Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Česká republika je připravena ke vstupu do Evropské unie, musí však odstranit závady

Evropská komise schválila poslední posudky na deset vstupujících zemí včetně České republiky. Té sdělila, že splňuje podmínky pro hladké začlenění do Evropské unie, pokud v příštích šesti měsících odstraní poslední závady a nedostatky. Brusel mezi nedostatky zařadil například chybějící zákon, který má umožnit vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů v rámci EU a tím usnadnit přístup lidí na společný pracovní trh. Předlohu, která má začít platit vstupem do EU, již 23. října schválila sněmovna a podle informací ze senátních klubů by měla hladce projít i horní komorou.

Evropská komise dále vyzývá k okamžité nápravě kontrol vozidel a řidičů na českých silnicích a poukazuje na nedodržování povinných přestávek v práci a maximální doby za volantem u řidičů kamionů. Podle šéfa Odborového svazu dopravy Jiřího Koláře se v Česku na přestávky při řízení kamionů příliš nedbá. Ministerstvo ale o výtkách údajně ví a připravilo harmonogram úkolů, aby nedostatky odstranilo.

Evropská komise se pozastavuje také nad neplněním nákladných a přísných požadavků hygienických směrnic unie stovkami potravinářských provozů, zejména těch, jež zpracovávají maso a mléko. Od České republiky proto požaduje okamžitá opatření k nápravě. Komisi se nezdá ani zpoždění při budování agrární platební agentury, která má rozdělovat dotace z unie. Praha se podle prvních reakcí hodlá proti zvolenému slovníku ohradit. Ministerstvo zemědělství komisi několik měsíců ujišťuje, že ty provozy, které opravdu nesplní hygienické předpisy, Státní veterinární správa po 1. květnu 2004 bez milosti uzavře, takže znepokojení Bruselu není na místě. Podle českých údajů nesplňuje momentálně tyto podmínky 1700 provozů zpracovávajících maso, zejména jatek; skoro 1400 z nich však má oficiálně ambici zpoždění dohnat, ostatní budou po vstupu uzavřeny. V této oblasti mají problémy všechny kandidátské země, mnohdy podstatně větší než Česká republika.

V kapitole, kde se posudek zabývá ekologií, Brusel vyčítá Praze pouze to, že chybí směrnice o ochraně přírody a ohrožených druzích fauny a flóry. Sněmovna ji odmítla v úterý přijmout kvůli údajnému ohrožení vlastnických práv občanů. Jinak Česká republika podle Evropské komise dokázala jako jedna z mála nových zemí ekologickou legislativu dobře vstřebat.

Komise stejně jako v minulých letech upozornila v posudku také na diskriminaci Romů a na to, že Praha plně nedodržuje zásady rovnosti pohlaví. S kritikou souhlasí i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Zatím se podle něj nepodařilo prosadit pozitivní, vyrovnávací postupy ve prospěch Romů v oblasti zaměstnanosti. Kritika ze strany EK vychází patrně také ze skutečnosti, že ČR dosud nepřijala právní úpravu ochrany před diskriminací, jež by odpovídala právní úpravě unijní, dodal Jařab.

Komise rovněž poukázala na pomalé zavádění zákona o státní službě, slabý postih korupce a na to, že systém pro přijímání pomoci z fondů EU není ještě zcela dopracován. Brusel původně chystal i tvrdou kritiku kvůli chybějícímu zákonu o zakázkách, nakonec vyjádření k tomu zmírnil, neboť norma právě prochází schvalováním v parlamentu.

Celkově komise sdělila, že stupeň sladění českého práva s legislativou EU je "vysoký ve většině oblastí"; příznivě se vesměs vyslovila i k aplikaci a vynucování této legislativy, i když poukazy na slabiny ve státní správě se táhnou šedesátistránkovou zprávou jako červená nit. Komise zdůraznila, že považuje za možné, aby ČR odstranila nedostatky do vstupu.

Český velvyslanec při EU Pavel Telička se ohradil proti jedné z velkých výtek Evropské komise na adresu ČR, a to stran neplnění hygienických předpisů v podnicích na zpracování potravin. Vyjádřil osobní názor, že uvést tento nedostatek mezi třemi "červenými světly" bylo neadekvátní nebo přinejmenším předčasné. "Je to zajisté důležitá a citlivá oblast, kde nás čeká složité rozhodnutí, zda budou některé provozy čelit uzavření, pokud nesplní normy, a které to budou. Toto rozhodnutí však bude přijato, a to do konce roku, a Evropská komise o tom byla informována," uvedl. Celkově má za to, že Česko se dočkalo velmi dobrého a objektivního hodnocení, které odpovídá očekávání.

Ministr Svoboda není ochoten vzdát se za Česko plnohodnotného komisaře

Česká republika nehodlá v diskusích o budoucí ústavě Evropské unie vzdát boj o to, aby každý stát EU měl jednoho plnohodnotného evropského komisaře. V Berlíně to dal najevo český ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se v prezidentském zámečku Bellevue zúčastnil diskusního fóra o Evropské unii pořádaného televizní stanicí WDR. Zmenšit komisi chce návrh "euroústavy". Počítá s tím, že právo hlasovat bude mít vždy jen 15 komisařů, ostatní nikoliv. Malé země včetně Česka se tomu brání. Obhájci malé komise tvrdí, že menší kolegium bude pracovat efektivněji. To obhajoval i německý kancléř Gerhard Schröder. Zdůraznil, že člen Evropské komise nezastupuje svůj domovský stát, a proto není "něčím" komisařem.

Svoboda v diskusi také vysvětloval, že Češi se z části obávají ztráty suverenity po vstupu do EU a zhoršení svého sociálního postavení. Zdůraznil ale, že česká suverenita po vstupu naopak zesílí. Podotkl, že unie je globální hráč a na rozhodování tohoto globálního aktéra se bude moci Česko po vstupu do EU podílet. Zdůraznil také, že Praha je oddána myšlence společné zahraniční a bezpečnostní politiky, zasazuje se ale o zachování vynikajících vztahů s USA.

Lichtenštejnsko přece jen podepíše smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru

Lichtenštejnské knížectví se rozhodlo přece jen podepsat smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru (EHP) o deset nových členů Evropské unie, kterou v původním termínu (14. října) kvůli nevyřešeným požadavkům vůči ČR a Slovensku podepsat odmítlo. Z Vaduzu to oznámila rakouská agentura APA s odvoláním na lichtenštejnský tiskový úřad.

Ve sdělení úřadu se uvádí, že knížectví je nyní ochotno společně s Norskem a Islandem smlouvu podepsat. Obě severské země původně vyjadřovaly Lichtenštejnsku solidaritu, v pondělí však oznámily, že smlouvu přijmou ještě tento týden. Lichtenštejnská strana v prohlášení nicméně zdůrazňuje, že na jejích požadavcích vůči následnickým státům bývalého Československa se nic nemění. Knížectví se postavilo proti rozšíření EHP, protože ČR a Slovensko se nepřipojily k prohlášení, podle něhož respektují Lichtenštejnsko jako "dlouho existující a uznávaný stát, který byl v době první i druhé světové války neutrální".

Lichtenštejnsko podpis odmítalo kvůli historickým majetkovým sporům s Českou republikou a Slovenskem. Mezi Prahou, Bratislavou a Vaduzem jsou neshody kvůli zabavení majetku vládnoucího rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce v souvislosti s prezidentskými dekrety. Hodnotu majetku odhaduje Lichtenštejnsko na sto milionů eur, tedy zhruba 3,2 miliardy korun. Praha odmítá jakékoli debaty o vyrovnání. Ministr zahraničí Cyril Svoboda v úterý zopakoval, že česká diplomacie je připravena navázat s knížectvím styky, ale bez jakýchkoli podmínek.

Ministr Gross vylučuje působení teroristické skupiny Tavhíd v ČR

Ministr vnitra Stanislav Gross vylučuje, že by islámská teroristická skupina Tavhíd měla své buňky v České republice, jak podle agentury DPA uvedla v úterý německá špionážní služba. V souvislosti se soudním procesem kolem Tavhídu, který se koná od léta v Düsseldorfu, poukázala také na spojení této organizace se sítí Al Káida. Skupina působí údajně nejen v Německu a ČR, ale také v Británii, Belgii, Dánsku a USA. "Ministerstvo vnitra je v kontaktu s Bezpečnostní informační službou a s německými kolegy. Je nepředstavitelné, že pokud by němečtí kolegové měli informaci o existenci teroristické buňky v ČR, že by o této skutečnosti české bezpečnostní složky neinformovali," tlumočila Grossovo stanovisko tisková mluvčí ministerstva Marie Masaříková.

Vladimír Špidla zjišťuje možnosti uplatnění ČR na peruánském trhu

Prozkoumat možnosti uplatnění České republiky na peruánském trhu je hlavním cílem dvoudenní návštěvy premiéra Vladimíra Špidly v Peru. Český ministerský předseda přicestoval z Chile do Limy a je prvním tak vysokým českým představitelem, který tuto jihoamerickou zemi navštívil. Svůj pobyt v peruánské metropoli zahájil v prezidentském paláci rozhovorem se šéfem státu Alejandrem Toledem. V Peru se podle premiéra otevírá velký trh a velké možnosti spolupráce v oblastech, kde Česká republika není úplně bez možností. Jako příklad uvedl leteckou techniku, strojírenské výrobky a také textilní průmysl, který je v Peru v podstatě založen na českém vybavení.

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek odmítl vyhnanecké centrum a hájil osobnost Beneše

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v Berlíně odmítl Centrum proti vyháněním, které tam prosazují němečtí vysídlenci ze zemí střední a východní Evropy. Proti útokům těchto kruhů přitom hájil někdejšího prezidenta Edvarda Beneše jako velkou osobnost českých dějin. "Je to projekt, který je u nás pokládán za velmi kontroverzní," uvedl Zaorálek k vyhnaneckému centru na úvod své dvoudenní návštěvy v Německu v sídle sociálnědemokratické Nadace Friedricha Eberta. Myšlenka střediska podle něj Čechy a Němce rozděluje a škodí také myšlence mezistátní deklarace z roku 1997. Zaorálek odmítl názor, že by se Češi neuměli dívat kriticky na své dějiny. "Máme ale potíž, když je nám v reflexi vnucován cizí pohled," vzkázal některým německým politikům. To se týká i kritických období českých dějin, kdy Češi v minulosti hájili svou národní existenci.

Celní správa zeštíhlí, podmínky pro investory z USA zpřísní

Vláda schválila některé změny související se vstupem země do Evropské unie. Týkat se budou především celní správy, která do konce roku 2005 výrazně zeštíhlí. Schválený návrh zákona počítá s tím, že se počet celních úřadů sníží z 91 na 54 a z celní správy do konce roku 2005 odejde 2344 celníků. Téměř 400 propuštěných přijmou jiné úřady, nicméně téměř dva tisíce lidí budou muset státní správu opustit. Celní správa získá řadu nových pravomocí. Bude mít na starosti sběr údajů a informací o zahraničním obchodu s členskými zeměmi EU, připadne jí i kompletní správa spotřebních daní. Na celní správu nejspíš přejde i řada dalších pravomocí, které se již nebudou vykonávat pouze na hranicích, ale i uvnitř země.

Vláda také zpřísní podmínky pro americké investory v České republice, což by však na výši investic nemělo mít vliv. Ministři schválili návrh změny dohody o vzájemné podpoře a ochraně investic, kterou má ČR uzavřenou se Spojenými státy. Nadstandardní podmínky investorů z USA se tak na popud Evropské unie zpřísní. Zástupci EU upozorňovali, že s dosavadním zněním smlouvy by ČR vůbec nemohla do unie vstoupit. Podle současné smlouvy mají američtí podnikatelé na českém trhu stejná práva jako domácí firmy, totéž platí pro české firmy v zámoří. Americké společnosti investovaly do české ekonomiky do konce roku 2001 přes 55 miliard korun. Znamenalo to zhruba šest procent veškerých přímých zahraničních investic v zemi.

Daňoví poradci budou zřejmě muset mít vysokoškolské vzdělání. Zatímco nyní jim stačí maturita, nově budou potřebovat minimálně bakalářský titul. Navrhuje to novela zákona o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců, kterou schválila vláda.

Senát: Převod nemovitostí bude levnější, daň se sníží na tři procenta

Převod nemovitostí vyjde od července 2004 levněji, neboť sazba příslušné daně se sníží z současných pěti na tři procenta. Počítá s tím vládní novela zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, kterou beze změn a během pár minut schválil Senát. Novelu, která je součástí vládní reformy veřejných financí, nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Lidé, kteří po Novém roce uzavřou smlouvu o stavebním spoření, dostanou od státu menší státní podporu než dosud. Maximální výše podpory se sníží o 1500 Kč na maximálně 3000 korun ročně. Nárok na ni budou mít i nadále děti do 15 let. Počítá s tím vládní novela zákona o stavebním spoření, kterou schválil Senát. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) senátorům řekl, že úspory, které novele přinese, se projeví ve státním rozpočtu výrazněji až po roce 2006. "Kumulativně by mělo dojít během příštích 15 let k úsporám řádu několika desítek miliard korun," uvedl ministr. Protože se změna podpory bude vztahovat až na smlouvy uzavřené od příštího roku, lidé letos masivně uzavírají nové smlouvy, u kterých stát zůstane štědřejší. I přes snížení podpory tak stát v příštím roce vyplatí na stavební spoření asi 16 miliard korun, tedy o dvě miliardy více než letos. Vláda plánovala změnami ve stavebním spoření ušetřit v dalších deseti letech asi 63 miliard Kč.

Živnostníci by měli v příštích letech odvádět více peněz do systému veřejného zdravotního pojištění. Od počátku příštího roku by se jim totiž měl postupně až do roku 2006 zvyšovat minimální vyměřovací základ pro výpočet pojistného z dnešních 35 na 50 procent ze zisku. Počítá s tím novela zákona o pojistném, kterou projednal Senát. Předloha má také nově stanovit minimální vyměřovací základ - místo dnešní minimální mzdy to má být polovina průměrné mzdy v národním hospodářství.

Senát totiž se svými pozměňovacími návrhy vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o účetnictví. Ta je součástí reformy a má zvýšit třímilionový limit pro přechod na podvojné účetnictví na šest milionů korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka to podle svých slov ale očekával.

Vláda uspěla se snížením nemocenských dávek i v Senátu

Nemocenská v prvních třech dnech, respektive prvních dvou týdnech choroby, bude od příštího roku nižší. Počítá s tím novela, kterou schválil Senát. Má zabránit zneužívání systému nemocenských dávek, které jsou pro zaměstnance výhodnější než dávky sociální, řekl senátorům ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). "Systém má posloužit těm, kteří skutečně nemocní jsou, na druhé straně by měl vyloučit různé spekulace," uvedl ministr. Podle něj by měla novela omezit zneužívání krátkodobých pracovních neschopností.

Nemocenská v prvních třech dnech by tak měla být poloviční ve srovnání s dnešní praxí. Snížit se má i dávka v prvních 14 dnech nemoci. Například člověk s průměrnou mzdou by při dvoutýdenní chorobě dostal v roce 2004 zhruba o 1100 korun méně než teď.

ČSSD a ODS se obviňovaly z odpovědnosti za ekonomické problémy

Očekávaná polemika koalice a opozice odstartovala debatu Senátu o balíku 11 předloh, které připravila vláda s cílem zabrzdit další zadlužování státu. Především zástupci ODS a ČSSD se znovu bezvýsledně přeli o to, která z těchto stran může za ekonomické problémy, na něž vládní předlohy reagují. Lídr opoziční ODS a místopředseda Senátu Mirek Topolánek obvinil vládu z toho, že omezuje svobody občanů, oslabuje suverenitu státu, způsobuje růst korupce a počtu byrokratů. Nařkl ČSSD, že zvýšila nezaměstnanost a zavedla umrtvující regulaci řady oblastí ekonomiky. Uvedl také, že dluhy, jež vznikly za pět let vlád Václava Klause v 90. letech, stihl současný kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) udělat za měsíc a šest dnů.

Vládní reformu veřejných financí obhajoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se stal před týdnem vicepremiérem pro ekonomiku. Připomněl, že cílem vládních opatření je snížit do roku 2006 deficity veřejných rozpočtů pod čtyři procenta hrubého domácího produktu. Cílem je vytvořit také podmínky pro to, aby se Česko mohlo v roce 2009 připojit k jednotné evropské měně.

Vojenský výzkum má mít příští rok procento armádního rozpočtu

Menší země Severoatlantické aliance by v ideálním případě měly investovat jedno až dvě procenta svého obranného rozpočtu na výzkum a vývoj. Myslí si to bývalý předseda oddělení NATO pro výzkum a technologie Nils Holme. V Česku počítá rozpočet s 489 miliony korun na tuto oblast v příštím roce, řekl Pavel Černý, který má na starosti armádní výzkum a vývoj. Celkem má mít obrana k dispozici 50,7 miliardy korun. Na vývoj tedy půjde zhruba jedno procento rozpočtu. Soustředit se vojáci ve vývoji chtějí především na pasivní sledovací systémy a na schopnost na dálku zjistit přítomnost chemických nebo biologických zbraní. Právě o budoucnosti vojenského výzkumu a vývoje v Praze diskutují odborníci a vojáci z členských zemí aliance.

O funkci předsedy KDU-ČSL se patrně utká poslanecké kvarteto

Víkendový sjezd vládní KDU-ČSL bude ve znamení voleb stranického vedení, o předsednické křeslo se podle zatím zveřejněných informací utká čtveřice členů lidoveckého poslaneckého klubu. Funkci nejvyšší bude obhajovat ministr zahraničí Cyril Svoboda, soupeři mu pravděpodobně budou ministr životního prostředí Libor Ambrozek, šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek a předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř.

Víkendový sjezd lidovců v Ostravě bude možné sledovat v přímém audiovizuálním přenosu na internetu, a to na webových stránkách této vládní strany www.kdu.cz. Jde o historicky první "live" vysílání sjezdu KDU-ČSL, informoval její mluvčí Ondřej Jakob.

Při současném tempu by se paneláky opravily za stovky let

Opravy panelových domů jsou podle Svazu českých a moravských bytových družstev stále pomalé. "Při současném finančním systému by trvalo stovky let, než by všechny panelové byty byly opraveny," řekl předseda Svazu Vít Vaníček. V České republice je téměř 80 tisíc panelových domů, v nichž bydlí asi čtyři miliony lidí. Náklady na nutné opravy jsou vyčísleny na 300 až 400 miliard korun. Letos stát na opravy těchto domů vyčlenil zhruba 1,1 miliardy korun, což je o téměř 740 milionů korun více než v roce 2002. "Ideální by byly investice ve výši deseti až 15 miliard korun ročně," řekl ředitel technického odboru SČMBD Miloš Hejda. Největší závady panelových domů by se pak podle něj opravily za 15 až 20 let.

Policie dopadla dalšího vyděrače státu, chtěl 50 milionů korun

Policie dopadla dalšího vyděrače státu. V uplynulých dnech zatkla muže, který v srpnu žádal 50 milionů korun za to, že nevyhodí do povětří obchodní centrum na pražském Černém mostě. ČTK to řekl dobře informovaný zdroj. Se svým ultimátem se podle zdroje vyděrač o prázdninách obrátil dopisem přímo na ministra vnitra Stanislava Grosse, kterému sdělil i svoje podmínky. Podle vyděračova plánu měly být miliony vyhozeny z rychlíku jedoucího z Chebu na českou hranici.

Na severu Čech se podvádělo s ojetými auty

Severočeští celníci šetří společně s policií rozsáhlý podvod při dovozu ojetých aut, kterého se mělo dopustit sedm osob převážně z Ústí nad Labem. Jedním z nich byl i celník. "Celní a daňový únik jsme zatím vyčíslili na deset milionů korun, částka může být až čtyřnásobně vyšší," řekl ředitel odboru pátrání Celního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Pucholt. Skupinka podezřelá z krácení daně a cla nakoupila v Belgii celkem 380 aut. Českým celníkům předkládali dovozci falešné faktury, na nichž byla cena vozů silně podhodnocena. "Například za vůz Audi z roku 1999 byla uvedena cena 2700 eur (asi 86.000 korun), skutečná cena je však 14.300 eur (2,7 milionu korun)," uvedl Pucholt. Faktury a ceny aut ověřují celníci v Belgii. Dopravci auta dováželi na cizí jména. Od různých lidí si půjčili občanské průkazy, udělali si jejich kopii a nechali vystavit plnou moc.

Letošní úroda obilovin klesne o 16 procent

Letošní sklizeň obilovin se podle konečného odhadu Českého statistického úřadu sníží proti loňskému roku o zhruba 16 procent z 6,76 milionu tun na 5,69 milionu tun. Produkce brambor bude v porovnání s loňskem nižší o pětinu. Ve srovnání s odhady zveřejněnými před měsícem jsou statistici pesimističtější. Na letošní úrodě se podle ČSÚ podepsaly rozmary počasí. Zemědělci nedávno upozornili, že nižší sklizeň obilovin se odrazí v jejich tržbách. Ty se zřejmě sníží proti loňsku o 11 procent na 72 miliard korun. Propad tržeb rolníků předpokládá i ministerstvo zemědělství. Kvůli nízké sklizni se během několika posledních měsíců zvýšila cena obilí o více než třetinu. Pekařům tak stouply náklady na vstupy a kvůli tomu někteří z nich zdražily své výrobky.

První den policejní akce se na silnicích stalo 488 nehod

V úterý, v první den nové policejní akce proti nezodpovědným motoristům, se stalo na celém území České republiky 488 dopravních nehod. O život přišli dva lidé, šest bylo těžce zraněno, řekla ČTK Eva Nováková z Centra dopravních informací. Proti pondělí ubylo zhruba 60 nehod a tři oběti. Nejvíce nehod, 97, se stalo v hlavním městě. Přitom denní průměr je podle Ladislava Bernáška z pražské policejní správy 120. Nejčastější příčinou nehod bylo nedání přednosti v jízdě.

Na českých silnicích se stane nehoda v průměru každé tři hodiny a každých sedm hodin při nich zahyne člověk. Loni policie zaznamenala přes 190.000 dopravních kolizí, při nichž zemřelo 1314 lidí. Letošní trend naznačuje, že by Česko mohlo zaznamenat smutný rekord v počtu usmrcených. Za prvních osm měsíců bylo totiž ve srovnání se stejným obdobím loňského roku usmrceno o devět procent lidí více.

Multikulturní centrum připravilo publikaci o obrazu cizinců v českých médiích

Publikaci o obrazu cizinců a menšin v českých médiích vydalo Multikulturní centrum Praha. Téměř stostránkovou knížku "Nečitelní cizinci: Jak se (ne)píše o cizincích v českém tisku" rozeslalo již do 500 knihoven po celé republice. ČTK to řekla koordinátorka projektu Média a menšiny Barbora Hořavová z centra. Česká média představují podle ní čtenářům, divákům a posluchačům cizince a příslušníky menšin většinou v zaběhaných stereotypech. Vietnamci jsou obvykle trhovci, Ukrajinci dělníci, Číňané vzbuzují dojem masy. Podle Hořavové není chyba jen na straně novinářů. Na vině jsou i neziskové organizace a samotní cizinci. Jejich spolky by se měly samy snažit představit se a nabídnout své kulturní i jiné akce. Neziskový sektor by jim v tom měl být více nápomocen.

Lidé platí za léky stále více, loni přes 48 miliard Kč

Léky vytáhly občanům loni z peněženek více než 48 miliard korun, tedy o čtyři miliardy více než v roce předchozím. Nejvíce peněz lidé vynaložili na antibiotika a nejčastěji utráceli za léky proti bolesti. Pacienti více kupují zahraniční medikamenty, a to na úkor českých a slovenských. Vyplývá to z oborové zprávy, kterou ČTK získala na veletrhu Mefa v Brně.

V Evropské unii jsou léky sice až o polovinu dražší, ale vstup do společenství by neměl znamenat žádný prudký růst jejich cen, uvádí dále zpráva. Dovozci i producenti léčiv nečekají cenový skok, pokud se zásadně nezvýší cena surovin nebo pracovních sil.

Lidé nejvíce důvěřují svým známým, médiím a prezidentovi

Občané České republiky více než médiím a politikům důvěřují lidem, které osobně znají. Plyne to z průzkumu agentury CVVM. V něm takto odpovědělo 88 procent dotázaných. Na druhém místě je televize se 66 procenty a prezident s 62 procenty. Tištěná média získala důvěru 60 procent dotázaných. Vysokou důvěru lidí má i armáda s 58 procenty. Více než polovina - 55 procent - dotázaných navíc míní, že věřit lze většině lidí v Česku, o opaku jsou přesvědčeny asi dvě pětiny.

Mladé Češky ve vzdělanosti téměř dohnaly muže

Vzdělaných Češek přibývá. V generaci žen mezi 25 a 39 lety je 12 procent vysokoškolaček, jen o jedno procento méně, než je podíl vysokoškolsky vzdělaných mužů v tomto věku. Zároveň klesá počet mladších žen s nedokončeným nebo základním vzděláním. Uvedli to pracovníci Českého statistického úřadu (ČSÚ). Do budoucna se dá očekávat, že podíl vysokoškolaček bude dále stoupat a žen s tímto vzděláním bude více než mužů, uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Dodal, že již nyní existují obory, kde studentky v počtech převyšují své kolegy a nejde jen o pedagogické fakulty.

Statistici: V rozhodovacích pozicích je stále málo žen

V rozhodovacích pozicích je stále mnohem méně žen než mužů. Neexistuje oblast, v níž by převažovaly. Nejvyšší podíl žen, čtvrtina, je mezi soudci ústavního soudu. Žádný z krajů ale například nevede hejtmanka. Také v parlamentu mají ženy slabé zastoupení, v Poslanecké sněmovně zasedá 17 procent žen, v Senátu ještě o pět procent méně, zjistil Český statistický úřad.

Češi mohou od listopadu snadněji získat důchod v Quebeku

Čechům, kteří si platili důchodové pojištění v kanadské provincii Quebec a pracovali více než rok, ale méně než 15 let v České republice, se od 1. listopadu budou obě doby důchodového pojištění sčítat. Započítávání obou dob do nároku na penzi umožňuje dohoda mezi českou a quebeckou vládou. ČTK o tom informoval Vladimír Hrubý z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Podle Jiřího Bauera z ministerského odboru pro migraci a integraci odešlo do Kanady po roce 1970 z České republiky zhruba 15.000 lidí. Dohoda jim pomůže získat nárok na tamější důchody.

Většina učitelů ze škol židovské obce v Praze vstoupila do stávky

Většina učitelů ze základní školy a gymnázia v Belgické ulici v Praze začala stávkovat. Podpořili je také studenti gymnázia. Učitelé škol nazvaných Lauderovy, které zřizuje pražská židovská obec, se obávají, že kdokoliv z nich může dostat výpověď, pokud se znelíbí vedení školy. Požadují proto jeho odvolání. Ředitelka si prý volala kantory a upozornila je, že je bude hlídat, a pokud třikrát pochybí, dostanou výpověď. Ředitelka školy Věra Dvořáková označila informace o vyhrožování a porušování předpisů za vymyšlené.

Lauderovy školy existují od roku 1997 a v České republice je jen jedna. Jejím cílem je posilovat a podporovat židovské obce ve střední a východní Evropě.

Illnerová: Encyklopedie Universum je vhodná hlavně pro mladé lidi

Jednosvazková encyklopedie Universum, kterou nakladatel Euromedia Group křtil v Národním muzeum, je vhodná hlavně pro studenty, řekla novinářům předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová. "Mladí lidé dnes spěchají, potřebují krátká hesla. Myslím si, že tam najdou vše a najdou to do potřebné hloubky," uvedla. Universum nabízí na 1300 stranách aktuální informace ze všech vědních oborů. Je výsledkem šestileté práce více než 400 předních českých vědců a pedagogů.

Kampaň před Chanukou osloví lidi, kteří mají židovské kořeny

Plakáty a billboardy s netradičně pojatým chanukovým svícnem upozorní v Česku již během listopadu na vzdělávací projekt, který chystá židovská komunita. Zaměří se na lidi, kteří mají židovské kořeny, ale neuvědomují si je nebo se k nim nehlásí, a nezapojují se proto do aktivního židovského života. Podobná kampaň na tomto území ještě nikdy nebyla, tvrdí jeden z jejích iniciátorů Peter Györi.

Tkané koberce z Valašského Meziříčí ozdobí dřevěnici Maměnku

Ručně tkané koberce z Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí zkrášlí interiér obnovené dřevěnice Maměnka na beskydských Pustevnách. Někdejší turistická útulna, která je součástí areálu evidovaného jako národní kulturní památka, bude otevřena v polovině prosince po čtyřleté rekonstrukci. Zakázka, na níž pětice tkalců pracuje od poloviny října, je pro meziříčskou gobelínku především prestižní záležitostí.

Básník Radek Malý převzal cenu Jiřího Ortena

Šestadvacetiletý olomoucký básník Radek Malý převzal na Staroměstské radnici v Praze Cenu Jiřího Ortena pro rok 2003. V 16. ročníku ceny pro mladé autory do 30 let vybrala porota jeho sbírku Vraní zpěvy z 15 přihlášených děl.

Košťál oznámil, že hodlá kandidovat na šéfa fotbalového svazu

Prezident fotbalové Sparty Praha Vlastimil Košťál oznámil, že se bude ucházet o post předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Šestačtyřicetiletý činovník uvedl, že na funkci svazového šéfa hodlá kandidovat na valné hromadě, která se uskuteční na jaře roku 2005. Košťál stojí v čele nejúspěšnějšího klubu české historie už pět let.

Počasí

Bude oblačno, ojediněle přeháňky, noční teploty plus 1 až minus 3 stupně Celsia. Denní 6 až 10 stupňů.