Co s nezaměstnanými cizinci?

0:00
/
0:00

Ještě nedávno jsme je potřebovali, dnes jsou nám spíše na obtíž. Řeč je o armádě více než 120 tisíc cizinců, kteří u nás legálně nalezli práci a nyní, v souvislosti s hospodářskou krizí, o ní přicházejí. Co s nimi v situaci, kdy nezaměstnanost v Česku výrazně stoupá? Vláda se rozhodla koupit jim letenku na cestu domů a přidat k tomu motivační příspěvek ve výši 500 eur. Problém to ale řeší jen z části.

První potíž je v tom, že stát zatím může takto pomoci jen zhruba dvěma tisícům cizincům, a i to nás přijde na více než 60 milionů korun. Pravdou však je, a ministr vnitra Ivan Langer to potvrdil, že pokud by Česko opatření nepřijalo, mohly by výdaje spojené s pobytem cizinců na našem území dosáhnout až 100 milionů korun:

"Ono to na jedné straně vypadá jako charita, ale je to pragmatický přístup, neboť jsme si velmi dobře spočítali, že je lepší než tyto cizince vidět v šedé zóně, než je odsoudit k otrockým pracem nebo k tomu, že se stanou součástí organizovaného zločinu, jim raději podat pomocnou ruku, zaplatit letenku a nabídnout i onen motivační příspěvek."

Tento vládní návrh nemusí schvalovat parlament, a tak úřady začnou cizincům tuto možnost nabízet co nejdříve. A je nejvyšší čas, protože se předpokládá, že do března by české firmy mohly propustit až 12 tisíc zahraničních zaměstnanců, do půl roku vyprší pracovní povolení 68 tisícům cizinců. Ti pak často nemají ani na jídlo a oblečení, natož na cestu zpátky domů.

Foto: Kristýna Maková,  Český rozhlas
Nejpočetnější skupinu zahraničních pracovníku v Česku představují Ukrajinci, kterých je u nás téměř 74 tisíc. Hned po nich následuje skoro 15 tisíc Vietnamců. Jeden z nich, dvaadvacetiletý malíř pokojů, který v Česku kvůli krizi přišel o práci, by pomoc vlády uvítal:

"Dva měsíce jsem pracoval v Olomouci jako obráběč kovů. Kdo mě zaměstnával a která agentura mi práci zprostředkovala, to nevím. Vím jenom, že mi nakonec nezaplatili. Ve Vietnamu mi tvrdili, že si v Česku vydělám bez problémů tisíc amerických dolarů za měsíc. Teď bydlím u známého, ale nemám ani na jídlo, natož tak na cestu domů."

Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera by ale odjezd cizinců měly částečně hradit i agentury, které je k nám přilákaly:

"Ne jenom řešit důsledky, ale přešetřit příčiny, aby se na tom finančně podílely i české personální agentury, které je sem dovezly a vykašlaly se teď na ně, a ministerstvo zahraničních věcí, které toto špatnou vízovou politikou zavinilo."

Myslí na to i materiál, který schválila vláda. Navrhuje mimo jiné omezení udělování dlouhodobých víz a důkladnější kontroly agentur zaměstnávajících cizince v Česku. Jistý podíl personálních agentur na řešení stávající situace úpravou cizineckého zákona navrhuje i stínový ministr vnitra z řad sociální demokracie, František Bublan:

"Já bych dokonce navrhoval to, aby každá ta agentura složila nějakou jistinu za toho pracovníka, která by se v případě, že on bude muset odejít, použila."

Pomoc vlády při vycestování cizinců má ještě jeden důležitý cíl - předcházet xenofobním projevům, k nímž by mohlo pro rostoucí nezaměstnanost docházet.