Češi jdou za lepším

Photo: Commission européenne
0:00
/
0:00

Lidé v Česku nadále opouštějí velká města a stěhují se do jejich okolí. Nejlákavější adresou se v posledních pěti letech stal Středočeský kraj, do nějž směřují občané z celé republiky kvůli zaměstnání a výši mzdy. K takovým poznáním dospěli zástupci Českého statistického úřadu, kteří provedli srovnání jednotlivých regionů Česka.

Foto: Evropská komise
Jak už bylo řečeno, nejatraktivnějším regionem, kam lidé míří, jsou Střední Čechy. Sem se stěhují i ti, kteří původně bydleli v Praze. Pokračuje tak trend, který odstartoval už v devadesátých letech. Jaké jsou důvody pro opouštění větších měst, vysvětlil ředitel odboru veřejných databází Českého statistického úřadu Eduard Durník:

"Souvisí to tak trošku s vyšší životní úrovni. Lidé už pomalinku opouštějí tradiční styl bydlení v panelácích. Souvisí to i s bytovou výstavbou, která zaznamenala docela velký boom, ať už koncem devadesátých let, ale zejména v posledních třech letech, se stavějí rodinné domky v okolí velkých měst."

"Stěhování do Prahy z celé republiky a výměna mezi Prahou a Středočeským krajem je naprosto stěžejní. Představuje 60 procent stěhování," sdělil Eduard Durník. Zdůraznil, že vliv na stěhování má zaměstnanost i výše mezd, které stoupají v celé republice. Kromě Prahy si ale lidé v nepodnikatelské sféře mohou vydělat víc než ti, kteří pracují v podnikatelském sektoru, říká Eduard Durník:

"Rozdíl mezi mzdami v podnikové a nepodnikové sféře je zarážející. Jsou to prakticky ve všech krajích skoro dva tisíce korun, a převahu má ne byznys sféra, ale spíše ta nepodnikatelská sféra. Určitě to souvisí se systémem odměňování - v byznys sféře volné pole působnosti. V krajích struktura v byznys sféře neobsahuje jenom manažéry, ale je tam velké množství pracovníků v dělnických kategoriích nebo obecně s menšími mzdami."

Z měst s více než 50 tisíci obyvatel se podle statistiků vystěhovalo víc lidí, než kolik jich přišlo. Jen v 15 ze 131 měst nad 10 tisíc obyvatel byl počet přistěhovaných vyšší než vystěhovaných. Nejvíc odliv obyvatel postihuje Karlovarský kraj, kde jich ročně ubývá 4,5 promile. Například městečko Žlutice, ležící na pokraji Karlovarského a Plzeňského kraje, ztratilo od roku 2000 přes 200 obyvatel, tedy přes 5 procent. Jak řekl České televizi starosta Žlutic Jaroslav Vojta, důvodem je touha lidí po pohodlnějším životě:

Ilustrační foto: archiv Radia Praha
"Pokud se jim naskytne příležitost žít ve městě, kde mají blíž k lékařům, ve dne, v noci mají blíž do nemocnice, mají na výběr z více škol, tak prostě neváhají. Komunikace v této části kraje jsou ve velmi špatném stavu. Čili to se všechno kumuluje a ve městě se prostě mladým lidem žije líp."

A jak říká Eduard Durník z Českého statistického úřadu, dochází k odlivu mozků:

"Pouze tyto tři kraje - Praha, Středočeši a jižní Morava získávají vysokoškoláky. zatímco všechny ostatní kraje ztrácejí. Je to dáno především atraktivitou příležitostí pro vysokoškoláky. Centra výzkumu jsou právě v těchto krajích."

Hlavním motorem stěhování občanů v rámci Česka je kvalita života.