Čápice Judita v Africe

Samička čápa bílého, kterou ornitologové v zoologické zahradě ve Dvoře Králové označili satelitním vysílačem, doletěla počátkem října do zimovišť v Africe. Projekt Africká odyssea, jehož hlavním organizátor je Český rozhlas, tak ve sledování tahů stěhovavých ptáků zaznamenal další úspěch. Bližší informace má Milena Štráfeldová.

Migraci stěhovavých ptáků sledují čeští ornitologové pomocí satelitních vysílaček už od roku 1995. Dosud zmapovali přelet asi dvacítky čápů do Afriky, od letošního roku projekt rozšířili o pozorování jeřába popelavého. Sameček Arnošt z Českolipska je podle posledních signálů v Braniborsku a odtud se zřejmě chystá odletět s dalšími jeřáby do Francie nebo do Španělska.

Okroužkovaní ptáci, vybavení batůžky s vysílačkami, poskytují informace o místě svého pobytu prakticky nepřetržitě. Ornitologové tak mohou sledovat i pohyb samičky čápa bílého Judity, která koncem srpna odletěla ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové do zimoviště v Africe. Vzdálenost přes pět tisíc kilometrů urazila zhruba za měsíc, za jeden den uletěla dokonce téměř pět set kilometrů a nyní odpočívá na březích Nilu v Súdánu. Odtud se zřejmě vydá dále na jih a může doletět až ke Kapskému Městu v jižní Africe. Pokaždé se ale přelet čápů nezdaří. Ing. Kamil Čihák z královédvorské ZOO uvedl:

"Tak i my jsme měli určité problémy, a to u mláděte, které bylo označeno vloni. Doletělo do středního Turecka a tam se zabilo o nevhodně upravené dráty elektrického vedení."

Na projektu Africká odyssea nyní spolupracují přírodovědci a ochránci přírody nejen z České republiky, přelet čápů bílých sledují nyní ornitologové a ochránci přírody z Japonska, Izraele, Německa a Ukrajiny. Projekt se také stal součástí charitativní akce japonského fondu na pomoc dětem z Černobylu. Hlavní organizátor sledování přeletu stěhovavých ptáků Miroslav Bobek z Českého rozhlasu k tomu řekl:

"Tento projekt má za cíl nejenom poznat tahové trasy čápů ukrajinských, ale také pomoci černobylským dětem. Za hlavního organizátora tohoto projektu je pokládána japonská nadace na pomoc černobylským dětem a ta prodala televizní práva, a tím tedy získala prostředky, které může investovat do Černobylu."

Sledování migrace stěhovavých ptáků do jejich zimovišť v rámci Africké odyssey bude podle Miroslava Bobka pokračovat i v dalších letech:

"Časem by se Africká odyssea měla stát součástí velikého mezinárodního projektu, do kterého budou zapojeny nejenom tři nebo čtyři národy, ale půl Evropy a půl Afriky."