Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

O vyslání policistů do Iráku rozhodne sněmovna ve čtvrtek

O vyslání vojenských policistů do Iráku rozhodne Poslanecká sněmovna ve čtvrtek ráno. Na odkladu hlasování se dohodla poté, co vzniklo mezi koalicí a opoziční ODS napětí kvůli procedurálním sporům. Odklad hlasování má toto napětí zmírnit. Koalice totiž nemá sílu na to, aby vyslání policistů prosadila sama. Nezbytně potřebuje pomoc od opoziční ODS, kterou ale pobouřily postoje některých koaličních poslanců.

Sněmovna původně chtěla o vyslání až 150 českých vojenských policistů hlasovat ve středu odpoledne. Hodlala tak učinit po celodenní rozpravě, která potvrdila rozkol v řadách vládní ČSSD v názoru na to, zda a jak by se Česko mělo dále angažovat v mezinárodních vojenských silách v Iráku. Části ČSSD se pokračování české účasti v mezinárodních silách nelíbí. Všeobecně se počítalo s tím, že ODS vládní návrh podpoří a nahradí tím hlasy odpadlíků z řad ČSSD. Tyto plány ale zkrachovaly poté, co i vládní poslanci zabránili stínovému ministru obrany za ODS Petru Nečasovi v tom, aby těsně před hlasováním vystoupil se stanoviskem poslaneckého klubu ODS.

Sněmovna neschválila návrh poslance ČSSD Jana Kavana, podle něhož měla policistům zakázat, aby se účastnili rozhánění demonstrací, střežení iráckých vězňů a "prohledávacích operací jakéhokoli druhu". Kavan chtěl navíc činnost policistů omezit jen na jihoiráckou provincii Basra. Sněmovna neschválila ani návrhy komunistů, podle nichž měla vyslání policistů zamítnout.

Senát souhlasí s dalším působením vojáků v Iráku a na Balkáně

Senát schválil další působení českých vojáků na Balkáně a v Iráku. S prodloužením mise až 500 vojáků na Balkáně a až 150 vojenských policistů v Iráku na celý příští rok souhlasilo 49 z 58 přítomných senátorů. K vyslání vojáků do zahraničí je třeba souhlasu obou komor parlamentu. V Senátu se diskuse o působení českých vojáků v zahraničí změnila spíše v debatu o chystaném pořízení stíhaček pro armádní letce. Senátor Jiří Liška z ODS se obává, že pokud se kabinet rozhodne stíhačky pořídit, nezbudou peníze na zahraniční mise. Podle ministra obrany Miroslava Kostelky ale armáda počítá s tím, že i při pořízení nadzvukových letounů bude schopna v příštích letech dát nejméně miliardu korun ročně na působení svých vojáků v zahraničí.

Zahradil a Laštůvka na opačných koncích debaty o evropské ústavě

Český sociální demokrat Vladimír Laštůvka podpořil rychlé obnovení jednání o evropské ústavě; zařadil se tak do naprosto většinového proudu v Evropském parlamentu. Jeho kolega z ODS Jan Zahradil naopak ústavu neuznává a nepřeje si její schválení, což je v EP názor velmi okrajový. Za "liché naděje" označil Zahradil představy, že se něco změní a bude možné za pár měsíců provést to, co se nyní nepovedlo. "Nejlepší možná cesta by byla koncept ústavy opustit; nejsem přesvědčen, že text je opravitelný," sdělil český politik, který jako jediný delegát Konventu opustil v létě jeho rokování a návrh ústavy nepodepsal.

Mertlík: Vstup do EU zvýší ceny o procento, omezí dovozy z Číny

Vstup do Evropské unie by mohl zvýšit ceny v České republice o jedno procento, řekl v rozhovoru pro ČTK bývalý ministr financí a hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Podle něho členství v unii přinese i liberalizaci zahraničního obchodu. ČR by tak měla víc dovážet, přičemž některé dovezené zboží by mělo být levnější. Tuzemský trh by měl být naopak více chráněný před dovozy z Číny. Obchodní vztahy by se měly zlepšit především s evropskými zeměmi, které se dosud chovaly ochranářsky a antiliberálně. Jako příklad Mertlík uvedl sousední Polsko. Exportům pomůže také zrušení celnic a české firmy by tak měly více vyvážet především zboží rychle podléhající zkáze.

Podle Mertlíka bude nezbytné pokračovat v reformě veřejných financí. Za nutnou označil změnu povahy a struktury systému veřejného zdravotnictví, penzijního systému, ale i vysokého školství nebo systému veřejných dopravních sítí.

Ve Spolaně unikl oxid sírový, hasiči havárii zlikvidovali

V neratovické chemičce Spolana při plnění cisterny unikla sycená kyselina sírová, takzvané oleum. Z ní se vypařil oxid sírový. Vedení podniku vyhlásilo první stupeň chemického poplachu, ale havárie nepřesáhla areál závodu a podnikoví hasiči ji zlikvidovali. ČTK o havárii jako první informovali aktivisté Greenpeace, mluvčí Spolany Josef Petrů ji vzápětí potvrdil. Mluvčí množství uniklé kapaliny neupřesnil, nikdo ze zaměstnanců podle něj nebyl zraněn. Spolana podle něj informovala o havárii okolní obce, přestože žádné nebezpečí obyvatelům v Neratovicích a okolí nehrozilo.

Ambrozkův úřad nesouhlasí s Urbanovou koncepcí energetiky

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s návrhem energetické koncepce do roku 2030 připravené ministerstvem průmyslu a obchodu. Návrh podle něj podceňuje potenciál úspor, prosazuje zastaralé centralizované systémy, nezahrnuje plán zavedení ekologických daní a v neposlední řadě počítá s prolomením limitů pro těžbu hnědého uhlí v severních Čechách a výstavbou dalších jaderných bloků. Úřad ministra Libora Ambrozka proto vydal v rámci posuzování vlivů koncepce na životní prostředí k dokumentu nesouhlasné stanovisko. Ambrozkův tým nesouhlasí ani s názorem ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, aby se koncepce plánovaná na příštích 25 let stala zákonem.

Odboráři Mostecké uhelné společnosti preferují v soutěži o Severočeské doly Appian Group

Odboráři Mostecké uhelné společnosti (MUS) preferují v soutěži o odkoupení státního podílu Severočeských dolů (SD) finanční skupinu Appian Group, která je stoprocentním vlastníkem dolů v Mostě. Skupina je podle nich garantem udržení pracovních míst a tím i sociálního smíru v MUS a SD. Zastávají tak odlišné stanovisko než jejich kolegové ze SD, kteří s prodejem firmy nesouhlasí, privatizaci považují za neprůhlednou a požadují její zastavení.

Odbory tak reagovali na informace, že meziresortní privatizační komise uznala jako nejlepší nabídku na odkup státního podílu v Severočeských dolech návrh skupiny J&T. Na druhém místě se údajně umístila skupina Penta a až jako poslední skončila Appian Group.

V preferencích vede ODS, druzí jsou komunisté

Opoziční Občanskou demokratickou stranu má v oblibě největší počet lidí. Podle posledního průzkumu agentury CVVM ji preferuje 31 procent lidí. Druzí skončili komunisté s 16 procenty, o dvě procenta méně měla vládní sociální demokracie, která skončila třetí. Do parlamentu by se podle CVVM dostali ještě lidovci se sedmi procenty. Z dlouhodobějšího sledování preferencí CVVM vyplývá, že se postupně zvyšuje přízeň ODS a KSČM, naopak sociální demokraté pomalu ztrácejí.

Ombudsman Motejl: Spor s prezidentem musím vysvětlovat zahraničním kolegům

Spor prezidenta Václava Klause a ombudsmana Otakara Motejla o smyslu instituce veřejného ochránce práv má mezinárodní dopad. Motejl to řekl ČTK s tím, že nyní musí záležitost vysvětlovat kolegům a partnerským institucím ze zahraničí.

Motejl uvedl, že kancelář ombudsmana má za tři roky práce pevně vybudované základy, občané si již zvykli využívat její služby a státní instituce přikládají připomínkám tohoto úřadu stále větší váhu. Kancelář veřejného ochránce práv přijala za dobu svého působení 15.680 podnětů, z nichž vyřídila 14.250. Právníci ombudsmanova úřadu zjistili pochybení v asi tisícovce případů. Motejl očekává, že se jeho pravomoci do budoucna ještě rozšíří. Uvažuje se o tom, že se bude více zabývat otázkami diskriminace všeho druhu, a že by měl mít větší pravomoci ve vztahu k věznicím, zdravotnickým zařízením a výchovným ústavům.

ČR vyšle pozorovatele na volby v Gruzii a předá humanitární pomoc

Česká republika vyšle do Gruzie deset pozorovatelů, kteří budou pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě dohlížet na demokratický průběh lednových prezidentských voleb v zemi. České ministerstvo zahraničí informovalo, že zároveň vyčlenilo 325.000 korun na humanitární pomoc. Peníze půjdou například na zabezpečení tepla a potravin pro školy a dětská sociální zařízení. Tato forma pomoci je odpovědí na osobní žádost prozatímní prezidentky Nino Burdžanadzeové, uvedlo ministerstvo.

Česká turistka pohřešována v jihovýchodní Austrálii

V Austrálii je pohřešována česká turistka, po které nyní pátrají záchranáři ve Sněžných horách v jihovýchodní části země. Informuje o tom internetová stránka ABC News bez upřesnění, odkdy je dívka pohřešována. Nejmenovaná 23letá turistka cestovala společně se svou sestrou a blíže neupřesněnou dvojicí přátel po národním parku Kosciuszko ve státě Nový Jižní Wales jižně od australské metropole Canberry. V lokalitě Thredbo se od skupiny oddělila a vracela se k jejich vozidlu. Když se k němu vrátili ostatní, dívka na místě nebyla. V posledních letech se vyskytlo už několik případů zmizení mladých Čechů v zahraničí, které zatím zůstávají bez vysvětlení.

Český polárník, který údajně zahynul v Antarktidě, asi žije

Český polárník Miroslav Stuchlík z Mořiny u Berouna, který před deseti lety údajně zahynul při výpravě v Antarktidě, pravděpodobně žije. ČTK to potvrdil jeden z berounských policistů. "Při namátkové kontrole na začátku prosince jsme v jednom z aut objevili muže, který měl být už deset let mrtvý," uvedl. Polárníka nakonec podle policisty poznala i jeho sestra, která velmi přesně popsala jeho tělesné znaky. Totožnost muže nakonec potvrdil i test DNA. Stuchlík údajně před deseti lety utonul spolu s jednadvacetiletým Kamilem Suchánkem v oceánu nedaleko antarktického ostrova Nelson. Ruské a chilské pátrací týmy na místě údajného neštěstí nalezly pouze převrácenou kánoi. Na základě jejich neúspěšného pátrání zlínský soud v roce 1993 prohlásil Suchánka za mrtvého. O čtyři roky později byl za mrtvého prohlášen i Stuchlík.

Bývalý prezident Sparty Petr Mach má být propuštěn na svobodu

Bývalý prezident fotbalového klubu Sparta Petr Mach má být propuštěn na svobodu. Vězení by mohl opustit už ve čtvrtek. Soud pro Prahu 4 totiž vyhověl jeho žádosti o podmíněné odpuštění poloviny pětiletého trestu. Z vězení bude moci Mach odejít, pokud státní zastupitelství nebude mít námitky. Kdyby žalobce s verdiktem nesouhlasil, může podat stížnost. Případ by potom ještě posuzoval městský soud.

Mach byl odsouzen za to, že nepřihlásil k proclení svůj luxusní automobil BMW. Podle verdiktu tím stát připravil o více než 1,3 milionu korun. V roce 1993 jej koupil v Německu od dealera BMW Sigmunda Grieba. V České republice však předstíral, že má vůz pouze zapůjčený.

Soud zamítl odvolání galeristy Pallanicha

Vrchní soud zamítl odvolání rakouského galeristy Georga Pallanicha, jenž byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu za zpronevěru surrealistického obrazu Dáma s vějířem od Jindřicha Štyrského. Pallanichův obhájce řekl, že se jeho klient zřejmě obrátí na Nejvyšší soud. Obraz, který byl Pallanichovi zapůjčen, podle obžaloby nevrátil a prodal jej tehdejšímu řediteli televize Nova Vladimíru Železnému. Předseda senátu konstatoval, že soudy nižší instance rozhodly správně a ze svědeckých výpovědí nevyplývá nic ve prospěch obžalovaného.

Pallanich tvrdí, že si obraz koupil od majitelky Staubové za 30.000 německých marek (téměř půl milionu korun). Kupní smlouvu, která by mohla pravdivost jeho slov dokázat, však nemá. Prý mu ji ukradli zloději, když mu vyloupili kancelář. Když podle něj Staubová zjistila, že se mu podařilo obraz Železnému prodat za částku o více než milion vyšší, rozhodla se získat obraz zpět. Trestní oznámení podala až pět let poté, co jí Pallanich měl podle její verze obraz vrátit.

Obraz od Štyrského z roku 1923 je znám i pod názvy Černý pierot či Kubistická kompozice. Pallanich s uměním obchoduje 30 let, z toho 20 let kupuje české umění. Je majitelem galerií Pallas v Praze a v Mnichově.

Senát navrhl umožnit matkám ve vazbě, aby měly malé děti u sebe

Senátoři navrhli umožnit obviněným matkám ve vazbě, aby mohly mít u sebe malé děti. Automaticky by u nich mohli zůstat novorozenci, o batolata by obviněné musely požádat ředitele vazební věznice. Senát se souhlasem a doporučením ministra spravedlnosti Karla Čermáka tuto úpravu vložil do novely zákona o výkonu trestu. Podobnou možnost mají už nyní matky, které si odpykávají trest ve věznici.

Senát schválil zákon zpřísňující veřejné zakázky

Veřejné zakázky v České republice by měly být průhlednější a podle pravidel Evropské unie. Slibuje to zákon o zadávání veřejných zakázek, který schválil Senát. Právě přijetím tohoto zákona podmiňuje Brusel přístup k penězům z evropských fondů. V nadcházejících dvou letech by z nich Česká republika mohla čerpat více než 70 miliard korun. "Jsme ve velké časové tísni, do které jsme se dostali kvůli tomu, v jaké lhůtě jsme zákon dostali z Poslanecké sněmovny," poznamenal unionistický senátor Robert Kolář. Pokud by Senát normu vrátil sněmovně, zákon by podle některých zákonodárců nezačal platit včas.

V Senátu se zatím neuskuteční slyšení o česko-německých vztazích

Senátoři neschválili veřejné slyšení, které se mělo věnovat vývoji česko-německých vztahů po roce 1989. Podle iniciátora Zdeňka Bárty (KDU-ČSL) mělo přispět k ujasnění hlavně českých názorů na vztahy s Německem. Jeho návrh podpořilo 20 z 58 přítomných senátorů, a slyšení se tak neuskuteční.

Tři činitelé fondu Smíření včetně rakouského kancléře Schüssela dostali české ocenění

Tři představitelé rakouského fondu Smíření včetně kancléře Wolfganga Schüssela ve Vídni převzali pamětní plakety, které jim za přínos k odškodnění českých obětí otrockých a nucených prací za druhé světové války udělila Česká rada pro oběti nacismu. Ocenění kromě Schüssela, jenž předsedá kuratoriu fondu, obdržel také předseda fondu Ludwig Steiner a jeho generální tajemník Richard Wotava. Z fondu Smíření, mír a spolupráce bylo dosud odškodněno celkem 113.000 lidí ze 60 zemí, z toho 12.000 českých žadatelů, kteří byli za války nuceně nasazeni na rakouském území.

Ekonomové: Rodiny zaplatí příští rok na daních o tisíce korun více

V příštím roce zaplatí české rodiny na daních o tisíce korun více než letos. Zvýšení některých daní nejvíce postihne kuřáky, motoristy a milovníky tvrdého alkoholu. Taková rodina by mohla státu příští rok odevzdat navíc až devět tisíc korun. Přesto by Češi neměli zchudnout, jejich platy totiž porostou ještě rychleji než ceny, shodli se ekonomové, které ČTK oslovila. Vyšší daně ale nejspíš sníží rekordní spotřebu lidí a omezí rostoucí zadlužování domácností.

Od ledna podraží pohonné hmoty, cigarety, alkohol, telefony, internet nebo právníci. V květnu se zvýší ceny u kadeřníků, v čistírnách nebo opravnách obuvi. Zlevnit by naopak mohly cukrovinky, žvýkačky, káva a čaj, u kterých DPH po vstupu do Evropské unie klesne. Státní pokladna si tak příštím roce polepší asi o 25 miliard korun.

Na 700.000 malých podnikatelů zaplatí příští rok státu více peněz

Téměř 700.000 drobných podnikatelů a živnostníků by mělo od Nového roku odvádět státu více peněz. Důvodem bude především zavedení minimální daně a zvýšení sociálního a zdravotního pojištění. "Podnikatelé budou velmi krutě postiženi," míní předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Odhaduje, že do tří let kvůli novým zákonům skončí 100.000 podnikatelů, kteří se přesunou do řad nezaměstnaných. Živnostníci, kteří vykáží ztrátu, budou muset zaplatit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy. Každý z nich by tak měl státu zaplatit přinejmenším zhruba 8430 korun ročně v případě, že neuplatní žádné zvláštní odečitatelné položky. Vedle toho v roce 2004 výrazně stoupne sociální a zdravotní pojištění. Vyměřovací základ, z něhož se odvody počítají, vzroste z 35 na 40 procent ze zisku.

Kvůli nesplnění veterinárních předpisů zřejmě skončí 320 ze 4000 provozů

Kvůli nesplnění veterinárních předpisů zřejmě do konce roku skončí činnost asi 320 ze zhruba 4000 hodnocených potravinářských provozů, které zpracovávají živočišné produkty. Jde zejména o zpracovatele masa a také mlékárny. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Uzavřením 320 provozů by podle ministerstva zemědělství přišlo o práci 1630 lidí.

České dráhy letos čekají ztrátu 700 až 750 milionů korun

České dráhy letos čekají ztrátu kolem 700 až 750 milionů korun a proti podnikatelskému plánu 1,5 miliardy korun bude minimálně o 750 milionů korun nižší, řekl generální ředitel ČD Petr Kousal. ČD letos podnikají prvním rokem jako akciová společnost, loni ještě jako státní podnik hospodařily s téměř pětimiliardovou ztrátou. Ztráta, kterou podnik letos očekává, je podle Kousala pouze účetní. V příštím roce podnikatelský plán počítá se snížením počtu zaměstnanců o 6000 lidí, nyní jich firma má 78 tisíc. Na všech pracovištích se sníží počet pracovníků zhruba o pět procent.

Ministr Škromach jednal ve Vídni o spolupráci při potírání černé práce

Česko a Rakousko zvažují užší spolupráci při potírání nelegálního zaměstnávání v příhraničních oblastech mezi oběma státy. Po setkání s rakouským ministrem hospodářství a práce Martinem Bartensteinem to řekl český ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Oba ministři se nevyhnuli ani otázce volného pohybu pracovníku po nadcházejícím rozšíření evropské patnáctky o deset přistupujících zemí včetně Česka. Rakousko v rámci přístupových jednání patřilo mezi nejsilnější zastánce přechodného období pro uvolnění svého pracovního trhu k zaměstnávaní lidí z budoucích členských zemí EU. Dojednaný model dává Rakousku možnost omezit přístup pracovní síly z těchto států až na sedm let.

Illnerová: Prestiž české vědy ve světě stoupá, peníze ale chybí

Prestiž české vědy ve světě stoupá, potíže jsou ale s penězi, nákupem přístrojů a získáváním mladých lidí pro vědu. ČTK to v Praze řekla předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová před zahájením akademického sněmu. Vicepremiér pro vědu a lidské zdroje Petr Mareš (US-DEU) si je podle Illnerové problémů akademických pracovišť vědom a pomáhá jim. "Bohužel vláda nesplnila svůj slib, aby skutečně ten hlavní nárůst šel na výzkum a vývoj, abychom se dostávali pomalu na evropskou úroveň," posteskla si. Ještě horší podle ní je, že se kvůli úsporám ve státním rozpočtu prostředky pro vědu na tři roky zmrazí. "To vidím špatně," dodala.

Od vzniku Nadace Charty 77 uplyne 25 let

Ačkoli pojmy chartista či Charta 77 se již pomalu přesouvají ze stránek novin do učebnic dějepisu, Nadace Charty 77 je stále velmi aktivní. Nadace, jejímž hlavním cílem bylo získávat finanční prostředky na podporu disidentů v socialistickém Československu, nyní patří mezi největší v České republice a má řadu projektů zaměřených na pomoc potřebným. Od jejího vzniku uplyne v pátek již 25 let. Vznik nadace inicioval český fyzik František Janouch, žijící ve Švédsku. Dodnes stojí v jejím čele.

Po pádu komunismu se nadace přestěhovala do Prahy. Pomáhala například vydavatelstvím a novým periodikům. V lednu 1992 vznikl patrně nejznámější projekt nadace - Konto Míša. Tato celonárodní sbírka umožnila zakoupení unikátního lékařského přístroje - Leksellova gama nože pro nekrvavé operace mozku. Během poměrně krátké doby získala nadace o 60 milionů více než potřebných sto milionů korun a zakoupila přístroj, který zapůjčila pražské nemocnici Na Homolce. Ta se tak stala teprve osmým pracovištěm v Evropě s tímto vybavením.

Fond budoucnosti přispěl na opravu hartmanické synagogy

Významný příspěvek získalo občanské sdružení Památník Hartmanice na opravu zničené židovské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku. Částku 2,4 milionu korun věnoval Česko-německý fond budoucnosti. Darovací smlouvy předala v Praze předsedovi sdružení Michalovi Klímovi zástupkyně fondu Soňa Dederová. V bývalé synagoze má vzniknout památník společného soužití Čechů, Němců a Židů v šumavském pohraničí. Stavba z 80. let 19. století je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě na šest desítek. Řadu z nich zbourali nacisté a komunisté, další byly přestavěny pro jiné účely.

Dárci mohou již počtvrté přispět do celostátní Tříkrálové sbírky

Již počtvrté budou moci dárci přispět do celostátní Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Sdružení Česká katolická charita. Tisíce skupinek koledníků se vydají do ulic a domácností o prvních dvou lednových víkendech, aby poprosily dárce o příspěvek. Většina výtěžku poputuje do projektů pro potřebné v regionech, kde budou vybrány. Desetina částky pak pomůže dětem i dospělým v Čečensku, Kosovu a dalších zemích. Letos v lednu lidé přispěli do kasiček více než 42,7 milionu korun.

Žádost Hoffmanna, aby nemusel do vězení, posoudí vězeňští lékaři

Žádost bývalého vysokého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna, aby nemusel ze zdravotních důvodů nastoupit v lednu do vězení, budou nyní posuzovat vězeňští lékaři. Teprve až soud obdrží jejich stanovisko, rozhodne, zda Hoffmannově žádosti o odklad trestu vyhoví. Začátkem prosince obdržel Hoffmann od městského soudu výzvu, aby se 5. ledna příštího roku dostavil do pankrácké věznice, kde si má odpykat čtyřletý trest za sabotáž. Tohoto trestného činu se podle soudního verdiktu dopustil v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Lékaři mohou při léčení nemocného srdce nahlédnout přímo do něj

Zcela nový přístup k léčení poruch srdečního rytmu a vad srdeční chlopně přináší možnost nahlédnout přímo do nitra tlukoucího srdce. Dovoluje to nitrosrdeční elektrokardiografie, neboli ultrazvukové vyšetření v nitru srdce, jež od září užívají lékaři kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny. Přednosta Josef Kautzer vysvětlil, že dosud se k vyšetření srdce zaváděla sonda jícnem do sousedství levé srdeční síně, některé detaily stavby a funkce však nebyly rozlišitelné. Pohled přímo do srdce umožňuje speciální sonda, která má podobu dlouhé trubičky o průměru 3,3 milimetry a zavádí se z třísla pacienta přes stehenní žílu až do pravé srdeční síně.

Policie ukončila vyšetřování případu vražd manželů Stodolových

Východočeská policie tento týden ukončila vyšetřování série osmi vražd, které spáchali manželé Stodolovi z Kutnohorska. Vyšetřování je spojeno s pochybením kutnohorských policistů, kteří čtyři vraždy přes rozpory v důkazech odložili s tím, že nejde o trestný čin. Pochybení policistů vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Inspekce bude podle informací ČTK prověřovat i práci lékařů. Chce zjistit, zda i oni nepochybili při prohlížení mrtvých těl či při jejich pitvě. Sérii vražd rozkryli východočeští policisté, kteří se nedali zmást nastraženými falešnými stopami.

Na dálnici před Rozvadovem je 18 kilometrů dlouhá fronta kamionů

Až osmnáctikilometrová kolona kamionů stojí na dálnici D5 před rozvadovským hraničním přechodem s Německem. Dlouhá fronta, která přes den dosáhla až 20 kilometrů, se začala tvořit poté, co se kvůli sněhu nemohly kamiony dostat na sousední hraniční přechody s Německem v Cínovci a Pomezí. "I když by už řidiči mohli jezdit i na jiné přechody, bojí se, že tam nevyjedou kopce; mají letní pneumatiky nebo se jim nechce nasazovat řetězy," řekl pracovník dálniční policie z Ostrova na Tachovsku. Do Rozvadova se tak podle něj stále sjíždějí kamiony, které by jinak jely do Německa přes Cínovec, Pomezí a Folmavu.

Drancování kostelů podle památkářů i církve stále pokračuje

Drancování kostelů a dalších církevních objektů zlodějskými gangy napojenými na organizovaný zločin podle památkářů od 90. let minulého století ještě stále pokračuje. Mnohé předměty, které dříve sloužily v českých zemích náboženskému kultu, se nacházejí v zahraničí nejen ve starožitnictvích a v soukromých sbírkách. "Vykradeno je u nás ročně na 700 kostelů, kaplí a dalších církevních budov, situace se nezlepšuje," řekl pracovník církevní správy, který se zabývá památkovou péčí a chce zůstat v anonymitě. Jak odhaduje, zbude nakonec v českých zemích jen jedna třetina movitého památkového fondu oproti stavu před rokem 1989.

Příznivci spisovatele chtějí zřídit Centrum Bohumila Hrabala

Příznivci a obdivovatelé spisovatele Bohumila Hrabala a jeho díla plánují zřídit v pražské Libni centrum spojené s jeho jménem. Mělo by stát poblíž ulice Na Hrázi, kde Hrabal dlouhá léta žil. Základní kámen centra chtějí jeho iniciátoři a zástupci radnice Prahy 8 položit v rámci oslav Hrabalových nedožitých devadesátin v březnu příštího roku.

Pro zamýšlené Centrum Bohumila Hrabala chtějí vykoupit některý z malých libeňských domků, které připomínají někdejší spisovatelovo obydlí. Jeho autentický dům padl za oběť stavbě metra a na jeho místě vznikla dlouhá opěrná betonová zeď. V roce 2002 ji malířka Tatiana Svatošová pomalovala texty z Hrabalových knih.

Rychlé šípy jsou podle data narození důchodci, přesto nestárnou

Podle data narození jsou to již pánové v letech, přesto Rychlé šípy podle početné skupiny svých příznivců nestárnou. Příběhy nerozlučné chlapecké pětky se na stránkách časopisu Mladý hlasatel poprvé objevily právě před 65 lety. Jejich dobrodružství od té doby ovlivnila a inspirovala celé generace dětí i dospělých. Osudy Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky se staly legendou a samotný komiks fenoménem. Jejich tvůrce Jaroslav Foglar měl původně v úmyslu vydat jen dvě až tři pokračování, nakonec jich vzhledem k obrovskému čtenářskému zájmu vytvořil přes tři sta.

Na paměť výročí prvního příběhu Rychlých šípů se Foglarovi příznivci v řadě českých měst každoročně scházejí 17. prosince, aby oslavili takzvaný Večer světel. Po vzoru Vontů zapalují svíčky. Foglar popsal Večer světel jako akci dětí, které chtěly rozsvíceným lampiónem v okně prosadit více míst pro své hry. Když byla tato tradice v roce 1988 obnovena, chtěli organizátoři upozornit i na nepřízeň komunistického režimu k foglarovkám.

Do Brna dorazil vzácný exponát - Etiopská bible

Do Brna konečně dorazil vzácný exponát - Etiopská bible. Doplnil tak výstavu o východním křesťanství. Muzeum původně plánovalo vzácnou bibli vystavit již na konci listopadu. Kvůli problémům při jednání s pražskou Karlovou univerzitou, majitelem bible, se však exponát opozdil. Bibli Karlově univerzitě v roce 1959 věnoval etiopský císař Haile Selassie I. při státní návštěvě tehdejšího Československa. Pozlacenou bibli, která představuje dokonalou ukázku etiopského knihařského řemesla, mohla veřejnost od té doby spatřit pouze výjimečně při výstavách pokladů univerzity. Brněnská výstava od září představuje historii východního křesťanství. Jde o nejdražší výstavní projekt Moravského zemského muzea za 1,2 milionu korun, navíc v rozsahu, v jakém tato tematika dosud v Česku nebyla prezentována.

Francouzský herec Pierre Brice přijede do Prahy na benefici

Francouzský herec Pierre Brice, jehož proslavila role náčelníka Apačů Vinnetoua, přijede ve čtvrtek do Prahy. Na Pražském hradě se zúčastní benefičního večera Podepsáno srdcem, do jehož dražby věnoval scénář filmu Rudý gentleman s osobními poznámkami a podepsané tričko. Výtěžek benefice podpoří Centrum dobré vůle v Chebu, které se angažuje zejména v oblastech zdravotní péče a rehabilitace. Předmětem aukce májí být i další unikátní osobní dary řady osobností.

Záhrobská skončila v třetím slalomu Světového poháru patnáctá

Šárka Záhrobská dokázala podruhé za sebou bodovat v seriálu Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ve slalomu v italské Madonně di Campiglio obsadila patnácté místo, na které tentokrát útočila až z pětadvacáté pozice po prvním kole. Závod se málem znovu stal kořistí Anji Pärsonové. Švédku, která v této sezoně suverénně kraluje nejtechničtější disciplíně, ale porazila Rakušanka Nicole Hospová.

Jágr má přeražený palec na ruce, šest až osm týdnů si nezahraje

Zhruba šest až osm týdnů se budou muset hokejisté Washingtonu obejít bez své největší hvězdy Jaromíra Jágra. Po zákroku jednoho z obránců Atlanty utrpěl český křídelník tříštivou zlomeninu palce na levé ruce a okamžitě se podrobil operaci. "Účinek zákroku ještě znásobil fakt, že Jarda byl v pohybu proti němu, takže došlo k rozdrcení kosti na pět kousků a krevní výron natolik naplnil bříško prstu, až prasklo," podělil se o detaily Jágrova zranění Marian Jelínek, hokejistův kondiční trenér.

Neumannová se vrací, v sobotu v Ramsau poběží volnou desítku

Desetikilometrovou trať volnou technikou si zvolila Kateřina Neumannová pro svůj první závod Světového poháru běžkyň na lyžích po mateřské dovolené. Do soutěžní stopy se zřejmě vrátí v sobotu v rakouském Ramsau, kde před jedenácti lety slavila své první vítězství ve Světovém poháru. Neumannová naposledy závodila 16. března 2002. Na podzim téhož roku oznámila, že je těhotná, a začátkem července porodila dceru Lucii. O měsíc později začala trénovat a po necelých šesti měsících od porodu bude závodit.

Český futsal se poprvé v historii probojoval na mistrovství světa

Česká futsalová reprezentace se poprvé v historii probojovala na mistrovství světa. Rozhodla o tom brněnská odveta baráže evropské zóny, v níž Češi remizovali s týmem Bosny a Hercegoviny 4:4. V prvním utkání se radovali Češi, kteří před týdnem v Sarajevu vyhráli 7:5. Světový šampionát se uskuteční na přelomu listopadu a prosince příštího roku na Tchaj-wanu.

Počasí

V noci čekáme zataženo, na severovýchodě místy déšť se sněhem nebo déšť, na horách sněžení. Teploty 1 až -5 stupňů. Přes den se místy objeví nízká oblačnost, jinak čekáme polojasno, místy déšť se sněhem. Teploty 2 až 6 stupňů, při mlze kolem 0 stupně Celsia.