Alkohol – podle WHO jeden z největších problémů českého zdravotnictví

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0

Nadměrné pití alkoholu, to je podle Světové zdravotnické organizace jedním z největších problémů českého zdravotnictví. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj patří Čechům v pití alkoholu druhé místo v Evropské unii.

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0
Průměrný Čech ročně vypije téměř dvanáct litrů čistého alkoholu. Problém se netýká jen dospělých, ale také mladistvých. I o tom byla řeč při návštěvě expertů WHO na českém ministerstvu zdravotnictví.

Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) soudí, že by se stát měl více soustředit i na osvětu a právě mladistvé. Problém vidí především v dostupnosti alkoholu i v jeho nízké ceně.

"Bavili jsme se o otázce osvěty a zapojení rodičů. To je věc, která je dlouhodobější. K úvaze je také otázka dostupnosti alkoholu. U nás je bohužel alkohol stále velmi dostupný i z hlediska toho, že je poměrně levný."

Michal Miovský, foto: Šárka Ševčíková, archiv ČRo
S tím, že by zdražení alkoholu, který je u nás levný, přispělo k řešení problému, souhlasí i přednosta Kliniky adiktologie Michal Miovský.

"Je to jedno ze závažných témat. Přestože to pro mnoho lidí může znít až podivně, tak to tak podivné není. Když totiž vyjedete za hranice, tak zjistíte, že ve většině zemí v Evropě je alkohol podstatně dražší a je to jeden z významných faktorů, který omezuje dostupnost alkoholu."

Litva zdražila alkohol i omezila prodejní dobu

Česko skončilo v žebříčku na druhém místě za Litvou. Z této pobaltské země pochází i kolegyně Loreta Vašková. Podle ní se podařilo v posledním roce konzumaci alkoholu, která byla nad 13 litry, snížit.

Zdroj: 13smok, Pixabay / CC0
"Litevské úřady uvádějí údaje, ve kterých se píše, že loni se počet konzumentů alkoholu snížil o deset až patnáct procent. Podle nich spotřeba čistého alkoholu na osobu a rok vychází nyní do 12 litrů."

Země totiž nově zavedla přísná opatření:

"Jedná se o zdražení alkoholu, zákaz veškerých akcí, které slouží k jeho propagaci. Je také známo, že Litva od letošního roku zakázala jakoukoliv reklamu na alkohol. Ta se týká i časopisů. Reklamy se musely i v případě zahraničních časopisů přelepovat samolepkami, což vlastníkům těchto médií způsobilo problémy. Dá se říct, že úřady zakročily významně a také mimo jiné změnily dobu, kdy lze alkohol koupit v obchodech v pracovních dnech a v sobotu pouze od 10 do 20 hodin, v neděli jen do 15 hodin."

Světová zdravotnická organizace je připravena Česku s omezením alkoholu pomoci a vybízí kvůli tomu ke spolupráci napříč resorty.