Záleží na aplikaci nanovláken do praxe

Jak už jsme vás v minulých dnech informovali, Technická univerzita v Liberci vyvinula průlomovou technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů. Liberečtí odborníci z Katedry netkaných textilií patří k prvním na světě, jimž se výroba mikroskopických nanovláken ve velkém množství daří i mimo laboratoře. S prorektorem iniverzity Oldřichem Jirsákem o objevu hovoří Vilém Faltýnek:

Liberec
V čem spočívá princip objevu? V čem je vaše metoda jiná než jak se o totéž pokoušely zahraniční výzkumné týmy?

"Ta technologie není v principu žádným velkým tajemstvím. Nanovlákna se - jak to lze najít i v literatuře - vyrábí metodou elektrospinning, neboli zvlákňování v silném elektrostatickém poli. Problémem těchto metod, které leckdo na světě používá, je to, že mají laboratorní rozměr a dají se tím vyrábět jenom setiny gramu nanovláken. My jsme vyvinuli postup, který umožňuje kontinuální výrobu v množstvích daleko větších, než jak se to zatím v laboratoři umělo dělat."

A jak se vám tedy podařilo přenést to z těch laboratorních podmínek do praxe?

"Zkoušeli jsme celou řadu různých způsobů a měli jsme dost štěstí, takže jsme vyvinuli tento kontinuální proces výroby celých vlákenných vrstev. Musíte mít dost zarputilosti, dost znalostí a taky dost štěstí!"

Jaká je budoucnost té technologie?

"Na základě patentu, který nám byl už na tento postup udělen, jsme si našli průmyslového partnera. To je jedna důležitá věc. S tím partnerem máme v plánu vyvinout a postavit ty průmyslově fungující stroje. Chtěli bychom je dokonce už příští rok prezentovat na nějakých mezinárodních výstavách. To je jedna věc: umět něco vyrábět. Druhá věc je vývoj speciálních výrobků výrobků pro nejrůznější použití. Neboť základní materiál nemusí ještě k ničemu být, pokud ho nevyvineme tak, že k něčemu je. To bude další, a řekl bych ještě větší, porce práce, která nás v budoucnu čeká. Chceme vyvinout různé speciální filtry, chceme vyvinout spoustu materiálů pro zdravotnictví (tkáňové inzenýrství, léčení popálenin...), chceme vyvinout různé speciální ochranné oděvy, jak pro chirurgy tak třeba pro vojáky a pro pracující v těžkých provozech, chceme vyvinout materiály, které člověka mohou ochránit před viry a bakteriemi, a je tady ještě celá spousta aplikací..."

Dalším aspektem objevu je, že se podařil na univerzitě. Je to podle vás výjimečné?

"To v žádném případě není výjimečné. My jsme technická vysoká škola, naším úkolem samozřejmě je nejen vychovávat vysokoškolsky vzdělané lidi, ale samozřejmě také pracovat v našem oboru výzkumně. Vůbec to není výjimečné, naopak, mělo by to být pravidlem."

Přinese váš objev škole nějaké finanční prostředky?

"To samozřejmě závisí na tom, jestli se podaří prodávat ty stroje, což se může podařit na základě spousty vyvinutých aplikací. Potom by univerzita na základě licenční smlouvy, kterou máme s tím potencionálním budoucím výrobcem, dostávala určité procento z obratu."

Odhadněte, prosím, jakou částku by škola tímto způsobem mohla získat.

"Víte, my stojíme na začátku práce s nějakou hodně novou technologií. To se teď nedá odhadnout. Těch aplikací mohou být stovky a nebo také to nemusí zaznamenat větší úspěch. tam nějakou cifru opravdu nejsem schopen ani odhadnout."

Nanovlákna jsou jemná vlákna o tloušťce kolem 200 nanometrů viditelná pouze elektronovým mikroskopem. Výroba nanovlákenné textilie je založena na zvlákňování vodných roztoků polymerů bez použití chemických rozpouštědel, a odpovídá tedy požadavkům na ochranu životního prostředí. Univerzita zatím dokázala pouze vyrobit funkční model stroje na výrobu nanovláken.