Bruslařská dráha na Lipně měří skoro 11 kilometrů

Zdroj: TV Prima

Lipenské jezero má nejdelší bruslařskou dráhu v Česku a zřejmě i ve světě. Měří 10.922 metru. Má tak šanci dostat se i do světové knihy rekordů. Přeměření dráhy se zúčastnil Josef Vaněk z agentury Dobrý den, která rekordy eviduje.

"V Čechách nic podobného neexistuje. A ve světovém měřítku se nám na internetu podařilo dohledat, že v kanadském městě Ottawa je dráha, která je dlouhá asi 7,8 kilometrů, takže na Lipně by měla být delší než nejdelší světová."

Jak se taková dlouhá dráha upravuje?

"Technicky je to jednoduché, časově náročné. Úprava probíhá tak, že malinkatým traktůrkem, který má radlici a nějaké kartáče se ta dráha pravidelně projíždí, aby se prohrnovala a když led trochu rozpraská, tak aby se kartáčoval a zahlazoval. Je tam pracovník pan Staněk, který každé ráno dráhu projede a udržuje ji v bruslařsky dobrém stavu."

Jak je silný led?

"V době měření byla tloušťka ledu 36 centimetrů. Je to poměrně bezpečná tloušťka."

Projel jste si taky dráhu?

"Při vlastním měření jsem dráhu projet nestihl, protože tam byl velikánský šrumec, ale moc se mi tam líbilo. O čtyři dny později jsem vzal auto a už nepracovně, ale o to víc výletně jsem si to celé probruslil a bylo to opravdu hezké."

Kolik chodí na dráhu bruslit návštěvníků?

"Návštěvnost se liší podle toho, jestli je všední den nebo víkend. Uvádějí, že minulou sobotu tam za den projelo kolem 4 tisíc bruslařů."

Mají tam bruslaři nějaké zázemí?

"Ta trasa spojuje obce Frymburk a Lipno nad Vltavou. Na 11 kilometrové trase si můžete odběhnout na břeh do nějaké hospůdky a zahřát se čajem nebo grogem. Místní restauratéři jsou natolik akční, že na led nandali lavice, takže na několika místech si můžete odpočinout nebo se občerstvit přímo na zamrzlé hladině Lipenské vodní nádrže."

Do kdy organizátoři odhadují, že led vydrží?

"Tam je takové zvláštní mikroklima. Když přijíždíte od Českého Krumlova, tak ještě zhruba 9 kilometrů před Lipnem, si připadáte, že je jaro, ale přehoupnete se přes kopec a najednou je zima. Odhadují, že pokud počasí bude probíhat tak jako dosud, tak minimálně do konce února by šlo bruslit."

Aby rekordů nebylo dost, je to už druhé české prvenství pro Lipno. Se svojí rozlohou 4870 hektarů je totiž největší přehradní nádrží v Česku. 17. února uplyne od jejího napuštění už 51 let.

10
48.706369160000
14.065246580000
default
48.706369160000
14.065246580000