Češi přicházejí na chuť nealkoholickému pivu

Na českém pivním trhu se v posledních letech stále více prosazuje nealkoholické pivo. Už i skalní pivaři, usedající za volant, ho berou na vědomí, stejně jako lidé pracující v horkých provozech. Také řada jiných konzumentů zjišťuje, že by mohlo jít o dobrou alternativu ke sladkým nápojům, i když třeba minerálkám zatím nealko pivo ani zdaleka nekonkuruje. Za pár let ale může být situace jiná. Více už se dozvíte v ekonomické rubrice, kterou připravil Zdeněk Vališ.

 Jan Veselý, foto: Autor
V konzumaci piva si Češi svou roční spotřebou 160 litrů na obyvatele stále udržují světový primát. Na druhou stranou je nealkoholické pivo v Česku už několik let nejrychleji se rozvíjejícím druhem piva. Zatímco v roce 2000 ho vyrobily české pivovary 63 tisíc hektolitrů, vloni už to bylo skoro 240 tisíc hektolitrů. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého bude vzestupný trend pokračovat i v příštích letech.

"I když za rok 2005 podíl nealkoholických piv na celkovém výstavu dělá méně než dvě procenta, tak zatímco výroba ostatních piv roste meziročně asi o tři procenta, - v poslední době se třeba zvyšuje výroba speciálních piv, to jsou ta vícestupňová, ležáků nebo se zvláštními chutěmi - u nealkoholického piva je to stabilně kolem 20 procent ročně. To znamená, že růst je velmi rychlý, takže v relativně velmi krátké době se nealko pivo dostane do vyšších podílů z celkového výstavu a začne být skutečně zajímavým výrobkem pro pivovary. Myslím objemově zajímavým výrobkem."

Jan Veselý také vysvětluje, proč je výroba nealkoholického piva pro pivovary atraktivní z ekonomického hlediska.

"Když uvážíte, že to pivo je při výrobě zhruba stejně drahé a prodává-li se za zhruba stejnou maloobchodní cenu, má zde pivovar vyšší zisk, protože u toho piva není spotřební daň z alkoholu."

Jiří Faměra, foto: Autor
Otázka výrobních nákladů je ale přece jen složitější. Záleží totiž na použitém výrobním postupu. Ty jsou v principu dva. Jednak je možné nealkoholické pivo vyrábět tak, aby byla během výrobního procesu omezena produkce alkoholu.

"To znamená úpravou surovin, úpravou vaření piva, úpravou kvašení a úpravou použitých kvasnic. Nejlépe kombinací všech těchto čtyř metod. V případě použití této technologie není výroba o mnoho dražší než u normálního piva."

Jednak se nabízí také druhá možnost, tedy odstranit alkohol už z hotového piva. Tato technologie je nákladnější. Nealkoholické pivo je pak dražší, než to klasické, nebo se musí výrobce smířit s nižším ziskem.

"Na to musíte mít specifické, naprosto jednoúčelové zařízení, které nejde použít při výrobě jiného piva. A jelikož objem výroby nealko piva je stále relativně malý, tak cena dodatečného zařízení obvykle nealko pivo výrazně zdražuje."

I laikovi samozřejmě dojde, že pivo asi nelze zbavovat alkoholu zahříváním na vysokou teplotu. Postup ve speciálním zařízení musí být velice šetrný, aby nedocházelo k nežádoucím změnám barvy a pivního extraktu. Odborníci ale tvrdí, že nealkoholická piva vyrobená dodatečným oddělením alkoholu jsou chuťově velmi podobná pivům s běžným obsahem alkoholu. Jak ale připomíná Jiří Faměra z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, ať už jsou nealko piva vyrobena tím či oním způsobem, od klasického piva se kromě poněkud změněné chutě liší ještě v jednom ohledu.

Pavel Kořínek, foto: Autor
"Jednou z těch změn je, že pivo nemá takovou pitelnost. To znamená, že nevypijete takové množství, jako může být někdy zvyklý při konzumaci běžného piva."

Jinak má ovšem nealko pivo jenom samé přednosti a mohou ho bez obav konzumovat i ženy, které si úzkostlivě hlídají váhu.

"Jelikož v nealko pivu není prakticky žádný alkohol, snižuje se jeho kalorická hodnota. Nealko piva dosahují úrovně tzv. lehkých nápojů. To je velmi významné. Přitom je ale zachována nutriční hodnota takového piva, zůstávají v něm všechny vitamíny, hlavně skupiny B, zůstává v něm stejné složení látek jako u normálního piva. Tím vlastně nealko piva mohou přispívat v našem stravovacím režimu k vyváženému profilu."

V bývalém Československu se nealkoholické pivo začalo vyrábět koncem sedmdesátých let minulého století. Při vzpomínce na tehdejší značku PITO se možná někteří pamětníci ještě dnes zašklebí. Pavel Kořínek, sládek pivovaru Náchod, sice nesouhlasí s přílišným ostouzením onoho nápoje, přesto uznává, že rozdíl mezi pivem PITO a dnešními nealkoholickými pivy je velký.

Petr Samec, foto: Autor
"PITO bylo vyráběno tak, že v něm bylo hodně mladinové příchuti, kterou se právě během let podařilo odstranit. Tím vlastně vzniklo nové kvalitativní pivo, které už v má v sobě určitou pobídku k napití, takovou pobídku, jakou nabízejí klasická česká piva."

Pivovar Náchod možná drží české prvenství, protože na celkovém výstavu se nealkoholické pivo podílí už 12 procenty a výrobu chtějí náchodští dál zvyšovat. Je to prý ekonomicky velmi atraktivní. Naproti tomu třeba v budějovickém Budvaru je podíl nealkoholického piva na celkové výrobě zatím jen jednoprocentní. Jak ale ubezpečuje Petr Samec, slavné značce prý ostudu nedělá.

"Naše nealkoholické pivo je nepochybně české. Je v podstatě vyráběné ze stejných surovin jako náš klasický ležák, který má specifickou chuť."

Ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselého jsem se také zeptal, čím to je, že mě chutnají česká nealko piva, zatímco dovezeným zahraničním se raději vyhýbám.

"Jste zvyklý na českou chuť piva. A to nealko pivo je vyráběné tradičním českým způsobem pouze s nějakými úpravami."