Bude registr bankovních kont?

0:00
/
0:00

Bude či nebude v Česku zřízen registr bankovních účtů? Tento krok má mnoho příznivců, ale také odpůrců. V poslední době se o něm opět diskutuje a není vyloučeno, že by se mohl stát i předmětem další roztržky uvnitř vládní koalice. Poslední vyjádření zástupců koaličních TOP 09 a Věci veřejných tomu nasvědčují.

Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek, který už jednou návrh na vytvoření národní evidence bankovních účtů překládal, prohlásil, že tento návrh již znovu nepředloží na jednání vlády. Podle něj s evidencí účtů nesouhlasí ODS:

"Já jsem ten návrh předložil. Zdůrazňuji, že nezvyšuje nijak kompetence státu, co se týče prolamování bankovního tajemství, jenom proces urychluje. Kdo to odmítl, tak odmítl urychlit proces. Koaliční návrh to nebude, tudíž já nic takového předkládat nebudu, dokud bude tato koalice."

Registr účtů má usnadnit práci vyšetřovatelům, kteří by v něm snadno našli kdo má v které bance kolik účtů. Podle ODS ale hrozil únik informací o účtech. S tím nesouhlasí šéfka vládního výboru pro boj s korupcí Karolína Peake, která chce o opětovném předložení návrhu jednat.

Karolína Peake,  foto: archiv Vlády ČR
"Já doufám, že o tom s panem ministrem budeme ještě mluvit. Úkol ve vládní strategii zrušen nebyl, pouze nebylo přijato usnesení na vládě, a já bych byla velmi ráda, kdybychom se společně domluvili na tom, že bude ten původně překládaný návrh na vládě znovu."

Ministři občanské demokracie zablokovali návrh na vytvoření národní evidence bankovních účtů na jednání vlády 10. srpna. Na rozdíl od ODS ministři TOP 09 a Věcí veřejných jedno z dlouho chystaných protikorupčních opatření podpořili. Ministr Kalousek tehdy zdůraznil, že by přijetí tohoto návrhu "ani o milimetr neoslabilo ochranu bankovního tajemství. Jen by to pomohlo k tomu, aby se osoby, které jsou k tomu podle zákona o bankách oprávněné, dostaly rychleji k informacím, na které už nyní mají nárok."

Ilustrační foto: Barbora Kmentová
Na stránkách kabinetu se jen uvádí, že vláda bod projednala a nepřijala k němu žádné usnesení. Pokud by se informace soustředily v jedné evidenci, hrozilo by podle ODS, že tyto informace utečou. V evidenci by ale nebyly údaje o tom, kdo má kde kolik našetřeno, jen údaj, že dotyčná osoba má konto v určité konkrétní bance. Rychlý přístup k takovému údaji by nepomohl jen žalobcům, ale i notářům při vyřizování dědického řízení či exekutorům.

"Nechceme, aby tu byl nějaký nový Velký Bratr, u kterého by se shromáždily informace o bankovních účtech občanů. Vidíme to tak, že chceme především hájit soukromí občanů,"řekl tehdy ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Miroslava Němcová a Jan Kubice,  foto: archiv Vlády ČR
"Byl to velmi kontroverzní návrh. Nebyli jsme proti jen my, ale výhrady měl také ministr vnitra Jan Kubice i Česká národní banka," upřesnil ministr Pospíšil. Místo jednotné evidence by podle ODS stačilo, kdyby oprávněné osoby s bankami mohly komunikovat elektronickou poštou. Už to by podle Jiřího Pospíšila prověřování dostatečně urychlilo.

Šéfku vládního výboru pro boj s korupcí Karolínu Peake překvapilo, že spolu s ODS byl proti ministr vnitra Jan Kubice. "Pan ministr nechce pomoci policii při odhalování korupce?" podivila se Karolína Peake.

Zřízení registru podporoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něhož mohl přispět k boji se zločinem. Když se nyní snaží státní zástupci a policisté při vyšetřování trestné činnosti, nejčastěji podvodů, ověřit, kde a popřípadě kolik má podezřelý bankovních účtů, písemně oslovují všechny banky v republice. Přitom právě čas je při objasňování těchto trestných činů klíčový, řekl Pavel Zeman.

Podle zjištění České tiskové kanceláře mnohé státy Evropské unie centrální registr účtů provozují. Institucím, které na to mají právo, by registr umožnil rychle ověřit, u jaké banky a popřípadě kolik účtů je vedeno. Centrální registry bankovní účtů provozují například Francie, Španělsko, Německo, Rumunsko a Itálie. Další státy tyto projekty připravují.