Agenda sociálního zabezpečení bude po vstupu Česka do EU složitější

Vstup Česka do Evropské unie přinese i změny v sociálním zabezpečení, tedy v oblasti, která se dotýká téměř všech. Jedná se totiž o důchody a nemocenskou. Sociální zabezpečení je v jednotlivých zemích upraveno značně rozdílně a proto nedochází k harmonizaci předpisů, ale pouze k jejich koordinaci. Co se v této oblasti po vstupu do unie pro občany změní, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

Principy koordinace jednotlivých předpisů jsou založeny na rovném zacházení. Pokud bude český občan pracovat například v Itálii, bude mít stejná práva a povinnosti jako Italové a naopak. V Itálii bude také odvádět sociální pojištění a pobírat sociální dávky včetně nemocenské. Kdyby český občan pracoval třeba 14 let v Česku a 11 let v Itálii, neměl by do vstupu ČR do Evropské unie nárok na důchod v žádné z těchto zemí. To se však vstupem změní.

"Ze všech těchto zemí dostane důchod. Ze všech zemí se mu nasčítají doby pojištění a z těch dob pojištění vycházejí všechny partnerské instituce."

uvedl ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr. Vyřizování však bude složité. Jestliže výpočet důchodu nyní trvá v průmětu 45 dnů od podání žádosti, u evropských agend se tato doba zvýší až na 240 dnů.

Přechod na evropskou agendu znamená pro pracovníky České správy sociálního zabezpečení osvojit si systémy 29 evropských států. Zkušenosti sbírali pomocí projektu Phare a experti Evropské unie konstatovali, že je Česko připraveno. Jak však dodává ředitel správy Jiří Hoidekr, zatímco ČR přechází na digitalizaci údajů, Evropská unie není připravena na jiný, než papírový styk a pracnost agendy je 2,5 krát až 3 krát vyšší. Veškerá výměna informací mezi jednotlivými státy se bude dít na tzv. e-formulářích. Ty dostanou občané z Česka i ze zahraničí na 98 tzv. kontaktních místech.

Když pojede český občan na dovolenou do země EU a tam onemocní, dostane sociální dávky, přestože onemocněl mimo Českou republiku. Ale ono pověstné papírování bude opravdu složité. Jeden příklad za všechny. Turista je třeba v Portugalsku a onemocní:

"Navštíví portugalského lékaře, který mu vystaví formulář E-116. S ním se obrátí na příslušnou evropskou instituci v místě svého pobytu. Ta vystaví formulář E-115. A oba tyto formuláře zašle české správě, ne že by je dala tomu nešťastníkovi. Při ukončení pracovní neschopnosti v Portugalsku zašle portugalská instituce české správě další formulář E-118, příslušná tuzemská správa, už jsme v Česku, nostrifikuje E-116 a v kladném případě po obdržení E 118 provede výplatu dávky podle Českých předpisů. To není humor, to je evropská realita."