Bídníci měli v Praze po 11 letech obnovenou premiéru

Les Misérables, photo: CTK

Po 11 letech se vrátí do Prahy legendární muzikál "Bídníci". Agentura GoJa Karla Gotta a Františka Janečka připravila premiéru na 16. a 17. září. Blíže k tomu Evelina Himalová.

Bídníci, foto: ČTK
Nejoblíbenější v historii divadelních muzikálů, "Les Misérables - Bídníci", byl vůbec prvním muzikálem, který vznikl ve Francii a s úspěchem je realizován po celé planetě. Napsali jej na motivy románu Victora Huga skladatel maďarského původu Claude-Michel Schönberg a francouzský libretista narozený v Tunisu Alain Boublil. Od své londýnské premiéry v roce 1985, na dodnes nekončícím vítězném tažení světem, sbírá jednu prestižní cenu za druhou a v návštěvnosti láme všechny představitelné rekordy. Svou cestu si tento muzikálový hit našel i do Prahy...

"V devadesátém druhém byl krátce uváděn, ale to bylo během prázdnin v Divadle na Vinohradech, takže moc diváků nemělo šanci toto dílo zhlédnout,"

vzpomíná Jaroslav Topercer, člen realizačního týmu současného nastudování, s tím, že ačkoli byl o "Bídníky" velký zájem, měli tehdy na propůjčené vinohradské scéně jen 64 repríz. Se začátkem nové divadelní sezóny museli ustoupit běžnému repertoáru stálého činoherního souboru. Od té doby se přes veškerou snahu producenta Adama Nováka, vlastnícího tříletou licenci, nikdy nepodařilo vrátit muzikál na žádné české jeviště. Možnost navázat na úspěšnou sérii se naskytla až nyní - v GoJa Music Hall, bývalém Divadle Pyramida, na pražském Výstavišti. Představení, tentokrát v nové produkci, vzniklo ve spolupráci s majitelem celosvětových práv Cameronem Mackintoshem z Londýna...

Jiří Korn, foto: ČTK
"My plánujeme hrát minimálně dva až tři roky, pokud bude zájem, tak samozřejmě i delší dobu. Zkoušíme od konce června přímo na jevišti. V kulisách, v dekoraci, se vším všudy. Scénu namaloval německý výtvarník Mihail Tchernaev, kostýmy navrhla Lucie Loosová, mladá, velmi talentovaná výtvarnice. Režii dělá Petr Novotný, kterého známe jednak z prvního nastudování 'Les Miserables', ale například i z 'Ježíše' ("Jesus Christ Superstar" - pozn. red.) a 'Evity'. Je to skvělý režisér, který považuje - stejně jako desítky miliónů lidí na celém světě - muzikál 'Les Miserables' za vrchol všech světových muzikálů. Dirigentem je Milan Svoboda, sbormistryní Irena Pluháčková, a producentem samozřejmě František Janeček."

Hvězdné, stejně jako už v roce 1992, je obsazení. V některých rolích se objeví staronoví interpreti - například Helena Vondráčková nebo Jiří Korn. Chybět bude Lucie Bílá, tehdy nejvíce obdivovaná, i když v té době teprve začínající muzikálová "star"...

Jan Ježek v roli Jeana Valjeana, foto: ČTK
"Hlavní role jsou: Jean Valjean - Jan Ježek, Fantine - Helena Vondráčková, Eponine - Leona Machálková / Magda Malá, hospodský Thenardier - Jiří Korn, policajt Javert - Dan Hůlka, pak další. S Luckou Bílou jsme jednali v září loňského roku, kdy jsme měli už daný příslib z Anglie, že můžeme oslovovat sólisty, ale říkala, že dvakrát nevstoupí do stejné řeky,"

uvedl na vysvětlenou Jaroslav Topercer, ředitel produkce společnosti GoJa.

Dodejme, že "Bídníky" připomnělo loni v červnu setkání v Praze. K 200. výročí narození autora románové předlohy Victora Huga na něm takřka do stejné řeky vstoupili někteří z těch, kteří měli podíl na pražském úspěchu - mezi nimi například i Karel Černoch, Pavel Polák a Petra Janů. Československo, v roce 1992 ještě federální, bylo 17. zemí, kde byl od světové premiéry tento muzikál uveden. Čeština byla tehdy 13. jazykem, do kterého bylo dílo přeloženo - libreto přebásnil Zdeněk Borovec, a Praha 105. městem, kde se hrálo. Dva roky pak trvalo, než se na českém jevišti objevil další muzikálový megahit - rocková opera "Jesus Christ Superstar".