Kocáb chce pomoci vyhoštěnému vietnamskému pracovníkovi

Minulý týden jednala vláda o problémech cizinců, kteří u nás přicházejí o místa a dostávají se tak do existenčních potíží. Můžou se z nich stát bezdomovci, můžou se stát součástí tzv. šedé ekonomiky, můžou se dát na cestu zločinu. Vláda proto souhlasila, aby se jim uděloval příspěvek na legální vycestování. Mnozí jsou ale i s celými rodinami na výdělku v Čechách závislí a o možnost pracovat nechtějí přijít. Takový je i případ šestadvacetiletého Vietnamce, který se rozhodl kvůli hrozícímu vyhoštění z Česka držet hladovku.

Ivan Langer
Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb přednesl jeho případ před kolegy ve vládě. Ministr vnitra Ivan Langer se ale postavil proti udělení výjimky:

"Jakkoliv s ním mohu cítit, tak jsem ministrem vnitra České republiky, zastupuji české občany a nedokážu si představit, jaký signál bych vyslal tím, kdybych řekl, že právě proto, že je někdo v problémech, tak zavřu oči před tím, že porušil zákon. To prostě nejde. ten člověk zákon porušil, porušil ho třikrát, nemám žádné ifnormace, že by vůči němu bylo postupováno nějak nekorektně a v tuto chvíli o jeho dalším osudu rozhodne soud."

Le Kim Thanh v Česku nastoupil do zaměstnání o tři týdny dřív, než mu začalo platit pracovní povolení. Proti rozhodnutí cizinecké policie o vyhoštění se podle svého vyjádření nestihl odvolat, byl nemocný. Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter vidí chybu hlavně na straně pracovní agentury:

"Vietnamský občan přerušil hladovku a udělal správně, protože tady nechce mít druhého zesnulého občana proto, že u nás ztratil práci. Podle posledních informací je stále v detekčním ústavu v Poštorné u Břeclavi. Věřím, že o nakonec dopadne dobře, neboť se jedná o člověka, o lidskou bytost, který nic neporušil. Porušila to (legislativu) agentura, porušil to zaměstnavatel."

Premiér Mirek Topolánek ve způsobu medializace tohoto případu vidí manipulaci. Řeč zákonů je podle něj jednoznačná:

"V rozporu se zákonem o pobytu cizinců nahlásil jako místo pobytu adresu, na které se nikdy nezdržoval. Za druhé v rozporu se zákonem vykonával práci bez pracovního povolení a za třetí nerespektoval rozhodnutí o správním vyhoštění a tím se dopustil dalšího trestného činu."

Michael Kocáb  (vlevo),  foto: ČTK
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb je přesto nadále rozhodnut Le Kim Thanhovi pomoci. I on se kloní k variantě, že porušení pravidel bylo neúmyslné.

"Samozřejmě kdyby za tím byla kriminální činnost, tak by situace byla jiná. Ale takové zprávy nemám. Já mám za to, že on jednal ve zmatku a ve snaze to nějak vyřešit, způsobem uspokojivým pro sebe a svou rodinu, a určitě tam udělal nějaké byrokratické chyby,"říká Kocáb.

Případem se nyní zabývá policie, na základě jejího šetření bude jednat soud. Do té doby zůstane Le Kim Thanh v detekčním ústavu. Podobných případů je jistě mnoho, uvědomuje si Kocáb, a je potřeba, aby se řešily systémově. Přesto by se podle něj mělo tomuto člověku pomoci:

"Pokud prostě stojíte před člověkem který je ve zlé situaci a volá o pomoc, tak tak se o to snažíte. Dám příklad: když uvidíte, že se někdo topí, tak taky nebudete otálet s pomocí s odkazem na to, že se topí spousta dalších lidí, kterým pomoct nemůžete."

Kocáb má v záloze i krajní - jak sám říká - revoluční řešení:

"Je to revoluční, ale pokud by ho opravdu lifrovali na tvrdo ven, tak bych měl tendenci ho zaměstnat ve svém úřadu. To je překvapivé, že? Ovšem to se dá udělat v jednom případě, jistě každý pochopí, že to nemůžeme udělat ve všech případech."

Podle Kocába by situaci mělo systémově řešit Langerovo ministerstvo vnitra.