Američtí tvůrci představili v Praze svůj dokument o čs. legionářích v Rusku

Čeští legionáři v Rusku

Nahodilá armáda: Skutečný příběh Československých legií - takový je název nového filmového dokumentu o československých legionářích v Rusku. O historii sedmdesátitisícové armády, která měla velký podíl na vzniku samostatného Československa, byla natočena už řada filmů. Pracovali na nich profesionální filmaři, historici, publicisté a další odborníci. Tento snímek je jiný. Vznikl díky nadšení skupiny Američanů z Chicaga, kteří na počest čs. legionářů založili ve Spojených státech i vlastní sdružení, The Czech Legion Project. V těchto dnech představují autoři svůj snímek v České republice a na Slovensku. Podrobnosti má Milena Štráfeldová

Na začátku bylo pár starých fotografií. Byli na nich zachyceni Češi a Slováci, kteří uprostřed zmatků první světové války a bolševické revoluce v Rusku utvořili československou armádu. Alespoň tak na své první setkání s historií Čs. legií vzpomíná jeden z autorů filmu Bruce Bendinger. Tenkrát byl prý ještě chlapec. Před čtyřmi lety se začal o tuto historii zajímat podrobněji:

"Nejsem Čech, pocházím ale z Chicaga, které má výjimečný vztah k České republice, protože to bylo druhé největší české město. A jak jsem vyprávěl tento příběh, zjišťoval jsem, že moje město mimořádně přispělo ke vzniku první Československé republiky."

Podařilo se mu shromáždit množství fotografií i dalších dokumentů o vzniku legií v Rusku, o jejich cestě vlakem po Transsibiřské magistrále i o složitém návratu do Československa, k jehož vzniku v r. 1918 legionáři významně přispěli. Film se vrací k pobytu T. G. Masaryka v Chicagu i k pomoci, kterou mu v letech první světové války poskytli čeští krajané v Americe. Zabývá se ale i carským zlatým pokladem, který legionáři chránili, a také spornou otázkou, kde skončila jeho část, když ho nakonec odevzdali bolševikům.

"Máme 47 minut, abychom vyprávěli příběh, který trval šest let. Historie legií je velmi složitá. A my vypravujeme jednoduchou verzi tohoto příběhu. Chystáme se promítat tento film na středních školách, univerzitách a v Sokole,"

vysvětlil Bruce Bendinger, když tuto sobotu předváděl svůj snímek v Praze. V Americe měl už své první diváky:

"Předvedli jsme tento film 1. května letošního roku v Chicagu. Přišlo se na něj podívat kolem čtyř set lidí z celé Ameriky. Přijeli z Kalifornie, z Texasu, někteří stejně jako vy měli dědečka v legiích. Přišel generální konzul České republiky a ministryně financí státu Illinois Judy Topinka."

Nyní autoři promítají svůj snímek v Česku. Jejich cílem je, aby se i české děti a studenti dozvěděli o historii, o které se tu po desítky let mlčelo. Podle Bruce Bendingera v tom mají podporu i bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové:

"Debatovali jsme o tom s paní Albrightovou. Tu to velmi zajímalo, protože její otec, bývalý český diplomat za první republiky, se touto historií zabýval, když odešel do exilu. Madeleine Albrightová proto chce kvůli památce svého otce, aby lidé v České republice poznali odvahu /legionářů/ a všechno, co se událo, nežli vznikla tahle důležitá země ve střední Evropě."