Budoucnost se počítá: Sčítání lidu, domů a bytů 2011 právě začíná

Právě tento týden dostávají všechny domácnosti v Česku do poštovních schránek oznámení, kdo je jejich sčítacím komisařem a kdy je tento komisař doma navštíví. V České republice totiž po deseti letech opět proběhne sčítání lidu. A kromě samotného sečtení obyvatel nás čekají novinky: komisaři se tentokrát nebudou ptát na barevnou televizi, ale například na připojení k internetu.

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 je zřejmě vůbec nejrozsáhlejší statistickou akcí desetiletí. Předcházela mu proto i dlouhá příprava. Jen informační kampaň pod názvem Budoucnost se počítá, která nyní probíhá v televizi a na internetu, se chystala 14 měsíců. Podle Davida Čermáka z pořádající agentury má tato kampaň obyvatelům Česka vysvětlit, čeho všeho se sčítání týká:

"Chceme lidem jednoduše přiblížit, že data ze sčítání ovlivní jejich život v dalších letech. To znamená, že budou použita pro jakékoliv podkladové studie, týkající se financování regionů a obcí, dopravní infrastruktury a tak dále."

V příštích dnech každou domácnost v Česku navštíví sčítací komisař a předá tam sčítací archy. Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal objasňuje, o jaké archy letos půjde:

Stanislav Drápal
"Každý občan musí vyplnit sčítací list osoby, za každou domácnost se vyplní jeden sčítací list, tzv. bytový list, a za každý dům, kde je alespoň jeden obydlený byt, se vyplní jeden domovní list. Celkem otázek proti roku 2001 je o sedm méně a vlastně přibyla jediná úplně nová otázka, která se týká registrovaného partnerství osob stejného pohlaví."

Na rozdíl od minulých sčítání lidu se ovšem nebudou zjišťovat majetkové poměry domácnosti, doplňuje mluvčí projektu sčítání lidu Ondřej Kubala:

"Kdysi byly v dotaznících otázky na vybavenost domácností, jestli máte třeba barevný televizor nebo chatu, automobil a podobně. Ale na nic podobného se už dnes neptáme a také ve sčítání nejsou žádné otázky na příjmy. Jediné, na co se ptáme a co částečně souvisí s vybavením domácnosti, je to, jestli rodina má možnost využívat počítač a jestli má možnost využívat připojení k internetu."

Internet se letos také poprvé využije přímo při sčítání. Lidé totiž budou moci sčítací archy vyplnit a odeslat také elektronicky. Rozhodným okamžikem pro sčítání bude půlnoc z 25. na 26. března, archy je přitom třeba odevzdat nejpozději 14. dubna. Lidem, kteří budou sčítání bojkotoval, hrozí pokuta.

Ondřej Kubala také vysvětlil, k čemu budou získané statistické údaje sloužit:

Foto: Evropská komise
"Málokdo ví, že třeba podle toho, kde lidé žijí a kolik jich tam žije, plánují rozmístění svých zásahových jednotek hasiči a také záchranná služba. Podle dat ze sčítání nakupuje třeba ministerstvo zdravotnictví vakcíny pro malé děti. Podle dat ze sčítání se upravují ve velkých městech jízdní řády a trasy linek městské hromadné dopravy. Jde ale také o peníze, protože podle dat ze sčítání ministerstvo financí rozděluje peníze do obecních rozpočtů. Tedy to, kolik obce budou mít k dispozici, závisí také na tom, kolik u nich žije obyvatel ze sčítání lidu."

Poprvé se při sčítání budou zjišťovat i počty bezdomovců. To poslouží například jako podklad pro humanitární organizace.