Ptákem roku 2023 je polák velký, ohrožený druh kachny, který se stále loví

Polák velký

Ptákem roku 2023 vyhlásili ornitologové vyhlásili poláka velkého. Pokud přemýšlíte, jaký je to pták, je to kachna. Patřila k nejpočetnějším, dnes je to ohrožený druh. Podle České ornitologické společnosti (ČOS) se populace poláků v Česku za posledních 30 let snížila o třetinu.

A jak polák velký vypadá, prozradí ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

"Polák velký je poměrně nápadná krásná kachna, alespoň tedy samci, protože samice jsou takové nenápadně hnědé. U samců dominují tři barvy, kaštanově hnědá hlava s červeným okem, černá náprsenka a černý ocas a světle šedé tělo."

Polák velký ke svému životu potřebuje mokřady s ostrůvky a rákosím. Takových je ale v Česku už jen minimum. Polák proto hnízdí na rybnících, kde se potýká s problémy.

Od září do listopadu čelí lovcům

Kromě neutěšeného stavu rybniční krajiny musí od září do listopadu čelit lovcům. Ačkoliv je polák od roku 2015 celosvětově ohroženým druhem, v Česku stále patří mezi lovnou zvěř.

Foto: Marek Szczepanek,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

"Za této situace se pořád tento druh v Česku loví. Takže bychom rozhodně chtěli v rámci letošního roku v rámci diskuzí o změně zákona o myslivosti, která v současnosti probíhá, aby ten druh z lovné zvěře vypadl. Bohužel zatím ty diskuze s ministerstvem zemědělství neprobíhají. Už jsme ten návrh dávali před rokem a stále jsme nebyli oficiálně pozváni ani k jednání."

Úspěchem podle ornitologů je, že vstoupilo v platnost nařízení Evropské unie, podle kterého se již na mokřadech nesmí k lovu používat olověné broky. Milion vodních ptáků v Evropě totiž každoročně hynulo na otravu olovem poté, co při sběru potravy spolykali olověné broky.

Dalším nepřítelem jsou kapři

Dalším nepřítelem poláků velkých jsou podle Zdeňka Vermouzka kapři. Ne že by snad na kachny útočili, ale všechno jim v rybníku snědí.

"To je problém hlavně v době, kdy mají poláci malá mláďata, protože ta potřebují výživnou živočišnou potravu, aby zvládla dospět a pokud ji nenaleznou, tak se setkáváme se situací, kdy postupně v té rodince mláďat ubývá a ubývá, až zůstane samotná samice."

Polák velký je v Česku podle ornitologů druhou nejpočetnější kachnou, za kachnou divokou. Podle Vermouzka hnízdí každoročně v Česku 7000 až 14.000 párů poláků velkých a zimu v Česku tráví kolem 3000 jedinců. Zřejmě těch nejotužilejších.