Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

Na řadě je pravidelné cestování. Dnes se společně se Zdeňkou Kuchyňovou vypravíme do jižních Čech, kde vás pozveme na vodní zámek Červená Lhota.

Zámek Červená Lhota
I na prahu třetího tisíciletí se můžete ocitnout v pohádce. Přesně tak si totiž připadáte, když přijedete k romantickému vodnímu zámečku Červená lhota. S okolním světem ho spojuje úzký kamenný most, po kterém se můžete vydat do 16 útulných místností, které vypovídají o životě šlechty od doby renesance až po 19. století. První písemné zmínky o Červené lhotě jsou ze 14. století. Tehdy zde stála kamenná gotická tvrz. Byla však značně nepohodlná a proto ji v 16. století její majitelé Kábové z Rybňan nechali přestavět na sice malý, ale půvabný renesanční zámeček. V průběhu staletí se tu vystřídalo mnoho majitelů. Jedním z nejznámějších je Vilém Slavata a to díky druhé pražské defenestraci. Poslední majitelé Červené Lhoty byli do roku 1945 Schönburgové, kteří dali zámku současnou podobu. Na otázku, jak přišel zámeček ke své rudé omítce, mi odpověděla průvodkyně Lenka Vaňková.

"V minulosti byl zámek bílý. Praví se, že kdysi někdy v tom 16. století zde žili dva manželé Johanka a Guntrám no a oni měli nějaké manželské neshody. Říká se, že on byl velice pobožný, že se celé dny modlil a své ženě se nevěnoval a ta jednou v návalu hněvu vzala jeho oblíbený kříž a vyhodila mu ho z okna ven. A tady se verze pověsti rozcházejí, protože podle jedné se praví, že ona s tím křížem vypadla ven, podle druhé, že se strhla bouře, která ji také vynesla ven a podle třetí, je, že rozlobený manžel svoji ženu vzal a hodil za křížem. No ale každopádně Johanka ten pád nepřežila, takže její krev potřísnila tehdy bílé stěny zámku rudými skvrnami, které se nedaly zatřít, protože každý den prostoupily znovu na povrch. No a vlastně tomu pánovi Guntramovi nezbylo nic jiného jak ty skvrny zamaskovat, než celý zámek přetřít barvou krve na červeno."

Zámek Červená Lhota
Skutečnost je však daleko prozaičtější, protože zámek nese své jméno podle červené střechy. Červená Lhota je jeden z nejpůvabnějších malých zámečků na jihu Čech. A aby byla ještě více zdůrazněna jeho pohádková atmosféra, každý víkend se tu celé prázdniny hrají pro děti pohádky. Ze zámku je také krásný výhled na hladinu jezera do zámeckého parku, kam se můžete svézt na lodičce. Za pozornost určitě stojí Pánská pracovna s renesančními obrazy a uměleckými díly.

"Je tam velice cenný obraz, který pochází z ateliéru Paula Veronese a nazývá se Paridův soud a je inspirovaný řeckou bájí. No a tento obraz má zajímavou víceméně i současnou historii, protože někdy v 80. letech byla Červená lhota bohužel vykradena a tento obraz spolu s několika dalšími zmizel a myslelo se, že je navždy ztracený, ale po létech se objevil někde v Německu a podařilo se ho dostat zpátky sem k nám."

Zámek Červená Lhota
Na zámku je i hudební salónek věnovaný jako vzpomínka na skladatele Karla Dietterse z Diettersdorfu, který patřil ke spoluzakladatelům německé romantické opery a ve své době byl známějším a lépe placenějším hudebníkem než například Mozart. A právě Dietters na Červené Lhotě koncem 18. století trávil, bohužel už v zapomnění, poslední léta svého života. Byl zde na pozvání jistého barona Ignáce Stillfrieda a ten baron si potom jako 52-ti letý po smrti pana Dietterse vzal jeho 16-cti letou dceru. Při procházce zámkem se určitě každý návštěvník zahledí i na portrét "Ošklivé vévodkyně" Markéty Tyrolské a Korutanské. Žila tu ve 14. století a přezdívali jí také Markéta Pyskaté. I její osud se váže k českým dějinám.

"Karel IV. měl ještě mladšího bratra Jana Jindřicha. No a právě Jana Jindřicha jako osmiletého ve snaže rozšířit české državy oženili s touto tehdy 12letou krasavicí. Ovšem to manželství jim dlouho nevydrželo, protože je to kupodivu Markéta, která Jana Jindřicha z Tyrol vyhání. Asi proto, aby se mohla provdat podruhé, tentokráte za Ludvíka Bavorského. No a toho pak stejně jako jejich tři děti přežila. I když byla takto nehezká, byla ve své době ceněná jako velmi obratná diplomatka a společnice."

Zámek Červená Lhota
Naopak nejkrásnější ženou, která kdy na Červené Lhotě žila, měla být v 19. století Karolína Lichnsteinová, provdaná Schönburgová. Byla i zručná. Například před zámeckým krbem stojí zástěna, kterou vlastnoručně vyšívala. Jedná se o techniku malba jehlou a výšivka pak vypadá, jako by byla namalovaná. Na zámku jsou i portréty rodičů Marie Terezie - a to Alžběty Kristýny a Karla VI. Jak uvedla Lenka Vaňková, o tomto manželském páru se traduje, že prý velice dlouho nemohl mít děti.

Alžběta Kristýna
"Takže tu Alžbětinu neplodnost léčili různými metodami. Mj. i tzv. vinnou kúrou, která spočívala v tom, že měla Alžběta každý den vypít určité množství vína. Ovšem jediné k čemu jí to přispělo, tak že v tom víně nalezla přílišné zalíbení. A to je skutečně historicky podložené."

Možná své víno ukrývala ve zdejších zámeckých sklepích, které pocházejí ještě z doby, kdy zde stála gotická tvrz. Červená Lhota má i krásné okolí. Do toho se můžete vydat na koních či pokud nejste takto sportovně založení, můžete trávit prázdniny i v nedaleké obci Zahrádky v letní škole keramiky.

10
49.285299900000
15.806695600000
default
49.285299900000
15.806695600000