Češi potvrdili pověst vášnivých čtenářů

Photo: Anne-Claire Veluire

Češi v novém průzkumu potvrdili pověst velkých čtenářů. Ročně přečtou 17 knih a denně čtení věnují 38 minut. Průměrný čtenář si za rok koupí asi pět knih a utratí za ně více než 1200 korun.

Že jsou Češi národem čtenářů potvrzuje třeba obrázek v ranním metru nebo autobusu. Řada lidí po nastoupení otevře noviny, časopisy a nebo knihy. Bohaté jsou i domácí knihovny. Průměrná domácnost jich tam má 246.

Paradoxem je, že Češi stále méně nakupují v knikupectvích. Podle průzkumu Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu, si koupilo alespoň jednu knihu za poslední rok zhruba o polovinu méně lidí než v roce 2007. Tržby přitom neklesají. Podle Jiřího Trávníčka z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd překvapuje také internet, který tištěné knize neubližuje.

"Internet je služebníkem pro ty, kteří vědí. Pro ty, kteří se tak potácejí na hraně té kultury a nekultury, tak ty dokáže spolknout. Kdežto čtenář, který si umí rozložit své preference, si tam jde pro informaci, konkrétní diskusi a tak dále."

Jak dodal Jiří Trávníček, zjištění svědčí o tom, že Česká republika se řadí v rámci Evropy k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou, společně se skandinávskými a pobaltskými státy. Za velké čtenáře lze považovat Pražany. Alespoň jednou týdně vezme do ruky knihu polovina obyvatel hlavního města. Průměrně za rok přečtou Pražané 19 knih. Třetina obyvatel Prahy přečte více než jednu knihy měsíčně, přičemž vášnivějšími čtenářkami jsou ženy.

A co lidé nejčastěji čtou? Nejoblíbenější zůstává oddechová beletrie a literatura faktu, pak teprve klasická beletrie. Stálicí mezi oblíbenými spisovateli je pak Michal Viewegh. Čtenáři v Česku se ukázali také jako poměrně konzervativní. Knihy kupují stále většinou v knihkupectvích, 67 procent oslovených uvedlo, že si neumí představit, že by četli knihy pouze v elektronické podobě.

"Pořád tady bude velká část lidí, která bude chtít mít knížky papírové, nejenom badatelé. To je kulturní návyk, který si velká část populace nenechá ujít. Nebo jinak řečeno, když bude většina knížek elektronických, tak budu rád, že budou knihovny, kde si pro ty knihy budu chodit v jejich klasické papírové podobě,"

dodal Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Propagovat čtení, knihy a knihovny bude i pravidelný Týden knihoven od 4. do 10. října. Jeho součástí budou besedy se spisovateli, veřejná čtení, dny otevřených dveří nebo burza vyřazených knih. Knihovny také odpouštějí případné dluhy za nevrácené knížky.