13. plat plánuje letos vyplatit většina firem v Česku

Foto: Eva Odstrčilová, archiv ČRo

Takzvaný 13. plat nebo odměnu za letošní rok vyplatí více firem než loni. Zatímco loni poskytlo svým zaměstnancům tento benefit 47 procent zaměstnavatelů, letos plánuje vyplatit odměny 56 procent společností. Odměny se tak dočká šest z deseti zaměstnanců soukromého sektoru. Vyplynulo to z šetření Hospodářské komory mezi podnikateli.

Foto: Eva Odstrčilová, archiv ČRo
Platí, že čím větší společnost, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí. K odměnám ale čím dál častěji přistupují i takzvané mikrofirmy s nejvýše 10 zaměstnanci. Hospodářská komora odhaduje, že odměny v průměru přesáhnou 30 tisíc korun. Nejčastěji se budou, stejně jako loni, pohybovat mezi 15 a 35 tisíci korun.

Proč jsou letos firmy štědré v rozdávání předvánočních odměn, říká hlavní analytička Hospodářské komory, Karina Kubelková:

"Hlavním důvodem jsou jednoznačně obavy z odchodu zaměstnanců nebo snaha získat další pracovníky. Tak odpovědělo přes polovinu všech firem. Tento faktor byl tak důrazně důležitější, než ostatní nabízené."

Nejčastěji budou vyplácet odměny ve stavebnictví

Viktor Zeisel, foto: archiv Komerční banky
Nejčastěji budou letos vyplácet odměny ve výši jednoho platu firmy ve stavebnictví, které v letošním roce zažívá výrazné oživení. Na druhém místě je zpracovatelský průmysl, hlavní tahoun českého byznysu s největším podílem zaměstnanců.

Hlavním důvodem odměn je podle ekonoma Komerční banky Viktora Ziesla situace na trhu práce, a s ní spojený nedostatek zaměstnanců.

"Navíc jim některé firmy nechtějí přidávat na základním platu, protože tuší, že v tuhle chvíli jsme na vrcholu cyklu, a skutečně zakázek je hodně, chtějí za to zaměstnance odměnit. Ale bojí se toho, že v následujících letech může dojít k nějakému ochlazení, a oni nebudou moci těm zaměstnancům dávat mzdu pravidelně. Proto je v tuto chvíli lákají na odměny, a připravují jim různé další benefity."

Foto: aroblesgalit, Pixabay / CC0
Po sezonních odměnách a tzv. 13. platech vzroste podle odhadu komory letos průměrná nominální mzda o 8,6 procenta. Hospodářská komora nedávno uvedla, že firmy budou muset v roce 2019 čelit tomu, jak se vyrovnat s rychlým růstem mezd. Poprvé po třech letech to zaměstnavatelé označují za větší překážku jejich rozvoje, než nedostatek pracovní síly. Zaměstnavatelé přitom reálně postrádají 440.000 lidí.

Hospodářská komora firmám doporučila, aby kvůli mzdám potřebné investice do efektivnější výroby neodkládaly, pak jim hrozí, že ztratí svou konkurenceschopnost.