Bambuškova Česká válka, hra o horoucích srdcích třetího odboje

Miroslav Bambušek, foto: ISIFA/Lidové noviny

Pražské Divadlo Na zábradlí, malá scéna s tradicí sahající do 60. let, uvedlo premiéru nové hry Miroslava Bambuška, divadelníka který se obvykle pohybuje na alternativní umělecké scéně. Hra Česká válka zpracovává problematiku třetího odboje a vznikla přímo na objednávku uměleckého šéfa divadla Davida Czesanyho a patří do řady premiér českých novinek, které divadlo uvádí. Naposledy to byla hra Spací vady Radky Denemarkové. O České válce promluvil Miroslav Bambušek a vysvětlil, z jakých reálných příběhů vychází...

Miroslav Bambušek,  foto: ISIFA/Lidové noviny
"Vychází z příběhů odbojové skupiny Černý lev 777, skupiny Hory Hostýnské, Světlana a skupiny bratří Mašínů. Ale taky se tam setkáváme s katolickou církví, u níž se dá taky mluvit o odboji. Jsou tam tyto vrtsvy událostí, příběhů a osob. Není to dokumentární divadlo ani fikce. Jde o skutečné události, které jsou kladené a vrstvené na určitém půdorysu jedné rodiny v pohraničí. Sledujeme postavy, které zažívají příběhy Černého lva, bratří Mašínů atd."

To je fiktivní konstrukce, že se to v jednom místě potkává? Nebo to je nějaká historická skutečnost?

"Ty odbojové skupiny se nepotkaly samozřejmě, ale o fikci bych nemluvil, protože jde o skutečné záležitosti. A jiná věc je, že se to vrství."

Ty odbojové skupiny fungovaly ve stejné době a je to tedy časově shodné?

"Přesně tak."

Jak dopadl výsledek na jevišti Divadla Na zábradlí?

"Já myslím, že dobře. Ta věc má zásadní výpovědní hodnotu. A inscenace? Já myslím, že se podařila. Mám z toho velkou radost hlavně kvůli těm všem lidem, po kterých neštěkne ani pes."

Vy jste si řadu incenací buď inscenoval sám nebo vám je inscenovali jiní, a to ve vlastních produkcích a na alterantivních scénách. Teď se vaše hra dostává na renomovanou scénu, herci jsou mediálně známí... přináší to něco?

"Já myslím, že to je prostě skvělá záležitost kvůli tomu tématu, to téma si to zaslouží. Já samozřejmě pracuju v undergroundu, moje věci jsou spíš minoritní, vidí je menší množství lidí, navíc nejsou tak snadno přístupné, je to vždycky v nějakém zapadákově a tak, ale tohle téma si zaslouží nějakou takovou scénu v centru Prahy a zaslouží si taky, aby to hráli takoví známí herci, matadoři různého typu... A taky si zaslouží tu pozornost. Takže pro mě to je důležité a zásadní. ta hra má upozornit na to, že třetí odboj nejsou jenom bratři Mašínové. Že byly různé skupiny, různé předpoklady vzniku. Ta hra se snaží být komplexní."

Vnímáte příběhy jednotlivých lidí a skupin jako úspěšné a naplněné?

"Třetí odboj je smutný příběh prohrané války. Tahle česká válka, třetí odboj, to byla smutná válka, kterou jsme prohráli. Výsledkem bylo to, co následovalo. Byli jsme vychovaní v tom: 'Co naděláš, tady toho zavřeli, s tím nic nenaděláš, radši mlč a do

Česká válka
ničeho se nemíchej.' Příběh české války je přesně opačný. Ti lidé to nechtěli nechat tak, to bezpráví a zvůli, a riskovali všechno, svoje života a životy svých rodin. Jenom proto, že se s tím nedovedli smířit. A já myslím, že je důležité, že to můžeme vidět v divadle, protože v publicistice se na to lidi většinou dívají jenom z toho vzdáleného pohledu, z odstupu. Ale třetí odboj se nedělal z odstupu. To byla horoucí srdce..."

O své nové hře Česká válka, kterou od 20. května uvádí Divadlo Na zábradlí, hovořil dramatik Miroslav Bambušek. Režisér David Czesany do inscenace obsadil mj. Ladislava Hampla, Jiřího Ornesta, Zdenu Hadrbolcovou, Igora Chmelu, Natálii Drabiščákovou, Leoše Nohu a Magdalénu Sidonovou.