Ztracené druhy stromů

Photo: Archive of ČRo 7
0:00
/
0:00

Zahrady a sady už jsou v plném květu. Dřív byly jabloně a hrušky v každé zahrádce. Teď se však některé odrůdy ztrácí a to se rozhodli ekologové napravit.

Jako děti jsme přesně věděly, kde jsou jablka a hrušky nejlepší a chodily je sbírat. Stromy zestárly, na zahrádkách je nahradily tůje a okrasné dřeviny a řada vynikajících odrůd se ztratila. To chtějí změnit ochránci přírody ze Žďárska, kteří zachraňují původní, dnes zapomenuté ovocné dřeviny. Snaží se přispět k zachování genetické rozmanitosti druhů. Letos hodlají ekologové vysázet sto stromků v krajině po celém regionu. Zároveň obnovují desítky let neudržované sady. Jaké zapomenuté druhy třešní, višní nebo jablek objevili, řekne Daniel Burda.

"A řeknu dokonce i ty odrůdy, které vlastně ani neobjevili. Třeba odrůda jablek, kterou zdejší lidé nazývali šípková, protože rodila spoustu malých sladkých jablíček, ta úplně zmizela a ochranáři ji teprve hledají. A také mnoho stromů, které objevili v zapomenutých sadech, dokonce ani neurčili. Asi v deseti procentech případů musí zkrátka počkat, až nový strom vysadí a začne plodit."

Hrst třešní nebo syrové jablko je snad nejlepší svačina. Existuje asi 90 známých druhů těchto ovocných dřevin. Které jsou ty nejvzácnější a nejzajímavější?

"Mezi ty vzácnější, které tady v regionu už prakticky nejsou, a ochranáři je chtějí zachovat, patří třeba třešeň srdcovka přeúrodná, která byla objevena v 70 let starém opuštěném sadu u říčky Fryšávky. Mě třeba zaujal už svým názvem višeň amarelka královská, o které jsem si zjistil, že rodí dokonce světle růžové plody a prý nezapomenutelné chuti."

Sadaři obcházeli sady a zahrádky, kde sbírali rouby odrůd, které by mohly brzy zaniknout. Ty budou vysazeny na vysokokmenné odnože a následně opět vysazeny do krajiny Žďárských vrchů, ať už volně nebo do původních sadů.

I já jsem na zahradě naroubovala jednu vynikající odrůdu, které hrozil zánik. Doma jsme jí říkali sudové jablko. Nikoliv podle odrůdy, ale podle toho, že právě u této jabloně stával sud na vodu. A jak to vypadá, letos už možná bude poprvé plodit.