Projekt Nová odysea pokračuje - tým Českého rozhlasu sleduje na cestě do zimoviště tři čápy černé

Projekt Nová odysea pokračuje

V našem vysílání pravidelně sledujeme projekt Českého rozhlasu, který se snaží mapovat cestu čápů černých do jejich zimovišť. Mnozí si jistě vzpomenete na populární Kristýnu a její cestu do Afriky. Loni se sledování přesunulo na Sibiř a tři čápi s miniaturní baťůžky s vysílači, dostali jména ruských Romanovců. Dva z nich, i když přikonali přes hory vzálenost kolem 4000 kilometrů, do zimovišť nedoletěli. Letos se tým, jehož členem je i Miroslav Bobek z Českého rozhlasu, pokouší čápy ze Sibiře sledovat znovu.

"My jsme zahájili druhou sezónu projektu Nová odysea tím, že jsme v červenci na Sibiři u Obu označili satelitními a pozemními vysílači tři čápy černé. Jeden sameček se jmenuje Suzun, což je jméno okresního města, ale současně se skládá ze dvou tatarských slov, která znamenají voda a les. Druhý z těch samečků se jmenuje Iristu, což v altajštině znamená Šťastný a samičku jsme pokřtili Altynaj a znamená Zlatá luna.

Jak probíhalo vyhledávání čápů? Bylo to tak dobrodružné jako loni a trápili vás taky komáři?

Bylo to tentokrát mnohem jednodušší než v minulém roce, protože jsme tam měli dobré kontakty. Lesník z Ključiku Nikolajuškov dvě hnízda nalezl a nám zbývalo najít to třetí. Bylo to příjemnější i pokud jde o komáry. Letos díky tomu, že v červnu tam byla veliká tepla, relativně velké množství ploch, kde se ti komáři mohou rozmnožovat, vyschlo.

Kdy očekáváte, že se čápi vydají na svou pouť na jih?

Jeden už se na cestu vydal - Iristu. Je to takový obr, protože váží zhruba 3,5 kilogramu. Je to největší černý čáp, kterého jsme kdy odchytili. Ten vyletěl ze Sibiře do Kazachstánu. Zatím urazil 600 kilometrů. Zdržuje se na východním okraji kazašské vrchoviny. Zatím ještě nevíme, jestli se vydá přes Ťan-šan a přes další vysoká pohoří nebo jestli ještě trošišku odbočí, aby se jim vyhnul. Samička Altynaj ta zatím zůstává na hnízdišti a ten druhý sameček, o tom bohužel nemáme zprávy. Nejsou žádná data z toho satelitního sledování, či-li předpokládáme, že v jeho případě ten solární satelitní vysílač selhal.

Kolik ten vysílač váží?

Ty vysílače se už hmotností dostaly na 50 gramů, což při hmotnosti 3 až 3,5 kilogramu toho čápa, je opravdu minimální zátěž.

Vydáte se po stopách čápů do jejich zimovišť?

Budeme šťastni, když ti letošní čápi zimovišť dosáhnou. Uvidíme, kde budou. Samozřejmě bychom pak uvažovali o tom, že je na těch zimovištích navštívíme, abychom nejen poznali to prostředí, kde zimují, ale také posoudili, na kolik ta místa jsou významná jako zimoviště také dalších čápů černých, ale i jiných druhů tažných ptáků.

Co byste čápům popřál?

No šťastnou cestu určitě. Ať šťastně doletí do zimovišť a šťastně se vrátí, třeba i s nefungujícími vysílači, hlavně ať jsou v pořádku."