Anketa Zahraniční Čech roku 2012: portrét Lídy Rakušanové

Lída Rakušanová

Na řadě je anketa Zahraniční Čech roku 2012. Anketu pořádají Český rozhlas a Česká televize. Od 27. srpna do 21. září vám postupně představujeme 20 osobností, kterým můžete poslat svůj hlas a zvolit Zahraničního Čecha roku. Dnes to bude Lída Rakušanová.

Lída Rakušanová
S novinářkou Lídou Rakušanovou sedím v rozhlasovém studiu. Ne náhodou. Rozhlas se totiž jejím životem vine jako červená niť.

"Ve studiu sedávám bezmála čtyřicet let. Je to něco jako denní chleba, jako když ráno vstanu a jdu se nasnídat."

Když do Československa přijely tanky Varšavské smlouvy, Lídě Rakušanové bylo 21 let. Pochopitelně i ona poslouchala Československý rozhlas:

"Já jsem první dny okupace chápala jako docela neskutečný zážitek. Navíc jsem ještě tenkrát byla v Českých Budějovicích a tam skutečně ti vojáci na tancích přijeli s více než dvaceti čtyř hodinovým zpožděním. Já jsem si pořád říkala: to není pravda, to se prostě doopravdy nestalo, to, co slyším v radiu je nějaká absurdní hra."

Lída Rakušanová emigrovala několik měsíců po okupaci. Nový domov nakonec našla v západním Německu v Mnichově.

"Já jsem Německo přijala pak skutečně se vším všudy, i s tou minulostí, což bylo obzvláště obtížné, protože když jsme si žádali o německé občanství, tak jsme se s tímto museli docela vyrovnávat."

Lída Rakušanová, Agneša Kalinová, Dagmar Hovestädt při besedě v Českém centru v Berlíně, foto: Archiv Českého centra Berlín
Od roku 1978 pak Lída Rakušanová sedala v Mnichově za mikrofon Radia Svobodné Evropy. Odtud sledovala sametovou revoluci a informovala o ní. Jak tenkrát vnímala zpoza hranic pád komunismu?

"To slyšíte z tónu mého hlasu tenkrát, protože jsme pochopili, že se jedná o velkou věc."

Více než dvacet let sleduje jako novinářka píšící i rozhlasová vývoj české demokracie. Jak říká, na mnoho věcí si už zvykla. Jedna ji ale stále překvapuje:

"Je tady málo tolerance. Těžko se lidé zabývají jiným názorem. Většinou jsou spíš ochotni ho odsoudit."

Lída Rakušanová strávila velkou část života v Česku i Německu. Doma se ale cítí na Šumavě:

"Jak na té německé, tak na té české straně, protože tam mám spoustu kamarádů. Máme chalupu na bavorské straně, ale asi jenom 15 kilometrů od hranic, a tam je mi dobře v tom regionu."

Portrét připravil Pavel Polák. Pokud chcete dát hlas Lídě Rakušanové, můžete tak učinit na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí SMS ve tvaru ZC 5 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety - tedy ten, kdo obdrží nejvíc hlasů - bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit. I vy můžete pomoci vybrat Zahraničního Čecha roku!