Plastika pro EU je mystifikací, Bulhaři podali protest

Foto: ČTK

Plastika pro Evropskou unii je mystifikací. A jak se zdá, vzbudí pořádný rozruch. Umělecký projekt nevytvořilo společně 27 umělců ze všech zemí unie. Je zřejmě dílem jediného autora, českého sochaře Davida Černého. Státy jsou často znázorněny formou určité provokace. Například Bulhaři již proti vyobrazení své země podali protest.

Dlouho připravovaný a utajovaný projekt Entropa je v Bruselu od pondělí. Svoji konečnou podobu dostane ve čtvrtek. Některé části jsou pohyblivé a až poté bude zřetelný záměr autora. Skládačka znázorňuje mapy zemí Evropské unie a stereotypy, které o nich panují. Třeba Rakousko, známé svým odporem k jaderné energii, pokrývají obrovské chladicí věže jaderných elektráren. Bulharsko je vyobrazeno jako turecký záchod. Bulhaři, kteří dílo pokládají za velmi urážlivé, si již předvolali českého velvyslance. Martin Klepetko se pak snažil vysvětlit, že jde o umělecké dílo, jehož základem je humor, nikoliv zlý úmysl. Co na to říká bulharská veřejnost, ptáme se novináře Ladislava Cvetkova ze sofijské RETV.

Entropa - Bulharsko

"Více méně jsou lidé, kteří s tím nesouhlasí. Říkají, že není možné představovat celý náš stát tímto způsobem. Jsou také lidé, kteří v tom nacházejí určitou ironii a nereagují tak negativně."

Čeští diplomaté očekávají, že mohou protestovat i jiné státy. Například Nizozemsko, jehož značná část území leží pod úrovní mořské hladiny a žije v něm množství přistěhovalců, je pokryto vodou, z níž vyčuhují pouze minarety. Německo je představeno jako země dálnic, jejich kresba ale již někomu připomněla svastiku. Belgie je znázorněna poměrně nekonfliktně. Jeden z diváků České televizi řekl:

"Jsem z Belgie, jsme tam jako bonboniéra. Mohlo by tam být i něco horšího. Někdo by se urazit mohl, ale teď nevím kdo."

Sochař David Černý se již omluvil premiérovi Mirku Topolánkovi i některým dalším členům vlády za to, že projekt Entropa není tím, co sliboval. Ohlášené dílo 27 evropských umělců je výtvorem jeho a několika spolupracovníků. Věděli, že k odhalení dojde, ale chtěli zjistit, jestli se Evropa dokáže sama sobě zasmát. Do poslední chvíle nic nevěděl ani vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Davida Černého vybrala česká vláda ze dvou oslovených umělců. V počátku podpořila jeho projekt, peníze na uskutečnění si ale již musel sehnat sám. U podobných mezinárodních projektů přitom bývají jasně stanovené podmínky.

David Černý, foto: ČTK

"Pokud toto dílo mělo být vytvořeno umělci z více zemí a je-li to součástí zadání, tak by potom smlouva měla být uzavřena také s těmi umělci,"

řekl v České televizi ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Foto: ČTK
A jak se na mystifikaci přišlo? Několik autorů nemá i přes deklarované účasti na mezinárodních výstavách a získané ceny žádnou stopu na internetu, případně jméno není v evidenci občanů dané země. Například pod francouzským projektem, který ukazuje celou zemi ve stávce, je podepsána skupina GRAA. Jediné, co má se zkratkou spojitost, je regionální skupina odborníků na alkoholismus a jiné závislosti či studijní skupina pro antickou Afriku při univerzitě v Montpellier. Německý malíř jménem Helmut Bauer sice žije v západoněmeckém Kasselu, jde ale o malíře pokojů.

A co o projektu píše tisk? Například belgický list La Libre Belgique uvedl, že instalace vyvolá upřímný či nucený smích, každopádně ale nezůstane bez povšimnutí. Francouzský Libération píše, že Praha chtěla vyzkoušet smysl pro humor svých partnerů útokem na místa, kde to bolí, a nechala se chytit do vlastní sítě jedním ze svých nejkontroverznějších umělců. Česká Mladá fronta Dnes si myslí, že se Černého Entropa do Bruselu hodí. Politici tak budou mít před očima dost čitelnou metaforu evropských marností.