Češi uvidí plastiku keltské hlavy až v roce 2015

Po 68 letech lidé opět viděli unikátní památku - plastiku keltské hlavy. A to pouze jediný den na výstavě v Novém Strašecí, v jehož okolí byla v roce 1943 objevena. Další možnost vidět 2000 let starý unikát se naskytne zřejmě až v roce 2015 při výstavě Národního muzea o nejcennějších nálezech keltského období.

Hlava byla objevena v květnu roku 1943 ve Mšeckých Žehrovicích. Originál keltské plastiky se vrátil do muzea v Novém Strašecí na Rakovnicku jen na jediný den. O tom, jak je to památka vzácná, vypovídá i to, že archeoložka muzea Kateřina Blažková spatřila na výstavě originál vůbec poprvé a to se opukovou keltskou hlavou zabývá několik let.

"Byla vystavena pouze v roce 1958 a 2008 v Národním muzeu. V Novém Strašecí je poprvé v historii, takže se poprvé a nejspíš taky naposled vrátila na chvíli domů. V Evropě těchto laténských plastik existuje několik desítek, ale žádná není takto esteticky zpracována do detailů a opravdu žádná nemá tu tajemnou dírku ve vousech. Sem tam se třeba na britských ostrovech objeví nějaká plastika s podobnou dírkou, ale opravdu ten účel není dodnes znám. Spekulujeme mezi sebou, že to byl náruživý kuřák nebo to znamená píšťalku, kdo ví."

Originál není podle Kateřiny Blažkové tak lesklý jako kopie, je na něm vidět mnoha tisíciletý pobyt v hlíně. Památka je podle vědců ve výborném stavu, jelikož byla zřejmě krátce po objevení natřena ochrannou vrstvou. Na její bezpečnost dohlíželo několik desítek policistů a na transport opukové keltské hlavičky z depozitáře muzea v Terezíně dohlížela zásahová jednotka se samopaly. Kurátor Národního muzea Pavel Sankot řekl, že originál je unikátní, nenahraditelný a hodnota nevyčíslitelná. Památka je uložena v terezínském depozitáři pod stálou kontrolou klimatických podmínek. Keltská hlava je totiž vyrobena z křehkého materiálu - opuky, která je typická pro českou oblast.

"Nenajdeme ji nikde v okolních oblastech, ale při svém lehkém obrábění vyžaduje velkou péči a prakticky každá nepozornost by mohla způsobit nenahraditelné poškození. Pro tyto nejcennější předměty je v ústředním depozitáři Národního muzea v Terezíně vybudována trezorová část a v jednom z trezorů je vyhrazeno místo pro tento nález. Pokud dojde k jeho vystavení, tak se jedná o zcela mimořádnou záležitost. Dovolil bych si to možná srovnat s korunovačními klenoty."

Badatelé se domnívají, že keltská hlava patřila druidovi, což ve své době byli vážení lidé. Šlo například o učence, filozofy, duchovní rádce nebo léčitele. Opukovou hlavu Keltové vytvořili v době laténské před více než 2000 lety, lidé ji mohou důvěrně znát například z učebnic dějepisu. Hlavu objevil horník Josef Šlajchrt ze Mšeckých Žehrovic při chytání zloděje písku v obecní pískovně. Podle jeho syna Františka pak byla hlava nějakou dobu u nich doma pod postelí a on si s ní jako roční dítě hrál. Jeho otec byl na svůj objev náležitě pyšný.

"Řekl mi: jsem hrdý na tři věci. Hrál jsem prezidentovi Masarykovi na pohřbu, podílel jsem se na záchraně horníků a za třetí, našel jsem keltskou hlavu."

Po objevu hlava putovala do muzea v Novém Strašecí. Místní archeolog Josef Bauman pak nález ohlásil archeologickému ústavu a jeho zástupce si ji záhy odvezl. Památka poté byla uložena do trezoru Národního muzea. Další příležitost k vidění keltské hlavy budou mít lidé pravděpodobně na přelomu let 2012 a 2013, kdy se v německém Stuttgartu bude konat celoevropská výstava keltského umění. V Česku bude originál k vidění až v roce 2015 na výstavě Národního muzea o nejcennějších nálezech keltského období.