Češi dali loni za knihy osm miliard korun

Foto: Eva Turečková

Češi loni utratili za knihy osm miliard korun včetně DPH. O 200 milionů korun více než v předchozím roce. Informuje o tom výroční zpráva Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Zároveň v roce 2017 pokračovalo posilování velkých firem na trhu, a to jak pokud jde o nakladatelství, tak pokud jde o knihkupecké řetězce. Přesto jim stále nepatří takový tržní podíl, jaký je v Evropě běžný.

Foto: Eva Turečková

Loni rostl prodej elektronických knih a audioknih, meziročně o 14 procent. Poprvé se prodalo více než milion e-knih, tvoří ale stále jen 1,5 procenta objemu celého knižního trhu. Už druhým rokem klesá celkový počet vydaných titulů, kterých je přes 15.000, před několika lety šlo o 17.000 titulů.

Podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky je pokles počtu vydaných titulů špatnou zprávou. Způsobovat ho může nelegální kopírování, které devastuje zejména trh s naučnou literaturou. Z celkového počtu vydaných titulů tvoří až polovinu právě skripta, ale také statistiky a různé metodické příručky. Učebnic a vysokoškolských skript loni vyšlo 856 titulů oproti 1172 titulům v roce 2016. Produkci omezila většina univerzitních nakladatelství.

Vydalo se méně beletrie i knih pro děti

Loni vyšlo nejméně beletristických titulů od roku 2013. V roce 2017 přišlo na pulty knihkupců 4985 titulů beletrie, o rok dříve to bylo 5559. Dětských knih loni vyšlo 1844 titulů, o rok dříve to bylo 2157 titulů.

Počet nakladatelství, která vydala více než 100 titulů, bylo dvacet. Alespoň jedním knižním titulem se loni na celkové knižní produkci ČR podílelo 2151 vydavatelů. V porovnání s jinými státy EU se vydávání v ČR věnuje velký počet subjektů - loni to bylo 6986. Aktivně ale knihy vydává jen asi třetina z nich.