při požáru tam zemřela jedna žena a 61 návštěvníků bylo zraněno. Požár má pravděpodobně na svědomí třiatřicetiletý muž, kterého policejní rada obvinil z obecného ohrožení. Policie zároveň podala návrh, aby byl vzat do vazby. Podle svědků zapálil mezi tančícími lidmi římskou svíci, od které se vzňaly ozdoby na stropě a požár se postupně rozšířil.

Mezi raněnými v bagdádském hotelu Rašíd není český občan

Mezi osobami, které byly zraněny při raketovém útoku na bagdádský hotelů Rašíd, není žádný Čech. Uvedl to Martin Dvořák, jeden z českých expertů působících v Iráku. Podle jeho slov byl lehce poraněn mimo jiné albánský poradce šéfky české mise v úřadu prozatímní irácké správy Janiny Hřebíčkové. Při dnešním raketovém útoku na hotel Rašíd zahynul jeden americký voják a dalších 15 osob bylo zraněno, převážně Američanů. Agentura AP uvedla, že mezi raněnými jsou také osoby z Česka, Itálie, Británie, Nepálu a Indie.

K obnově země dochází pomalu, protože jsou skupiny lidí, kteří si nepřejí, aby se v Iráku dařilo, myslí si Dvořák. "Dělají útoky a sabotáže. Dnes opravíte jednu rozvodnu a zítra vám dvě někdo rozstřílí. To jsme v Kosovu neznali." Dvořák pomáhal v Kosovu po roce 1999 při obnovování místní správy. Hlavní rozdíl vidí v tom, že "v Kosovu byla mezinárodní přítomnost nadšeně vítaná ". V Iráku je poměr výrazně jiný, řekl. Přesto se domnívá, že většina Iráčanů útoky a sabotáže nepodporuje. Dvořák v Iráku nejprve působil v Basře na jihu země a teprve poslední dva měsíce se přesunul do Bagdádu, kde se podílel na přípravách dárcovské konference.

Ministři budou diskutovat o zkrácení délky soudních jednání

O opatřeních, která by vedla ke zkrácení délky soudního řízení, o boji s korupcí a o svých zkušenostech s transformací justice budou příští týden diskutovat ministři spravedlnosti zemí visegrádské čtyřky /Česka, Slovenska, Polska a Maďarska/. Jejich setkání se uskuteční od 28. do 30. října na Slovensku na zámku Mojmírovce u Nitry. Právě průtahy v soudních řízeních jsou považovány za jeden z nejpalčivějších problémů české justice. Opakovaně je kritizovala i Evropská komise.

Prezident Václav Klaus poprvé předá státní vyznamenání

Prezident Václav Klaus v úterý večer u příležitosti státního svátku poprvé předá státní vyznamenání. Tradiční ceremoniál se odehraje ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na veřejnosti se už objevila i první jména osobností, kterým ocenění předá. Jsou mezi nimi herec Národního divadla Jiří Kodet, přednosta 1. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice a někdejší ministr zdravotnictví Pavel Klener, nedávno zesnulý válečný letec Alois Šiška a lékař Vratislav Schreiber. Ocenění by za celoživotní uměleckou práci měli převzít i zpěvačka Vlasta Průchová a ilustrátor Adolf Born. Klaus se údajně chystá vyznamenat olympijskou vítězku Danu Zátopkovou, cembalistku Zuzanou Růžičkovou a podpraporčíka Romana Macharáčka, který před lety působil v Kuvajtu. In memoriam by měl vyznamenání udělit rovněž exprezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi, který zemřel letos v červnu ve věku 53 let.

Po skončení slavnostního ceremoniálu bude i letos na Hradě recepce. Měla by být ale skromnější. Letos bylo prý rozesláno něco přes 2000 pozvánek, zatímco loni slavilo na Hradě státní svátek 4500 hostů. Jedna věc se však při letošních oslavách jistě změní, a sice jídelníček slavnostní recepce. Havlem prosazovaný hradní guláš, řízky s bramborovým salátem nebo tlačenka už na stolech nebudou. Co je nahradí, ale zatím kuchaři neprozradili.

Premiér Špidla si v Bratislavě připomene založení Československa

Historické události před 85 lety, kdy Češi a Slováci založili společný stát, si předseda české vlády Vladimír Špidla letos připomene i v Bratislavě. Během dvoudenní oficiální návštěvy Slovenska, kterou zahájí v pondělí, položí na bratislavském nábřeží Dunaje kytici k památníku vzniku samostatné Československé republiky. Zatímco 28. říjen je v České republice státní svátek, ve slovenském kalendáři je to jen památný den, a to teprve od roku 1999. "Samozřejmě je to den, kdy je docela dobré být na Slovensku a zdůraznit, že naše vztahy jsou opravdu vynikající, přesto, že se republika rozdělila," řekl Špidla ČTK.

Hlavní část návštěvy bude ovšem ve znamení současnosti a budoucnosti česko-slovenských vztahů. Oba státy je tradičně hodnotí jako vynikající. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda chce nicméně se Špidlou mluvit také o zátarasech, které na hraničních komunikacích staví Česká republika kvůli omezení nelegální migrace.

Policie: Srážku vlaků v Poříčanech zavinil strojvůdce pantografu

Sobotní srážku tří vlaků v Poříčanech na Kolínsku, při níž byl lehce zraněn jeden železničář, zavinil podle policie čtyřiačtyřicetiletý strojvedoucí pantografové soupravy. "Nerespektoval na návěstidle signál stop," řekla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Strojvedoucí pantografu podle policie přes signál k zastavení pokračoval v jízdě. Na výhybce se bočně střetl s protijedoucím nákladním vlakem. Obě soupravy vykolejily. Krátce na to místem projížděl rychlík. Vykolejený pantograf ho zachytil a poškodil. Strojvedoucího rychlíku údajně lehce zranily dveře kabiny, které se nárazem otevřely, řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Nikdo z cestujících nebyl zraněn.

Nehody na přejezdech si vyžádaly lidský život

Na nechráněném železničním přejezdu ve Všeradově na Chrudimsku zahynul dvaasedmdesátiletý řidič osobního vozu Škoda. Nepřežil srážku s motorovým osobním vlakem, jedoucím ve směru od Havlíčkova Brodu do Hlinska. Míra zavinění se zjišťuje, pravděpodobně byla na straně řidiče automobilu, řekli zástupci chrudimské policie. Vlak tlačil škodovku několik desítek metrů před sebou a úplně ji zdemoloval.

Na nechráněném železničním přejezdu za Přešticemi na Klatovsku se srazil osobní vlak s malotraktorem. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Traktorista vyskočil před nárazem ven. Doprava na trati Plzeň - Klatovy byla obnovena po dvou hodinách. "Řidiči zřejmě vypověděl jeho stroj službu a zůstal stát přejezdu. Muž vyskočil a asi si tím zachránil život. Na kolejích zůstaly jen trosky jeho vozu," uvedl mluvčí. Náraz poškodil lokomotivu natolik, že byla nepojízdná.

Masarykově ulici v Brně vybuchl plyn; hasiči evakuovali 11 bytů

Evakuaci jedenácti bytů v domě v Masarykově ulici v centru Brna si vyžádal masivní únik plynu po výbuchu v přízemní prodejně. Plyn explodoval při svařování topení. Na místě zasahovala hasičská jednotka včetně protiplynové služby a odborníci z dispečinku Jihomoravské plynárenské.

Čecha v Austrálii čeká soud za pašování zvířat

Před soud v australském Sydney půjde ve středu 25letý Čech, který čelí obvinění z nelegálního vývozu divoce žijících zvířat. ČTK to potvrdil pracovník českého konzulátu v Sydney s tím, že muž je zatím ve vyšetřovací vazbě. Pokud bude usvědčen, hrozí mu pokuta až 110.000 australských dolarů, deset let vězení, nebo oba tresty najednou. Český občan byl zadržen v pátek v Sydney poté, co celníci na letišti objevili zásilku 47 plazů připravenou pro přepravu do České republiky. Mezi pašovanými živočichy byli gekoni, ještěrky, scinkové a jeden had. Tři z gekonů patřili k ohroženým druhům.

Zdravotně postižení nesouhlasí se zákonem o sociálních službách

Svobodnou volbu druhu, místa i poskytovatele péče by měl potřebným umožnit nový zákon o sociálních službách. Jeho návrhem by se měla ve středu zabývat vláda. Proti přijetí normy v nynější podobě ostře protestovala Národní rada zdravotně postižených ČR a vyzvala ministry, aby návrh neschválili. Pro handicapované je podle předsedy národní rady postižených Václava Krásy současná podoba zákona, který připravilo ministerstvo práce, nepřijatelná. Chybí jim v něm úprava financování služeb i kritéria pro nárok na ně. Národní rada trvá na tom, aby měl postižený možnost si službu nejen vybrat, ale i zaplatit. Prostředky by tak neměly putovat do ústavů, ale přímo ke klientovi.

V současnosti handicapovaný dostane na nákup sociálních služeb státní příspěvek 1600 korun měsíčně, za rok tedy necelých 20.000 korun. V ústavu ale vyčerpá ročně 80.000 až 120.000 korun, upřesnil Krása. V roce 2001 existovalo podle údajů ministerstva práce v Česku 959 zařízení sociální péče s téměř 75.000 lůžek. Roční výdaje přesáhly deset miliard korun. Schválení návrhu zákona nedoporučila vládě ani její legislativní rada. Podle ní by měl kabinet ministrovi práce Zdeňku Škromachovi nechat vypracovat novou normu a předložit ji do konce března 2004.

Nadace Charty 77 dala v říjnu zdravotně postiženým 733.000 korun

Nadace Charty 77 rozdělila v říjnu prostřednictvím Konta Bariéry zdravotně postiženým občanům více než 733.000 korun. Prostředky jim pomohou zmírnit jejich tíživou životní situaci. Zdravotně postiženým občanům, které postihly loňské povodně, přispěla nadace v říjnu na opravu rodinných domků a vybavení domácností 100.000 korun.

V žádostech o pomoc se stále častěji objevují ty, které spíše než materiální pomoc preferují přípravu na samostatný život, studium a další vzdělávání. Zdravotně postižení občané také žádají o příspěvky na osobní asistenci. Financování asistentů, kteří doprovázejí postižené do zaměstnání a děti do škol a zůstávají s nimi i při vyučování, je podle nadace nevyřešený problém a situace v jednotlivých krajích není stejná. Situaci zkomplikuje zrušení povinné základní vojenské služby, protože mnoho asistentů jsou právě civilkáři. Poslední z nich mají nastoupit v dubnu příštího roku.

Ministr Škromach předloží návrh na povinnost pracovat pro lidi na podpoře

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) připravuje návrh, podle nějž by lidé, kteří dostávají delší dobu podporu v nezaměstnanosti, museli každý týden odpracovat několik hodin veřejných prací pro svou obec. Tento návrh ale podle něj nevyřeší problém s chystaným koncem civilní služby tak, jak to v diskusním pořadu televize Nova řekl lidovecký poslanec Miroslav Kalousek. "To je trošku zkreslená představa. V rámci toho, co připravujeme, to bude spíše práce pro nekvalifikované lidi a v rozsahu maximálně osm hodin týdně," řekl ministr Škromach. Připustil, že sice i mladí muži na civilní službě vykonávají nekvalifikovanou práci, ale pracují soustavně a jejich práce za jiných podmínek by vyžadovala "klasický" pracovní poměr. Ministerstvo uvažuje o tom, že civilkáře by nahradili například absolventi škol.

Připravovaný návrh na veřejné práce pro obec by znamenal, že ti, kdo jsou déle než rok bez zaměstnání, by museli odpracovat osm hodin, nebo by jim byla na polovinu zkrácena podpora a sociální dávky. "To je snaha tyto lidi trošku aktivovat a dostat je znovu do pracovního procesu," vysvětlil ministr. V současné době je na civilní službě asi 13.000 mladých mužů, levně pracují především ve zdravotnictví a ve školství.

Děti Země a firma Lidl se dohodly na náhradě za poražené stromy

Zástupci ekologického sdružení Děti Země a obchodního řetězce Lidl se dohodli na náhradě za stromy, které byly od začátku loňského roku nelegálně vykáceny v blízkosti obchodních domů Lidl. Firma se zavázala za každý poražený strom vysázet deset nových, Děti Země na oplátku slíbily odvolat bojkot prodejen Lidl, řekl mluvčí hnutí Michal Štingl. Společnost Lidl přiznala v písemné dohodě pouze morální odpovědnost za pokácené stromy. "Slíbila v lokalitách, kde ke kácení došlo, vysadit celkem 1020 životaschopných nových stromků a dalších pět let se o ně bude starat," poznamenal Štingl.

Na staveništích obchodů Lidl a v jejich blízkosti bylo od začátku loňského roku nelegálně pokáceno 102 stromů. V Rokycanech padly kácení za oběť i dva vzácné duby. Podle zjištění České inspekce životního prostředí byl devětkrát porušen zákon o ochraně přírody a krajiny. Případ vyšetřuje policie. Společnost Lidl se v pátek od kácení stromů distancovala. Martin Sklenička z vedení společnosti popřel, že by ke kácení dal podnět právě Lidl. Naznačil, že by mohlo jít o čin konkurence, s cílem pošpinit dobré jméno firmy. Ekologové to však považují za nepravděpodobné. I když se Lidl od kácení distancoval, určitou zodpovědnost cítí. "Kácení se mnohdy událo přímo na pozemcích Lidlu a společnost chce konkrétními projekty tyto události odčinit," řekl Sklenička novinářům.

Namrzlé mosty na Vysočině byly důvodem tragických havárií

Hned několik tragických dopravních nehod se stalo na silnicích Českomoravské vrchoviny. Řidiči nedbali varování meteorologů a ve vysoké rychlosti havarovali na namrzlých mostech dálnice D1 i na silnici první třídy na Havlíčkobrodsku. Svou vinu ponesou nejspíše i silničáři, řekl operační důstojník havlíčkobrodské policie.

Na opravy panelových domů dá stát příští rok asi 820 milionů korun

Na opravy panelových domů půjde ze státní pokladny příští rok zřejmě 820 milionů korun. Dalších asi 100 milionů korun uvolní stát na regeneraci panelových sídlišť. Dohromady jde o prostředky ve výši 920 milionů korun. "Od roku 1998 se v rámci programu havarijní opravy panelových domů opravilo přes 80 tisíc bytů," řekl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun s tím, že tempo oprav je přibližně deset tisíc bytů za rok.

Cílem oprav panelových domů, na které fond bydlení přispívá, je podle ředitele fondu Jana Wagnera komplexní regenerace panelového domu a nikoli pouze dílčí opravy. Měla by se podle něj prodloužit životnost domu a zároveň zvýšit standard bydlení. Peníze jsou určeny především na opravy konstrukčních částí domu, rekonstrukci vnitřních rozvodů, výměnu bytových jader a zateplení. Dobře provedené zateplení prý dokáže ušetřit 30 i více procent nákladů na vytápění. V České republice je téměř 80 tisíc panelových domů, v nichž bydlí asi čtyři miliony lidí.

Český statistický úřad se nebude podílet na sběru údajů o Romech

Český statistický úřad (ČSÚ) se nebude podílet na sběru údajů, které mají vládě pomoci zmapovat situaci Romů a život v jejich komunitách. ČTK to řekl mluvčí předsedy ČSÚ Roman Prorok. Reagoval na slova ministra životního prostředí Libora Ambrozka, který v pořadu televize Prima tvrdil opak. Vláda chce mít údaje, které jí umožní cíleněji rozdělovat peníze na pomoc romským komunitám. Ke skutečnému přehledu o situaci Romů chybí totiž kabinetu řada informací. Neexistují přesné údaje o počtu Romů, ani souhrnná data o jejich nezaměstnanosti, vzdělání a životní úrovni. Shromažďování údajů může zkomplikovat fakt, že sbírání etnických dat by mohlo být chápáno jako diskriminační. V materiálu, který předložil předseda statistického úřadu Jan Fischer 20. října vládě, je proto jako variantní řešení navržen specializovaný sociologický výzkum o životě romských komunit.

Památník protikomunistického odboje Vojna se otevře v roce 2005

Památník protikomunistického oboje, v nějž se postupně mění bývalý tábor nucených prací Vojna v Lešeticích na Příbramsku, by se měl veřejnosti otevřít v roce 2005. Expozice v bývalé budově velitelství je už sice téměř hotova, zhlédnout ji je ale možné jen na objednávku. "Do areálu vodíme pouze odborníky," řekl Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, který areál spravuje. O vybudování památníku Vojna rozhodla vláda svým usnesením v roce 1999.

Tábor Vojna postavili v roce 1947 váleční zajatci. O rok později byl přeměněn na tábor nucených prací. V roce 1951 se stal nápravně-pracovním táborem pro odsouzené, zejména z politických důvodů, kteří pracovali ve zdejších uranových dolech. Tábor byl zrušen v roce 1961. Později se stal kulturní památkou.

Vynálezce kontaktních čoček Wichterle by letos oslavil 90 let

Tisíce lidí na celém světě nosí dnes místo dioptrických brýlí kontaktní čočky. První, kdo vypracoval přípravu hydrofilních gelů, které se staly základem budoucích kontaktních čoček, byl český chemik Otto Wichterle. V pondělí by se dožil 90 let. Postup výroby čoček vyvinul za pomoci své ženy na vlastnoručně zhotoveném zařízení z dětské stavebnice Merkur.

Hydrofilní gely, základ budoucích kontaktních čoček, si nechal Wichterle patentovat počátkem 50. let minulého století. "Manžel všechno patentoval a patentů měl strašně moc. Ovšem dříve platil patenty stát, a proto s tím později byly problémy," uvedla manželka, původní profesí zubařka. Spory o Wichterleho patenty se táhly několik let a soudy probíhaly i za oceánem v Americe.

Test Novy: Nejlepší krátkodobou paměť v ČR mají lékaři

Nejlepší krátkodobou paměť v České republice mají lékaři. Ukázala to více než tříhodinová show televize Nova s názvem Paměť - test národa 2003. Za lékaři skončila družstva vojáků, kulturistů, sekretářek, hospodských a rusovlasých občanů. Poslední bylo družstvo celebrit, v němž se představili ministryně školství Petra Buzková, herec Radovan Lukavský, houslista Pavel Šporcl, náčelník armádního generálního štábu Pavel Štefka, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta a další známé osobnosti.

Soutěž prověřila to, jak jsou lidé schopni si rychle zapamatovat určitou věc. Přímo ve studiu Novy se hry zúčastnilo 214 účinkujících rozdělených do sedmi družstev. Pomocí mobilních telefonů se do ní zapojilo skoro 18.000 a přes internet téměř 29.000 lidí. Nejúspěšnějším individuálním účastníkem hry přímo ve studiu byla sekretářka Sabina. Naopak mezi internetovými surfaři byl nejlepší řidič nákladního automobilu z Jeseníku, který dosáhl výsledku, jenž ho řadí do dvou procent populace s fenomenální pamětí. Do této skupiny se zařadil i olympionik Valenta, který byl nejlepší z družstva celebrit. Za ním skončila ministryně Buzková a poslankyně Vlasta Parkanová.

První Miss Beruškou se stala osmiletá Sofie z Dobřan na Plzeňsku

Osmiletá Sofie Čermáková z Dobřan na Plzeňsku získala titul Miss Beruška. Výrazná tmavovláska ostříhaná na mikádo přesvědčila porotu nejen svým dětským půvabem, ale i pohotovostí, s níž odpovídala na otázky a hádanky moderátora. Ve volné disciplíně zazpívala písničku v angličtině. Ve finále prvního ročníku soutěže se utkalo na jevišti 12 děvčat ve věku od sedmi do devíti let. Nejvíc přípravy věnovaly volné disciplíně, a tak diváci mohli obdivovat téměř profesionální taneční, hudební i recitační vystoupení. Vítězka si odnesla barevnou televizi a další dárky.

Hangár ve Kbelích přiblíží počátky vojenského letectva v ČSR

Nově otevřená expozice v Leteckém muzeu v Praze-Kbelích přiblíží návštěvníkům počátky vojenského letectva v prvorepublikovém Československu. Podle Vítězslava Bureše z tiskové služby ministerstva obrany je expozice umístěna v nově rekonstruovaném hangáru z 20. let. "Hangár představuje jednu z nejstarších staveb tohoto typu na našem území. Za druhé světové války byl přestavěn na kinosál pro vojáky německé luftwaffe," poznamenal. Potom hangár chátral a armáda jej letos zrenovovala. Do budovy se po letech vracejí stroje, které v ní měly domov počátkem 20. let. Je to především první československý vojenský letoun Letov Š-2 z roku 1920. I on je vystavován poprvé po náročné patnáctileté rekonstrukci. Čtvrtečního slavnostního otevření nové expozice se má zúčastnit i hrdina druhé světové války, československý stíhací pilot ve Velké Británii František Fajt.

Tlumočníci znakového jazyka překládali divadelní hru

S divadlem nemají nic společného, přesto se odhodlali vystupovat na prknech, která znamenají svět. Oblečeni do černých kostýmů doprovázejí skutečné barevné herce. Nepoužívají hlas, ale i přesto promlouvají - rukama, obličejem i celým tělem. Tlumočníci znakového jazyka se poprvé v Česku podílejí na inscenaci divadelní hry. Ojedinělý projekt Saroyanova Tracyho tygra stínově tlumočeného do znakového jazyka uvedlo o víkendu pražské Divadlo Nablízko. "Používáme prvky hraní, ale ne s cílem hrát, ale s cílem splynout s hercem. Divák musí za chvíli přestat vidět postavu jako dva lidi," vysvětlil Jiří Janeček, tlumočník hlavní postavy Thomase Tracyho. Tlumočník se snaží pohybovat stejně jako herec, je oblečen v kostýmu stejné siluety, ale černé barvy. Tato technika je prý s úspěchem využívána především v USA a neslyšícím umožňuje plnohodnotný umělecký zážitek.

Do Brodu se sjeli spisovatelé, do Jihlavy slavní režiséři

Plejáda českých spisovatelů, básníků a nakladatelů pobývala v pátek a v sobotu v Havlíčkově Brodě, filmoví režiséři z celého světa se zase sjeli do Jihlavy. Kraj Vysočina se tak v těchto dnech stal místem dvou významných společenských událostí: v Brodě skončil s úspěchem už 13. ročník Podzimního knižního trhu, v Jihlavě do úterý pokračuje sedmý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Knižní trh s nejdelší tradicí v Česku založila v roce 1991 tehdy jednatřicetiletá překladatelka Markéta Hejkalová, kulturní atašé a konzulka českého velvyslanectví ve Finsku. Filmový festival v roce 1996 zorganizoval tehdy osmnáctiletý student gymnázia, nyní FAMU, Marek Hovorka. "Oběma nechyběl k uskutečnění snů a nápadů dostatek energie, houževnatosti a vůle k jejich uskutečnění," kvituje s povděkem hejtman kraje František Dohnal. Kraj také obě akce finančně podpořil, stejně jako magistrát i město a desítky sponzorů. Do Brodu i Jihlavy se na společenské události sjely tisíce lidí, zaplnily se hotely, restaurace i ulice obou měst.

V Praze se koná výstava Z pokladů středočeských archivů

Pouze do pátku mají zájemci možnost navštívit zajímavou expozici Z pokladů středočeských archivů ve Státním oblastním archivu. Většina exponátů je vystavena vůbec poprvé a některé jsou zcela unikátní. Milovníky historie zaujmou městské knihy, jež odrážejí nejvýznamnější historické události. V českobrodské je například záznam o bitvě u Lipan 1434 a v kutnohorské zápis o volbě Vladislava Jagellonského českým králem v Kutné Hoře v roce 1471. Ke vzácným historickým dokladům patří i zlomky zápisů mistra kuchyně císaře Karla IV., které odhalují, co se jedlo na panovnickém dvoře v polovině 14. století.

Vystaven je i Beethovenův rukopis identifikovaný jako první náčrt slavné sonáty Měsíční svit. Z archivu byl před několika lety důmyslným způsobem ukraden. Podařilo se ho zachránit a vrátit až za pomoci Interpolu a českého velvyslanectví v Německu v okamžiku, kdy za cenu dvou milionů korun už směřoval z Berlína do Japonska. Archiválie středočeských archivů počínají rokem 1166 a pokrývají devět století historie.

Ve zlínském muzeu byla Ševcovská pouť

Boty ze skla, keramiky, perníku, textilu a samozřejmě z pravých kůží si mohli prohlédnout návštěvníci zlínského Obuvnického muzea na Ševcovské pouti. Starodávný způsob výroby nejstarší ochrany lidské nohy s použitím dřevěných floků, což jsou vlastně malé hřebíčky ze dřeva, předváděli staří zlínští ševci Vlastimil Trlida a Pavel Maňásek. Zlínské muzeum patří k největším v Evropě. Dnes tam zájemci poslouchali ševcovské písničky, seznámili se s designerem Pavlem Zapletalem, který obouvá například zpěvačku Helenu Vondráčkovou, a obdivovali panenky v dobových kostýmech a střevících.

Podle liturgického kalendáře mají 25. října svátek patroni ševců a koželuhů, bratři Kryšpín a Kdyšpinián. Žili ve druhé polovině třetího století, za éry císaře Diokleciána. Hlásali víru v Krista a působili v severofrancouzském Soissonsu. Odmítli se zříci víry a kolem roku 287 prý byli poléváni olovem, vhozeni do ohně a poté sťati. Jejich oběť připomíná i boční oltář v pražském Týnském chrámu s portrétem bratří.

Sport

Český juniorský pár Veronika Havlíčková a Karel Štefl si ve volných jízdách sportovních dvojic na Americké brusli oproti krátkému programu o jedno místo polepšil a skončil v úvodním podniku krasobruslařské Grand Prix devátý.

Český pilot Jaroslav Janiš zajel v Imole nejrychlejší čas v testovacích jízdách stáje formule 3000 Arden International. Člen vedení týmu Christian Horner byl s jeho výkonem velmi spokojený. Za tým Arden International v minulosti jezdil i první český pilot ve formuli 1 Tomáš Enge.

Německý pilot Gerd Körber dokázal jako první muž v historii obhájit titul mistra Evropy v kategorii Super Race Truck mezi tahači. S vozem Buggyra stejnojmenné české stáje o svém prvenství rozhodl až v posledním závodu sezony ve francouzském Le Mans. Na slavném okruhu odrazil útok svého pronásledovatele Markuse Östreicha, třetí místo v konečném pořadí šampionátu vybojoval Körberův stájový kolega Čech David Vršecký.

Počasí

Bude zataženo, místy přeháňky nebo déšť se sněhem, od středních poloh bude sněžit.. Teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem -2 stupňů Celsia.