Adrenalinové sporty
V dalším díle našeho cyklu Čeština, jak ji neznáte se lingvistka Věra Schmiedtová věnovala používání slova adrenalin.
Budeme se muset poněkud šířeji poučit o tom, co je to vlastně adrenalin. Je to přírodní droga vytvářená tělem, která burcuje k co nejvyšším výkonům. Během okamžiku se jeho vlivem zvyšuje krevní tlak, zlepšuje se činnost mozku a člověk se silně soustředí. Organismus si adrenalin vytváří v případě ohrožení. Takzvané "adrenalinové aktivity" využívají skutečnosti, že se tělo nechá podvést a začne vytvářet adrenalin, ačkoliv není potřeba. Slouží pouze k vyvolání libých pocitů, například u skokana na gumě při bungee jumpingu. Ačkoliv mozek ví, že tělo lano zachytí a to nedopadne z mostu až na zem, tělo to ignoruje, vnímá nebezpečí a produkuje adrenalin.
Které sporty řadíme mezi adrenalinové? Podívejme se na kontexty z Českého národního korpusu. Naskakování a vyskakování z jedoucích nákladních souprav však jejich adrenalinovou potřebu uspokojuje nejlépe. Pěstujeme například adrenalinové sporty: skoky z letadla nebo bungee jumping, tedy skoky z mostu na laně, paintballovou střelbu, rafting, létání rogallem. Právě ona rychlost, a tím i riziko, řadí snowboarding a skateboarding mezi tzv. adrenalinové sporty, které jsou stále populárnější. Proč hazardují se životem? Protože adrenalinové sporty jsou lepší než droga nebo sex, tvrdí vyznavači paraglidingu.
Adrenalinové sporty tedy vzrušují a vyvolávají libé pocity. Potlačují nudu. Ale adrenalin je droga, přináší tedy do života něco nepřirozeného. Představuji si, že ten, kdo napíše nápis "Svoboda je nuda", půjde a bude provozovat nějaký adrenalinový sport. Bude třeba jezdit na střeše vagónu pražského metra. Ale neměl by ten člověk, představuji si ho jako mladého, využívat svobodu k něčemu pozitivnímu? Není tady někde nějaká chyba?
Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.
Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.
Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.
Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz