Během měsíce přišlo o práci 45 tisíc lidí, nejvíc v historii Česka

Česká ekonomika dramaticky slábne a dostává se do recese. To v lednu způsobilo největší nárůst nezaměstnanosti v historii Česka. Jak řekl premiér Topolánek, stát chce na zmírnění dopadů finanční krize vynaložit zhruba 75 miliard korun.

Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 6,8 procenta z prosincových 6 procent. Alarmující není výše nezaměstnanosti, ale rychlost měsíčního nárůstu. O práci přišlo během jednoho měsíce 45 tisíc lidí, nejvíc v historii Česka. Nápor na úřadech práce v nejbližší době zřejmě nepoleví, protože řadě lidí byly rozdány výpovědi teprve během ledna. Podle ekonomky Raiffesenbank Heleny Horské čísla ukazují, že česká ekonomika je už několik měsíců v recesi.

"Podle našeho názoru došlo k tomu, že propouštěly nejenom firmy, které nahlásily problémy už na konci roku, ale v lednu se k nim přidaly i další firmy, které reagovaly na pokles poptávky ze zahraničí. Třetinový propad objednávek v zahraničí se projevil i v nižší výrobě firem, které jsou stále ještě životaschopné. Tyto firmy ale reagují na propad zahraničních zakázek redukcí nejenom produkce, ale také zaměstnanosti."

Vyšší míru nezaměstnanosti než je republikový průměr vykázalo 45 okresů. Nejvyšší nárůst hlásí okresy Jindřichův Hradec, Náchod a Česká lípa. Vůbec nejvíc lidí bez práce je v Mostě - 14 %. Naopak v Praze jsou to jen 2 %. Počty nezaměstnaných lámou rekordy i v Moravskoslezském kraji. Během ledna přibylo v evidencích téměř 7 tisíc lidí, což je nejvíc za celou dobu sledování, říká mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

"Letošní leden se vyznačoval skutečně enormním přílivem nových uchazečů o zaměstnání do evidencí úřadu práce a na druhé straně minimem vyřazených uchazečů, historicky v lednu vůbec nejnižším. To přímo souviselo s dalším nebývalým úbytkem volných pracovních míst. V průběhu posledních pěti měsíců jich ze zdejšího trhu práce zmizelo na 12 tisíc, jen v lednu to byly 4 tisíce."

Podniky prakticky nevyrábí, chybí jim zakázky a k tomu jim ještě banky v mnoha případech ztížily nebo úplně zastavily přístup k finančním zdrojům, uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Pokud se Německo a další západoevropské země nepostaví hospodářsky zpět na nohy, situace se nezlepší ani v Česku a bude se bez vládních protikrizových opatření dále zhoršovat.

Balíček protikrizových opatření by poslanci měli od vlády dostat 18. února. Národní ekonomická rada vlády nabídla ministrům 32 bodů, jejich cílem má být oživení domácí ekonomiky, u které vláda v letošním roce počítá až s dvouprocentním poklesem. Například ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety. Zároveň chce snížit o jedno procento platby zdravotního pojištění. Dalším z opatření je podle tisku návrat takzvaného švarcsystému. Ten spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění. Proti už vystoupily odbory, podle kterých by taková změna rozvrátila sociální systém. Národní ekonomická rada vlády rovněž doporučuje kabinetu zavést slevu na sociálním pojištění, podporu dopravy v regionech a usilovat o co nejvíc peněz z EU na podporu regionů.