Advokát Altner ve sporu s ČSSD přitvrzuje

Zdeněk Altner, foto: ČTK

Advokát Zdeněk Altner, který požaduje od sociální demokracie honorář navýšený o sankce dohromady až ve výši 19 miliard korun, své úsilí nevzdává. Nadále tvrdí, že by mohl nejstarší českou politickou stranu poslat do konkurzu a hrozí také trestněprávním postihem vedení ČSSD.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Sociální demokracie uznává určité finanční nároky advokáta Zdeňka Altnera, který před lety dovedl do vítězného konce spor ČSSD se státem o Lidový dům: "Osmnáct milionů už panu doktoru Altnerovi bylo zaplaceno, 33 milionů korun je v notářské úschově a 93 milionů korun nyní by bylo buď v notářské úschově nebo řešeno poskytnutím bankovní záruky renomovaného peněžního ústavu," uvedl začátkem týdne předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle jeho slov strana advokátovi navrhla dohodu o mimosoudním vyrovnání.

Ale ani 144 milionů korun, které tvoří součet už zaplacené, notářsky uschované a dále přislíbené částky, Altnerovi nestačí. Od sociální demokracie chce, aby mu na švýcarské konto do nejbližšího pondělí poslala 165 milionů korun, které sice zdaleka neuspokojí jeho požadavky, ale přimělo by ho to vůbec s ČSSD jednat: "Pokud pan Paroubek tuto částku zaplatí, rozhodnu se, co dál budu dělat. V žádném případě nebudu dopředu se vzdávat žádných svých práv. Pokud nezaplatí, pochopitelně neomezím se jenom na konkurzní řízení, neomezím se jenom na civilněprávní záležitosti a přezkoumám trestněprávní odpovědnost vedení ČSSD za to, že mě jako věřitele poškozovala."

Zdeněk Altner,  foto: ČTK
Zatímco o trestněprávní odpovědnosti vedení sociální demokracie Altner jen uvažuje, hrozba konkurzem má reálnější podobu. Soud, u kterého advokát podal návrh na vyhlášení konkurzu na ČSSD, chtěl seznam dalších věřitelů. A ti se začali nacházet: zatím advokát jmenoval společnost Alba, které postoupil svou pohledávku ve výši 33 milionů korun. Během týdne nebo dvou prý oznámí dalšího věřitele ČSSD. Pak by podle něj už nic nemělo bránit vyhlášení konkurzu na politickou stranu s téměř 130-letou tradicí.

Šéf strany Paroubek ale obavy z konkurzu popírá a naprosto vylučuje, že by případné zmrazení majetku ČSSD ohrozilo její březnový sjezd: "Podstatná většina těch výdajů byly řešena už zálohově, takže tam není jediný důvod se obávat toho, že by se sjezd sociální demokracie nekonal."

Zatímco otázka hmotných nároků se potáhne zřejmě ještě dlouho, jeden politický důsledek aféra už má: ve světle oznámení kandidatury Václava Klause na prezidentský úřad je málo pravděpodobné, že by jeho soupeřem mohl být bývalý šéf sociálních demokratů Miloš Zeman, který kdysi podepsal smlouvu s Altnerem.