Zprávy Radia Praha

Odboráři nesouhlasí s návrhem ministerstva na reformu penzijního systému

Odboráři nesouhlasí s návrhem ministerstva práce a sociálních věcí reformovat důchodový systém zavedením takzvaného příspěvkově definovaného systému (NDC), který spočívá ve vytvoření fiktivních individuálních účtů. Není zatím jasné, jak se tento systém projeví na lidech s nižšími příjmy, dodal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Odbory proto budou chtít nejdříve znát modely propočtu dopadu systému NDC.

Nový systém je v dalším časovém období schopen na rozdíl od současného udržet poměr mezi průměrnou mzdou a důchodem, uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pokud bude nový systém schválen, měl by začít plně fungovat od roku 2010. Individuální účty by každému pracovníkovi umožnily sledovat, kolika penězi na svůj důchod přispěl a jakou penzi v závislosti na odpracovaných letech bude pobírat. Analytici převážně míní, že NDC neřeší hlavní problém současného systému, kterým je nedostatek peněz. Mnozí odborníci také připomínají, že zahájení reformy v roce 2010 je příliš pozdě. Ekonomové vesměs litují, že se vláda chystá opustit myšlenku povinného spoření do fondů. Důchodový účet je již několik let ve schodku, který stále stoupá. Příčinou jeho nárůstu je podle odborníků právě průběžný systém, citlivý na demografickou a ekonomickou situaci.

Registry s údaji o zdraví lidí asi budou fungovat i po Novém roce

Stát bude zřejmě dál sbírat údaje o zdravotním stavu obyvatel do několika centrálních registrů. ODS ve sněmovně neprosadila zamítnutí novely, kterou chtějí koaliční poslanci umožnit existenci registrů i po Novém roce. Občanští demokraté se domnívají, že předloha je špatně připravena a že samotné shromažďování dat o lidech je příliš podrobné. Ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) ale tvrdí, že citlivá data jsou dobře chráněna a jejich zneužití nehrozí.

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt řekl, že pokud budou registry uzákoněny, úřad to bude respektovat. Nadšen tím ale nijak nebyl. "Těch registrů je 14, to je velké množství, je tam obrovské množství citlivých osobních údajů o pacientech. Je otázka, jestli ministerstvo skutečně zvážilo, zda všechny registry jsou nezbytné, zda všechny údaje v nich shromážděné jsou nezbytné," uvedl.

Ekonomika rostla o 3,4 procenta, hlavním tahounem byly domácnosti

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí letošního roku o 3,4 procenta. Výsledek je lepší než očekávání trhu, analytici v průměru počítali s růstem o tři procenta. Česká ekonomika roste rekordně rychle a zásluhu na tom mají především české domácnosti, které hodně utrácejí. "Je to velký úspěch, to nikdo nečekal," řekl ČTK ekonom Volksbank Vladimír Pikora. Do České republiky se přitom zatím tolik nepřeneslo oživení ze západní Evropy. V dalších čtvrtletích by se však oživení mohlo projevit a hospodářství by tak mohlo dále zrychlit. Česká ekonomika již předehnala Maďarsko, které roste o 2,9 procenta. Pokud rozjetá česká ekonomika vydrží, mohla by v dalších čtvrtletích dohnat Polsko a Slovensko, které vykazují rekordní růst 3,8 procenta, odhadl Pikora.

Překvapivě rychle rostoucí české ekonomice pomohlo také oživení investic. Ty ve třetím čtvrtletí vzrostly téměř o čtyři procenta, řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Hlavním tahounem je podle očekávání obrovská spotřeba domácností, i její výše však předčila očekávání. K velkému utrácení domácností přispěl především rychlý růst reálných mezd, který dosáhl šesti procent. Svoji roli však sehrálo i rostoucí zadlužování domácností. K dlouhodobému růstu je podle Marka nutná nejen spotřeba obyvatel, ale také investice. Lidé ve třetím čtvrtletí utratili o 7,3 procenta více. Od Nového roku jim však utáhne opasky zvýšení spotřebních daní a změny v DPH a ekonomiku v dalších dvou letech potáhnou právě investice.

Rychlejší zdražování potravin bude pokračovat

Rychlejší zdražování potravin z posledních měsíců není podle názoru České národní banky "dočasným šokem", ale bude pokračovat i nadále. V minulosti totiž zemědělci neustále zlevňovali, nynější zdražování je tak spíše návratem k obvyklému cenovému růstu. Z pondělních statistických údajů vyplývá, že na meziměsíčním zvýšení cen o půl procenta se potraviny podílely největší měrou. Podle některých členů bankovní rady ČNB se zřejmě vývoj inflace nachází v bodě obratu. Pravděpodobně tak skončilo několikaměsíční období poklesu cen, deflace.

Česká měna posílila k dolaru na nejsilnější hodnotu za sedm let

Česká měna se dostala na nejsilnější hodnotu k americkému dolaru za posledních sedm let. Kvůli dalšímu posílení eura posílila až na 26,17 Kč/USD, kde byla naposledy v září 1996. Slabý dolar by podle hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka mohl zlevnit benzin a naftu, ale i zemní plyn pro domácnosti v dalším čtvrtletí. Levnější by mohla být také elektronika dovážená ze zámoří.

EGAP pojistí první vývozy českých firem do Iráku za 800 mil. Kč

Exportní a garanční pojišťovací společnost (EGAP) pojistí první vývozy českých firem do Iráku až do 30 milionů dolarů, tedy zhruba 800 milionů korun. Podle potřeb vývozců je připravena tento limit zvýšit. EGAP tak vytváří českým vývozcům možnost nabízet výrobky iráckým partnerům. V první fázi by mělo jít především o dodávky pro ministerstva irácké dočasné vlády, určené k zabezpečení prioritních potřeb obnovy hospodářství.

Podle iráckých podnikatelů mají české firmy stále velkou šanci prosadit se na tamním trhu, větší možnosti jsou přitom mimo Bagdád v menších městech a u malých a středních zakázek. Největší šanci mají tuzemské podniky u zakázek od deseti do 15 milionů dolarů. Vláda již na podporu projektů předkládaných českými firmami pro obnovu Iráku vyčlenila 520 milionů korun.

Ministr Urban uvažuje o přeměně energetické koncepce v zákon

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvažuje o tom, že by navrhl energetickou koncepci změnit po jejím schválení do podoby zákona. Koncepci přirovnává svým významem k reformě veřejných financí. Ministerstvo průmyslu dává přednost variantě, která do roku 2030 uvažuje o výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny a o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů zhruba na 15 procent ze současných zhruba tří procent. Počítá také s uvolněním územních limitů na těžbu hnědého uhlí. Výhrady proti koncepci mají ministerstvo životního prostředí Libora Ambrozka a ekologové.

Viktor Kožený zveřejnil název své strany

Bývalý šéf Harvardských investičních fondů Viktor Kožený, který čelí trestnímu stíhání v České republice i v USA, zveřejnil název strany, s níž chce kandidovat do Evropského parlamentu. "Celé jméno strany je Viktor Kožený - Občanská federální demokracie (OFD)," informoval mailem ČTK. Kožený před několika dny avizoval, že hodlá ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu, kandidovat pod heslem "Muž, který mění svět, a jistota lepšího života". Své jméno straně propůjčil prý proto, aby voliči nemuseli dlouho přemýšlet, která je Koženého strana.

Někdejší disidenti si připomněli snídani s Mitterrandem

Stejně jako před patnácti lety se sešli u snídaně na francouzském velvyslanectví někdejší disidenti se zástupci Francie. Na setkání, při němž si připomněli památnou snídani osmi aktivistů protikomunistického režimu s prezidentem Francoisem Mitterrandem 9. prosince 1988, hledali odpovědi na stejné otázky jako kdysi: jak se mají demokratické státy chovat k totalitárním režimům. Snídaně v tehdejším komunistickém Československu vzbudila rozruch, neboť byla chápána jako oficiální uznání domácí opozice vysokým evropským politikem.

Na snídani před 15 lety přišli Václav Havel, Petr Uhl, Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Miloš Hájek, Ladislav Lis, Václav Malý a Karel Srp. Kromě zesnulého Lise se schůzky nezúčastnil také Havel, který je dlouhodobě v Portugalsku. Francouzskému velvyslanci ale zaslal krátké poselství. V něm zdůraznil, že podobná setkání jsou velkým závazkem k solidaritě s těmi zeměmi, kde jsou stále porušována lidská práva.

Vláda by měla zlepšit dohled nad obchodem se zbraněmi

Česká vláda by se měla vážněji zabývat doporučením Evropské komise a zlepšit dohled nad udělováním licencí pro obchod se zbraněmi, míní mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Její prohlášení ke středečnímu mezinárodnímu Dni lidských práv poskytl ČTK Karel Dolejší, koordinátor její kampaně Zbraně pod kontrolu. Uvedl, že Česká republika mezi lety 1992 a 2003 prodávala zbraně, jejich součásti nebo munici mimo jiné do Alžírska, Angoly, Etiopie, Jemenu, Kamerunu, Kolumbie, Nigérie, Pobřeží Slonoviny, na Srí Lanku nebo do Zimbabwe. "Ve všech zmíněných zemích dochází k rozsáhlému porušování lidských práv, ať už v rámci probíhajících ozbrojených konfliktů, při pronásledování politické opozice nebo při rutinní činnosti bezpečnostních složek," upozornil.

Politici se stále neshodují v otázce amerických základen v ČR

S různou mírou vstřícnosti vnímá česká politická scéna úvahy o tom, že by v Česku v budoucnu existovaly vojenské základny Spojených států. Politici, které oslovila ČTK, se shodují v tom, že v současnosti by takové rozmístění vojáků USA nebylo pravděpodobné. Dva zástupci Spojených států jednají o základnách v některých zemích, do České republiky ale namířeno nemají. Ještě než Česko spolu s Polskem a Maďarskem v roce 1999 vstoupily do NATO, aliance slíbila, že na území nových členských států nebudou vojenské základny a jaderné zbraně. Bezpečnostní situace po teroristických útocích na USA však oživila úvahy o možné přítomnosti cizích vojsk na území těchto zemí.

Termín pro závazné nabídky na koupi dolů skončil

Závazné nabídky na koupi státních většinových podílů v Severočeských dolech (SD) podali tři uchazeči, o podíl v Sokolovské uhelné (SU) jediný zájemce. O Severočeské doly budou podle očekávání usilovat Appian Group, Oakfield ze skupiny Penta a Škrobárna Brno ze skupiny J&T. Nabídku na podíl v Sokolovské uhelné podal management podniku. O předložených nabídkách bude nyní rozhodovat meziresortní komise, která by měla příští týden doporučit vládě vítěze soutěží.

Václav Klaus podepsal zákon, který dozorcům umožní používat odposlechy

Vězeňská služba bude moci například používat odposlechy. Odposlouchávací zařízení by jí měla pomoci odhalit nepovolené mobilní telefony u vězňů. Počítá s tím novela zákona o vězeňské službě, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Vězeňská služba ale nebude moci platit informátory k odhalování trestné činnosti ve věznicích. Tento původní záměr ministerstva spravedlnosti totiž odmítla jak Poslanecká sněmovna, tak i Senát. V novele chybí i možnost, aby vězeňská služba odebírala od vězňů vlasy a další biologický materiál a uschovávala ho v registrech. Díky novele zákona budou moci od příštího roku příslušníci vězeňské služby také pronásledovat uprchlé vězně i mimo věznice, což nyní náleží policii.

Student, který napadl učitele, byl propuštěn; skončil v nemocnici

Policie propustila dvacetiletého studenta Martina Jelínka, který je podezřelý, že v pondělí napadl baseballovou pálkou pedagoga hradecké univerzity Jana Laška. Na doporučení psychologa byl mladík následně převezen do nemocnice, řekla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Podotkla, že policie dosud nezná motiv útoku. Jelínek s největší pravděpodobností skončil na psychiatrické klinice královéhradecké fakultní nemocnice. Policie studenta již v pondělí večer obvinila z pokusu o těžké ublížení na zdraví, podle Pešavové mu hrozí až osm let vězení.

Třiapadesátiletého Laška Jelínek údajně zbil hliníkovou pálkou v jeho pracovně v budově Pedagogické fakulty v Hradecké ulici. Útočníka zadržela policie krátce po činu nedaleko školy. Zraněného učitele s tržnou ránou na hlavě a několika podlitinami ošetřili lékaři v hradecké fakultní nemocnici a pustili ho domů. Podle Laška přišel útok nečekaně.

Mladík dostal za bodnutí Afričana černé pleti podmínku

Za bodnutí dvaačtyřicetiletého Gambijce černé pleti uložil pražský městský soud osmadvacetiletému Richardu Pittlovi podmíněný trest - dvouleté vězení s pětiletým odkladem. Podle soudu se neprokázalo, že by mladík na Afričana útočil kvůli jeho rase, jak tvrdí obžaloba. Gambijec má po bodnutí pod ucho ochrnutou půlku obličeje, nedovírá jedno oko a má povislý koutek úst.

Incident se odehrál předloni na pražském Újezdě. Pittl tvrdí, že Afričana vykázal z klubu, protože v něm prodával marihuanu. Potyčka začala na tramvajové zastávce. Jeden ze svědků vypověděl, že poškozený chtěl Pittla kopnout a ten před ním utekl na petřínskou stráň. Odtud se cizinec vrátil na zastávku se zraněním. Znalec nevyloučil, že rána na krku mohla vzniknout při obranném odstrkávání Gambijce. Napadený se k hlavnímu líčení nedostavil, protože se jej nepodařilo sehnat.

Podezřelý z vraždy české studentky byl vydán do Švédska

Český mladík, který je podezřelý z vraždy české studentky v Uppsale před letošními Velikonocemi, byl v pondělí večer deportován z Nizozemska do Švédska, kde byl ihned zadržen. Podezřelý, na něhož je ve Švédsku vydán zatykač již od dubna letošního roku, byl po dopadení v Haagu v holandském vězení a švédská policie s ním neúspěšně vyjednávala, aby souhlasil s návratem do Švédska. Muž, který svoji vinu neustále popírá, byl okamžitě po převozu do Švédska umístěn ve věznici v Uppsale. Bude-li český student nakonec shledán vinným, hrozí mu ve Švédsku trest nejméně deseti let vězení.

Tělo mrtvé 24leté dívky bylo objeveno na studentských kolejích v univerzitním městě Uppsale v polovině dubna letošního roku. Zhruba ve stejnou chvíli ze Švédska zmizel její český spolužák, který se postupně stal hlavním a jediným podezřelým z vraždy. Tento muž, jemuž je 28 let, byl počátkem května zadržen v Nizozemsku, avšak dobrovolné vydání do Švédska neustále odmítal. Proto se administrativní procedura protáhla na několik měsíců.

Na Vyškovsku se srazil vagon s rychlíkem, jeden člověk byl zraněn

Železničářům v úterý ráno ve Vyškově ujel nákladní vagon a čelně se srazil s rychlíkem jedoucím z Olomouce do Brna. Při srážce utrpěl jeden cestující tržnou ránu v obličeji a byl převezen do nemocnice pro podezření na otřes mozku. Ostatní vyvázli bez zranění, někteří mají drobné oděrky. "Při střetu souprava nevykolejila. Vše skončilo jen nárazem," řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Bartoníková. Náraz se odehrál v okamžiku, kdy se vagon ještě plně nerozjel. Strojvedoucí lokomotivy však již nemohl střetu zabránit.

Jiří Gruša: Staré předsudky mezi Čechy a Rakušany pomalu mizí

Předsudky historického i novějšího původu mezi Rakušany a Čechy se daří pomalu odstraňovat, vyžádá si to ale ještě dost času, řekl v rozhovoru pro agenturu APA český velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša. Podle jeho názoru tomu pomáhá především vzájemná otevřenost a ochota diskutovat o sporných otázkách minulosti, vysvětlovat si je. Ve střední Evropě se politika vždy pojila se starými předsudky a nepřátelstvím. Prorazit tento kruh nebylo nikdy jednoduché a není to ani v současnosti, řekl Gruša.

Gruša byl nedávno zvolen předsedou mezinárodní organizace spisovatelů PEN klub; této funkci se bude naplno věnovat od února, kdy místo velvyslance ve Vídni po šesti letech opustí.

Vychází kniha o Čechoslovácích odvlečených do sovětských gulagů

O Čechoslovácích odvlečených do sovětských gulagů pojednává nová kniha novináře Vladimíra Bystrova. Na téměř 350 stranách v ní popisuje osudy lidí, které po válce na území už svobodného Československa zatýkaly sovětské orgány a jako nepohodlné je deportovaly do Sovětského svazu. Tam byli odsouzeni k letům nucených prací. Mnozí z nich se už nevrátili, řekl autor, který knihu, jež je k dispozici zdarma, představil veřejnosti v nakladatelství Academia.

Důvody k zadržení byly podle Bystrova různé. Sovětské orgány se zajímaly o Rusy, kteří uprchli ze Sovětského svazu před bolševiky, ale i o obyvatele Podkarpatské Rusi, kteří po jejím poválečném připojení k SSSR uprchli do Československa. Neobstáli před nimi ani bývalí legionáři účastnící se bojů proti bolševikům, ale někdy stačilo jen to, že potřebovali jejich ruce či znalosti při obnově válkou zničeného Sovětského svazu. To všechno se podle autora dělo až do 60. let. Československý stát nechtěl nebo nemohl zabránit tomu, aby jeho občany zadržovaly v jejich domovech bezpečnostní síly jiné země.

České loděnice spustily na vodu svůj dosud největší tanker

Největší tanker, který kdy vyrobili, spustili na vodu pracovníci Českých loděnic ve Valtířově na Ústecku. Plavidlo na chemikálie pro nizozemskou firmu Navia je dlouhé 135 metrů, široké 15 metrů a výška jeho boků je 5,8 metru. Plavidlo, které bylo pokřtěno jménem Atlantis, zatím bude kotvit na Labi. Na cestu se bude moci vydat, až se ještě zvýší hladina Labe.

V motolské nemocnici leží poslední malý Iráčan po operaci srdce

V pražské motolské nemocnici stále zůstává tříletý irácký chlapec. Je zatím posledním pacientem operovaným v dětském kardiocentru v rámci programu financovaného vládou. Podle primáře Jana Škovránka byl jeho stav nejvážnější ze všech 14 iráckých dětí, které se léčily s vadami srdce na tomto specializovaném pracovišti. Má za sebou dvě operace a čeká ho několikatýdenní rekonvalescence, řekl primář. Zatímco 75 procent srdečních vad ve světě je poměrně jednoduchých, v tomto případě to byly ty nejtěžší vady, uvedl Škovránek k výběru iráckých dětí. "Ty děti byly v kritickém stavu, bezprostředně ohroženy na životě. Měli jsme velikou hrůzu z toho, jak to dopadne, a jsem strašně rád, že to prošlo všechno bez jediného úmrtí," poznamenal. Dalším oříškem byl pro lékaře poměrně vysoký věk dětských pacientů, protože v Česku se podobné vady odstraňují hned po porodu.

Nemocnice podle ředitele Miloslava Ludvíka účtovala za léčbu dětí jen přímé náklady, které byly zhruba půl milionu korun na jednoho pacienta. Kdyby byli malí Iráčané operováni v kardiocentru v New Yorku, dosáhly by částky pěti až šestinásobné výše, upozornil. Na celý program vyčlenila vláda sedm milionů korun. Kromě 13 dětí z kardiocentra a tří, které se léčily na jiných odděleních Motola, leží ještě dvě děti s popáleninami ve vinohradské nemocnici.

Stát vrací Židům lounskou synagogu

Lounská synagoga se vrací Židům. Stavba z roku 1871 jim sloužila do počátku druhé světové války. Po válce v ní byl nejprve muzejní depozitář a později pobočka litoměřického archivu. Ten v synagoze nadále zůstane. "Víme, že stát nemá 50 milionů korun na vybodování nové budovy pro archiválie," uvedl předseda představenstva teplické židovské obce Oldřich Látal. Židé budou mít podle smlouvy v synagoze malou kancelář. Lounská synagoga byla postavena v maurském stylu. Nejznámějším rabínem, který zde sloužil, byl pozdější vrchní zemský rabín, profesor doktor Richard Feder. Byl jednou z největších duchovních postav judaismu ve 20. století.

Autor expozice na Expo bude znám nejpozději v březnu

Autor české prezentace na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku by měl být znám nejpozději v březnu příštího roku, tedy jeden rok před začátkem výstavy. Předpokládá to generální komisař z české přípravné kanceláře Expo 2005 Vladimír Darjanin. Vítězná firma vzejde z výběrového řízení. ČR získala do pronájmu jeden z nejatraktivněji umístěných pavilonů na výstavišti v evropské sekci. Sousedit bude s Polskem, Irskem, Rakouskem, Británií, Ukrajinou a Ruskem. Expo v japonském Aiči, jehož se zúčastní 121 zemí a devět mezinárodních organizací, by podle Darjanina mohlo navštívit 15 až 25 milionů lidí. Již nyní je prý prodáno pět milionů vstupenek.

Ekologové na zastupitelstvu protestovali proti přesunu nádraží

Ekologové před brněnskými zastupiteli protestovali proti plánovaným škrtům v městském rozpočtu, které by měly umožnit nákladný přesun vlakového nádraží. Přišli je podpořit i starostové několika brněnských městských částí. Ekologové rozvinuli transparenty "Ne škrtům kvůli megalomanskému nádraží" a "Odsunuté nádraží, Svratka brzy zavlaží". Brněnští radní argumentují nedostatečnou kapacitou současného nádraží, přes které údajně nebudou moci jezdit mezinárodní rychlovlaky. Proto prosazují jeho přesun. Ekologové naopak předkládají studie, podle kterých by nádraží bylo možné dostatečně rozšířit.

Praha 1 neodškodní lidi zraněné při pádu vánočního smrku

Radnice Prahy 1 neodškodní lidi, kteří byli zraněni při sobotním zřícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Opoziční zastupitel Bohumil Vejtasa navrhoval odškodnění 50.000 korun, zastupitelstvo to však odmítlo. Pro návrh hlasovali jen čtyři lidé, řekl starosta Vladimír Vihan. Starosta nechápe, proč by měla dávat zraněným peníze městská část. Když se smrk rozsvěcoval, hovořilo se podle něj o stromu města a republiky. Měl by to tedy řešit magistrát a stát, dodal. Podle mluvčí pražského magistrátu Zuzany Maléřové se o tom, jak raněným zmírnit jejich nepříjemný zážitek, jedná. O konkrétní pomoci ale rozhodnuto nebylo.

Strom poranil čtyři lidi, jednoho těžce. Smrk se zřítil za silného větru, který vytvořil vír. Případem se zabývá policie, která zjišťuje, zda za neštěstí někdo nenese odpovědnost. Původní vánoční strom nahradí menší, který dorazil na Staroměstské náměstí dnes.

Lázeňská nádraží promění Italové v moderní stanice s obchody

V moderní železniční stanice s obchodními centry by se nejpozději do pěti let měly proměnit zchátralé nádražní budovy v Karlových Varech a Mariánských Lázních na Chebsku. Italská firma Grandi Stazioni, která vyhrála tendr na opravu a následné využívaní zmíněných nádraží už v roce 2002, začne v příštím roce připravovat rozsáhlou rekonstrukci obou nádraží. Smlouvu s Českými drahami by italská společnost měla podepsat 18. prosince. Grandi Stazioni bude revitalizovat i Hlavní nádraží v Praze. Přibližně v roce 2007 by pak všechna tři nádraží měla být hotová. Poté je bude mít italská firma v dlouhodobém pronájmu.

Manufaktura ve Valašském Meziříčí vystaví unikátní gobelíny

Ojedinělou příležitost spatřit ručně tkané dílo vycházející z české gotické malby nabídne příští pondělí a úterý Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí. Ve své galerii představí dva gobelíny, které jsou volným přepisem cyklu devíti deskových obrazů mistra vyšebrodského oltáře, jež inspirovala novozákonní tematika. Gobelíny si objednala firma, která se zabývá zařizováním prostor výtvarným uměním. "Ihned po skončení výstavy převezeme dílo do Prahy. Vzhledem k tomu, že bude umístěno v soukromém sídle, nebude se veřejná prezentace patrně již nikdy opakovat," informoval ředitel manufaktury Jan Timotej Strýček.

Soubor dvou vzájemně souvisejících děl zobrazujících anděly v ideální krajině a v neskutečné architektuře má rozměry přibližně osmkrát dva metry. "Budeme na něm pracovat do poslední chvíle. Práci ukončíme pravděpodobně několik hodin před zahájením výstavy," dodal ředitel. Na vzniku diptychu se podílely téměř všechny valašskomeziříčské gobelinářky, celkem tedy asi patnáct lidí.

Yoko Ono zahájí v Praze výstavu svých děl

Umělkyně a vdova po slavném Johnu Lennonovi Yoko Ono zahájí ve středu v Muzeu Kampa výstavu svých děl. Putovní výstavu nazvanou Women's Room do Prahy přivezla zakladatelka muzea Meda Mládková. Zda se životní partnerka legendárního hudebníka zajde podívat na proslavenou malostranskou zeď, jíž Pražané říkají Lennonova, pořadatelé nechtěli sdělit.

Ženy v uprchlických táborech tráví čas výrobou vánočních dárků

Ženy pobývající v českých táborech pro uprchlíky tráví poslední dva měsíce výrobou vánočních dárků. Některé z nich budou mít možnost prodat ve čtvrtek v Praze během vánočního večera, který pořádá Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). "Docela nadšeně pletou, háčkují a malují. Doufají, že se něco prodá, aby měly trošku lepší Vánoce. Kapesné dospělých uprchlíků totiž činí 360 korun na měsíc, tedy 12 korun na den," řekl šéf OPU Martin Rozumek. Dodal, že účastníci večera v Rakouském kulturním středisku budou mít možnost ochutnat speciality arménské a bosenské kuchyně.

Předvánoční šílenství ovládá zákazníky stále dříve

Obchodníci letos čekají rekordní vánoční tržby. Bodejť by ne, řekne si spotřebitel, když vánoční šílenství letos začalo už v babím létě. Podle odborníků jsou však komerční zájmy schopny zprofanovat pravý smysl nejkrásnějších svátků roku. Psychiatr Jan Cimický se obává, že se prodloužený spěch a chvat negativně projeví na duševním zdraví národa. "Reklama vládne i věcem, které jsou zcela proti logice. Když se už v září dívám na spoty propagující vánoční dárky, mám ocit, že čas utíká příliš rychle.

Na výstavě v Lomnici nad Popelkou je i betlém z drahých kamenů

Nejstarší dochovaný český betlém z drahých kamenů z roku 1902 zdobí výstavu podkrkonošských betlémů, která začala v Lomnici nad Popelkou. Betlémská krajina se skládá z ametystů, achátů nebo křemenů, pozadí je vymalované a figurky jsou z tvrzeného papíru, řekl ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Výstavu tvoří 30 betlémů. Například Wernerův skříňkový betlém z 80. let 19. století veřejnost uvidí vůbec poprvé. Skříňkových betlémů je v muzeu několik, figurky se v nich ukrývají za sklem. Největší skříňkový betlém má rozměry 100 na 50 centimetrů. Mezi exponáty patří rovněž přes 140 let starý Maškův betlém, betlémy z taveného skla od Jiřího Ryby nebo Mühlovy vyřezávané betlémy. Největším betlémem v muzeu je Grussův pohyblivý betlém. Měří přibližně dvakrát jeden metr. Jde o rodinný klenot, děděný z generace na generaci.

Horní Planá se připravuje na oslavy Stifterova výročí v roce 2005

Město Horní Planá se připravuje na oslavy 200. výročí narození svého rodáka, německy píšícího spisovatele Adalberta Stiftera (1805-1868), které se uskuteční 23. října 2005. Obec dokončila první etapu obnovy Stifterova parku v lokalitě Dobrá Voda, který vznikl v roce 1884. Správa Národního parku Šumava k oslavám přispěla opravou Stifterova památníku ve stěně nad Plešným jezerem. Žulový obelisk, vysoký 14,5 metru, byl spisovateli odhalen 26. srpna 1877. Jeho postavení inicioval Spolek Němců z jižních Čech, který rok po spisovatelově smrti vznikl ve Vídni.

Želivští premonstráti mají první pivo po šestadevadesáti letech

První pivo po šestadevadesáti letech stáčejí v těchto dnech premonstráti v želivském klášteře na Pelhřimovsku. Speciální mok s vyšším obsahem alkoholu zrál od října. Pivovar jako jediný v republice zavedl způsob kvašení, který se používal u staročeských piv. Proto má želivské pivo výraznější chuť, podobně jako výrobky z Belgie nebo z Irska. "Druhy se jmenují podle významných opatů našeho kláštera," uvedl převor Hroznata Adamec. "Zatím máme příchuť medoviny, připravujeme i višňové pivo," doplnil.

Premonstráti navazují na staletou tradici, kterou ukončil velký požár kláštera v roce 1907. Pivovary podle převora vždycky ke klášterům patřily. "Nejstarší zmínka o želivském pivovaru je z první poloviny 17. století, ale pivo se tu vařilo mnohem dříve," řekl. Pití piva podle něj není v rozporu se zásadami řádu; premonstráti zatím vypomáhají i při stáčení piva. O vaření piva mniši uvažovali několik let, ale chyběly jim finance i zkušenosti. Na provozu se nyní kromě kláštera podílí i zkušený sládek a obchodník. Pivovar chystá velkou ochutnávku pro veřejnost.

První Čech na Everestu vydává knihu o svém vztahu k horám

O tom, jak se obyčejný kluk z Ostravy dostal ze cvičných stěn v okolí města až na nejvyšší vrcholek Himálají - Mount Everest, vypráví kniha Horolezec Leopold Sulovský. Otevřená výpověď prvního Čecha, který zdolal nejvyšší horu světa, vyjde příští týden. Horolezec má za sebou 11 himálajských expedic. Celkem vystoupil na čtyři osmitisícovky nejvyššího pohoří světa. Jeho největším úspěchem byl výstup severní stěnou Mount Everestu, jehož vrchol je ve výšce 8848 metrů nad mořem. Tuto trasu v roce 1991 zdolal společně s Italem Battistinem Bonalim. Jsou první a zatím jediní horolezci světa, kteří touto náročnou trasou na vrchol vyšli. Sulovský se zároveň stal prvním Čechem, který Everest pokořil.

V knize se čtenáři mohou dočíst řadu zajímavých příhod. Jedna z nich popisuje spolupráci s výpravou italských horolezců. Ti se podivili na tím, že Ostravák při náročném výstupu, kdy řada členů kvůli nedostatku vzduchu měla vážné zdravotní problémy, vše v pohodě zvládal a navíc ještě kouřil. "U nás v Ostravě toho vzduchu více není," odpověděl tehdy horolezec s úsměvem. Před šesti lety, kdy skončil s profesionálním horolezectvím, se Sulovský pustil do podnikání. Nyní provozuje specializovanou prodejnu zaměřenou na výstroj a a výzbroj pro horolezectví, kempink a turistiku.

Místo Špindlerova Mlýnu pojedou ženy obří slalom v Alta Badii

Závod Světového poháru v obřím slalomu žen, který kvůli nepříznivému počasí odřekli organizátoři ve Špindlerově Mlýně, se v sobotu pojede v Alta Badii. Italské středisko už převzalo nedělní obří slalom mužů místo francouzského Val d'Isere, kde rovněž není dostatek sněhu.

Počasí

V noci klesnou teploty na -3 až -7, tam kde bude jasno až -9 stupňů. Foukat má jihovýchodní vítr, od středních poloh čerstvý, v nárazech a na horách kolem 70 km za hodinu. Přes den očekáváme skoro jasno až polojasno. Ojediněle se mohou vytvořit mrznoucí mlhy. Teploty 0 až 4, v místech s nízkou oblačností nebo mlhou kolem -2 stupňů Celsia.