Budou české obchody povinně zavírat ve 22 hodin?

Po 22. hodině zavřeno. Přesně to chce Odborový svaz pracovníků obchodu a někteří poslanci po supermarketech, které mají běžně otevřeno 24 hodin. K odborářům se přidávají poslanci napříč politickými stranami s výjimkou opoziční ODS a vládní Unie svobody-DEU. Už v říjnu proto chtějí sněmovně předložit návrh nového zákona, který by nákupy po desáté hodině večerní a o státních svátcích zakazoval. Zákaz by se podle odborářského návrhu měl týkat všech supermarketů s rozlohou větší než 200 metrů čtverečních (a to je prakticky každý větší obchod).

Lidovci si navíc přejí, aby lidé nemohli v supermarketech nakupovat ani v neděli. Například lidovecký poslanec Tomáš Kvapil v Lidových novinách uvedl, že lidovci jsou strana rodinně orientovaná. Myslí si, že v neděli by se měli rodiče věnovat dětem, a ne nakupovat. Podobné omezení ostře odmítá například ODS. Radost z toho nemá řada obchodních řetězců. Proč považují za špatný návrh zákona zástupci řetězce Tesco, na to jsme se zeptali jeho mluvčí Martiny Čermákové:

"Cítíme, že zákon je diskriminační, protože se vztahuje pouze na určité typy prodejen, a to se nám nezdá v pořádku. Dalším důvodem je zájem zákazníků, protože máme informace, že zákazníci velmi vítají možnost nákupu zboží o svátcích, v nočních hodinách a o víkendech. Jedna z prvních otázek, které dostáváme při otevírání nových obchodů, bývá často, jestli i tento nový obchod bude nabízet tuto službu. Třetím neméně důležitým důvodem jsou sami naši zaměstnaci, protože mnozí z nich dávají přednost práci v nočních hodinách. Navíc pracovníci, kterým chtějí odboráři jakoby 'ulehčit' nicméně budou do práce chodit i nadále, protože obchod nezavře. Možná zamkne pro zákazníka, ale dále se doplňuje zboží, dále se uklízí..."

Pro více než 35 procent zákazníků je výhodné, když jsou prodejny otevřené běžně po 22. hodině. Zhruba 55 procentům je to jedno. Aspoň to uvádí výzkum, který zveřejnily Lidové noviny. Oslovili jsme několik Pražanů s otázkou, jestli by jim večerní povinné zavírání obchodů vadilo:

"Kdyby zákon prošel, byla by to škoda. Je to výhoda jít třeba v jedenáct večer nakupovat. O svátcích by mohlo být klidně otevřeno tak do jedenácti do půlnoci...," uvedla paní ve středních letech.

Ne všichni mají ale stejný názor:

"Moc by mně to nevadilo, jsem v důchodu, takže si nakoupím," tvrdí důchodkyně.

V zemích Evropské unie je omezení prodejní doby o víkendech spíš pravidlem než výjimkou. Státy sousedící s Českem ale tento problém řeší odlišně - v Německu nebo v Rakousku prodejní dobu zákony přísně omezují, na Slovensku a v Polsku jsou liberálnější.