Bývalý vůdce Ku-Klux-Klanu nakonec v Česku nepřednášel

David Duke

České přednáškové turné bývalého vůdce rasistického Ku-Klux-Klanu zkrachovalo. Američana Davida Dukea po příjezdu do Prahy zadržela policie a po propuštění byl vykázán z republiky. Politici a právníci postup justičních orgánů vesměs schvalují, ozvaly se však také výhrady o přílišné okázalosti tohoto postupu.

Už před příjezdem Davida Dukea do České republiky Univerzita Karlova zrušila jeho přednášku, plánovanou na půdě Fakulty sociálních věd. Zastánci různých extrémních názorů běžně přednášejí na humanitních oborech vysokých škol, kde si studenti brousí myšlení a v diskusích radikály prý zpravidla argumentačně porážejí. Nyní ale škola usoudila, že z veřejně přístupné přednášky propagované neonacisty by se mohla stát politická demonstrace. A dalším Dukeovým přednáškám na soukromé půdě zabránila policie.

"Byl zadržen v ulici U Lužického semináře před restaurací Černý orel po předchozím souhlasu státního zástupce pro podezření z trestního činu podle paragrafu 261 písmene a) trestního zákona. Důvodem byla propagace jeho názorů v jeho knize," uvedl mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. Po několikahodinovém výslechu byl Američan propuštěn, dodala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová: "Poté, co soud neshledal vazební důvody, byl pan Duke propuštěn na svobodu a vzhledem k tomu, že jeho jméno figuruje v evidenci nežádoucích osob, cizinecká policie rozhodla o ukončení jeho pobytu a udělení výjezdního příkazu, který panu Dukeovi ukládá povinnost opustit území České republiky."

Proti vypovězení D.Duka protestovalo v Praze několik jeho příznivců,  foto: ČTK
Bývalý vůdce jedné z odnoží Ku-Klux-Klanu byl za svou autorskou činnost obviněn z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a jeho trestní stíhání pokračuje. "To obvinění je celé postaveno na vodě. Není prakticky vůbec žádný důvod pro to, aby byl stíhán a vůbec nebyl důvod, aby byl zadržen," hájí svého mandanta advokátka Klára Slámová. Podle ní je stíhán kvůli knize, kterou sepsal v minulém desetiletí, což je podle právničky promlčeno, a o jejím vydání v Česku nemohl rozhodnout, protože k ní už nevlastní autorská práva. Některé právní názory ale tvrdí, že pokud Dukeova kniha obsahuje popírání nebo ospravedlňování holokaustu, je trestnost těchto skutků nepromlčitelná.

Filip Vávra  (uprostřed),  který je spojován s neonacistickým Národním odporem,  a Klára Slámová  (vlevo) čekají před policejní služebnou,  do které byl Duke předveden,  foto: ČTK
Odstupující ministr pro lidská práva Michael Kocáb označil postup vůči Dukeovi za správný precedens. Podle Kocába "je to člověk, který by mohl dodat ideologický background našim neonacistům". V České televizi se k tématu vyjádřil designovaný premiér Jan Fischer, který se hlásí k židovskému původu: "Názory takových lidí, jako je pan Duke, prostě jsou pro mě naprosto nepřijatelné, nepochopitelné, a snad prostě ode mě s mým osobním ustrojením nečekáte žádný jiný výrok. Zcela přirozeně se moje vláda nepochybně otázkami sílícího neonacismu bude zabývat."

Práci policie si pochvaluje odstupující ministr vnitra Ivan Langer. Jeho stínový protějšek František Bublan vyhoštění uvítal, ačkoliv vyčetl akci přílišnou okázalost.

Odborník na extremismus z Fakulty sociálních věd Karlovy Univerzity Jan Charvát razantní zákrok policie neočekával. "Na druhou stranu je to do jisté míry pochopitelné, protože samozřejmě policie reaguje v podstatě jednak na tu společenskou poptávku ale jednak i na tu situaci, která tedy nastala v poslední době a domnívám se, že se trošku snaží si vylepšit tu lehce pošramocenou reputaci, kterou má po těch několika posledních násilných demonstracích, případně nenásilných, kde ale zase rozhání vlastně ty odpůrce neonacismu, což asi jí nedělá dobrou vizitku." Charvátovi vadí, že stát nemá koncepci policejních postupů. Jak řekl serveru idnes.cz, zdá se mu neadekvátní, že policie nechává pochodovat radikály až k romským čtvrtím a jindy je kriminalizuje za nějakou nášivku nebo prapor.