A ptákem roku se stává….strnad obecný!

Foto: Alan  Vernon (Creative Commons 2.0)

Je už tradicí, že na začátku února vyhlašuje Česká společnost ornitologická ptáka roku. Letos se jím stal strnad obecný.

Strnad obecný,  foto: Alan  Vernon  (Creative Commons 2.0)
Strnad obecný je velmi rozšířeným ptákem, veliký je asi jako vrabec a jeho nejtypičtějším znakem je u samců žlutě zabarvená hlava a spodní část těla. Důvody, pro které se stal ptákem roku, vysvětlil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek:

"Strnad je druhem zemědělské krajiny, jedním z pěti nejhojnějších druhů v České republice a současně druhem, který velmi vytrvale tu početnost snižuje. Takže jedním z hlavních důvodů, proč jsme vyhlásili ptákem roku strnada obecného je snaha, aby z druhu, který dnes ještě je hojný a běžný se během nějaké doby nestal druh ohrožený nebo úplně vymizelý."

Abychom strnada poznali, nemusíme jej přímo vidět, tento opeřenec má i velmi typický zpěv.

"Ti strnadi nezpívají všude stejně, zpívají několika různými nářečími. Přestože víme, že zhruba přes Českou republiku by měla procházet hranice mezi dvěma hlavními typy těch zpěvů, tak se nikdo ve střední Evropě tímto vůbec nezabýval."

To by se ale za pomoci veřejnosti teď mohlo změnit, ornitologové totiž vyzývají zájemce, aby zpěv strnada, který někde v přírodě zaslechnou, nahráli a poslali jim jej. Odborníci z České společnosti ornitologické ve spolupráci s Karlovou univerzitou se pak výskyt strnadích nářečí pokusí zmapovat.

Zdeněk Vermouzek
Strnad svým chování obohatil i českou slovní zásobu:

"Strnad je pták poměrně agresivní ke svým vlastním soukmenovcům. Odtud pramení i krásné české slovo vystrnadit někoho. To pochází skutečně od těch samečků, kteří v době hnízdění si své teritorium hájí právě tím zpěvem, když je potřeba tak i na toho druhého strnada pěkně vystartují a vystrnadí ho někam jinam."

V období let 2001-2003 hnízdilo na území České republiky až 3,6 milionů strnadích párů, jejich počty se ale stále snižují. Důvodem je způsob, jakým člověk hospodaří v krajině.

"Tento trend se začal někdy od padesátých let obracet nepříznivým směrem k vyšší intenzitě zemědělství, začalo to zcelováním lánů, likvidací mezí, likvidací křovin, rozptýlené zeleně v krajině, což je přesně to prostředí, které ten strnad obývá. Nadále potom pokračovalo a dodnes pokračuje zvyšování intenzity zemědělství u nás i v celé Evropské unii."

Abychom tedy z Evropy strnada úplně nevystrnadili, apelují ornitologové na změnu způsobu hospodaření v krajině a podporu programů v zemědělství, které naopak ptákům vyhovují.