Autoři i diplomaté se za Entropu omluvili

Foto: ČTK

Výtvarník David Černý a jeho spolupracovníci vytvořili Entropu, rozměrné výtvarné dílo, které bude zdobit po dobu českého předsednictví budovu Evropské rady v Bruselu. Ve čtvrtek Česko tuto plastiku slavnostně představilo. Vicepremiér Alexandr Vondra i umělec se přitom omluvili všem zemím unie, jež dílo urazilo.

Entropa - Slovensko,  foto: ČTK
Skládačka přesto nepřestává vzbuzovat emoce a podněcovat diplomatické protesty. Po Bulharsku také slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš tlumočil výhrady ke ztvárnění Slovenska na této plastice. Česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová se na tiskové konferenci snažila přítomné povzbudit k pozitivnímu vnímání díla:

"Toto je naše poselství: Jsme tady s vámi, chceme s vámi mluvit a chceme se společně s vámi smát předsudkům. Odmítáme předsudky."

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Vicepremiér české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra uvedl: "Dílo není pohledem České republiky, české vlády ani českého předsednictí ani na Evropskou unii ani na jednotlivé členské státy. V žádném případě jsme se nechtěli nikoho dotknout. (...) Omlouvám se Bulharsku a jeho vládě, pokud se cítí uraženi,"řekl Vondra. Česká velvyslankyně podle něj vstoupí do kontaktu s bulharskými zaástupci a bude s nimi o odstranění jednat. Na tiskové konferenci v bruselu Vondra na dotaz bulharského novináře přímo řekl: "Pokud budete trvat na svém požadavku, jsme připraveni to udělat."

Stejně tak podle Vondry může být z Entropy odstraněno i Slovensko. To ale v pátek vyjádřilo uspokojení s omluvou a na odstranění symbolu své země z plastiky netrvá.

Foto: ČTK
Entropa má podobu výlisku stavebnicových dílů a jednotlivé části dávají evropským zemím nálepky zjednodušených klišé. Bulharsko symbolizuje turecký záchod, Slovensko balík ovázaný maďarskou trikolórou. A samotný název, směs slov Evropa a entropie poukazuje na Evropu zmatenou a nepřehlednou. Jako zástupci tvůrců díla se představili kromě Davida Černého, který tvrdí, že je autorem celého konceptu, také Kryštof Kintera, Viktor Frešo a výtvarný teoretik Tomáš Pospiszyl.

Podle Pospiszyla bylo dílo připravováno rok a od počátku bylo zamýšleno jako mystifikace a jako satira na politicky korektní umění a současně na umění, které se pokouší být politicky kontroverzní. Entropa prý rozhodně není namířena proti někomu konkrétně, jde o celek díla:

David Černý,  foto: ČTK
"Bylo by nedorozuměním mluvit o jednotlivých státech, důležitý je celkový obraz Evropy a to, jak obtížné je vnímat ji jen z jedné perspektivy."

David Černý se omluvil všem dotčeným zemím a také české vládě. Zvláště Sašovi Vondrovi a ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi, že je vědomě uvedl v omyl. Vondra řekl, že tento omyl neúmyslně šířil dál, proto se omlouvá i on.

"Byl jsem uveden v omyl, celou řadu lidí jsem uvedl v omyl a mým zvykem je se s těmi věcmi vždy čestně vyrovnat."

Součástí zadání bylo kolektivní vypracování díla na mezinárodní bázi. Protože k tomu nedošlo, nemohlo by Černého dílo za normálních okolností v Bruselu viset:

"Kdybych to věděl, tak by samozřejmě to dílo nikdy instalováno nebylo."

Nyní ale zůstane na svém místě. Je to podle Vondry umělecké dílo, nic míň ani nic víc.