Centrum textilního tisku připomíná Českolipsko jako významnou oblast textilního průmyslu

textil_ceska_lipa.jpg

V České Lípě vzniklo letos nové muzeum textilu a textilního tisku. Má připomenout, že právě Českolipsko bývalo v minulosti jedním z významných center výroby textilu.

Nové muzeum - Centrum textilního tisku, které bylo slavnostně otevřeno v polovině února, se nachází v bývalém hospodářském stavení vodního hradu Lipý. A jak už bylo řečeno, v České Lípě není umístěno náhodou, ale vychází z historie regionu. Potvrzuje to i Jiřina Kučerová z příspěvkové organizace Lipý Česká Lípa, která Centrum textilního tisku spravuje.

"Výroba a zpracování textilu sahá do středověku, kdy bylo město Lipá součástí důležité obchodní stezky z Německa do Prahy. Už v roce 1382 byl tady doložen cech tkalců. Textilnictví se dále rozvíjelo a vyvíjelo a dá se říci, že někdy ke konci 18. století až do poloviny 19. století se Českolipsko stalo opravdu jedním z významných evropských center výroby textilu. Navazuje na to pak potisk textilu, tzv. kartounkářství, které my prezentujeme v našem Centru textilního tisku."

Kartounky, které vydobyly České Lípě proslulost, postupem doby ztrácely svůj význam, poslední přestala v regionu fungovat na konci třicátých let 20. století.

Centrum textilního tisku není jen muzeem, kde by návštěvník obdivoval jen exponáty. Může se do mnoha činností sám zapojit.

"Centrum textilního tisku je rozděleno na dvě části, na tu muzejní stálou expozici, kde jsou např. vzorníky zapůjčené vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a dřevěné a kovové formy na textil, přízemí budovy je pak rozděleno na pět interaktivních okruhů, to je ten základ našeho centra. Návštěvník může přijít a podívat se, ale hlavně si vyzkoušet a vyrobit svůj vlastní suvenýr, památku na návštěvu našeho centra."

Pro návštěvníky jsou připraveny videoprojekce představující minulé i současné techniky potisku textilu a centrum pamatuje i děti. V budoucnu nezůstane jen u stálých expozic.

"Teď vytváříme takovou kostru programu na nadcházející letní sezónu. Co se týče Centra textilního tisku, tak se soustředíme na propagování samotného centra, historie textilu, historie potiskování. Zaměříme se především na různé workshopy, kde se budeme soustředit třeba na techniky potisku textilu, které tady máme přímo k dispozici a pozvat bychom chtěli i odborníky z oboru potiskování textilu."

Muzeum by své sbírky rádo obohatilo i o další exponáty, rozšířit by je chtělo i s pomocí veřejnosti např. o dobové textilie, potiskovací formy, stroje nebo nástroje.