Čečensko-ruská válka očima žen

Petra Procházková

Na pořadu dne se i v Čechách ocitá ženská tématika. V prozaické rovině sem patří například namátkou Petra Hůlová, Irena Obermanová, Věra Chase, v publicistice pak dvě úspěšné knihy rozhovorů režisérky Olgy Sommerové O čem sní ženy. Zařadit sem můžeme i nejnovější práci novinářky Petry Procházkové.

Válečná zpravodajka Petra Procházková píše kromě novinových článků také knihy. Před časem jsme si představovali útlou ale obsahem silnou publikaci Utřete tělesné šťávy, kam přispěla jednou polovinou - příběhem afghánské žena Azy odsouzené k smrti. Nyní vychází Petře Procházkové Aluminiová královna. Za pobytu v Grozném natočila rozhovory se šesti čečenskými ženami, které postihla rusko-čečenská válka.

"Tam mělo být ještě stejně tak šest rozhovorů s ženami ruských vojáků, kteří bojovali nebo padli v Čečně, protože jsem chtěla ukázat válku očima žen, které tou válkou byly nějak zasažena, ať už třeba byly přímo v Grozném, nebo se jich válka nějak dotkla v Moskvě. Ale protože mě vyhostili v roce 1999 z Ruska, tak už jsem tu ruskou část už nikdy nestačila napsat,"říká Petra Procházková. Její kniha ale vyšla nejprve v angličtině. Teprve nyní ji díky nakladatelství Lidové noviny dostává do rukou také český čtenář. Název dala knize postava Elzy, mladé ženy, která se v nelidských podmínkách rozbombardovaného města stará o své děti a manžela tím, že sbírá v ruinách aluminium a to za mizivé peníze prodává.

Petra Procházková si přivezla z Afghánistánu i z Čečny zkušenost, že ženy vydrží mnohem víc než muži. Muže prý válka dokázala zdeptat až k hlubokým depresím. Ženy o sebe ani v těch nejhorších podmínkách na rozdíl od mužů nepřestávají dbát.

A jak se má Elza dnes?

"Já nevím přesně, co se s ní děje, po odjezdu jsem s ní ztratila kontakt, protože tam není zádný telefon, fax, to nefunguje. Mám matné zprávy o tom, že už nesbírá aluminium, protože ta humanitární pomoc, kterou jsme jí tam zařídili, tak ji pozdvihla do něčeho snesitelnějšího. Vím, že žije, to je vlastně taky důležité říct, když se bavíme o někom z Čečensku, její muž je taky naživu, i její děti některé dokonce prý chodí do školy, takže ta její situace se na rozdíl od jiných dost zásadně zlepšila."

Řekla nám autorka knihy Petra Procházková. Na trhu je v současnosti ještě další titul, který za zcela jiných podmínek mapuje ženskou problematiku. Olga Sommerová vydala dvě knihy rozhovorů s českými ženami O čem sní ženy. Tomuto titulu se budeme věnovat někdy příště.